Strumfi&prichindei iul-aug'11- An Nou Fericit!(32)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Bebelusi alaptati, care au inceput diversificarea, cand pot primi ceai sau apica? Stie cineva?

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


La noi se zice ca dupa 6 luni, daca bebe se trezeste noaptea sa i se dea apa in loc de alaptat la san. Ei zic ca daca ii dai intr o noapte apa, in urmatoare apa si tot asa, la un moment dat nu o sa se mai trezeasca si va dormi legat toata noaptea. Caci cica ei se trezesc pentru comfort dupa 6 luni (atunci cand sug la san) si nu de sete....
Imi este foarte greu sa cred ca este bine asa cum cred ei, dar eu am sa incerc o noapte sa i dau apa (dupa 6 luni si dupa ce incep diversificarea) si daca vad ca nu ma pot intelege cu ea si plange, atunci e clar ca am sa i dau sa suga. Dar mi ar conveni sa nu se mai trezeasca noaptea, dar na.... Nu e dupa cum imi convine mie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

pufi asa e ...faza cu pediatru e cu 2 taisuri, din pacate ink mai sunt pediatrii care recomanda marul cu biscuite sau sucul de portocale la 4 luni si te mai intreaba si ce e ala gluten


mamutz, aici nu se recomanda ceai sau apa pana la varsta de 1 an. Apa poate aduce brain damage. Acum...fiecare face cum vrea, bbii alaptati stiintific vorbind NU nevoie de altceva decat de lapte



Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Lisssa, te rog da mi si mie link ul la site ul ala unde zice ca apa poate da brain damage sa i arat si eu sotului. Merci!

Foarte interesante discutiile de azi!!! Le citesc cu sufletul la gura, de aia nici nu am somn acum!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALINAOPREA
Si acum vine bomba eu f incantata le spun tuturor din familie si bunica-mea zice :
mama eu sic sa nu-i dai fetii laptele ala sa nu-i faca rau ,ca e vechi, cred ca a expirat
Ce ziceti de asta ?

Alina de Carla Maria (13 iulie 2011)
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamani





Of Alina!!! Vorba Oanei, zic si batranii astia niste perle Doamne!!!
Scuze, stiu ca e bunica ta, dar asa aberatie....... Uf!!!!
Eu zic sa faci cum te ai decis tu ca te ai decis bine: mai da i din cand in cand san!! Cum zicea pe FB, sanul e viata pentru bebei si daca te ai decis sa i mai dai e SUPER!! Bravo!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

am uitat esentialul. Sper sa reushesti sa iti stimulezi iar lactatia, ar fi super, iar pe batrani, spune-le sa isi vada de ale lor...sa bea ei lapte praf



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Miha, water intoxication http://wholesomebabyfood.momtastic.com/babyneedwater.htm

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Cereale:
www.amazon.com/Earths-Best-Organic-Oatmeal-Bananas/dp/B0036VFXG6/ref=sr_1_15?ie=UTF8&qid=1325119853&sr=8-15" target="_blank">http://www.amazon.com/Earths-Best-Organic-Oatmeal-Bananas/dp/B0036VFXG6/ref=sr_1_15?ie=UTF8&qid=1325119853&sr=8-15

Florina nici noi nu gangurim, Filip mai noi face ca o turturica, dar nu scoate nu stiu ce sunete. dimineara ne pove ce a visat prin :"oooo si uuuu" si atat. no worries

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Buna seara,

Noi tot cu adormitul abia la 1 noaptea de chinuim Imi vine sa ma arunc pe fereastra. Este atat de dependent de san, incat eu cred ca el se trezeste f des peste noapte pt ca nu poate adormi pana nu ii bag tzitzi in gura. Practic noi nu am avansat deloc, mananca si se trezeste tot la 3 ore.
Mami de Pusculeanu mic si iubit (24 aug 2011)


La fel si la noi Florina!!! Trezire din 3 in 3 ore. Diferenta e ca Imi e lata la ora 8.30, doarme dusa imediat dupa ce i fac baie (desigur mai sunt si nopti exceptie, dar eu vorbesc de 90% din timp si rutina), treziri la: 12.30-1, apoi la 3-3.30 si apoi spre 6-6.30.
Aici se zice ca bebeii alaptati la san se trezesc mult mai des, deci trebuie sa rezistam eroic!
Mare dependenta da sanul asta!!!
O sa ne vina si noua vremea sa dormim noaptea!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Buna seara,

Intrebare intrebatoare: ar trebui sa ma ingrijorez daca Stefan nu prea gangureste la 4 luni? Va aud ca ai vostri va tot impune capul toata ziua. La noi mai este cate o zi cu gangureala, ci apoi vreo 3-4 cu liniste. Ii vorbim toata ziua, eu sincer il suspectez ca este puturos. Totusi, nu avem repertoriu bogat, deocamdata doar ceva vocale. Probleme cu auzul nu are - intoarce f bine capul la zgomote. Sa merg la medic sau doar nu suntem un copil precoce? Toate celelalte milestone-uri le-a bifat la timpul potrivit.


Mami de Pusculeanu mic si iubit (24 aug 2011)


Florina, eu ti as zice sa nu te ingrijorezi!! Ti am zis ca nici Imi nu e genul super zambitor si vorbaret!! Ea analizeaza absolut orice, se uita cu o atentie si curiozitate la orice, uneori zic ca e om mare! Nu ma ingrijorez. Vorba Glianei, sa fim calme si sa ne bucuram de ei cum sunt ca vor incepe ei la un moment dat sa face din toate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Miha, water intoxication http://wholesomebabyfood.momtastic.com/babyneedwater.htm

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Betty, multumesc
Am citit!! Acum o sa i arat sotului, daca ma preseaza sa i dau apa cand eu simt altceva! Oricum acolo zice ca e bine 2-4 ounces/day, deci mereu o sa mi dea acel exemplu drept contra argument!! Dar pana la urma tot eu o sa castig! Depinde si de moment, desigur!! Nu am stiut pana acum ca apa poate fi atat de nociva!! Uite ca atata timp cat traiesti inveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Cereale:
www.amazon.com/Earths-Best-Organic-Oatmeal-Bananas/dp/B0036VFXG6/ref=sr_1_15?ie=UTF8&qid=1325119853&sr=8-15" target="_blank">http://www.amazon.com/Earths-Best-Organic-Oatmeal-Bananas/dp/B0036VFXG6/ref=sr_1_15?ie=UTF8&qid=1325119853&sr=8-15

Florina nici noi nu gangurim, Filip mai noi face ca o turturica, dar nu scoate nu stiu ce sunete. dimineara ne pove ce a visat prin :"oooo si uuuu" si atat. no worries

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Lisssa, multam iubita!
Uite ca am gasit si pe amazonul din UK dar fara banana!
http://www.amazon.co.uk/Earths-Best-Whole-Oatmeal-Cereal/dp/B005ERSMCM/ref=sr_1_fkmr3_1?ie=UTF8&qid=1325121241&sr=8-1-fkmr3
As fi vrut cu banana, am sa mai caut! Am sa comand curand din astea! Mi se par super! Multumesc inca o data!

Mergi la inceput