Craciun fericit strugurasi de S-O'11 ! *19*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Lectura . Cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Si la o barfa mica,Klau ,daca vrei.
La multi ani Pinkyyy,sa traiesti multi ani fericiti alaturi de familia ta frumoasa!!! I-a arunca aici cu o felie de tort si un suc,sa nu dezvatam de dulce intre Craciun si revelion!

|Seidana :
Foi:
2 oua,jumatate pachet de margarina/unt ,o cana de zahar,un plic de amoniac stins in iaurt, aproximativ un kg de faina.
Cine mi-a dat reteta mi-a spus ca le amesteca pur si simplu pe toate,mie imi place sa ma complic si fac asa: bat spuma albusurile, frec galbenusurile cu zahar ,pun si iaurtul peste galbenusuri,adaug si margarina ,amoniacul si faina.Pana la faina nu opresc mixerul,can pun faina amestec cu lingura la inceput,apoi framant cu mana. Din masura asta fac 6 foi ,le intind bine si le coc in tava ,la foc puternic.Se fac repede,in 4-5 minute maxim. Vezi ca se umfla ,asa ca foaia cand o intinzi cel mai bine e sa aiba 3-4 mm ,ca se dubleaza aproape.
Crema fac fiarta din un litru de lapte, 150 gr de zahar , 50-60 gr de amidon ,esenta de vanilie+zeama de lamaie in functie de cat de acra o vreau .Fierb,las sa se racoreasca dar putin,tot sa friga dar nu foarte tare,apoi mixez cu unt , cam 60-70 gr. Cat e crema inca fierbinte,imediat dupa mixare ,umplu foile. O pun la pastrare si o tai a doua zi,cand se inmoaie si foile. Deasupra pudrez cu zahar pudra si gata.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)


hehhee.. asta e una dintre prajile mele preferate.. noi ii ziceam Alba ca Zapada, si nu lipseste de la sarbatorile de iarna.. altii i zic lamaita..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata,

Sei, nu prea sta in manduca, se impinge, dar asa face si in brate.
Oricum pana la 3-4 luni nu vreau sa o tin prea mult. Afara nu am iesit cu ea inca.

Maria, bine ai revenit :)

Bujo sa treaca repede.

Lali, ce vesele sunt pozele.

Zubi [big hug]



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Lectura . Cu drag.


Mami fericita de Mihnea si de Tudor




Stii ce e ciudat (pt mine), inainte sa nasc ziceam : dar vai cum sa alaptez in pblic? cum sa alaptez mai mult de 3-4 luni.. e suficient.. ei cand simti valul de caldura cand iti tii copilul in brate nu mai conteaza nimic,.. am alaptat pe holul spitalului, de fata cu barbati nu f apropiati , si la botez, intr-un colt mai retras dar la vedere.. cand imi simt puiul cum plange sunt in stare sa ii au sa pape in mijlocul intersectiei fara jena sau alte sentimente rusinoase..

Gata .. merg la bucatarit..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Io ma lasai de cafea. cica e acida..si cum eca a fost cu curu visiniu de la ceva acid am renuntat sa mai beau. un ceiutz accept cu placere!

Lapte baui deja. nu mai vreau , ca s grasa!



si a mea a avut fundul iritat, chiar in zona de jos, de la caca sigur, nu de la scutec. eu bag rosii la greu, si ness decofeinizat...oare sa fie de la ness¿

zubi pt tati tau, pt tine si baietel

seidana eu sunt mai nerusinata asa, si-as fi fost in stare sa mi-o pun la piept in mijlocul bisericiiCui nu-i place, sa nu se uite! in schimb eu nu m-am crezut in stare sa alaptez, cu sau fara pompa 3 luni de zile acusica si chiar daca in curand o sa bagam noaptea un bibe de lp, cred ca tot o sa mentinem lavtele matern inca vreo 2 luni. Bine-ar fi! voi cand incepeti diversificarea¿

maria yoy ce scump e albert!! eu dŽabia am timp de forumul asta si de fb, nu cred ca-mi permite timpul inca un grup

lali ca de obicei o harnicuta!! ce par are Teodora! da-ti si la noi ceva, ca noi tot chelute, ieri i-am luam bentita cu hello kitty, sa mai disimulam chelia

bujo si oana insanatosire grabnica la bebei!

hayat e in luna de miere¿

si Noa e racita, e fundamental spalatul nasului cu ser de 3-4 ori pe zi si apoi aspirat. aerul din casa sa nu fie uscat(trebe aerisit zilnic, daca-i posibil de 2 ori pe zi) chiar daca-i rece afara...ii pun caciulita, o infofolesc in patura si deschid geamurile. sa vedem, sper sa nu ajungem la medicamente, chit ca azi dimineata a tusit si stranutat. Si seara pun umidificatorul, abur rece vreo 2 ore la ea in camera.

azi papam linte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Salutare fetelor!

Va invit la o felie de tort cu mere, un suc de morcovi+mere (facut in casa) si o cafea tare!!!

Stiu ca dupa atatea sarbatori e mai greu cu mancatul dar e asa de bun de nu ma puteti refuza

Imediat pregatesc si ceva de mancare

Va pup pe toate merg sa-i dau papa lui Dani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Buna fetelor!

Eu va urez de pe acum un An Nou cu bucurii si impliniri alaturi de strugurasii vostri, sanatate si fericire si armonie deplina.

Da, a mai trecut un an, un an care pt mine a fost minunat. A fost anul in care am purtat in pantecele meu rodul dragostei noastre, in care am simtit primele miscari ale lui bebe, apoi sughitul lui cand ceva nu ii convenea, pentru ca mai apoi sa-l vad, aud, miros si sa-l tin in brate, sa-l alaptez si sa-l iubesc cum nu mi-am putut imagina vreodata.
Da, a mai trecut un an, un an in care am devenit dependenta de forum, de grupul nostru, chiar daca eu nu scriam (neavand experienta ca mamica si automat neavand ce sfaturi sa dau mamicilor care se confruntau la un moment dat cu diverse probleme), eu va citeam zilnic. Am invatat enorm de la voi si pentru asta va multumesc mult pentru ca cu ajutorul vostru am reusit sa fiu o mamica echilibrata pt puisorul meu.
Jos palaria in fata voastra si aveti toata cinstea si aprecierea mea.

Va iubesc pe toate si va pup cu drag.


Mami fericita de bebe Maximilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui pinkysor

Salutare fetelor!

Va invit la o felie de tort cu mere, un suc de morcovi+mere (facut in casa) si o cafea tare!!!




La multi ani!! sa fii sanatoasa si fericita aluturi de familia ta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Lali, Dbunny va multumesc mult! Va urez si eu La multi ani!!! si An nou fericit! Sa aveti parte doar de fericire alaturi de familiile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

PINKY.. La multi anisori fericiti , sanatosi si plini de iubire

Mergi la inceput