Strumfi&prichindei iul-aug'11- An Nou Fericit!(32)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Buna seara, fetele! Am citit cat am apucat dar, cum aveti spor la scris, nu mi-a ramas mare lucru in minte. In prima faza vreau sa va multumesc pentru urarile de ziua Sofiei. La multi ani si bebelusilor vostri!!:)
Asadar...am o mare varza in creier cu diversificarea asta!!! Eu ii dau la 10 piure de fructe. Momentan doar mar, timid i-am amestecat si vreo 2 lingurite de para si sapt trecuta vreo 3 zile am incercat banana. Pe care a primit-o bine pana cand, in a patra zi, am nimerit o banana nu prea coapta in interior (desi coaja era galbena) si m-am trezit cu o constipatie groaznica. La 14 ii dau piure de legume dintr-un morcov, un cartof mic-mic si jumatate de dovlecel. Din piureul astfel obtinut ii dau maxim 4 linguri in care adaug si putin ulei de masline. E mult? E putin? Am citit despre morcovi cu nitratii...asta ar insemna ca fac o greseala ca papa morcov zilnic??Stiam ca e una dintre cele mai bine tolerate legume.
Pediatra imi zicea sa incep sa ii bag cerealele de orez cu gust de vanilie de la Noynoy si carnita de pui...pe care ar trebui sa i-o dau zilnic!!!!!!!!(asta chiar mi se pare prea mult...)
Si apoi..fructele si legumele organice...unde puii mei le gasesc?Zau ca sunt facuta gand si nu mai stiu ce sa mai cred!!!:(
Va pup cu drag!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Krisy multumim
Bobu meu, care turuia absolut toata ziua, acum cam rarut mai zice ceva, e cam tacut de la un timp. Si de ieri, de la vaccin, a fost destul de marait.
Cereale- i-am dat aseara Nestle orez a ras tot si ar mai fi vrut daca mai era, azi DELOC, nu a mai fost bun sau nu a avut rabdare sa manace cu lingurita, era cam obositut. INSA S-A INROSIT IN JURUL GURITEI si aseara si azi pe unde au curs cerealele cu laptic. S-a stins repede roseala, dar tot mi-am facut griji. Oare ce sa fie, o fi din cauza ca nestle contine Bifidus BL, de acea nici nu se constipa de la orezul asta, dar daca nu ii face bine? Maine incerc altul, DAR PE CARE? A mai incercat cineva Nestle orez, ati avut probleme? Nu stiu daca sa mai incerc odata cu el sau sa renunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Buna seara, fetele! Am citit cat am apucat dar, cum aveti spor la scris, nu mi-a ramas mare lucru in minte. In prima faza vreau sa va multumesc pentru urarile de ziua Sofiei. La multi ani si bebelusilor vostri!!:)
Asadar...am o mare varza in creier cu diversificarea asta!!! Eu ii dau la 10 piure de fructe. Momentan doar mar, timid i-am amestecat si vreo 2 lingurite de para si sapt trecuta vreo 3 zile am incercat banana. Pe care a primit-o bine pana cand, in a patra zi, am nimerit o banana nu prea coapta in interior (desi coaja era galbena) si m-am trezit cu o constipatie groaznica. La 14 ii dau piure de legume dintr-un morcov, un cartof mic-mic si jumatate de dovlecel. Din piureul astfel obtinut ii dau maxim 4 linguri in care adaug si putin ulei de masline. E mult? E putin? Am citit despre morcovi cu nitratii...asta ar insemna ca fac o greseala ca papa morcov zilnic??Stiam ca e una dintre cele mai bine tolerate legume.
Pediatra imi zicea sa incep sa ii bag cerealele de orez cu gust de vanilie de la Noynoy si carnita de pui...pe care ar trebui sa i-o dau zilnic!!!!!!!!(asta chiar mi se pare prea mult...)
Si apoi..fructele si legumele organice...unde puii mei le gasesc?Zau ca sunt facuta gand si nu mai stiu ce sa mai cred!!!:(
Va pup cu drag!!

Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998


Eu am fost preventiva si mi-am pus din vara, pt Bobo, cateva tipuri de legume, am si morcovi dar cumpar si de la tarani morcovi din aceia mici, amarati si diformi care sunt foarte dulci. Eu iau din moghiorosi, piata mica din spate. Cumpar morcovi, pastranac, patrunjel si telina de la aceeasi tanti, nu sunt aspectoase dar se vede ca sunt legume romanesti, problema este ca nu o sa mai aiba mult timp ca a zisc a sunt cam pe terminate si nici nu ii mai tin. O sa mai congelez pastranac si telina. dovlecel am congelat, ardei, morcov, telina, sfecla, mazare, fasole verde, rosioare toate super bio. Si carnita o sa ii dau tot de tara. Si ceapa am adus-o de la tara. Eu ii pun si o foita de ceapa pe care o scot dupa fierbere.
Problema e ca nu o sa imi ajunga dovlecelul pt ca el manaca supita in orice combinatie daca are si dovlecel in ea. Se pare ca e fan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

In general sunt marcate bio sau organic, eu n-am vazut fructe si legume organice la supermarketuri, dar exista magazine specializate, inclusiv online.
Noi chiar incepem diversificarea in extra-sezon pentru orice, o sa incerc sa iIlida, nu cred ca se poate calcula cat mananca un bebelus, apetitul variaza de la copil la copil, ba chiar acelasi copil poate avea un apetit variabil de la o zi la alta. Mai bine nu masori nimic, sa ia cateva lingurite e ok, baza alimentatiei ramane laptele pana la un an. Important pentru ei e sa se obisnuiasca cu gusturi si texturi noi. Atentie mare, fortarea copilului sa manance o anumita cantitate poate avea repercusiuni grave pentru viitor. Ei sunt mici acum si nu pot protesta, dar acumuleaza frustrari, iar cansiguran


adra sa ne dai si noua cand stii numele magazinelor...pleaseeeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Vorba Florinei: intrebare intrebatoare: Care ar fi diferenta intre baby rice si cereale? Si cand tr
Gliana, am comandat si eu cartea aia a lui Ruth Yaron.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.



ok Miha


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz
Eu am fost preventiva si mi-am pus din vara, pt Bobo, cateva tipuri de legume, am si morcovi dar cumpar si de la tarani morcovi din aceia mici, amarati si diformi care sunt foarte dulci. Eu iau din moghiorosi, piata mica din spate. Cumpar morcovi, pastranac, patrunjel si telina de la aceeasi tanti, nu sunt aspectoase dar se vede ca sunt legume romanesti, problema este ca nu o sa mai aiba mult timp ca a zisc a sunt cam pe terminate si nici nu ii mai tin. O sa mai congelez pastranac si telina. dovlecel am congelat, ardei, morcov, telina, sfecla, mazare, fasole verde, rosioare toate super bio. Si carnita o sa ii dau tot de tara. Si ceapa am adus-o de la tara. Eu ii pun si o foita de ceapa pe care o scot dupa fierbere.
Problema e ca nu o sa imi ajunga dovlecelul pt ca el manaca supita in orice combinatie daca are si dovlecel in ea. Se pare ca e fan.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Pai esti norocoasa! Dar eu unde sa dau de taranul roman pe aici,prin Cipru? Ca taranul cipriot cultiva maslini si cartofi..:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

In general sunt marcate bio sau organic, eu n-am vazut fructe si legume organice la supermarketuri, dar exista magazine specializate, inclusiv online.
Noi chiar incepem diversificarea in extra-sezon pentru orice, o sa incerc sa iIlida, nu cred ca se poate calcula cat mananca un bebelus, apetitul variaza de la copil la copil, ba chiar acelasi copil poate avea un apetit variabil de la o zi la alta. Mai bine nu masori nimic, sa ia cateva lingurite e ok, baza alimentatiei ramane laptele pana la un an. Important pentru ei e sa se obisnuiasca cu gusturi si texturi noi. Atentie mare, fortarea copilului sa manance o anumita cantitate poate avea repercusiuni grave pentru viitor. Ei sunt mici acum si nu pot protesta, dar acumuleaza frustrari, iar cansiguran


adra sa ne dai si noua cand stii numele magazinelor...pleaseeeeeee

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Se gasesc in farmacii dar si la real spre exemplu. La Milupa au si bio organice si normale, scrie pe cutie. Organix distribuie la centrofarm, help net, sensi blue, real. In general in farmacii gasesti de toate tipurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Citat:
citat din mesajul lui mamutz
Eu am fost preventiva si mi-am pus din vara, pt Bobo, cateva tipuri de legume, am si morcovi dar cumpar si de la tarani morcovi din aceia mici, amarati si diformi care sunt foarte dulci. Eu iau din moghiorosi, piata mica din spate. Cumpar morcovi, pastranac, patrunjel si telina de la aceeasi tanti, nu sunt aspectoase dar se vede ca sunt legume romanesti, problema este ca nu o sa mai aiba mult timp ca a zisc a sunt cam pe terminate si nici nu ii mai tin. O sa mai congelez pastranac si telina. dovlecel am congelat, ardei, morcov, telina, sfecla, mazare, fasole verde, rosioare toate super bio. Si carnita o sa ii dau tot de tara. Si ceapa am adus-o de la tara. Eu ii pun si o foita de ceapa pe care o scot dupa fierbere.
Problema e ca nu o sa imi ajunga dovlecelul pt ca el manaca supita in orice combinatie daca are si dovlecel in ea. Se pare ca e fan.




Pai esti norocoasa! Dar eu unde sa dau de taranul roman pe aici,prin Cipru? Ca taranul cipriot cultiva maslini si cartofi..:(

Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998


crezi ca am mai vazut ca la tine scrie cipru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Citat:
citat din mesajul lui mamutz
Eu am fost preventiva si mi-am pus din vara, pt Bobo, cateva tipuri de legume, am si morcovi dar cumpar si de la tarani morcovi din aceia mici, amarati si diformi care sunt foarte dulci. Eu iau din moghiorosi, piata mica din spate. Cumpar morcovi, pastranac, patrunjel si telina de la aceeasi tanti, nu sunt aspectoase dar se vede ca sunt legume romanesti, problema este ca nu o sa mai aiba mult timp ca a zisc a sunt cam pe terminate si nici nu ii mai tin. O sa mai congelez pastranac si telina. dovlecel am congelat, ardei, morcov, telina, sfecla, mazare, fasole verde, rosioare toate super bio. Si carnita o sa ii dau tot de tara. Si ceapa am adus-o de la tara. Eu ii pun si o foita de ceapa pe care o scot dupa fierbere.
Problema e ca nu o sa imi ajunga dovlecelul pt ca el manaca supita in orice combinatie daca are si dovlecel in ea. Se pare ca e fan.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Pai esti norocoasa! Dar eu unde sa dau de taranul roman pe aici,prin Cipru? Ca taranul cipriot cultiva maslini si cartofi..:(




crezi ca am mai vazut ca la tine scrie cipru?

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)

:))))))))))))))Mi-am dat seama...si subliniez inca o data...esti norocoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Gliana la dr. Oz zicea ca bananele nu prea au rost sa fie organice ca au coaja destul de groasa si o arunci, cum zicea si Lissa_ana, mai mult trebuie atentie la radacinoase, piersici, caise si...lista e lunga, iar krissy le-a cam enumerat
Legume si fructe pe care sa scrie ca-s organice nici eu nu am intalnit in magazine, cred ca doar la borcan.

Mergi la inceput