concediu de risc maternal si indemnizatie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Concediul de risc maternal se acorda daca poti demonstra cu acte ca ai la munca conditii care pot influenta negativ sarcina....nu e suficienta o crere trebuie sa existe si dovada ca la servici ai....conditii grele:stat mult in picioare,substante toxice,carat greutati...si sarcina nu iti permite.
Nu ca ai amenintare de avort din terte motive.
Am fost in aceeasi situatie..am stat acasa din saptamana sase de sarcina,in concediu medical pe care mi l-a dat medicul ginecolog.
Concediul de risc maternal este 75% din media veniturilor pe ultimele sase luni ,concediul de boala este tot 75% din media veniturilor,nefiind nevoie de atatea acte si nici de viza medicului de medicina a muncii.Si intr-un caz si in altul dupa 90 de zile de concediu medical trebuie sa mergi la comisia de expertiza medicala ,aceeasi unde se fac si incadrarile la pensiile de boala,sa-ti prelungeasca concediul pe motive bine intemeiate.Lunar,dupa ce spitalul sau medicul iti acorda concediul,trebuie sa mergi la comisia medicala de expertiza(apartine ca casa de pensii)sa ti-l vizeze apoi il depui la unitate.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Eumada, concediul de risc maternal se acorda pt 120 de zile fara nici o comisie. Cine a zis ca se da pe o simpla cerere? Am spus ca medicul de medicina muncii va cereceta conditiile de munca si va stabili daca e nevoie de concediu de risc maternal sau nu. Se poate acorda si din alte motive decat cele enumerate de tine. E mai simplu cu concediu medical daca ai motive medicale sa ti se acorde, altfel nu vad cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaciortan spune:

Multumesc pt raspuns ,stiam si eu ca este 75% din media a ultimilor 6 luni de munca,dar in cazul meu este mai complicat,eu fiind in concediu de crestere copil si intrand in concediiu de risc pt al 2 lea imediat la inceperea lucrului dupa cei 2 ani.
Ma rog sa fie calculat la salariul dinainte de nastere,cand aveam 3 job-uri si nu la cel de acum,la reangajare.
Daca aflu ceva,va anunt,pana atunci cine a fost in situatia mea poate imi intinde o mana de ajutor,multumesc.
Sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

oanaciortan concediul de risc maternal se plateste ca si un concediu medical, ca medie a veniturilor pe ultimele 6 luni.eu m-am intors din CIC in 3 ianuarie si am avut saptamana trecuta medical.ca sa mi se poata plati mi s-a cerut sa aduc de la "Agentia de plati si protectie sociala" o adeverinta prin care sa se arate valoarea indemnizatiei.ca si tine primeam o indemniztaie mai mare decat salariul actual, drept urmare a fost ca plata concediului medical a fost mai mare decat salariul.bafta multa!

Cristina,fericita de baietel golanel Vlad-Stefan (3 ianuarie 2010) si 15+

Atat sunt de mare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

am si eu o intrebare...concediu pre si post natal sunt platite de catre firma? ei isi recupereza apoi banii astia?

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 26s+ Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da asa este.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

pana la ce data a lunii se poate modifica salariul, adica si modificarea contractului de munca. Mai pot profita de luna in curs pt o marire?

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 26s+ Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

19

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

mersi mersi..inca o intrebare : daca primesc o prima maricica de la job aceasta intra in calculul indemnizatiei? Prima trebuie sa fie de un anume fel (am inteles ca nu toate genurile de prima intra - adica trebuie sa fie o prima cu impozit 62% care intra la contibutiile sociale..sau asa ceva)?

Adica daca as primii o prima de 20000 lei ce impozit s-ar platii la ea?

Sper ca intreb coerent ceea ce vreua sa aflu.


-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 26s+ Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca iti dai seama ca nu am de gand sa ma apuc sa fac calcule...
Cat despre intrebarea pusa - atata vreme cat venitul realizat pe statul de plata este impozitat+retinerile aferente si apare pe statul de plata - suma va intra in baza de calcul (fara a depasi maximul admis de lege).



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput