Strumfi&prichindei iul-aug'11- An Nou Fericit!(32)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Noi papam de doua saptamani dimineata mar copt si la pranz supica cu legume pasate. Supica acum o fac din morcov (mai putin ca se constipa), patrunjel, pastarnac, telina, putina ceapa, ardei, dovlecel, cartof, pasez doar morcovul, dovlecelul, putin cartof si putina telina. Acum o sa introduc si cartoful dulce, brocolli si incep sa ii fac piure de legume. In plus o sa ii dau seara cereale si dimineta biscuitei (granulati plasmon fara gluten) in marut. Momentan atat. Cred ca pe la 6 luni jumate o sa ii introduc si carnita, in functie de cum o sa ia in greutate. As baga si banana dar la cum se constipa...
Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Noi papam de doua saptamani dimineata mar copt si la pranz supica cu legume pasate. Supica acum o fac din morcov (mai putin ca se constipa), patrunjel, pastarnac, telina, putina ceapa, ardei, dovlecel, cartof, pasez doar morcovul, dovlecelul, putin cartof si putina telina. Acum o sa introduc si cartoful dulce, brocolli si incep sa ii fac piure de legume. In plus o sa ii dau seara cereale si dimineta biscuitei (granulati plasmon fara gluten) in marut. Momentan atat. Cred ca pe la 6 luni jumate o sa ii introduc si carnita, in functie de cum o sa ia in greutate. As baga si banana dar la cum se constipa...
ami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)

citeam azi ca se da banane coapte si neaparat cica sa cumparam banane organice, voi ati auzit/vazut asa ceva..ca cica cele normale sunt stropite si trece prin coaja solutia respectiva. Carnita prea devreme......

vedeti pe net..puteti comanda, cartea este f complexa si de mare ajutor...alimentatia copilului de la nastere la 3 ani de ruth yaron....
are tot ce vrei..i formatii cuprinse in 600 pagini despre cum sa-l hranim, ce sa introducem la inceput, fiecare aliment cand trebuie introdus, cum preparam mancarica, cum o pastram..in fine...f multe informatii....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

miha daca citesti cu atentie scrie ca bbii alaptatoi la san nu au nevoie de apa pt ca laptele matern e 88% apa( filtrata)



Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

eu stiam de banana ca e printre putinele fructe care nu e asa de afectata. radacinoasele sunt cele mai importante a fi organice

http://healthychild.org/live-healthy/checklist/10_fruits_and_vegetables_to_buy_organic/


Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Seara buna fetelor!
Urez si eu La multi ani cu sanatate sarbatoritilor pe care i-am ratat zilele astea de pauza.
Am citit in capitolul curent ca vorbiti de diversificare si am ramas in minte cu problema apei.

Betty, am citit articolul citat de tine si ei explica de fapt ca doar apa in exces poate cauza probleme, nu apa in sine: "too much water dilutes a baby's normal sodium levels and can lead to seizures, coma, brain damage and death" Nu poate fi asa tragic, doar e folosita si pt preparare de formula, nu? Eu ma speriasem tare cand ai scris, pt ca de la 5 luni de cand nu am lapte suficient, Tudor papa cam jumatate din portia zilnica formula, jumatate lapte de la mine. Asta pt ca m-am incapatanat ca pana la 6 luni sa nu ii incep diversificarea( adica din 6 ianuarie). Apropos, tu ai inceput diversificarea la Filip? Eu stiam ca alaptezi exclusiv.
Si mai e ceva: generatia noastra a primit de foarte devreme ceai cu duiumul, si nu vad sa avem brain damage, ba cred ca suntem o generatie foarte inteligenta
De banane stiu ca desi poti cumpara unele care sunt la baza organice, ele se culeg si se transporta verzi (ca sa nu se strice) iar inainte de a fi bagate la vanzare sunt tinute in incaperi in care se trateaza cu ceva gaz care le coace...am uitat ce gaz se foloseste Eu mai bine le-as cumpara verzi si le-as coace pe frigider invelite-n ziar, ca pe vremea impuscatului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Asa e Ilida, apa folosita in exces nu e buna. Apa pt infants nu face nimic bun, doar ii umfla trecand-le pe moment senzatia de foame...de acea nu se recomanda. Daca cauti pe net vei gasi multe articole despre asta.
Ceaiul la fel, nu ii da copilului ce are nevoie, e dat doar asa sa il umfle sau sa prelungeasca mama orele intre supturi.
Parerea mea personala, deci nu dati cu rosii

Eu am inceput de 2 zile, la 5 luni , 2 sapt si 3 zile. Problema mea este ca nu beau mai mult de 24 de oz in 24 de ore, cea ce e la limita. Acum cu diversificarea, are 2 mese...nu complete dar ajungem si acolo, si tot atata lapte bea.

Elde, nu inteleg de ce sa ii pui cereale in bibe, da-i-le cu lingurita, sa faca diferenta intre lapte si restul mancarii.




Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Neata
Eu am avut probleme cu calculatorul de vreo 2 zile, nu prea am apucat sa va citesc, dar recuperez eu.La noi a dost un Craciun frumos, petrecut in familie, pe 26 am fost cu fetele la patinoar. Natalia e cumintica in continoare, doarme noaptea de pe la 10 pana dimineata la 7-8, cateodata se trezeste o data dar are nopti cand nu se trezeste deloc, iar dimineata e asa dragalasacum are ea chef de joaca si rade si chiuie numai sa o bagam in seama.
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

miha daca citesti cu atentie scrie ca bbii alaptatoi la san nu au nevoie de apa pt ca laptele matern e 88% apa( filtrata)



Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Da Betty, am citit, dar parca mi s a parut mie ca zice asa: 'daca totusi mama considera ca trebuie sa I dea apa, sa nu I dea mai mult de 2-4 ounces pe zi. Trebuie sa vin bine documentata la sot daca vreau sa l contrazic, altfel vai si amar de capul meu. E in stare sa faca din tantar armasar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Buna dimineata si de la noi

Cartea lui Ruth Yaron de care spunea Gliana se gasesteste si in Carrefour si e in jur la 40 de lei. Noi de acolo am luat-o.

Apropo de apa, ceai eu ii mai dau lui Alex din cand in cand ceai de musetel mai regleaza si scaunele.

Pediatra noastra a spus ca ea recomanda banana de la 9 luni ceea ce mi se pare putin exagerat totusi. Cred ca am sa ii dau de la 7 luni in colo. Eu i-am dat avocado pt ca citesem ca este un aliment ideal pt inceperea diversificarii. De abia aseara am aflat de la voi ca unii il recomanda dupa 9 luni. UUUffff complicat dom'le.

In ceea ce priveste apa pt copii alaptati cu lapte praf cand ne-am externat din spital, mdicul neonatolog ne-a spus ca daca alimentatia copilului este peste 70% lapte matern nu se da apa sau ceai dar daca alimentatia este mai mult cu lapte praf copilul are nevoie si apa.

In ceea ce priveste somnul si eu sunt disperata Azinoapte s-a trezit o data la 2 ore nu stiu de ce si cum. Aseara i-am dat pt 1a data cereale sa vedem poate se mai raresc trezirile astea. Sunt dintii, foamea sau dorul de tzata????/ Ca eu nu mai inteleg nimic doarme mai rau ca atunci cand era bebe. Please help!!! Va rog sa ma ajutati cu o parere ceva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

A..... Cum fac ca sa bag citat inaintea mesaului meu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

La multi ani pt sarbatoritii zilei

Mergi la inceput