Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Alexa: Sa va traiasca si sa va bucure grasunele. Te asteptam pe aici cand reusesti.
Subscriu si eu la ce a spus Cameila cu indemnizatia.
Sunt varza mamicilor, copiii raciti, mucosi, tusitori cu dintii iesinzi, nedormitori si mai ales nemancatori.
Revin cand ne mai intram in ritm normal
Pana atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

CAMELIA28 cu iaurtu fac cam asa: din lapte dinala de la dozator (da se poate si cu cel de 3.5%).
-Il fierbem, si cand ajunge la 30-40gr adica suportabil la mana pun in borcanele dinalea de hrana bebe 1lingurita de iaurt si 1lingurita smantana (poti sa nu pui si smantana dc vrei, merge si doar cu iaurt). --Dupa turnam peste lapte si amestecam.
-Invelim in prosop fiecare borcanel si punem pe calorifer.
-Cam in 4-6h se face. Iese taare cremos si bun. Plus ca stii ca l-ai facut tu si stii ce ai pus in el . Succes sa ne zici cum iti iese.

Monas sanatate puilor! le faci aerosoli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Vali79, sunt draguti copilasii tai, nici nu-ti imaginezi cand vezi asa copilasi frumosi, ce greu a fost sa-i ai....Nu-mi imaginez cum sa as putea incapea eu in masinuta noastra mica la 9 luni.... Vroiam sa te intreb, de fapt rezistenta ta la PC activata nu e acelasi lucru cu Factorul V, ca stiu ca asta e cauza a rezistentei asteia in afara limitelor? Sau a avut alta cauza la tine?

Amary 16+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Sugubina, cum adica lapte de la dozator????Spui fiert si racit , da??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Amary, de incaput sigur ai sa incapi in masina la 9 luni, nu-i problema...!
Problema mea acum e ca tre' sa bag pe langa scaunul fetitei de 3 ani inca alte 2 scaunele de masina...!?! Chiar, voi cum procedati, cele ce au mai multi copii cu scaunele, centuri speciale? Ca eu pe toti 3 ii vreau asigurati in spate?
Dar problema e unde pui macar una bucata mama sau mama soacra care ma ajuta pe rand cu ei cand plecam pe undeva cu sotul si copii? Se pare ca raspunsul vine natural tot de la mine, ne-ar trebui un maxi taxi sa cumparam !

Monas, bebeii mei au fost raciti pana acum de vreo 4 ori. Pana acum scaparam doar cu homeopate si antitermice, insa acu' o saptamana la ultima raceala adusa de Ingrid de la gradi de asemenea am incercat tot felul de remedii "soft", insa pana la urma Luca a fost trecut pe amoxicilina, iar Ianis pe augmentin ES!!! Deci deja i-am scapat pe antibiotice si le facui deja si cate 2 doze de vaccin optional Synflorix...!!!
Sanatate tuturor dragilor de bebei...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Amary, Factorul V Leiden reprezinta principala cauza de APCR, fiind prezent la aproximativ 90% dintre pacienti.Eu il am in absenta factorului V Leiden, iar in varianta asta APCR constituie un factor de risc independent pentru tromboza venoasa, risc pe si dupa sarcina, daca am inteles corect. Mai mumte nu stiu, v-am explicat ca intre timp pe trombofilie s-au descoperit multe alte mutatii, pe care n-am mai vrut sa le investighez de frica... Eu la ambele sarcini am stat cu frica pana in ultima clipa, asta datorita pierderilor suferite. asa ca mi-a dat Dr. Uscatescu un tratament acoperitor cam pentru toate cele mai importante mutatii, ca sa fim sigure..mi-am facut injectiile zilnice, luam pe putin vreo 20 de pastile zilnic(vitamine si naturiste pentru colesterol si trigliceride) si ma rugam sa ajung cu bine pana la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina257 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CAMELIA28

ALINA, E SIMPLU ! DACA STAI 2 ANI, PRIMESTI 72% DIN MEDIA SALARULUI PE ULTIMUL AN (NU MAI MULT DE 1200 RON) SI 600 RON PT AL DOILEA; DACA ALEGI UN AN, PRIMESTI 72% PT PRIMUL PLUS 600 RON LA AL DOILEA(DACA TE INTORCI OLA SERVICI MAI DEVREME DE UN AN, STATUL ITI DA 500 RON PANA CAND FAC COPIII 2 ANI

ALOCATIA E 200 RON PT FIECARE COPIL PANA LA 2 ANI, INDIFERENT DE VENITUL TAU


Multumesc mult Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina257 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

Alexa: Sa va traiasca si sa va bucure grasunele. Te asteptam pe aici cand reusesti.
Subscriu si eu la ce a spus Cameila cu indemnizatia.
Sunt varza mamicilor, copiii raciti, mucosi, tusitori cu dintii iesinzi, nedormitori si mai ales nemancatori.
Revin cand ne mai intram in ritm normal
Pana atunci

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011

Multumesc mult Mona iti doresc multa sanatate la bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

CAMELIA28 ma refer la lapte dinala proaspat muls care se tine in masinariile alea la rece. Au de ex la Auchan am vazut, sau la pta la Morarilor.

Daca nu gasesti dinasta merge si cu cel de 3.5% la cutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Camelia, eu tot asa le dau lp in jur de 500-600 ml.
Monas, sanatate copiilor si tie rabdare multa. Sper sa treceti repede peste toate astea.
Si eu il am pe Luca cu febra, aseara a avut 38,7 si i-am bagat supozitor cu paracetamol, dimineata avea 38,2 si nu i-am mai dat nimic, am scazut putin temperatura in casa, de la 21 la 20 de grade. Ieri a si vomitat de 2 ori dupa ce a mancat si a avut si un scaun molicel.....
Pupam pe toata lumea. O duminica placuta!

Mergi la inceput