concediu de risc maternal si indemnizatie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna,
citesc si recitesc si tot nu ma dumiresc...daca stiti careva sa ma ajutati, as aprecia: pana la urma ce anume se plateste in cadrul CRM? ba am gasit ca se plateste cas, ba nu se plateste, ba se impoziteaza, ba nu se impoziteaza...contabila mi-a spus ca nu se plateste la fondul de garantare, sanatate, somaj, altcineva mi-a spus ca se plateste tot...am tot gasit legi care spun cum se calculeaza CRM, bla-bla-bla, dar nu scrie nicaieri negru pe alb ce se retine si cat se plateste..
intreb deoarece mi s-au calculat 2 sume de catre fostul si actualul contbil, iar diferenta e de peste 300 lei si nu ma dumiresc!
va rog sa ma ajutati daca stiti!
mersi


19+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se retine doar pensia de la angajat. 10,5% ca si procent

De la angajator tot pensia+fd de risc.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

multumesc marius pentru raspuns!
stiu ca nu faci calcule dar sunt in CM 1 feb-29martie si in CRM din 30 martie...la un brut de 2000 lei pe ultimele luni, daca nu sunt asa mari retinerile, pot lua doar 1140 lei???
cealalta contabila mi-a zis 1462, e o diferenta!


19+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1462 ar fi corect. Ai o simulare pt ianuarie iese 1420 dar asta pt ca difera zilele lucratoare. Dar e mai aproape de 1462.
www.romleas.ro/1/cm.pdf

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

contabila mi-a calculat 1462 cu ajutorul programului ei de contablitate cu caret ine contabilitatea si calculeaza salarii la n firme...
1140 vor sa-mi dea de la serviciu, fara stat de plata sau alte justificari, nici nu-mi raspunde actualul contabil la tel sau mail...

gasesc undeva negru pe alb, vreo ordonanta sau hotarare, cum ca pentru CRM se retine contributia pentru pensie, de ex?
mersi mult marius!


19+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ma omori cu zile. Am sa caut.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

multumesc!


19+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai concediul de risc maternal este parca 75%...Marus,tu esti cu articolul dar in vreme ce sarcina si lehuzia e 85% riscul maternal e 75% parca...de aici diferenta....no,o sa intreb si io maine ca sa nu mai muncesti tu,Marius,mie imi e mai usor...sau cum crezi tu,da` io cred ca de aici provine diferenta.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nope - modelul de calcul care l-am dat este cu 75% facut asa cum este si corect.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
iote ce-am gasit:
Deci, concediul de risc maternal se plateste cu 75% din baza de calcul (total veniturile brute din ultimele 6 luni / nr de zile lucratoare=medie zilnica CM; rezultatul il inmultiti cu nr de zile lucratoare din luna respectiva) .Singura retinere este CAS-ul. Baza legala este OUG 158/2005-Art. 45. - (1) Perioadele īn care asigura#355;ii prev#259;zu#355;i la art. 1 alin. (1) #351;i (2) beneficiaz#259; de indemniza#355;iile prev#259;zute la art. 2 constituie stagiu de cotizare īn sistemul public de pensii, pentru aceste indemniza#355;ii datorāndu-se contribu#355;ia de asigur#259;ri sociale reglementat#259; de prevederile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii #351;i alte drepturi de asigur#259;ri sociale, cu modific#259;rile #351;i complet#259;rile ulterioare, #351;i ale legii bugetului asigur#259;rilor sociale de stat, care se achit#259; bugetului asigur#259;rilor sociale de stat.
(2) Cota de contribu#355;ie individual#259; de asigur#259;ri sociale pentru asigura#355;ii prev#259;zu#355;i la art. 1 alin. (1), precum #351;i cotele de contribu#355;ie de asigur#259;ri sociale datorate integral de asigura#355;ii prev#259;zu#355;i la art. 1 alin. (2) se aplic#259; asupra valorii reprezentānd un salariu de baz#259; minim brut pe #355;ar#259; garantat īn plat#259;, corespunz#259;tor num#259;rului zilelor lucr#259;toare din concediul medical, #351;i se suport#259; din cuantumul brut al indemniza#355;iei stabilite conform prevederilor prezentei ordonan#355;e de urgen#355;#259;.
(3) Cota de contribu#355;ie de asigur#259;ri sociale datorat#259; de angajator pentru indemniza#355;iile de asigur#259;ri sociale de s#259;n#259;tate cuvenite asigura#355;ilor se aplic#259; asupra valorii reprezentānd un salariu de baz#259; minim brut pe #355;ar#259; garantat īn plat#259;, corespunz#259;tor num#259;rului zilelor lucr#259;toare din concediul medical.
Adica CAS=600 LEI/nr zile lucratoare* nr zile lucr de CM

si mie mi-a zis contabila ca de la angajat se trage cas-ul, iar de la angajator cas-ul si fondul de risc...tind sa cred ca 1462 e corect, iar ei vor sa-mi dea 1148...pe martie am luat mai mult de 1148, fiind in medical..tinand cont ca medicalul simplu se si impoziteaza, clar e gresit ceva! si asta imi va afecta si indemnizatia din CCC, cand se vor lua in calcul netele pe ultimele 12 luni...deci sunt un pachet de nervi!


19+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput