Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (9)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Nu stiu daca s-a mai discutat acest lucru :
Dear Lymies, sauna use should improve the effect of antibiotic (but I guess also other oral intake remedies) therapy since it increases the permeability of the blood vessels throughout the body....

I found this info on a very interesting website:

http://www.autoimmunityresearch.org/lyme-disease/

The extract:

Hyperthermia – Borrelia prefer temperatures below that of the body. Using hot showers, baths, or saunas at temperatures of up to 104 degrees F for 20-30 minutes daily to raise the body temperature is a helpful therapy for treating borreliosis. Borrelia species are especially sensitive to the combination of antibiotics and heat. Raising the body temperature also dilates the peripheral circulation and increases the permeability of the blood vessels throughout the body. These physiological changes assist in the delivery of antibiotics to all areas of the body increasing the amount of antibiotics able to penetrate and reach the borrelia. Hyperthermia improves the effect of antibiotic therapy by approximately 16 times.

Pentru cei care nu stiu engleza: sauna (caldura) dilata vasele de sange iar acest lucru permite ca absorbtia de antibiotic sa fie mai buna.
Atentie insa pt fiecare in parte, in functie de bagajul de afectiuni, la contraindicatiile saunei.
Eu de ex, dupa 2 min ma umplu de pete pe tot corpul ca vacuta Milka (numa' ca pe rosu) si ma mananca pielea ingrozitor (indiferent ca e sauna uscata sau umeda).
Cauza este clar caldura, explicatia/mecanismul inca nu l-am dibuit pe de-a-ntregul.

M-am gandit ca e o informatie care merita impartasita si analizata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

Citeam intr-un extras al unei carti a lui Steven Harris (INSIGHTS INTO LYME DISEASE TREATMENT), ca in timpul tratamentului si mai ales intr-un nou protocol e bine a se facem miscare fizica dar exercitii anaerobe (gen lucrul cu greutatie) si nu miscare aeroba (gen cardio) pentru a nu facilita raspandirea spirochetelor si trecerea de bariera "blood brain".

Citez:

"Exercise

I think that Dr. Burrascano’s approach to exercise is right on. He advocates weight training with lightweights, as well as stretching-type exercises, but cautions against doing too much aerobic exercise. I agree that people with Lyme need to stretch and do gentle exercises, and that too much aerobic exercise, too fast, will deplete the adrenal glands, decrease T-cells, and open up the blood-brain barrier so that more Borrelia can get into the brain. Anaerobic-type exercises are more important, especially when people are just starting on a new treatment protocol."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Doamne, sunt in ceata rau, rau, rau !
Am facut WB si la dr. Gogoasa si la dr. Butte.
La Gogoasa au iesit slab pozitiv p 62 si p 50 , la Butte sunt negative.

La Gogoasa sunt negative p 60 si p 41, la Butte sunt slab pozitive.

La Gogoasa sunt intens pozitive p 19, osp17, p16, la Butte sunt negative.

As intelege variatii ale valorilor, dar chiar asa la unul negativ si la altul pozitiv ?
Dr cand i-am intrebat, stiti cum e: nu stiu ce-a vazut celalalt acolo, ce-am facut eu e bine.
Mai am 2-3 zile si ar trebui sa incep Cefortul iar analizele mele se bat cap in cap.
Stie cineva sa-mi explice diferentele astea ?
Marius, ajutooor
Iarasi imi pierd increderea in diagnostic si nu stiu ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La care medic ai fost (care a prescris Cefort)?

Butte unde lucreaza?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

LA dr. Rosca, pe baza microscopiei de la Moscu si a analizelor de la Gogoasa.
Butte e Lymediagnostic. Am facut si aici analizele pt ca am tot avut in astia 7 ani diagnostice si iar diagnostice , tratamente facute degeaba si tot asa.
M-am gandit ca o confirmare a analizelor ma va convinge ca de data asta merg pe drumul bun si-mi va da puterea sa merg pana la capat.
M-am pus pe plans, efectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aha - microscopia unde ai facut-o? la lyme diagnostic ai facut ce anume? WB vad eu

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asta este situatia ta din cate am inteles?
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AkUbeWzQZW14dFlFNlg5ejVod01vaEQ0djdDekczVGc


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Intai am facut microscopia la Moscu, am mers la dr Rosca, m-a trimis la Gogoasa pt analize.
Aici am iesit pozitiva la afzeli si BB, forme adulte si frecvent geme.(benzile au fost cele descrise mai sus)
Din nou la Rosca, mi-a zis sa fac cefort 4gr/zi si tinizol 3/zi, 28 de zile - dupa o luna de tratament pregatitor.
Intre timp am facut la Lymediagnostic tot pe baza microscopiei de la Moscu (mi-au zis ca nu-i nevoie sa mai dau banii pe microscopie la ei pt ca Moscu lucreaza bine) WB la afzeli si garini.
WB garini e negativ, WB afzeli e slab pozitiv.
Atat pe aceste WB cat si pe cel de la Gogoasa, se mai vad niste proteine nespecifice, neidentificate (acolo unde e desenat ca un EKG).
Dr. Butte a zis ca-s borrelii dar care nu au specia identificata.
Mi-a zis ca borrelia exista, ca cefortul e de baza in tratament si categoric trebuie sa merg mai departe.
Eu nu inteleg insa: cum e posibil ca o banda sa iasa la unul pozitiv si la altul negativ. Cum am zis, as intelege variatii ale valorilor, dar chiar e posibil ca la Gogoasa o banda de afzeli sa fie pozitiva si la Lymediagnostic negativa, in schimb sa iasa pozitiv ceea ce la Gogoasa e negativ ? Pe ce considerente ?
In aceste conditii eu trebuie sa cred orbeste ca am borrelia, pt ca in buletine benzile nu corespund deloc.
Si daca cineva mi-ar putea explica cum e posibil sa am borrelia dar buletinele sa iasa diferit ...pt ca ma inebuneste neincrederea asta.
Cealalta varianta ar fi ca unul sau ambele buletine nu sunt lucrate corect.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hai sa mai cerem o opinie. Revin.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Da, Marius, exact cum e completat acolo.
In plus, ca rezultate:
1. microscopia Moscu: spirochete-prezent, bartonella like-prezent.
2. rezultate Gogoasa: prezent borrelia afzeli si borrelia burgderferi sensu stricto prin prezenta proteinelor specifice in combinatie p62, p50, p19, osp 17, p16, forme adulte, geme frecvent. ELISA pentru borrelia afzeli IgG-pozitiv
3.rezultate Butte: WB afzelii IgG are dezvoltate o proteina specifica afzelii (p41) si o proteina comuna (p60)
WB garinii IgG negativ
.

Mergi la inceput