Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (30)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

gata, m-am decis, Ana va bea doar lapte de capra. multumesc Cristina

mady, eu o fac asa, intr-o oala, de preferat oala minune, pui pana la jumatea carnii (in inaltime) ulei, foc mic mic timp de 3 ore. crede-ma sa fie vita cea mai batrana , carnea iese minunata. normal ca o condimentezi inainte. aaaa, ce e bine ca nu umblii la ea deloc deloc in timpul asta

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

Buna fetelor si de la noi!

N-am reusit sa mai intru ieri, pt. ca dupa sedinta de osteopatie, bebe Eric a fost tare marait si agitat si numai agatat de mine a stat, nici sa ma asez n-am avut voie. La fel a fost si azi, insa azi a mai adauat ceva in program: a inceput sa-si muste buza de jos. M-am tot uitat de dintisor, dar nimic. Abia acum spre seara parca am vazut 2 punctulete, dar nu sunt albe, asa ca nu sunt sigura ca e dintisorul.

Asadar ieri la osteopat am primit sperante. Cica ar fi avut o trauma inca din uter, si apoi si la nastere, care i-a afectat aparatul respirator, si prin urmare a declansat si aceasta alergie/dermatita. La nastere e adevarat ca a ramas agatat pe canal, si cu capul inclinat intr-o parte, de au vrut sa mi-l scoata cu vacuumul, eu insa am refuzat. Cine-a stiut ca pot exista asemenea repercusiuni. Nu stiu daca stiti, dar tratamentul osteopat este ca un fel de masaj fff usor, prin care se cauta niste puncte tensionate din corp si se detensioneaza. E mai complicat de explicat, iar eu nici nu ma pricep. Ceea ce un adult ar fi simtit ca pe un gadilat, a determinat niste urlete la Eric pe care nu le-am mai auzit pana acum de la el. Dr. spune ca asta este si eliberarea unor emotii, si ca a patit ca si adultii sa izbucneasca in plans in timpul sedintei. Sunt f. curioasa ce se va intampla, desi mi s-a spus ca in prima faza este posibil ca simptomele sa se agraveze, el sa fie mai nelinistit, etc.

Va multumesc fetelor pt. raspunsuri si gandurile frumoase indreptate catre noi. Gliana, exact asta simt si eu cand il vad cum se scarpina, cum se enerveaza, cum se chinuie. Are inca locuri in care supureaza, cu tot cortizonul cu care l-am tratat, de locurile unde se scarpina pana la sange nici nu mai spun. Mi-as dori sa fiu eu in locul lui, iar pe el sa-l aud din nou razand toata ziua. Chiar si asa, are destule momente in care ne jucam si mai uita, si incepe sa rada, dar nu tin din pacate mult. Ma gandesc cat de indispusa eram cateodata in periada sarcinii ca ma simteam nu stiu cum sau ma durea cine stie ce. prin ce trece el acum nici nu se compara cu asta. Spre surpinderea mea, si a celor care ma cunosc, reusesc sa raman calma, cu tot stresul si nesomnul, ceea ce e bine pentru el. Sper sa si ramana asa.

Lissa, sunt acum in faza de incercari pt. multe creme (am testat deja vreo 7), am notat si ce mi-ai scris tu si o sa incerc si asta. Multumesc mult!
Anusca ta e de milioane, f dezghetata. Se vede ca te ocupi mult de ea.

minolau, bine ai venit in gasca! Sunt sigura ca te vei simti bine printre atatea mamici de treaba.

navicula, Gliana, fericite sunteti ecu asa soacre :)

Michelle, foarte frumoasa coincidenta cu 4 lunisoare si al 4-lea Advent. Eu de cand sunt aici n-am aprins niciodata lumanri de Advent, dar cred ca de anul viitor am sa ma conformez si eu acestei traditii.

oxidoni, poate trece Miruna printr-un puseu? Cum mai e acum cu trezirile?

AlyMih, ma bucur ca Ianis doarme din nou bine noaptea.

Ruxiiiii, pui te rog un filmulet cu masajul pe care i-l faci Sarei?

pufi79, te cred ca nu ti se pare greu sa te trezesti de mai multe ori pe noapte pt. puiul tau, mai ales cand te mangaie el pe fata asa frumos. Te topesti, nu-i asa?

Gliana, esti haioasa ca de obicei. Imi inseninezi ziua cu postarile tale.

anda82, cred ca toate mamicile ar face schimb cu tine, sa doarma si puii lor asa mult ziua. Daca e vesela, n-are febra, nu plange, n-ai de ce sa-ti faci griji.

madybulancea, felicitari pentru parametrii si performante.

adra_bell, te admir pt. toate cate reusesti sa faci.

anaemi, pipici pt. Anastasia. I-a mai scazut febra? A racit, sau?

crisspy, imi pare rau pt. Razvi. E ok acum? Cum te descurci si cu serviciul si cu puii? Cu cine-i lasi?

Roberta, felicitari! Wow ce lungan ai!

alexia, draga de tine, cum mai stati cu dintisorii? A iesit ceva? Te inteleg pt. ca si noi suntem in aceeasi sitatie acum :(
Legat de intrebarea ta, nimeni nu stie exact de la ce apare dermatita. De la mancare, de la stres, se merge pe ghicite ca sa se elimine cauza. Deocamdata tratam doar efectele, dar si acolo tot prin tatonare.

Babylicious, spor la curatenie. Mie mi-e lene sa m-apuc, noroc ca n-am cine stie ce de facut.

anca-28, condoleante pentru unchiul tau!

Krissy, ma bucur ca mai intri din cand in cand sa ne mai povestesti despre voi. Multumim si de informatiile despre lapte. Imi pare insa rau sa aud ca si voi aveti probl. cu alergiile astea. Este vreo sansa sa scape de ele candva? Eu i-as face lui Eric si teste pt. alergii, dar din cate stiu nu se fac la copii asa mici.
Felicitari pt. uriasul tau, manca-l-ar mama de frumusel!

Am inceput mesajul azi dim., dar tot n-am ajuns la zi cu cititul, revin mai tarziu daca reusesc sa-l culc pe Eric. Oricum m-am intins cat o zi de post.

Pupici pt. pitici si mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Nutritia-copiilor/bebe-a-primul-set-de-vase-emailate-pentru-bebelusul-tau_8141
Eu asta am de gand sa cumpar pentru bebe.
Lissa sanatate micutului.


Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


te rog pune linkul inca odata ca nu se poate deschide

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy
............
Noi nu consumam lactate decat f minim (putine branzeturi fermentate si chefir), iar pe Sophia dupa ce s-a intarcat singura la 1 an am crescut-o cu lapte de capra,.......
.............


Cristina, mii de multumiri pentru lamuriri!! Ca de obicei tu ai un raspuns bine documentat la toate, ce pacat ca nu mai intro pe la noi!

Multumesc si celorlalte fete care au reactionat la articol, ma bucur ca l-am pus aici ca mai aflam si noi una alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulusor77

Buna fetelor si de la noi!


Asadar ieri la osteopat am primit sperante. Cica ar fi avut o trauma inca din uter, si apoi si la nastere, care i-a afectat aparatul respirator, si prin urmare a declansat si aceasta alergie/dermatita. La nastere e adevarat ca a ramas agatat pe canal, si cu capul inclinat intr-o parte, de au vrut sa mi-l scoata cu vacuumul, eu insa am refuzat. Cine-a stiut ca pot exista asemenea repercusiuni. Nu stiu daca stiti, dar tratamentul osteopat este ca un fel de masaj fff usor, prin care se cauta niste puncte tensionate din corp si se detensioneaza. E mai complicat de explicat, iar eu nici nu ma pricep.
lulusor77 ..............
mami fericita de Eric (10.08.2011)


Dumnezeu sa va ajute sa se vindece puiutul!
Va doresccc multa , multa sanatate!
Este un copil f scuump si nu merita atata chin.
Doamne, vindeca-l pe bebe Eric!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulusor77

Buna fetelor si de la noi!

N-am reusit sa mai intru ieri, pt. ca dupa sedinta de osteopatie, bebe Eric a fost tare marait si agitat si numai agatat de mine a stat, nici sa ma asez n-am avut voie. La fel a fost si azi, insa azi a mai adauat ceva in program: a inceput sa-si muste buza de jos. M-am tot uitat de dintisor, dar nimic. Abia acum spre seara parca am vazut 2 punctulete, dar nu sunt albe, asa ca nu sunt sigura ca e dintisorul.

Asadar ieri la osteopat am primit sperante. Cica ar fi avut o trauma inca din uter, si apoi si la nastere, care i-a afectat aparatul respirator, si prin urmare a declansat si aceasta alergie/dermatita. La nastere e adevarat ca a ramas agatat pe canal, si cu capul inclinat intr-o parte, de au vrut sa mi-l scoata cu vacuumul, eu insa am refuzat. Cine-a stiut ca pot exista asemenea repercusiuni. Nu stiu daca stiti, dar tratamentul osteopat este ca un fel de masaj fff usor, prin care se cauta niste puncte tensionate din corp si se detensioneaza. E mai complicat de explicat, iar eu nici nu ma pricep. Ceea ce un adult ar fi simtit ca pe un gadilat, a determinat niste urlete la Eric pe care nu le-am mai auzit pana acum de la el. Dr. spune ca asta este si eliberarea unor emotii, si ca a patit ca si adultii sa izbucneasca in plans in timpul sedintei. Sunt f. curioasa ce se va intampla, desi mi s-a spus ca in prima faza este posibil ca simptomele sa se agraveze, el sa fie mai nelinistit, etc.

Va multumesc fetelor pt. raspunsuri si gandurile frumoase indreptate catre noi. Gliana, exact asta simt si eu cand il vad cum se scarpina, cum se enerveaza, cum se chinuie. Are inca locuri in care supureaza, cu tot cortizonul cu care l-am tratat, de locurile unde se scarpina pana la sange nici nu mai spun. Mi-as dori sa fiu eu in locul lui, iar pe el sa-l aud din nou razand toata ziua. Chiar si asa, are destule momente in care ne jucam si mai uita, si incepe sa rada, dar nu tin din pacate mult. Ma gandesc cat de indispusa eram cateodata in periada sarcinii ca ma simteam nu stiu cum sau ma durea cine stie ce. prin ce trece el acum nici nu se compara cu asta. Spre surpinderea mea, si a celor care ma cunosc, reusesc sa raman calma, cu tot stresul si nesomnul, ceea ce e bine pentru el. Sper sa si ramana asa.
..........

Lulusor, mult succes cu tratamentul lui Eric! Iar tie multa putere pe mai departe iti doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulusor77
Krissy, ma bucur ca mai intri din cand in cand sa ne mai povestesti despre voi. Multumim si de informatiile despre lapte. Imi pare insa rau sa aud ca si voi aveti probl. cu alergiile astea. Este vreo sansa sa scape de ele candva? Eu i-as face lui Eric si teste pt. alergii, dar din cate stiu nu se fac la copii asa mici.

A, Lulusor, am scapat de alergii, dar nu ne mai intoarcem la lapte. Cand medicii alergologi mi-au spus ca n-am ce face, poate ii trec in timp alergiile (a testat pozitiv la lapte, oua, soia, porumb, cartof, fructe de padure, printre alte mai marunte, gratie mostenirii genetice din partea sotului), eu nu m-am resemnat ci m-am informat si am mers pe la diverse cabinete, pana am descoperit unul in care am avut incredere si care aplica o metoda de medicina orientala, combinata cu regim strict si presopunctura, numita NAET, care a vindecat-o pe Sophia 90 % dupa un an de tratament. Eu ti-am pomenit de cazul Sophiei doar ca sa iei in considerare si o astfel de cauza posibila, nu sa-l testezi la varsta asta. Poti insa daca alaptezi sa faci o proba eliminand lactatele din alimentatia ta pt 2 saptamani, sa vezi daca are efect. Daca ii dai formula, incearca o varianta hipoalergenica si vezi daca nu se imbunatateste cumva dermatita lui Eric.

Miha, nu sunt in concediu, m-a apucat doar nostalgia forumului - boala grea, dar nu o sa ma pot tine cum am zis decat meteoric de prezenta aici, ca nu pot umbla pe coclauri la serviciu,ca azi .

Betty, ar fi fain sa o treci pe Ana pe capra, dar numai sa-l vrea, caci daca nu incepi devreme, ai riscul sa ti-l refuze ca gustul este totusi f strong... Sophia cum numai pe ala l-a stiut dupa laptele de mama, chiar l-a iubit, dar eu una nu as putea sa-l beau. Eu asta i l-am dat si o sa-i dau si lui Philip: http://meyenberg.com/index.php?page=whole-milk, de la Whole Foods sau Trader Joe.


Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

gata, m-am decis, Ana va bea doar lapte de capra. multumesc Cristina

mady, eu o fac asa, intr-o oala, de preferat oala minune, pui pana la jumatea carnii (in inaltime) ulei, foc mic mic timp de 3 ore. crede-ma sa fie vita cea mai batrana , carnea iese minunata. normal ca o condimentezi inainte. aaaa, ce e bine ca nu umblii la ea deloc deloc in timpul asta

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Asa am hotarat si eu Cristina
Este tare diferit la gust??

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulusor77

Buna fetelor si de la noi!

N-am reusit sa mai intru ieri, pt. ca dupa sedinta de osteopatie, bebe Eric a fost tare marait si agitat si numai agatat de mine a stat, nici sa ma asez n-am avut voie. La fel a fost si azi, insa azi a mai adauat ceva in program: a inceput sa-si muste buza de jos. M-am tot uitat de dintisor, dar nimic. Abia acum spre seara parca am vazut 2 punctulete, dar nu sunt albe, asa ca nu sunt sigura ca e dintisorul.

Asadar ieri la osteopat am primit sperante. Cica ar fi avut o trauma inca din uter, si apoi si la nastere, care i-a afectat aparatul respirator, si prin urmare a declansat si aceasta alergie/dermatita. La nastere e adevarat ca a ramas agatat pe canal, si cu capul inclinat intr-o parte, de au vrut sa mi-l scoata cu vacuumul, eu insa am refuzat. Cine-a stiut ca pot exista asemenea repercusiuni. Nu stiu daca stiti, dar tratamentul osteopat este ca un fel de masaj fff usor, prin care se cauta niste puncte tensionate din corp si se detensioneaza. E mai complicat de explicat, iar eu nici nu ma pricep. Ceea ce un adult ar fi simtit ca pe un gadilat, a determinat niste urlete la Eric pe care nu le-am mai auzit pana acum de la el. Dr. spune ca asta este si eliberarea unor emotii, si ca a patit ca si adultii sa izbucneasca in plans in timpul sedintei. Sunt f. curioasa ce se va intampla, desi mi s-a spus ca in prima faza este posibil ca simptomele sa se agraveze, el sa fie mai nelinistit, etc.

Va multumesc fetelor pt. raspunsuri si gandurile frumoase indreptate catre noi. Gliana, exact asta simt si eu cand il vad cum se scarpina, cum se enerveaza, cum se chinuie. Are inca locuri in care supureaza, cu tot cortizonul cu care l-am tratat, de locurile unde se scarpina pana la sange nici nu mai spun. Mi-as dori sa fiu eu in locul lui, iar pe el sa-l aud din nou razand toata ziua. Chiar si asa, are destule momente in care ne jucam si mai uita, si incepe sa rada, dar nu tin din pacate mult. Ma gandesc cat de indispusa eram cateodata in periada sarcinii ca ma simteam nu stiu cum sau ma durea cine stie ce. prin ce trece el acum nici nu se compara cu asta. Spre surpinderea mea, si a celor care ma cunosc, reusesc sa raman calma, cu tot stresul si nesomnul, ceea ce e bine pentru el. Sper sa si ramana asa.

Lissa, sunt acum in faza de incercari pt. multe creme (am testat deja vreo 7), am notat si ce mi-ai scris tu si o sa incerc si asta. Multumesc mult!
Anusca ta e de milioane, f dezghetata. Se vede ca te ocupi mult de ea.

minolau, bine ai venit in gasca! Sunt sigura ca te vei simti bine printre atatea mamici de treaba.

navicula, Gliana, fericite sunteti ecu asa soacre :)

Michelle, foarte frumoasa coincidenta cu 4 lunisoare si al 4-lea Advent. Eu de cand sunt aici n-am aprins niciodata lumanri de Advent, dar cred ca de anul viitor am sa ma conformez si eu acestei traditii.

oxidoni, poate trece Miruna printr-un puseu? Cum mai e acum cu trezirile?

AlyMih, ma bucur ca Ianis doarme din nou bine noaptea.

Ruxiiiii, pui te rog un filmulet cu masajul pe care i-l faci Sarei?

pufi79, te cred ca nu ti se pare greu sa te trezesti de mai multe ori pe noapte pt. puiul tau, mai ales cand te mangaie el pe fata asa frumos. Te topesti, nu-i asa?

Gliana, esti haioasa ca de obicei. Imi inseninezi ziua cu postarile tale.

anda82, cred ca toate mamicile ar face schimb cu tine, sa doarma si puii lor asa mult ziua. Daca e vesela, n-are febra, nu plange, n-ai de ce sa-ti faci griji.

madybulancea, felicitari pentru parametrii si performante.

adra_bell, te admir pt. toate cate reusesti sa faci.

anaemi, pipici pt. Anastasia. I-a mai scazut febra? A racit, sau?

crisspy, imi pare rau pt. Razvi. E ok acum? Cum te descurci si cu serviciul si cu puii? Cu cine-i lasi?

Roberta, felicitari! Wow ce lungan ai!

alexia, draga de tine, cum mai stati cu dintisorii? A iesit ceva? Te inteleg pt. ca si noi suntem in aceeasi sitatie acum :(
Legat de intrebarea ta, nimeni nu stie exact de la ce apare dermatita. De la mancare, de la stres, se merge pe ghicite ca sa se elimine cauza. Deocamdata tratam doar efectele, dar si acolo tot prin tatonare.

Babylicious, spor la curatenie. Mie mi-e lene sa m-apuc, noroc ca n-am cine stie ce de facut.

anca-28, condoleante pentru unchiul tau!

Krissy, ma bucur ca mai intri din cand in cand sa ne mai povestesti despre voi. Multumim si de informatiile despre lapte. Imi pare insa rau sa aud ca si voi aveti probl. cu alergiile astea. Este vreo sansa sa scape de ele candva? Eu i-as face lui Eric si teste pt. alergii, dar din cate stiu nu se fac la copii asa mici.
Felicitari pt. uriasul tau, manca-l-ar mama de frumusel!

Am inceput mesajul azi dim., dar tot n-am ajuns la zi cu cititul, revin mai tarziu daca reusesc sa-l culc pe Eric. Oricum m-am intins cat o zi de post.

Pupici pt. pitici si mamici!

lulusor77
mami fericita de Eric (10.08.2011)


Lulusor,iti doresc mult succes cu tratamentul,iar tie muta putere!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Iubita mea Ramona, Imi a mea mai mult in brate ii place sau tot asa sa se joace cu mine!!!! Jucarii, haha... am luat atatea neamuri si abia daca le atinge. Nu e interesata, asa ca stai linistita ca Iustin al tau nu e singurul!
Si ca sa ti raspund la o intrebare de acu doua zile (scuze, am citit doar in mare, caci nu am avut timp zilele astea), Imi a fost genul foarte agitat in burtica, facea niste valuri de numai, mai ales pana pe la 32 de saptamani. Dupa 32 probabil ca nu prea mai avea loc unde sa faca miscari, dar si atunci ii simteam ba un picior, ba un cot... Nu ti e dor de perioada aia? Cand vorbeam ca ii simteam pe bebei in burtica.....
Si voua fetelor va e dor??? Mie da.

Azi pot sa fac si eu chef. Imi mi a dat si mie cadoul mult asteptat de secole: a ras si ea mai tare, in hohote!!! Nu prea mult, dar mie mi s a parut o vesnicie!! Si asta pentru ca ma apropiam razand de pampersul ei.... :)))))) Deci dau chef!!!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Ai vazut Miha?Ea mititica s-a abtinut atat ca sa-ti faca cadou de Craciun,draga de ea

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput