Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (30)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Mamutz bravo de baiat miscator si perseverent. Ma bucur ca ti-a mai trecut raceala.
Vai, Imi, ce cadou frumos i-ai facut lui mami.
lulusor77 saracutul, sper ca a-ti gasit solutia si o sa treaca foarte repede
Krissy multumesc de informatii despre lapte. Am si eu un unchi care tot avea probleme cu stomacul, varsaturi, diaree si nu prea avea nici o solutie asa ca de undeva a auzit ca laptele de capra ar fi bun si si-a cumparat 2 capre (sta la tara). Zice ca de cand bea se simte mult mai bine si nu ma vomita. Intr-adevar gustul e mai puternic, el e singurul din familie care-l bea, restul laptelui merge la purcelasi.
anaemi eu am primit un cas de capra, mie imi place, dar nu pot sa spun sigur daca e numa de capra sau are si altfel de lapte, ca, deh, e primit. Cand trec pe la unchiul meu o sa gust laptele asa de curiozitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

vn_edelweiss...fiecare este din suflet !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

vn_edelweiss imi pare tare rau ca nu te simti bine. Nu cred ca e nici o problema sa te plangi, de aceia suntem toate aici sa ne impartasim bucuriile, dar mai ales necazurile, nelinistile, temerile.
Ma rog la Dumnezeu sa-ti dea putere sa lupti pentru copii tai, esti o mama foarte buna si dedicata. Sper din tot sufletul sa-ti treaca gandurile acestea triste si sa gasesti forta de a lupta in continuare.
De la mine multe imbratisari, multi si multe pentru o mamica deosebita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Offf Valentina nici nu stii cat de rau ma doare sa vad ca esti atat de trista. Ca mama te inteleg perfect si stiu prin ce treci.
Orice mama care are un copil special nu isi doreste ca el sa fie geniu sau remarcat ci doar sa fie un copil ca oricare altul: sa mazgaleasca peretii, sa mangaie duios perdelele cu gem ca la urma sa vina sa zica : mami imi pare rau, sau un pupic rapid ce sterge orice nazbatie facuta. Un semn de afectiune inseamna totul pentru o mama..iar lipsa acestuia cutremura insasi esenta rolului de mama.

Imi dau seama cat te doare sa vezi ca Emma nu va fi acel copil niciodata ca va iesi tot timpul in evidenta ca diferit. Nici Bitzu nu e prea departe, e altfel, simt uneori cum ma apuca disperarea cand vad ca pur si simplu nu ajung sa il fac sa faca anumite lucruri insa tocmai aceasta disperare uneori ma face de neclintit. Orice farama de lucru facut de el pentru mine inseamna un pas urias, o realizare extraordinara. Incearca si tu sa vezi faramitele alea mici de lucruri realizate ca cele mai mari realizari facute vreodata.

Cum am mai spus, copilul meu pur si simplu nu vrea sa manance. Refuza sa manance. Si parca ii e frica/scarba de mancare..pur si simplu nu se atinge de ea...deloc. Azi pentru prima oara l-am convins sa puna mana pe nuci, pentru prima oara in viata lui ...nu sa le manance, ar fi fost prea de tot. Dar sa le atinga, e o mare realizare. Stiu ca suna ciudat si total anormal....dar la noi orice pas catre mancare e un pas gigant.

Acum il mai ai pe Matei, care e un copil absolut normal si care are nevoie de tine. Incearca, atunci cand vine sotul tau acasa sa il lasi pe el cu Emma si tu sa ii acorzi si lui Matei acele momente speciale. Sa aveti un mic ritual astfel incat sa stie ca are si el ceva special, ca e si el special pentru tine. Pentru ca e un copil special.

Zambetul...intr-adevar e greu sa il recapeti in aceste circumstante insa trebuie sa incerci sa fii puternica. Stiu cat de greu e: incearca sa te bucuri de zilele mai bune cat de mult poti! Multa rabdare draga mea si mai ales multa putere! si o imbratisare stransa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Offf Valentina nici nu stii cat de rau ma doare sa vad ca esti atat de trista. Ca mama te inteleg perfect si stiu prin ce treci.
Orice mama care are un copil special nu isi doreste ca el sa fie geniu sau remarcat ci doar sa fie un copil ca oricare altul: sa mazgaleasca peretii, sa mangaie duios perdelele cu gem ca la urma sa vina sa zica : mami imi pare rau, sau un pupic rapid ce sterge orice nazbatie facuta. Un semn de afectiune inseamna totul pentru o mama..iar lipsa acestuia cutremura insasi esenta rolului de mama.

Imi dau seama cat te doare sa vezi ca Emma nu va fi acel copil niciodata ca va iesi tot timpul in evidenta ca diferit. Nici Bitzu nu e prea departe, e altfel, simt uneori cum ma apuca disperarea cand vad ca pur si simplu nu ajung sa il fac sa faca anumite lucruri insa tocmai aceasta disperare uneori ma face de neclintit. Orice farama de lucru facut de el pentru mine inseamna un pas urias, o realizare extraordinara. Incearca si tu sa vezi faramitele alea mici de lucruri realizate ca cele mai mari realizari facute vreodata.

Cum am mai spus, copilul meu pur si simplu nu vrea sa manance. Refuza sa manance. Si parca ii e frica/scarba de mancare..pur si simplu nu se atinge de ea...deloc. Azi pentru prima oara l-am convins sa puna mana pe nuci, pentru prima oara in viata lui ...nu sa le manance, ar fi fost prea de tot. Dar sa le atinga, e o mare realizare. Stiu ca suna ciudat si total anormal....dar la noi orice pas catre mancare e un pas gigant.

Acum il mai ai pe Matei, care e un copil absolut normal si care are nevoie de tine. Incearca, atunci cand vine sotul tau acasa sa il lasi pe el cu Emma si tu sa ii acorzi si lui Matei acele momente speciale. Sa aveti un mic ritual astfel incat sa stie ca are si el ceva special, ca e si el special pentru tine. Pentru ca e un copil special.

Zambetul...intr-adevar e greu sa il recapeti in aceste circumstante insa trebuie sa incerci sa fii puternica. Stiu cat de greu e: incearca sa te bucuri de zilele mai bune cat de mult poti! Multa rabdare draga mea si mai ales multa putere! si o imbratisare stransa


Felicia, mamica de 2 comori: (Gabriel) si (Ana-Maria)
viitorul suna bine, cu Ana si Gabriel


Where there is a WILL there is a WAY!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

am citit si m-am bucurat mult de bobo de Imi, bravo fetelor, de laptele de vaca, de capra, mi-am dat seama ca trebuie sa mai studiez si eu pe tema asta, ma pregateam sa rad si sa mai zic o tampenie dar, am citit-o pe Valentina, apoi pe Felicia si mi-a trecut brusc de toate. Acum sincer, imi vine sa plang...................nu mai pot spune nimic deocamdata.............................................


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Neata !!
Am incercat sa postez ceva despre traditiile la romani ,nu mi-a iesit ,asa ca am facut-o mai jos.. Enjoy!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13


....va urez sarbatori fericite, cu multa sanatate, bucurii, liniste si armonie in familii.


Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.



Sfintele Sarbatori sa va aduca liniste, sanatate si belsug !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Edelweiss, n-as fi putut spune mai frumos decat Felicia . Multi, multi, multi ....sunt absolut toti din suflet.


De ce spui ca are Matei "doar" 7 Kg? Eu zic ca e f bine. Edu avea la 6 luni 7.5 kg si 67 cm. E adevarat ca s-a nascut doar cu 2400, dar eu nu ma stresez, important e sa fie sanatos si vioi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Inca o data ca nu se intelege nimc:

De Ignat: Relatarea unui roman care traieste in Occident



"De criza, de dor si de fite mi-a venit ideea sa; tai porc de Craciun, cum se facea pe timpuri la mine la tara. Bine, ai mei nu īl taiau de Craciun, ci īnainte de Sfāntul Andrei, noi nemaiavīnd rabdare si nici prea multe prin camara sa-l putem pasui pīna la Ignat.

Dupa ce mi-am ascutit cutitele pe gresia de la baie si am procurat doi baloti de paie, decorativi, uitati de un vecin īn fata casei īnca de la Halloween, m-am pus sa caut porc. Prima data am dat anunt pe internet ca doresc sa achizitionez, pentru sacrificare, animal de talie medie, pīna īn 150 de kilograme, dar nu mi-a raspuns nimeni, īn afara de un sonat care mi-a zis ca-i plac ideile mele si, daca vreau, putem sa sacrificam īmpreuna, mai multi! Eu cred ca toti nebunii au fugit din lume si s-au ascuns pe internet! Dar divaghez!

Cīnd mi-am īntrebat colegii la serviciu daca stiu pe undeva un porc viu, au devenit foarte curiosi ca ce vreau sa fac cu el, ca e mare de "pet", ca face mizerie multa. Cīnd le-am spus ca vreau sa-l tai, au facut ochii cīt cepele si m-au luat la rost ca de ce. Ca sa-l manīnc, de-aia, le-am raspuns, moment īn care si ultimele ramasite de simpatie, toleranta si īntelegere pe care le aveau pentru mine au disparut. Cum sa omori un animal si sa-l manīnci asa, ca un barbar? Eh, cīnd am vazut eu ca astia sunt gata sa sune la PETA, am īnceput sa le descriu īn amanunt operatiunile specifice, insistīnd pe sectionarea carotidei si colectarea sīngelui īntr-un lighean, de preferinta cu smaltul sarit, ca la mama acasa, īn vederea prepararii sīngeretelui si mai ales a borīndaului. N-am stiut eu cum se zice īn engleza la borīndau, la fel cum nu stiu nici īn romāneste, dar le-am explicat ca e un fel de mamaliga din faina de porumb cu sīnge īn loc de apa. Cred ca vreo trei, mai simtitori, asa, au disparut spre baie, iar restul, ca acum deja se strīnsese tot compartimentul īn jurul meu, sa ma asculte, ma priveau cīnd cu mila, cīnd cu dezgust. Apoi, zic, pīrlim soriciul cu paie, sau la butelie, daca; stam la bloc, si taiem urechile animalului, pe care le consumam pe loc, cu putina sare.

Mai trimisei vreo doi la baie, dar i-am dat īnainte, fiind constient ca un alt moment īn care sa ma asculte oamenii cu atīta atentie nu o sa mai prind, poate, niciodata. Dupa ce epilam animalul cu flacara, continui eu, īl despicam cu securea sau toporul, ce ne vine la mīna, si scoatem organele, pe care le fierbem īmpreuna; cu capul, īn vederea prepararii caltabosului. stiti, banuiesc – le-am zis eu degajat –, ca pentru caltabos se foloseste intestinul gros, spalat facultativ si oparit īn apa cu ceapa, pentru mascarea miasmelor naturale. S-a plecat cu grupul dupa fraza asta, si am mai ramas cu vreo trei, cei mai tari de īnger si de stomac, cred, de fapt doi, ca unul dintre ei era un coreean care nu pricepe engleza si sta toata ziua cu castile pe urechi, dar se alatura oricarui grup si da din cap aprobator la orice discutie.

Cu restul carnii, am zis eu mai departe, facem cīrnati, gratare si sarmale, iar daca raposatul a fost gras, putem sa frigem si o oala de jumari, asa, de pofta, care sa mai taie din taria bauturii. Eu zic ca au scapat ieftin totusi, pentru ca daca m-as fi apucat sa le povestesc cum se fac hot dogii si parizerul pe care le īnfuleca ei la lunch, bagam toata firma-n spital."

Traiasca globalizarea!!

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput