Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

camelia in privinta iaurtului eu cand va fi cazul vreau sa incep cu iaurtul de capra, e mai putin alergen si fortifica plamanii, inca nu am depista capra dar sunt in cautari - nu vreau sa fie de la o stana, ciobanii sunt cam murdari
vazuti toti bebeii sunt superbi abia astept sa creasca si ai mei un pic mai mari sa pot sa-i smotocesc,
noi avem ori dermatita atopica ori dermatita de contact de la chimicalele din pampersi 2 pareri diferite eu tind sa cred sau sper ca e de contact - momentan o tinem sub control cat de cat - daca mai avem 2 fire de par care sa nu fie albe acuma sigur nu mai am
de la colici l-am obisnuit pe Tony sa doarma pe burta mea si acuma dorm in fund ca nu-i place sa stea pe burta culcat ii place inclinat, mandra e pasare de noapte se culca la 2 - ca urmare vreau la servicii, inca nu mi-am pus cererea de concediu si ma bate gandul sa stau un an mai ales ca sotul a descoperit orele suplimentare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Gud morning mamici,
Sugubina: nu am facut aerosoli, insa ne bate gandul sa cumparam aparat cat de curand. Facem cercetari acum, de care sa luam.
hellen: hai ca m-ai facut sa rad cu cele doua fire de par alb. asa ma batea si pe mine gandul cu serviciul, insa acum nici nu ma gandesc. ce-i drept abia cu timpul am inceput sa ne mai "pricepem" noi cu copiii si au aparut si partile frumoase , din ce in ce mai multe iar cele rele din ce in ce mai rare. asa ca nu te grabi. daca nu te afecteaza la venit, poate alegi doi ani si daca chiar vrei sa te intorci dupa un an, atunci poti sa o faci oricand. ce frumos mi-ai amintit cum dormea si Eva pe burta mea, exact asa de la colici. si eu tot asa dormeam mai mult ridicata. atunci eram ingrozita ca asa vom ramane mereu, insa acum rar se mai intampla sa imi adoarma in brate , iar cand se intampla stau asa numai de drag cu cel care s-a nimerit. urata treaba aia cu doua opinii medicale diferite.
noi azi ar trebui sa mergem la dr. ma gandesc daca ne mai ducem, pt ca raceala incepe sa intre in faza defensiva si nu stiu daca mai are rost. o s avedem azi ce facem. oricum suntem tot cu muci si inca respiram greu noaptea. abia astept sa treaca.
va pupam cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Ola gagici,

SUGUBINA, multumesc de raspuns, incerc astazi
MONAS, n-as putea "trai" fara aparat de aerosoli!! Pe Marc l-am scos din 4 faringite fara antibiotic. Eu am de l Microlife, dar recomand si Laica, de altele nu mai stiu, sunt atatea.
VISS, sunteti bine? vazusem la odisee ca trebuie sa pleci undeva fara Sonia...

HELLEN, nu m-am gandit nici o clipa sa ma intorc la servici, nici macar can erau mai mici si Luca nu dormea deloc noaptea, ma durea si stomacul cand vedeam ceasul care arata ca a dormit doar 20 minute si s-a trezit din nou.Acuma , cum spunea Monas, e super, nu m-as intoarce niciodata la servici. Luca a spus deja ma-ma , e foarte vesel, sta la smotocit, ne iubim, ne pupam, e SUPER!!!
Marc e mai serios, rade mai rar, dar si cand o face!!!rade in hohote, in schimb o ia la fuga, merge ca rama si are o viteza nene!1Hellen, ai si tu rabdare, la in inceput e mai greu.

V-am pupat pe toti din gemenie!!!

Mami de gemenasi taurasi Luca si Marc 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Daca e cu laude, sa scriu si eu:)
Ca nu zice niciunul mama, ci rasuna casa continuu de da-da-da, ta-ta-da-da. Doar la suparare mare zic Meeeee-meeeem:)) Eu ma recunosc, daca nu am incotro!
E mult mai usor acum, am pus mocheta groasa de tot si stau numai pe podea, patuturile sunt de decor, fac ture de camera si merg numai in locurile "interzise" sau sa isi fure jucariile unul altuia sau sa se gheraie. Fetita castiga, el o ataca, ea tipa la el si da cu gheara, iar baiatul meu cel mare si voinic incepe sa tipe si in brate poate fi consolat. Oricum el e cu tandretea, cu somnul impreuna cu mami sau buni, cu leganatul, cu colicile si dormitul pe burta mea "in copilarie".
A fost greu la inceput, inca mai e solicitant, dar nu ma intorc mai devreme de 2 ani la serviciu. O sa imi ajunga tot restul vietii pe urma, oricum eram pana peste cap de venitul acasa dupa ora 19.00. Nu stiu cum o sa reusesc cu copii, am sa stau pe ghimpi ingrozitor acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

aaaa, si mi-a fost de mare ajutor aparatul de aerosoli de la Omron, imprumutat de la o prietena. Nu puteau sa doarma, sa respire de muci, tuseau... Mi se pare super bun, trebuie sa cumparam si noi neaparat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Am reusit sa intru si eu dupa o pauza, eram tare curioasa de Alexa, deci Felicitari mamico! Ai doua micute grasunele si ce nume frumoase ati ales!!! Insanatosire grabnica, te asteptam cu intreaga poveste!


Poze noi la semnatura!

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150558884612392.437380.624067391&type=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

hellen79 s-ar putea sa gaseasti are lapte de capra proaspat muls la dozator.

Monas+2apples
E bine de avut un aparat de aerosoli in casa, orce raceala, viroza respiratorie trece mult mai repede pt ca medicatia ajunge direct in alveola pulmonara prin aburul ala fin degajat. Am o cunostinta la Omron si dc te decizi iti pot face rost de unu la un super pret.

CAMELIA28 ai reusit cu iaurtu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

alexa, felicitari! sunteti niste babane!
hellen, nu dispera, ia sticla si bea! esti tu mai zombie acuma, dar o sa ii treaca, nu cred ca e aici mama care sa nu fi dormit cu copilul pe burta. noi dormeam in orele de colici toti 4, fiecare luam cate unul pe burta si dormeam neclintiti.
sfat: nu menaja husbandul, ca nu ai tu 5 capete in plus si un vagon de energie, doar tot 2n 46 de cromozomi e si el, tot mamifer biped dotat cu inteligenta etc. la munca si el, asculta aci la mine si la sugubina (des[pre celelalte nu stiu) ca noi ne-am tinut mandre si husbenzii nostri, de ex, vineri acu stau cu gemenii acasa si noi 2 mergem la bauta cu fetele de la odiseea noasra si nu avem ora de intoarcere acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici,
Sugubina: imi vine sa ma strang de gat ca pitigoiul ca deja am luat aparatul.de ieri inca. sper sa fie bun si sa-si faca efectul, ce sa mai zic..tare as fi vrut sa dam mai putin pe el, dar asta este.
anahadasa: io tot nu pot vedea pozele:(
adipapazi: eeeee, nu ma mai joc, zau asa:). aveti soti intelegatori. al meu e cam cu curu' in sus si nu prea as putea pleca asa mai mult de acasa. ai mare dreptate cu implicarea taticilor , insa nu prea functioneaza mereu. al meu se implica dar si cateodata nu prea . petrecree frumosasa sa aveti si s ava ganditi si la noi
Fuseram azi la doctor. Lista lunga de medicamente + aerosli+ antibiotic. Astepot ziua in care sa respire si ei bine, ca tare rau le este.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

LA MULTI ANI si un an nou cu multa sanatate,bucurii si multe realizari tuturor mamicilor si viitoarelor mamici.
in sfarsit am reusit si eu sa intru sa va scriu.
Fetitele mele deja au implinit o luna si 3 zile,pe 14 decembrie am facut cezariana.
Laura avea la nastere 2800gr si Francesca 2630gr,pe urma au scazut in greutate,cica e normal,dupa 3 zile am ajuns acasa cu Laura carea avea 2520gr si Francesca cu 2346gr.
Am facut deja 2 controale pana acum,unul in spital dupa 10 zile de la nastere si unul cu doctora pediatra a lor.
Au luat bine in greutate,Laura acum are 3700gr si Francesca are 3300gr(joia trecuta).
Ceea ce ma preocupa este ca au facut dermatita la fundulet(au avut diaree)cam de o saptamana,doctora mi-a recomandat Canesten sa le dau 3 zile de 3 ori pe zi.Am facut cum mi-a spus,lui Francesca i-a trecut deja insa Laura a ramas in continuare cu roseata,insa la fundulet i-a trecut si ei,insa acum are unde este vaginul.
nu stiu ce sa mai fac,poate nu-i trece asa usor pentru ca e mai grasuta,doctora mi-a spus ca s-ar putea sa fie si de la pampersi.
Eu folosesc de la inceput Pampers(2-5kg),acelasi tip ca si cei folositi de spitalul unde am nascut.
Mi-a mai dat doctora si o crema pe baza de oxid de zinc 30%,Vea se numeste si mi-a zis sa ii dau si cu crema asta,atunci cand nu ii dau cu Canesten.
S-a confruntat vreuna din voi cu aceasta problema,puteti sa ma sfatuiti in vreun fel?
I-am spus doctorei ca in primele 3 saptamani pana sa faca roseata la fundulet eu le dadeam cu talc de la Chicco si le-am mai dat si cu ulei Johnson's Baby si mi-a spus ca nu trebuia sa le dau cu nimic daca nu aveau roseata.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Aici daca am intrebat 10 persoane,toti mi-au spus in mod diferit.
Iar in privinta schimbatului de pampers cum ati facut?
E mai bine sa il schimb inainte sa manance sau dupa?
eu primele 3 saptamani il schimbam inainte de a manca,acum am incercat sa il schimb si inainte si dupa ce mananca.
am incercat in toate felurile dar Laurei nu ii trec acele puntisoare rosii la vagin,la fundulet i-au trecut.
am observat ca daca le schimb dupa ce mananca(nu imediat,fireste,dupa vreo 30 de minute),ele deja dorm si eu le deranjez,incep sa planga si pe urma nu le mai ia somnul,plus ca mai si regurgiteaza,dar nu e o regula,de exemplu acum cand va scriu dorm amandoua linistite chiar daca le-am schimbat dupa ce au mancat.
iar o alta problema e ca nu stiu cum sa fac sa le alaptez pe amandoua odata,am incercat dar nu reusesc in nici un chip,deja am inceput sa le dau si lapte praf Humana,mi-a recomandat doctora la spital pentru cea mai mica dintre ele.
Cum ati reusit sa le alaptati pe amandoua in acelasi timp?
As vrea sa pun si ceva poze dar nu stiu cum trebuie sa fac.
Oricum timp nu am deloc,nu dorm,nu mananc,ma ajuta al meu dar doar cand e acasa,saracul e terminat si el,nu poate dormi noaptea deloc si pleaca dimineata la lucru terminat.
va multumesc mult daca imi raspundeti,mi-ar fi de mare ajutor experientele voastre.
nu am mai citit nimic din urma,tuturor celor care au devenit mamici intre timp le spun FELICITARI,LA MULTI ANI PENTRU PUIUTII LOR,le urez multa sanatate si toate cele bune.

Mergi la inceput