Strumfi&prichindei iul-aug'11- An Nou Fericit!(32)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Navicula imi place meniul tau de Craciun.Spune-mi prajitura snikers seamana cu ciocolata la gust, ca dc da dupa Sarbatori vreau si eu reteta?



Da, ciocolata si nuca. Eu am facut dupa reteta asta http://savalaura.blogspot.com/2008/02/prajitura-snickers-by-pocahontas.html si mi-a iesit super buna

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Navicula, am notat si eu reteta de la aceasta prajitura. Pare delicioasa si numai uitandu ma la poze mi au curs 10 bale!!!!
Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX
Miha pupici pentru voi doi cati puteti duce ...

O zi superba tuturor!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Sarbatori fericite!


Lori, pupici si pentru voi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna seara,

Multumim de urarile de Sf Stefan! Uram si noi, cu intarziere, La multi ani Stefanilor si Stefaniilor, precum si celor care si-au sarbatorit lunitele!

Noi tot cu adormitul abia la 1 noaptea de chinuim Imi vine sa ma arunc pe fereastra. Este atat de dependent de san, incat eu cred ca el se trezeste f des peste noapte pt ca nu poate adormi pana nu ii bag tzitzi in gura. Practic noi nu am avansat deloc, mananca si se trezeste tot la 3 ore. Nu mai avem mult pana departe....

Vad ca vorbiti despre diversificare. Eu nu m-as grabi pana la 6 luni, abia am facut 4. Nu am citit nimic inca, trebuie sa ma apuc sa trec si eu in revista informatia.

Pentru cine este interesat, astazi este o oferta la Groupon pentru Baby gym, in bucuresti. O sedinta 15 lei, 5 sedinte 69 lei sau 10 sedinte la 99 lei. Voucherul poate fi achizitionat pana maine seara.

Pufi, ce realizare deosebita Lui Edu i-a iesit vreun dintisor, ca nu mai tin minte.
Crisspy, pare rau ca Andra este bolnavioara. Sa stii ca si lui Stefan i-a iesit o usoara anemie, chiar daca a luat f bine in greutate.
Adra, felicitari si voua pentru dintisor, Filipel este baiat mare de acum.
Lissa, Anusca ta este tare isteata!

Intrebare intrebatoare: ar trebui sa ma ingrijorez daca Stefan nu prea gangureste la 4 luni? Va aud ca ai vostri va tot impune capul toata ziua. La noi mai este cate o zi cu gangureala, ci apoi vreo 3-4 cu liniste. Ii vorbim toata ziua, eu sincer il suspectez ca este puturos. Totusi, nu avem repertoriu bogat, deocamdata doar ceva vocale. Probleme cu auzul nu are - intoarce f bine capul la zgomote. Sa merg la medic sau doar nu suntem un copil precoce? Toate celelalte milestone-uri le-a bifat la timpul potrivit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Am facut vaccinul de 6 luni. Acum la 1 an, macar scapam o perioada.
Incepem sa introducem cerealele ca face 6 lunite de acum. Voi cu cereale ati inceput sau incepeti? Sa iau Nestle orez, milupa Bio fulgi de orez sua de care? Fara gluten desigur, dar nu stiu care or fi mai buni. O prietena zicea ca i-a dat fetei Nestle orez cu roscove. Si cica sa incep luna asta sa ii dau si putina carnita, cum vi se pare?
Pufi tu ii dai lui Edu carnita, in ce stadiu sunteti cu diversificarea?
Bobo a luat si luna asta tot 300g asa ca trebuie sa ii introduc mai multe de acum. Si sa ii dau cate un pliculet de Simbio ca se constipa.
Si branyica de cand se da si cum o faceti? Dr zicea de Milli dar eu as vrea sa ii fac in casa din lp.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Noi am avut ultimul vaccin pe 8 decembrie, cel de 4 luni (eu l am intarziat cu 2 saptamani). Ce fel de vaccin a facut bobo la 6 luni? Si noi avem urmatoarele vaccinuri la 1 an, aici e numit MMR. Parca a zis cineva cum se cheama si n Romania, dar nu am mai retinut. Am auzit lucruri ciudate despre acest vaccin. Dar sa vedem, mai avem pana atunci.
Paula, in jur de 21 ianuarie, cand Imi va face si ea 6 luni o sa incepem si noi diversificarea. Noi o sa l incepem cu organic baby rice
http://www.hipp.co.uk/products/our-baby-foods/cereals/baby-rice
Cel putin asa recomanda health visitor ii nostri. Acum cand ma voi afla in fata faptului de a incepe, voi vedea, dar pare destul de bun si are ingredienti organici.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Paula, uite ca am mai gasit un baby rice organic.
http://www.waitrose.com/shop/ProductView-10317-10001-7740-Organix+first+organic+wholegrain+baby+rice+%2525252D+stage+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Mihaaaaaaaaaaaaaa, site-ul pe care tu l-ai pus aici pentru seriale, se plateste???(sseriale online)

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Sarbatori fericite!


Lori, te referi la televiziunea romana on line? Caci nu mi amintesc ce site am pus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Vad ca spuneti ca bebeii se constipa cand se incepe diversificarea. Saracii!!!! Lori, tu ti mai amintesti de la Alexia, si ea s a constipat? Este un lucru comun printre bebei sa se constipe cand se incepe papa?
Pentru inceput, intr adevar se introduc incet incet cate o leguma. De exemplu, morcov, apoi la 3 zile alta leguma si apoi iar la 3 zile alta leguma. Aceste 3 zile intre fiecare leguma introdusa se lasa sa se vada daca face alergie la vreuna din aceste legume.
Pentru cine e interesat de tabele cu mancare vegetariana, eu pot sa scriu cam cu ce se inlocuieste carnea si cum se da papa la bebei vegetarieni. Pe scurt desigur, caci asa cum a zis si Krissy, am citit mult mai multe despre bebeii vegetarieni.
Finutul meu (am pus poze pe FB) are 11 luni pe 2 ianuarie si e vegetarian. Arata super bine si sanatos, e foarte robust si toata lumea spune ca arata foarte sanatos. Deci se poate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

am incveput si noi de cateva zile cerealele(oatmeal) csare au fost primite cu gurita deschisa mare mare

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Lisssa, te rog arata mi si mie ce fel de cereale folosesti tu. Da mi te rog un link sa vad daca as gasi si aici asa ceva. Merci frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Dr mea a zis sa nu ii dau avocado decat dupa un an, pai toate cunostintele mele au dat avocado de la inceput. O sa il incerc si eu sa vad daca ii place.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)



Eu i-am dat, dupa indelungi articole citite am aflat ca are o compozitie foarte aproape de laptele matern si este chiar recomandat incepand cu varsta de 6 luni.

Intr-un interviu acordat, Dr. Sears declara: “Avocado sunt ideale in alimentatia bebelusilor. Aroma lor delicata si consistenta cremoasa sunt perfecte in mancarea lor. Fructul de avocado le ofera sugarilor mai multe vitamine (B1, B2, niacina, acid folic, potasiu si magneziu) decat orice alt fruct sau leguma recomandate.
Cu continut scazut de sodiu si neamenintand colesterolul, avocado contine nutrienti valorosi". "Defalcat, avocado contine mai mult potasiu decat alte 45 de fructe, sucuri sau legume… si sunt unele dintre putinele fructe care contin grasimi monosaturate, esentiale in dezvoltarea copilului."




mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi




Avocado este IDEAL pentru copiii vegetarieni (desigur nu numai pentru ei) pentru ca inlocuieste pestele! Are aceleasi proprietati ca si pestele! Cel putin asa zice prietena mea Elena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Paula una din carti este scrisa de Laurentiu Cernaianu si se cheama "400 de retete culinare pentru copilul tau 0-3 ani ", alta este "Retete sanatoase pentru copii- Gustari ingenioase pentru cei mici" colectia Adevarul, si alte cateva micute de la editura Bebe.

Cu unele retete nu sunt de acord insa ma inspir si inlocuiesc ingredientul care nu-mi convine cu ce stiu eu ca e mai bine ptr edu.

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi




Pufi, multumim pentru recomandari. Am sa ma uit si eu de aceste carti cand vin in RO.

Mergi la inceput