Strugurasii de S-O'11 il asteapta pe Mos!!! *17*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

are cam 6-7 mese pe zi, insa din aia 12o de obicei mai lasa...este cand baga doar 8o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

neata fetelor

Dbunny si zoica tot 50-70 per masa si totusi ia in greutate, sper sa ia asa si mai departe insa cred ca cei alaptati mananca in medie mai putin decit cei cu biberon. Adica si eu produc undeva spre 150ml per san, poate mai mult, insa eu mulg cam 100ml dupa supt si domnisoarei nu'i mai trebuie.

Si a mea regurgiteaza, face kk lichid si f des. Intoleranta lactoza la mine mica fiind de exemplu dadea diaree severa si varsaturi severe insa a aparut doar la introducerea laptelui praf, adica alaptata nu s'a manifestat. Acum, mare apare la lapte dulce insa si la ceaiuri indulcite cu lactoza (am baut de la Sofica si ma umflasem ca o bute). De la nepoata mea stiu la fel, ca imediat ce prinde lapte face diaree ea care de regula e cam constipata. Ideea e ca si eu mica si nepoata mea ne dregeam doar cu praf de roscove. Probabil ca Noa nu are asa ceva insa nici foarte prietene nu or fi, ea cu lactoza.


le

am ratat o mana de virgule in mesajul anterior, sa nu fie cu suparare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Neatza strugurei si mamici de strugurei :)

In fiecare zi va citesc. Cu scrisul merge mai greu.
Acum am un sot si un copil care dorm, asa ca o sa incerc sa astern toate gandurile care mi-au trecut prin minte in ultimele doua saptamani.

Alayna, si noi suntem/am fost in greva suptului. Am mai avut asa vreo 2 zile, de cateva saptamani, dar saptamana asta a inceput iar. Ziua nu manca nimic, sau mai nimic. Doar noaptea. E nasol, inteleg prin ce treci. Dar nu te ajuta disperarea cu nimic. Eu mi-am pastrat calmul si l-am pus la san si din 10 in 10 minute. Si daca tragea cate o gura de lapte era bine. Nu l-am fortat, am zambit si am vorbit cu el ft calm. Scotea afara sanul din gura de fiecare data, sau tragea de doua trei ori si il lasa. Asta este. Am impresia ca a trecut. Aseara a mancat din ora in ora. In plus, am fost ieri la cheful de craciun cu colegii, si am lasat o sticla de 100 ml in frigider. I-a dat sotul si a mancat tot. Eu nu eram acasa.
Te rog, nu dispera si ai grija de tine. La inceput mi se parea ca nu as putea avea grija de un copil, dar e al meu, si pentru el eu sunt cea mai buna mama. Cineva acolo sus ne priveste, si ne-a data puiutii ca sa ii iubim si ca sa ne iubeasca. Si tu esti cea mai buna mama pentru copilul tau.

Hellena, tu nu mai esti copil din momentul in care ai decis sa il ai pe Petru. A fost o decizie care nu ar fi avut multe fete curajul sa o ia, in situatia ta. Eu te apreciez pentru asta. Dar pastreaza acel curaj pana la capat. AU fost momente dificile pentru tine, dar Petru te-a simtit si de aceea s-a transmis si la el starea acea de deznadejde si disperare. Acum cu diversificarea. Ai inceput, gata, asta e, nu poti da inapoi. Dar impaca-te cu ideea si accepta situatia. Ca daca o sa iti faci mustrari de constiinta nu o sa te ajute cu nimic. Chiar ma gandeam ca ai putea sa il pui si la san, chiar daca nu trage nimic, doar psihologic, ca ae nevoie si de asta. Apoi a venit cineva cu ideea de relactare.
Si tu trebuie sa ai grija de tine. 30 de kg nu e sanatos de dat jos nici intr-un an, dar intr-o luna. Mananca, relaxeaza-te, iesi, poate chiar o intalnire cu strugureii ar fi de mare ajutor (pacat ca nu sunt si eu in bucuresti)

VA multumesc pentru ca nu m-ati uitat, si eram si eu in mesajele voastre. Eu va iubesc pe toate. Si pentru ca tot e saptamana craciunului, si vad ca autostrazile sunt la moda, trebuie sa ma conformez.

Seidana, tu esti baza in grupul nostru. Nu cred ca ar fi fost la fel fara tine. Desi tanara, ai trecut prin niste intamplari marcante, dar ai reusit sa iti pastrezi inocenta si bunatatea din tine . Elena a fost medicamentul tau ca sa iti vindece ranile de pe sufletul ala mare.

Lali, de unde atata intelepciune? Tu esti MAMA. Vreau sa fac ca tine, adica sa am putere sa ma opun lumii daca eu stiu ca ce fac eu e cel mai bine pentru puiul meu. Mi-a placut de la inceput faptul ca ai avut rabdare si timp sa raspunzi fiecarei fete in parte, desi aveai un copil acasa care iti ocupa timpul, si sa chemi mereu la apel fetele lipsa. Si mare plimbareata :) Ba la socri, ba la sora ta. Ai avut si tu parte de durere, prea multa, dar ti-ai pastrat si tu sufletul intact. Asta da forta.
Moderator pe grup, aia de mult trebuia sa o fac. Si imi cer scuze ca a venit cu asa intarziere. Imi era pe creier de mult, doar ca am tot uitat cand ajungeam pe grup. De asta nici nu am mai intrebat pe nimeni, sunt convinsa ca ar fi fost unanimitate de DA.

May, mie mi-ai placut de la bun inceput. Era o fata pe forum, care scria mesaje aiurea, R..., ceva de genul avea nick. Tu te-ai legat de ea. Si mi-a placut. Ti-ai aparat identitatea cu indarjire, ma bucur ca pana la urma te-ai deschis cu totul fata de noi. Imi parea rau ca ai greturile acelea zilnice, cu atat mai mult cat eu nu stiam ce e aia. Aveai si pofte de mancare Mai ales de urzici, de pasti. Ai avut destul stres si tu, ai facut ceva ecografii, si pana la urma totul a fost bine. Ai o minune de fetita, sanatoasa, si care va fi si cuminte. Asa cum ai avut greturile seara, asa aveti acum colici. O sa treaca si astea

Zubi, ai avut 9 luni de stres si de probleme. Si cu mama ta, si cu sefii, si cu banii, si cu problemele de sanatate. Si a venit ghemotocul de Ayu pe lume, si au trecut toate. S-au rezolvat de la sine. Ai avut mare curaj, ai luptat cu toate, mai ales cand totul era impotriva, inclusiv doctorita de familie care te ingrozea cu tot felul de predictii.

Ionela, la inceput trebuie sa recunosc ca mi s-a parut si mie cam enervanta prezenta ta . Nu am zis nimic, nici nu aveam ce, era clar ca esti foarte cu capul pe umeri si ca stii ce vrei, doar tonul mesajelor tale era putin increzut. Venea de la imensa incredere pe care o ai in tine. Si probabil de la atatea mamici care au privit cu neincredere sfaturile tale, ai inceput sa "urli", ca sa iti faci "auzit" glasul. Nu pot decat sa ma bucur de prezenta ta printre noi. Tu ne-ai dat incredere in noi, in faptul ca putem alapta si ca putem alege ce e mai bun pentru copiii nostri. Daca nu erai tu, as fi alaptat pana pe la 3-4 luni si apoi poate incepeam diversificarea. Ca asa era planul. Sa ma intorc la lucru la 4 luni, sa mulg lapte cat pot, si sa incepem cu mancare solida. Dar datorita tie am sa alaptez pana am sa pot, si am sa aman divesificarea pana cand trebuie. Ai ajutat pe fiecare fata din odisee, nu doar cele care au scris, ca sunt convinsa ca sunt multe care ne citesc din umbra. De la tine am aflat de pusee si de greve, si asa am putut sa le luam pe toate ca atare si sa trecem mult mai usor peste incercarile de pana acum. Sper sa ai timp si de acum inainte pentru sfaturi. Si iti tinem pumnii sa primesti certificatul de consultant in lactatie. Mamele au nevoie de tine

Hayat, si tu ai suferit mult. Si cu sora ta , apoi mutatul in bucuresti, cand ai lasat in urma tot. Si prieteni, si familie, si loc de munca si pasiunea ta (fotografia). AI fost singura, fizic, dar ai gasit o mare familie in odisee. Cand erai in spital ma gandeam zilnic la tine, nu reuseam sa imi fac curaj sa te sun, sau sa trimit un mesaj. Imi pare rau ca nu am facut-o.

Jade, tu ai vrut copilul tau mai mult decat orice pe lume. Si ai reusit. Si tu te-ai ascuns multa vreme. Nici semnatura nu vroiai sa iti pui. Noi numaram saptamanile, tie iti era frica sa speri. A fost greu, si tu ai stat destul prin spitale, dar ai reusit. Ai comoara ta, si se vede ca era cel mai dorit copil. Printul . Cel mai dichisit si aranjat baietel di odisee. Seamana cu tine.

Bujo, si tu ca si lali, mereu cu un sfat pentru fiecare. Scurt si la obiect. Tu ne-ai dat prima lista de cumparaturi pentru bebe. Si acum tin minte: perie cu peri desi (o sa faca cojite), ca asa scria acolo

Camady, la tine apreciez curajul de a o lua de la capat, de a incepe o noua viata dupa ce ti-a fost zdrobit sufletul. Ti-ai pastrat si tu sufletul bun, in pofida vietii. Iti doresc sa fiti o familie fericita, iar Razvan si Eva sa se iubeasca mult, asa cum ii iubesti tu pe amandoi.

Marryan, alta suferinta. Parca e odiseea fetelor incercate de viata. Din femeia de cariera te-ai transformat in mama. De unde atata suferinta si curaj? De unde atata bunatate in sufletele voastre?

Am inceput mesajul acum 4 ore. Voi reveni cu continuarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Fetelor..
sunt aici, numai ca nu am chef si putere sa fiu atenta la ceva..
seara sunt mai bine dispusa si optimista, dimineata si peste zi sunt rau in butoi.. ma ascund sa plang ca ma cearta sotul, si sa nu ma vada Elena, imi imaginez tot felul de chestii, asociez tot ce face de probleme..
Ieri am luat-o rau pe aratura, citeam despre S down. morowits, cancer si alte tampenii asociate de ce a zis dr.. o urmaream pe Ela, analizam.. offf .. a trebuit sa intru si eu in depresie?
fetelor copii vostri fac parturi zilnic? ea face parturi zilnic, si are zile in care si varsa mult.. nu mai stiu nimic ce e normal.. sunt complet resetara..
azi de la 6.30 nu a mancat decat 3 min a stat la san , apoi a varsat..
Am inceput sa ii dau 20-30 ml ceai cu putin zahar ca altfel nu bea( din care bea cam 2 treimi in cursul unei zile), mananc multe fructe pere, portoxcale, kiwi, si nu mai beau ceai.. o doare burtica insa prefer sa o doara si sa se regleze decat sa ne faca tot felu de investigatii..
Ieri a facut caca : prima data cu 1/3 sau 1/4 de supozitor (alta data facea cu mai mult de jumatate) , si dupa 1,5 h inca o data, daca o fi fost tot efectul supozitorului si a 2-a oara nu stiu..
a fost galbem ca mierea si fara miros urat..

Va doresc o zi buna

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Anca Lali s-a luat rau de fata aia eu doar un pic asa, de control :P nah c am-a placut si pe mine cineva din prima

Dbunny, las-o si n-o forta. si a mea aseara a mancat 80, azi noapte o tzatzica, azi dim 160 si acum la 12 a mancat 100 ml. e bine la varsta ei. eu cred ca a ta pitica manca prea mult pt varsta ei, cum facea a mea la 1 sapt 2.
nu uita ca laptele matern poate fi mai consistent la o masa de cealalta functie de ce mananci si tu.
sper ca nu zic prostii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

May, referitor la picaturile acelea... Cica se dau DIRECT in gurita, nu dupa mancare, sa nu regurgiteze/vomite si sa nu ajunga in stomacel. Se dau doar 2 picaturi. Citisem undeva ca o mamica a dat picaturi cum nimerea, 2-3, mai pe langa, lua o zi pauza pt. ca scapase mai multe, si a certat-o dr. ca trebuiau numai 2... nu stiu acuma ce problemute(marunte) are cu micuta, ceva carente de vit.

Eu dau ZymaD care are numai 10.000 de unitati d-alea (mi-e lene sa citesc acuma pe cutie) si de cand am citit de mama aceea care la 1 an a descoperit ca nu a dat exact 2 pic/zi, incerc sa dau si eu numai 2.

Pe urma, am intrebat o pediatra (cand am fost internata in Spital cu papusa mea), de ce trebuie schimbata cutiuta de Vigantol la o luna, daca pe cutie scrie ca expira dupa nu stiu cati ani. Si a zis ca nu trebuie neaparat, dar asa e indicat, pentru ca, cum se tot deschide sticluta zilnic, isi pierde continutul din proprietati.

Pe de alta parte, in Anglia, din cate stiu eu, nici nu se da Vit. D la bebei.

Sei, te rog nu te mai stresa ca nu are nimic printesa ta, sunt sigura. Si eu am tendinta asta, analizez tot (de ce nu gangureste uneori, de ce scoate limba cand gangureste-asta mai la inceput , etc)... ce vroiam sa zic e ca incerc sa ma autocontrolez pentru ca stiu ca am un copil sanatos. E si cazul tau .

Mamica de ANTONIA (26.09.011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:



Sei, si la noi sunt zile in care varsa si regurgiteaza zile in care nu.

Fetelor, Maia are obiceiul sa se mai joace cu sfarcul... adica pune buzitele pe el, apoi il impinge mai zambeste intre timp, mai testeaza gustul cu limba. E ok dak o las sa se joace. Eu cred ca da :)
Ionela ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Seidana, daca are culoarea si mirosul ok eu zic ca nu-s semne de ingrijorare.
nu mai citi despre tot felul de boli.
si eu am visat de cancer. Doamne fereste! stiu si de la ce mi se trage. am citit de parapeni pe net si am dat de un articol in care zicea ceva de cancer. nu-i mai dau gripe water din cauza asta.
mai bine ii dai ceai Alinan. e indulcit cu fructoza. nu ii mai da cu zahar. si asta e dulce si o sa-l bea.
noi avem deja 3 zile fara cacacea. sper sa isi faca in continuare Protectisul efectul si sa faca in curand kaki.
Jade, voi cum stati cu kaki dupa ce ai intrerupt Protectisul?
ii mai dai vreun probiotic acum?

merci de raspunsuri. mie mi-a dat si dr de fam si pediatru sa-i dau 3 picaturi iarna asta fiindca are fontanela mare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

sei nu te mai stresa atat si nu te mai gandi la atatea rele, te rog mult!

lena au reducere la Boba pe Kiddyshop, e 370 ron.

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Ancaroro si mersic pt cuvintele tale. Copil insa mai sunt, si inca mai copilaresc si sincer, vreau sa raman asa toata viata.
Sei ma bucur sa te vad pe aici, ma gandesc la tine si ma rog la D-zeu pt voi, mai este putin pana la Craciun, cred ca Dumnezeu te va ajuta Spune-mi, te pot suna? Nu vreau sa deranjez

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput