Strumfi&prichindei iul-aug'11- An Nou Fericit!(32)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz
A mai incercat cineva Nestle orez, ati avut probleme? Nu stiu daca sa mai incerc odata cu el sau sa renunt.
Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)

Mamutz eu am ales cereale Nestle pt ca Maria papa LP tot de la Nestle, NAN.
Am inceput cu orez si acum avem orez cu roscove.
Maria le-a tolerat f bine, nici nu s-a constipat nici nu le-a refuzat.
Tu sti mai bine cat de tare s-a inrosit , daca e cazul sa mai incerci o data sau sa renunti.
Bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALINAOPREA

Citat:
citat din mesajul lui mamutz
A mai incercat cineva Nestle orez, ati avut probleme? Nu stiu daca sa mai incerc odata cu el sau sa renunt.
Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)

Mamutz eu am ales cereale Nestle pt ca Maria papa LP tot de la Nestle, NAN.
Am inceput cu orez si acum avem orez cu roscove.
Maria le-a tolerat f bine, nici nu s-a constipat nici nu le-a refuzat.
Tu sti mai bine cat de tare s-a inrosit , daca e cazul sa mai incerci o data sau sa renunti.
Bafta multa

Alina de Carla Maria (13 iulie 2011)
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamani




si noi tot astea le folosim si nu am avut niciodata probleme !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

In general sunt marcate bio sau organic, eu n-am vazut fructe si legume organice la supermarketuri, dar exista magazine specializate, inclusiv online.
Noi chiar incepem diversificarea in extra-sezon pentru orice, o sa incerc sa iIlida, nu cred ca se poate calcula cat mananca un bebelus, apetitul variaza de la copil la copil, ba chiar acelasi copil poate avea un apetit variabil de la o zi la alta. Mai bine nu masori nimic, sa ia cateva lingurite e ok, baza alimentatiei ramane laptele pana la un an. Important pentru ei e sa se obisnuiasca cu gusturi si texturi noi. Atentie mare, fortarea copilului sa manance o anumita cantitate poate avea repercusiuni grave pentru viitor. Ei sunt mici acum si nu pot protesta, dar acumuleaza frustrari, iar cansiguran


adra sa ne dai si noua cand stii numele magazinelor...pleaseeeeeee

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Se gasesc in farmacii dar si la real spre exemplu. La Milupa au si bio organice si normale, scrie pe cutie. Organix distribuie la centrofarm, help net, sensi blue, real. In general in farmacii gasesti de toate tipurile.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


eu am vorbit despre fructe si legume. Cereale la cutie nu-i voi da, oricat or fi ele de organice sunt procesate, si nu cred ca le proceseaza cineva la piua, ci chimic. Apoi nu vad sensul, al meu e grasut, multe se fac cu LP. deci nu, sau cu LM mult, iarasi nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

buna seara dragele mele sper ca ati petrecut frumos acest Craciun , primul in aceasta noua formula
Noi am fost plecati de acasa , la Pitesti am ajuns astazi ( am primit tot azi pozele de la botez sunt pe fb) si tare ne-am simtit bine , masa bogata , mosul cu multe cadouri, am fost tare cumintica, cu mici perioada de dinti ( care nu au aparut ).
Vreau sa va zic ca intalnirea cu Ruxiii a fost una exceptonala , o cafelua, umpic de relaxare, ne-a pus pe picioare inainte de Craciun pe amndoua
De sterilizat eu am renuntat cmomplet . Spal cu detergent si clatesc bine ...adica eu una nu va rostul sterilizarii atata timp cat baga in gura tot ce prinde (inclusiv cearceaful sau pilota ) , asa ca am renuntat de acum 1 luna la sterilizat .
Dinti nu vor sa iaa, ne chinuie , dar speram sa vina ca suntem cam maraita cand ne apuca crizele .
Am vazut meniurile de Craciun ce le-ati avut...si acum cu burta plina
Ma bucur Glina ca familia s-a reunit acum de sarbatori !!
Miha felicitari pentru Imi !!!! te fierbe umpic dar apoi iti recompenseaza asteptarea
Ramona imi pare tare rau pentru Iustin , am incercat sa dau de voi, dar nu am putut
Oana felicitari si aici pentru cei doi dintisori
Anaemi draga de tine, esti tare....mi-as dori sa fiu o albinuta si sa vin la tine sa te admir cum te descurci tu singurica toata ziua si apoi sa imi dau una in cap cand incep sa ma plang
Corry pentru fiecare
Multa sanatate puilor raciti si La multe lunite celor care s-au serbat saptamana aceasta
mai am de recuperat acest ultim capitol ...dar sunt somnoroasa rau ....dupa 4 masini de spalat si desfacut bagaje plus drum si urlete ...sa vedem ....daca nu , ne auzim dimineata
ps: despre alaptare pe tvr 2 acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

[/quote]

Lori, here you are!
http://www.cool-itv.net/

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.
[/quote]

Merci mult!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Krissy, multumesc frumos! Chiar nu am stiut ca se cheama porrigde, pentru ca in general eu nu le am cu cerealele si cu porridge ul. Daca mananc o data pe an e bine!!
Stiu, stiu, ar trebui sa mananc mai mult, dar uite ca porridge ul efectiv nu ma atrage si de aia nu stiam.... Chiar nici nu mi mai amintesc ultima oara cand am mancat porridge, years ago....
Am sa cumpar din astea mai aproape de inceperea diversificarii, pentru ca am inteles ca trebuie consumate within 28 days.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

""Cereale- i-am dat aseara Nestle orez a ras tot si ar mai fi vrut daca mai era, azi DELOC, nu a mai fost bun sau nu a avut rabdare sa manace cu lingurita, era cam obositut. INSA S-A INROSIT IN JURUL GURITEI si aseara si azi pe unde au curs cerealele cu laptic. S-a stins repede roseala, dar tot mi-am facut griji. Oare ce sa fie, o fi din cauza ca nestle contine Bifidus BL, de acea nici nu se constipa de la orezul asta, dar daca nu ii face bine? Maine incerc altul, DAR PE CARE? A mai incercat cineva Nestle orez, ati avut probleme? Nu stiu daca sa mai incerc odata cu el sau sa renunt.""


Nu vreau sa te sperii dar baietelul unei prietene de ale mele (e mai mare cu 3 saptamani decat ai nostri) a patit aproape la fel cu nestle de orez. La el au aparut si blande pe tot corpul a facut o alergie destul de urata si era si noapte. Idea e ca sunt 2 tipuri de cereale unele care contin lapte si se prepara cu apa si unele care se prepara cu lapte. Pe cutie cica scrie ca poate prezenta urme de lapte iar doctorita noastra a spus ca e posibil sa aiba alergie de la laptele praf in general. Ea ii prepara cerealele cu LM iar copilul nu a mancat niciodata LP.

Eu zic sa cauti altele sau sa suni un dr. sa vezi ce spune si el.

Am inteles ca remediul rapid contra alergiei este calciul gluconic imediat intre 5 - 10 ml.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Krisy multumim
Bobu meu, care turuia absolut toata ziua, acum cam rarut mai zice ceva, e cam tacut de la un timp. Si de ieri, de la vaccin, a fost destul de marait.
Cereale- i-am dat aseara Nestle orez a ras tot si ar mai fi vrut daca mai era, azi DELOC, nu a mai fost bun sau nu a avut rabdare sa manace cu lingurita, era cam obositut. INSA S-A INROSIT IN JURUL GURITEI si aseara si azi pe unde au curs cerealele cu laptic. S-a stins repede roseala, dar tot mi-am facut griji. Oare ce sa fie, o fi din cauza ca nestle contine Bifidus BL, de acea nici nu se constipa de la orezul asta, dar daca nu ii face bine? Maine incerc altul, DAR PE CARE? A mai incercat cineva Nestle orez, ati avut probleme? Nu stiu daca sa mai incerc odata cu el sau sa renunt.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)





Eu i-am dat de 3 ori din orezul de la N si l-am aruncat la gunoi....s-a constipat super tare, off asa de tare ne-am chinuit sa ne revenim la normal.
Acum papam biscuiti in lapte de la Plasmon si cautam cereale de orz si ovaz bio....tre' sa merg la cora sau la un alt megamarket pt ca acolo e oferta mai mare si ai de unde sa alegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iul_aug2011 spune:

Capitol nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Krisy multumim
Bobu meu, care turuia absolut toata ziua, acum cam rarut mai zice ceva, e cam tacut de la un timp. Si de ieri, de la vaccin, a fost destul de marait.
Cereale- i-am dat aseara Nestle orez a ras tot si ar mai fi vrut daca mai era, azi DELOC, nu a mai fost bun sau nu a avut rabdare sa manace cu lingurita, era cam obositut. INSA S-A INROSIT IN JURUL GURITEI si aseara si azi pe unde au curs cerealele cu laptic. S-a stins repede roseala, dar tot mi-am facut griji. Oare ce sa fie, o fi din cauza ca nestle contine Bifidus BL, de acea nici nu se constipa de la orezul asta, dar daca nu ii face bine? Maine incerc altul, DAR PE CARE? A mai incercat cineva Nestle orez, ati avut probleme? Nu stiu daca sa mai incerc odata cu el sau sa renunt.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Mamutz, eu o aud pe Elena mea vorbind de Nestle foarte nasol, si da, tocmai pentru ca contine bifidus. NU ESTE BUN DELOC la bebei, am inteles ca e tare rau! Eu personal nu am sa i dau deloc ce contine bifidus! Multa sanatate lui Bobo!!!

Mergi la inceput