Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (30)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

Citat:
citat din mesajul lui lulusor77
Krissy, ma bucur ca mai intri din cand in cand sa ne mai povestesti despre voi. Multumim si de informatiile despre lapte. Imi pare insa rau sa aud ca si voi aveti probl. cu alergiile astea. Este vreo sansa sa scape de ele candva? Eu i-as face lui Eric si teste pt. alergii, dar din cate stiu nu se fac la copii asa mici.

A, Lulusor, am scapat de alergii, dar nu ne mai intoarcem la lapte. Cand medicii alergologi mi-au spus ca n-am ce face, poate ii trec in timp alergiile (a testat pozitiv la lapte, oua, soia, porumb, cartof, fructe de padure, printre alte mai marunte, gratie mostenirii genetice din partea sotului), eu nu m-am resemnat ci m-am informat si am mers pe la diverse cabinete, pana am descoperit unul in care am avut incredere si care aplica o metoda de medicina orientala, combinata cu regim strict si presopunctura, numita NAET, care a vindecat-o pe Sophia 90 % dupa un an de tratament. Eu ti-am pomenit de cazul Sophiei doar ca sa iei in considerare si o astfel de cauza posibila, nu sa-l testezi la varsta asta. Poti insa daca alaptezi sa faci o proba eliminand lactatele din alimentatia ta pt 2 saptamani, sa vezi daca are efect. Daca ii dai formula, incearca o varianta hipoalergenica si vezi daca nu se imbunatateste cumva dermatita lui Eric.

Miha, nu sunt in concediu, m-a apucat doar nostalgia forumului - boala grea, dar nu o sa ma pot tine cum am zis decat meteoric de prezenta aici, ca nu pot umbla pe coclauri la serviciu,ca azi .

Betty, ar fi fain sa o treci pe Ana pe capra, dar numai sa-l vrea, caci daca nu incepi devreme, ai riscul sa ti-l refuze ca gustul este totusi f strong... Sophia cum numai pe ala l-a stiut dupa laptele de mama, chiar l-a iubit, dar eu una nu as putea sa-l beau. Eu asta i l-am dat si o sa-i dau si lui Philip: http://meyenberg.com/index.php?page=whole-milk, de la Whole Foods sau Trader Joe.


Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"



Ok!M-am lamurit!
Merci din suflet Cristina!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Apropos lulusor,ff frumoasa poza de la avatar!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Eu tot ma chinui de cateva zile sa vad ce blender imi iau. Acu l am gasit pe asta si nu stiu ce sa fac. Cred ca l am mai pus o data, uf!!!!

http://www.amazon.co.uk/Philips-HR1363-Blender-Chopper-Accessory/dp/tech-data/B000LYSSWW/ref=de_a_smtd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

lulusor imi pare atat de rau ca nu a trecut problema cu dermatita, ca mai mult e la fel de grava. sper sa va ajute DD si sa treaca, desi va fi ceva cu care va veti lupta mult timp de acum inainte.

noi bine sanatosi, multumim lui DD, ne pregatim de plecat la onesti, la parintii mei, apoi la munte, doar cu dani, alex va ramane cu ai mei. am ales asa pentru a putea petrece ceva timp doar cu dani (nu ca el s-ar plange verbal, dar mai are momente ... diverse, ce par a fi mici rabufniri, probabil pt ca atentia nu mai e doar a lui). oricum, alex e f fericit atata timp cat se joaca cineva cu el, nu prea conteaza cine . drept e ca cel mai mult il iubeste pe dani si cred ca lui ii va simti lipsa cel mai mult.

no, cam atat de pe meleaguri iesene. si pt ca nu voi avea acces la net la onesti (nu de alta dar nu il voi mai putea dezlipi pe dani de laptop ) va urez sarbatori fericite, cu multa sanatate, bucurii, liniste si armonie in familii.

va cu dag pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Bucura-te, Florina, ghici unde doarme F acum? exact, in brate:D
in total cat doarme Pusculeanu din 24 h? si cat din asta in timpul zilei? (tot am impresia ca doarme prea putin peste zi)

Eu cred ca sunteti cam nerabdatoare sa cereti de la ei sa se joace singuri, ei abia au invatat sa tina jucariile in mana. Copilul are nevoie de tipare comportamentale, de modele, mama ii arata intai cum sa se joace. Eva a inceput sa se joace singura in jurul varstei de 3 ani, vorbesc de joaca mai indelungata, nu de 3-5 minute.

Astazi Eva merge la inot, a fost ieri la vizionare, i-a placut f mult, e f nerabdatoare. I-am cumparat papucei si casca, costum n-am gasit, o sa-l ia p-ala de asta-vara din 2 piese. Imi tremura fundul de frica

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Bravo, sper sa-i placa. Eu am asa o fixatie cu inotul pentru ca eu nu stiu sa inot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Buna seara de la noi!

Sincer nu am timp deloc sa intru pe aici. nici pe FB...ce mai capitulez...sau mai bine zis capituleaza lighioana mea de calculator, efectiv nu il mai tin balamalele...la propriu. Ecranul meu se tine acum doar in pinii de conexiune...acum sa vad ce voi face. Clar nu il mai inchid/deschid deloc.

Cristina dragutza, eu o sa fac o maaare reclamatie la serviciul meu de telefonie mobila.. Dupa ce ca la servciul clientului(sau cum doamne iarta-ma ii spune) ma taxeaza cu 35 eurocenti pe minut (zici frate ca e linie erotica nu altceva ) ma tine si o gramada si sa imi spuna ca eu nu am nici o problema...dupa ei pot suna oriunde in lume...dar cand sun nu reusesc deloc. Cred ca o sa incerc o aplicatie de pe net, poate asa o sa reusesc sa te sun... mama lor de soareci olandezi!!!
Am citit si eu informatiile legate de lactate oferrite de tine si Ramona si tind sa va dau dreptate. Eu una sunt un mare fan al lactatelor...ce sa zic, iubesc la nebunie laptele si anumite tipuri de branzeturi. Insa de 2 saptamani am renuntat total, brusc si dintr-o data la ele. De ce? Pentru ca am stat sa analizez anumite situatii si mi-am dat seama ca pentru mine ele sunt daunatoare. Ajunsesem sa nu mai mananc nimic decat lapte si sa ma ingras. Si mi-am adus aminte de anumite lucruri din copilarie si am facut the right connections si acum vad ca am scos deja 2 kg de pe mine. Fara alte sacrificii.Pot spune cu mana pe inima ca desi imi e foarte greu, e ca un drog pentru mine, sunt destul de determinata sa nu pun pic de lapte in gura o luna de zile si sa analizez rezultatele. The mad scientist is in the house!!! mwwwuuuuaahhahahaha!!!!

Lulusor sper sincer ca Eric sa se faca bine si sa puteti sa va bucurati de el. Incearca intr-adevar ce a sugerat Cristina...s-ar putea sa ramai surprinsa.

Dragelor cred ca mandrei mele ii ies dintisorii: nu unul ci 3!!! (unul sus si 2 jos). De ce spun asta? E foooarte agitata, plange mult, roade tot si baleste, rauri rauri. Si are acele minunate semne ce le-am vazut la Bitzu: obrajorii rosii rosii, kk des si moale, papat des, agatata efectiv de san, stare sub-febrila.

I-am dat un paracetamol supozitor si dupa jumate de ora a redevenit copilasul meu pe care il cunosc.... o cuminte.

In rest gangureste continuu:ma-ma-m,a ba-ba, da-da, dadu,gagu, imbimb si alte sunete... Chitzaie ca un soricel cand o gadil, chiuie de fericire, rade cu zgomot...o ador pur si simplu

isi trage piciorusele si se joaca cu ele, dar de intors nu se intoarce...nu inca (fundu-i taaare greu). In schimb a gasit diverse metode de rotit/ umblat prin tzarc astfel incat nu o mai gasesc niciodata in pozitia in care am lasat-o.

Saptamana viitoare avem evaluarea de 4 luni si a 3-a runda de vaccin insa nu cred ca am sa o las ...nu acum. Pentru ca e intr-o perioada destul de delicata si asta chiar i-ar pune capac, si nu am nevoie de asa ceva.

Va pup dragele mele si va doresc o seara pufoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

In legatura cu laptele. Si noi am invatat la scoala tot cam ce au spus Ramona si Cristina. De fapt o profesoara ne-a tot vorbit anul trecut despre chestia aasta...dar am trecut peste

A! Si nu stiam de chinezi ci de niste tribuuri din africa. Ei nu cresteau vaci pt lapte ci pt sange

Stiam si dde laptele de capra ca este f apropiat ca si compozitie de LM si ca ar fi ff bun/sanatos mai ales consumat proaspat muls , nefiert.

In fine, am incercat si noi sa luam de cateva ori produse din lapte de capra, dar cu greu m-am straduit sa mananc branza, ca laptele l-am aruncat.

Nu am putut sa-l beau din cauza gustului ffff pronuntat de...capra. Copiii, nici atat.



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Loredana a fost bine la vaccin, puiu nu a plans, suntem in grafic. La patru luni fara cinci zile avem 7100 g si 66,5 cm. Luca a avut fontanela destul de mica la nastere asa ca mi-a zis ca pot sa-i dau cate o picatura de D3,maxim 2, sa nu se inchida prea repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Eu una nu pot sa renunt la lactate. Nu acum cel putin

Cum as mai face eu prajituri, daca n-as folosi lapte

Lulusor, imi pare tare, tare rau pt micutil Eric! Imi imahinez cat de greu va este si mai ales cat se chinuie mititelul ! Sper din suflet s-i treaca mai repede!

Laura relaxare placuta la Onesti!

Miha, am mai zis. Eu am un blender braun care are exact aceleasi accesorii ca philips-ul pus de tine. Eu zic ca este bun ala ! Si este si ok ca pret, zic eu.

Felicia

Noapte buna si usoara tuturor

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vn_edelweiss spune:

Buna seara tuturor,
Nu am mai scris si sper sa nu ma excludeti din grup daca o sa mai am perioade de "taceri". Pur si simplu trec printr o perioada mai complicata, Matei si Emma, Emma si Matei de dimineata pana seara, nu mai reusesc sa fac nimic pentru mine. M-am simtit si foarte rau, de la oboseala, stress, anemie etc
Ruxi multumesc ca te ai gandit
Felicia, ma bucur din suflet ca sunteti bine, mai scrie despre voi, scrii asa frumos, imi place tare mult sa te citesc. De fapt, pe toate va citesc cu placere, de la fiecare invat cate ceva, fiecare om pe care l-am cunoscut, in realitate sau in lumea virtuala m-a imbogatit sufleteste.
Matei are doar 7 kg si 68 cm; inalt si slab, ca mama probabil, nici el nu se joaca prea mult cu jucarii, vrea in brate bietul de el, e atat de curios si ar vrea atat de mult sa fie alintat, imi cauta privirea atat de mult doar ca nu pot pentru ca Emma cere prea mult de la mine.
Am inceput si noi diversificarea, suc de morcov, morcov fiert, avocado si dovleac. Nu pare sa aprecieze.
Multumesc tuturor mamicilor care lasati retete pe forum, multumesc din suflet, nu am timp sa caut pe internet, multumesc si pentru ideile de diversificare.
Zilele astea au fost sumbre, parca nu vine Craciunul la noi, acel Craciun cu parfum de cozonaci si portocale. Cand ningea haotic, drumuri ninse, case ninse, suflet nins; ma cuibaream langa soba si adormeam leganata de glasul senin al bunicii, acel Craciun cu colinde, multe vise, si intre ele, cel mai frumos vis al meu, acela de a fi mama.
Acest Craciun nu mai vine la noi, credeam ca Matei ma va ajuta sa zambesc din nou, sa visez din nou. Si bradul impodobit parca si el zambeste trist in coltul lui, s-a incovoiat deja de la caldura(la noi sunt 27 de grade).
Cred ca este cel mai trist craciun din viata mea, poate pentru ca abia acum incep sa constientiez repercursiunile; Emma e un copil diferit, simt cu sufletul, vad cu ochii mintii ca Emma nu e un copil ca ceilalti. Crizele din ce in ce mai frecvente, e din ce in ce mai mult in lumea ei si simt ca nu am forta sa lupt sa o smulg din aceasta cochilie in care se inchide. Si boala ei e ca un cancer ce ma roade si pe mine. Ma innebuneste gandul ce va deveni Emma, azi un copil frumos, inocent...maine...
Imi cer scuze pentru acest mesaj in neconcordanta cu perioada in care ne gasim.

Mergi la inceput