Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Virginia, citind mesajul tau despre mama am regasit in mare parte relatia mea cu mama si chiar daca nu s-au intamplat la noi tot ce ai zis tu acolo, recunosc atitudinea de mama ultraprotectoare si acaparatoare care nu accepta nici un barbat care ar putea sa-i ia fata. Asa e si a mea, nu-l suporta pe partener desi chiar e un om extraordinar, insa cam independent si caruia nu-i place sa i se spuna ce sa faca. Acum pe ai mei ii preocupa foarte mult ca vreau sa-mi schimb numele de familie odata cu casatoria si chiar speram sa nu-mi faca figura asta ca simt aici un mare santaj emotional si chiar m-au cam dat peste cap cu treaba asta.

Joana eu cred ca n-are nici un rost sa iti faci griji cu Rubeola. Da, se mai intampla ca femeile sa ia Rubeola in sarcina si bebicii sa se nasca cu probleme, insa tu ti-ai repetat analizele si cel mai important e ca ai facut testul de aviditate care e cel mai concludent posibil in sensul asta. Daca la acest test foarte precis ti-a iesit ca infectia a fost cu cateva luni inainte de conceptie n-ai absolut nici un motiv de ingrijorare. Ca sa stai linistita vorbeste si cu ginecologul tau si spune-i despre temerile tale si intreaba daca se mai poate repeta testul sau daca in cazul unei infectii cu Rubeola daca s-ar vedea ceva la ecografie.

Fetelor, duminica seara cred ca am simtit fluturasul in burtica. A fost asa cum ati mai zis voi, ca o falfaire, destul de scurta, dar clar o falfaire, nu ca o lovitura sau contractie cum mi se paruse mie ca am simtit mai demult. Si am fost apoi foarte atenta sa vad daca se mai simte ca poate era totusi un gaz, dar nu, nu era gaz, nu s-a mai repetat imediat, deci sigur a fost bebe. Sa nu ma contraziceti ca va bat! Oricum abia astept sa se simta bine de tot. Mama zice ca de-acum o sa tot cresc in dimensiuni destul de repede si ca ar trebui sa ma orientez sa-mi iau un paltonas ceva mai larg ca foarte curand n-o sa mai pot sa le inchid pe cele pe care le am. Si cred ca are dreptate. Ieri m-am cantarit si aveam 62kg(imbracata), insa la inceputul sarcinii aveam 58kg(tot imbracata parca). Mie mi se pare cam mult sa fi luat asa pana acum tinand cont ca nu prea m-am omorat cu mancatul si mi-a mai fost si rau. Dar cred ca un kg l-am luat numai in weekend cu mancarea de la mama.

Va las ca iar v-am zapacit!

Andreea, 14+ cu BebeLUna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Joana chiar iti faci griji degeaba. Hai cu miscarile lui bebe inteleg, ca si eu sunt atenta cat, cum misca. Si mai ales la prima sarcina te panichezi mai usor. Dar cu rubeola? Cu 2 teste de aviditate pozitive? Chiar n-ar trebui sa te mai gandesti macar la asta. Nu te mai lasa speriata de fiecare poveste trista. Din pacate, exemple negative sunt multe in jurul nostru, dar daca stam si ne stresam pentru fiecare, crede-ma ca o luam sigur razna.
La tine s-a lamurit treaba, gata, move on!
Ca sa nu mai spun ca 90% din populatie face rubeola in copilarie, iar dc o faci cand esti adult, am inteles ca are niste simptome muuult mai evidente.
Ai avut asa ceva?
Nu cred!

Asa ca bucura-te de puiul tau, chiar daca este el mai comod, bucura-te de sarbatori si de perioada asta minunata pe care o traim.


Elly 20+ cu Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Andra Igg a fost bun, adica aveam anticorpi- am facut candva rubeola, iar IGm ul a iesit pozitiv insa nu cu valoare mare. Testul de aviditate a spus clar ca nu am avut rubeola atunci ci cu cel putin 3 luni in urma, insa va spun, am fost linistita o perioada insa nu stiu ce ma apucat asa din senin cu acesta ipoteza sumbra . Offf ...

Ioana, viitoare mamica de baietel 20 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Elly , Andreea sunt niste scumpe, .

Nu am avut nici un simptom de rubeola, nimic nimic, am fost si la un medic de bolo infectiose nu stiu ce profesor, si mi a spus ca din pct lui de vedere totul e oki, dupa ce a vazut doar testele IGG si IGM si nu aviditatea, a zis ca nu e nimic , si sa stau linistita, :)

Stii, e usor sa zici si sa stii ac e bine asa, insa e tare greu sa controlezi gandurile nebunatice:))

Ioana, viitoare mamica de baietel 20 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Joana, Ti-a iesit ca ai fi avut rubeola cu cel putin 3 luni inainte de a ramane insarcinata dar tu nu ai stiut ?? Nu ai avut nici un simptom ? Foarte ciudat pentru ca stiam la rubeola sunt niste simptome destul de urate si evidente...
Totusi .. ai doua rezultate , de la doua laboratoare diferite care iti spun clar ca totul este perfect, ca nu ai avut rubeola de cand ai ramas insarcinata.. te rog din suflet sa te linistesti si sa nu iti mai faci ganduri negre degeaba!! Si nu, nu ne-ai prost dispus ..
Noi toate dorim ce este mai bine penru bebicii nostri , sa fie sanatosi ..dar la tine chiar nu este cazul sa te ingrijorezi !!
Te dulce



17 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

Imi place de voi, azi sunteti mult mai active. Ieri a fost luni dupa duminica, nu? Sper totusi ca in perioada libera de sarbatori sa nu scrieti prea mult sa va pot citi cand revin.


17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:



Am venit si noi de la ecografia de 20 de sapt. Totul in regula, 270g, aproape 20cm din crestet pana la picioruse...toate organele ok, inimioara perfecta, nici un motiv de ingrijorare siiiiii.... e 98% fetita
Sunt asa de fericita, nici nu pot descrie...normal ca ne-am fi bucurat si de baietel, dar pereche e asa frumos, sper sa ramana asa pana la sfarsit.
Pentru sot a fost un soc, eram amandoi setati pe baietel, eu asa simteam, dar uite ca m-am inselat. Cred ca se bucura si el tare, ramasese fara grai

Nici eu aproape ca nu-mi simt pitica deloc, dar am noroc ca am un mini doppler "Babywatcher" luat de pe net la mana a doua, super inventie, ii ascult inimioara la 3-4 zile si ma linistesc imediat.
Am luat 5 kg pana acum, asta este...am ajuns la 66kg

Ioana
mamica fericita de Lucas 18.01.2009 si 19+

http://www.foto-la.de/Lucas/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Eva mi a iesit ca as fi avut rubeola in saptamana 6 de sarcina cand mi am facut analizele, chiar aseara m am uitat la date. In ziua in care mi am facut testul de rubeola avem 8 sapt cronologic insa 10 ecografic. testul de aviditate spune ca nu am avut infectia in corp in ultimele 3 luni chiar 4 . Asta insemna ca ei zic ca ca cel putin 2 sapt inante de conceptie nu am avut rubeola.

Eu in perioada aceea mi am adus aminte ca prin mai cred , noi l am concepout pe Cristian in aug , am avut un priten al carui copil a facut rubeola si noi doar ce ne intalnisem cu ei. Dr a spus ca de aia e pos sa fi iesit la un laborator testul poz , ins aca din moemnt ce eu cand am coceput bebelusul aveam anticorpii in sange in mod sigur nu a fost afectat. Acum ca imi aduc aminte ce mia spus dr ma mai linistesc, eu stiu ca aceste ganduri sunt nefondate, insa ....

Ioana, viitoare mamica de baietel 20 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

felicitari pentru floricica!!!sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa in continuare si sa creasca mare si frumoasa!!!

andreea 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Joana, stai calma, si mie mi-au gresit cei de la Regina Maria o analiza, dar am repetat-o la alt laborator si a fost in regula.
Am avut si eu un hop ca tine. In ziua in care am aflat sigur (din analiza de sange) ca sunt gravida am facut febra. Am luat oscillococcinum si nimic, am ajuns a doua zi seara la Sanador. Acolo mi-au facut analize de sange au zis ca nu am nicio infectie in organism, mi-au bagat perfuzie cu algocalmin ca sa scada febra (febra e mult mai pacatoasa in sarcina decat algocalminul). Paracetamol nu puteam sa iau pentru ca sunt alergica. Febra aparea in continuare. Ginecologul mi-a dat augmentin, insa nicio imbunatarire, dupa inca cateva zile am ajuns la Medlife la un generalist si un orl-ist. Au zis ca fara radiografie la plamani (care nu se poate face in sarcina) nu au cum sa-si dea seama ce este, ca poate fi si tbc. Am ajuns la spitalul de plamani, acolo la fel au zis, fara film nu pot zice nimic. Mi-a schimbat ginecologul antibioticul, de la el m-am umplut de bube pe tot corpul. Am ajuns la Regina Maria unde mi-au zis ca am scarlatina si m-au trimis la Victor Babes. Acolo am aflat ca este alergie la antibiotic, dar ghinion, am stat langa una cu varsat de vant. Pana cand nu mi-a iesit analiza de sange sa vad daca am/am avut varsat nu pot sa-ti zic cum am stat!!!
Mentionez ca toti doctorii ma intrebau daca vreau sa pastrez sarcina. Evident ca da, este o sarcina obtinuta prin inseminare! Se pare ca bebe a fost un luptator pana la urma.


----------------------------------------------------
Amana 31.03.2010 si 15s +

Mergi la inceput