Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (9)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dr_rezi spune:

Multumesc pentru raspuns, l-am primit dupa 2-3 postari, cand puteam sa-l primesc de prima data. Nu stiu de ce te-ai inversunat asa ,cum am mai spus nu am contestat ceea ce ai spus despre homeopatie...am fost mirata si am vrut sa stiu mai multe, mai in detaliu.
Iar cei care trateaza lyme la ora actuala cu adevarat-2-3 in Romania sa stii ca dau scheme individuale de terapie, deci sa nu generalizam sa punem toti medicii alopati in aceeasi oala.
Si nu, nici nu ofer retete ptr lyme, nici nu iti vorbesc din prisma unui medic, iti vorbesc in calitate de pacient, de bolnav lyme. Sper ca acum ai inteles care au fost intentiile intrebarilor mele pentru tine. As fi vrut si raspunsul tau sa fie unul ok si constructiv ...si a fost in cele din urma. Nu promovez nici medicina alopata, nici pe cea naturista, homeopata sau traditionala. Deocamdata dupa cate vezi, ma documentez despre fiecare in parte citind, punand intrebari pentru evolutia mea ca si pacient. In viitor o voi promova bineinteles pe cea cu care eu voi avea succes.
In alta ordine de idei, Ilicidbr, techno nu v-am mai vazut de mult timp. Ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliciDbr spune:

Buna tuturor,
Rezi multumesc pentru intrebare. ma simt ok, aproape ca au trecut toate neplacerile. Am intrat pe o schema de 3 luni cu mino, azitox luate la doua zile, si zilnic para free, cat claw, goldenseal.Dupaa ceasta perioada mai vedem cum evolueza. In idee la ultima microscopie deabia in a sasea zi , cu greu am gasit cateva spirochete ,mult mai putine in camp decat inainte.daca la microscopiile anterioare vedeam in prima zi, in primul camp dihaniile,, acuma dupa cum am mai spus,,, au iesit mai greu la iveala.
Toate bune va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

dr_rezi, ma bucur si te felicit ca ai inteles dupa 2-3 postari ceea ce am spus/scris de la bun inceput.







AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Buna,
sunt posesoare de afzeli si b. burgdorferi ss + mycoplasma.
Macar acum am intrat pe drumul corect si oricat de greu va fi stiu ca pe asta trebuie sa merg.
Citesc tot ce scrieti voi aici si ce scriu altii pe alte site-uri si incerc sa invat si despre alimentatie si despre tratament.
Dupa ce termin tratamentul pregatitor voi incepe prima tura de antibiotic.Mi-e frica, tare frica de reactiile Herx. Am atat de multe dureri in momentul de fata incat nu stiu cum pot duce mai multe. Dar asta e, Doamne ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai incredere - va fi bine. Ai grija la regimul alimentar, consuma multe lichide si atentie la suportul hepatic si renal.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns croitorualin spune:

Buna ziua,
sunt extrem de stresata ca as putea avea Lyme!

Va spun pe scurt povestea mea : in iunie 2011 am fost muscata de 2 capuse - la data respectiva eram insarcinata in 7 luni (Mariaa cu siguranta isi aminteste de mine; i-am scris atunci un mesaj pe privat)(una am descoperit-o inghinal in aprox 2 ore - cam cat o gamalie de chibrit; cealalta cred ca am avut-o in par; s-a agatat de gat mai tarziu in aceeasi seara; eu zic ca se agatase de aprox 5 min poate mai putin pt ca era cat un varf de ac); ma gandesc ca ambele au fost nimfe; cea de la inghinal stand mai mult pe mine ma gandesc ca a avut timp sa se hraneasca si sa creasca.

Capusele au fost scoase fara sa ramana ceva sub piele si nici nu s-a infectat ulterior. Nu a aparut nici un fel de reactie pe piele ca urmare a muscaturilor; am urmarit timp de 30 de zile; am luat preventiv antibiotic amoxicilina 2g/zi timp de 10 zile chiar de a 2a zi la sugestia medicului de la infectioase - nu am putut sa fac tratament pt mai multe zile pt ca la data muscaturii eram insarcinata. Nu am facut atunci niciun fel de analize de singe pt ca m-am concentrat asupra sarcinii si desi la inceput am fost panicata ulterior am incercat sa ma linistesc spunandu-mi ca acele capuse erau f mici si riscul de a -mi transmite ceva era scazut.

In luna ianuarie 2012(sper sa-mi amintesc bine) am avut cateva zile niste dureri articulare ciudate si destul de greu de suportat (ma gandeam ca m-o fi tras curentul ca spalasem pe jos cu geamul deschis pe gerurile alea mari imbracata cam subtire); cum spuneam durerile au aparut in zona cefei si gatului parca simteam nevoia sa misc gatul sa-mi dezmortesc ceafa; m-au durut umerii; soldurile; incheieturile mainilor. Ce simptome am mai aparut niste intepaturi musculare ( ma intepa ca la gripa) prin tot corpul. Simptomele au disparut dupa cateva zile, dar au reaparut azi cu mai mica intensitate.

Acum ma gandesc serios sa nu las totul la voia intamplarii (ma gandesc si la bebe) si sa ma duc sa-mi fac analizele astea. Am citit aproape toate capitolele dar sunt atat de multe informatii...

As opta pt laboratorul Lymediagnostic (am vazut ca a fost recomandat cu incredere)dar nu as sti exact care ar fi ordinea ideala a testarilor? Ar trebui sa solicit un WB detaliat si apoi sa fac microscopia in camp intunecat? Se mai solicita si alte analize?

Multumesc anticipat pt ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este suficient WB desfasurat. Microscopia in camp se poate face (daca doresti) ulterior.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NUAB spune:

marius, WB poate sa iasa lejer negativ si pe afzelii si pe garinii si doamna ar putea sa fie declarata negativ.

exista acea seronegativitate dubioasa datorata schimbarii proteinelor de pe suprafata bacteriei pentru ca sistemul imunitar sa n-o recunoasca (eu-s la al 2-lea WB negativ iar la microscopie am spirochete).
pana produce corpul anticorpi (care sa iasa in WB) dureaza.

ideal e sa se inceapa cu microscopia in camp intunecat (e si mai ieftina). doar daca acolo ies spirochete se recomanda continuarea cu WB/RNAT pentru a vedea exact ce tulpini ale borreliei sunt implicate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octaviaavram spune:

eu am o mare dilema.....

mama mea ,69 ani, o "trage" de ani buni cu tot felul de diagnostice care tin de capitolul autoimunitate....nici nu stiu cum sa scriu mai pe scurt....a inceput cu un astm bronsic care a fost foarte greu de stapanit,a urmat o categorie de dureri articulare care cu greu au fost clasificate la poliartrita reumatoida autoimuna deoarece conform profei de la reumatologie tg-mures sunt ba dermatomiozita,ba sindrom paraneoplazic(care insoteste tumorile maligne=cancer),intre timp apare si o tiroidita autoimuna...... in sfarsit le numim pe toate autoimune si primeste tratament pt fiecare......

cireasa de pe tort,se pare ca mai nou in literatura de specialitate apare acest trio,ca o asociere de autoimunitate:astm-tiroidita-poliartrita......am aflat de curand.........

dupa ce am citit mult de aici,ma gandesc ca poate si mama are LYME....acum e greu de pus diagnosticul ,nu de alta ,dar ,pe un teren cu toate aceste manifestari ciudate care au aparut cam de 15 ani si care au cam "invalidat-o " apare cam in urma cu 5 ani si o muscatura de capusa care se manifesta cu acel inel rosu,cu febra si pt care a primit antibiotic la vremea respectiva.....

care e nedumerirea mea?daca e posibil ca toate acele manifestari sa fie LYME,dar atunci ar fi posibil cand e muscata din nou sa faca iar inelul rosu cu febra si sa apara o noua infectie?adica poti face manifestari la fiecare muscatura???

pana au fost puse toate acele dg,am facut multe,multe analize de anticorpi,dar,bineinteles ca mai putin pe cele de borelia......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Reluati analizele specifice chiar de mai multe ori (aveti acum laborator specializat) pt ca exista probabilitatea deloc minora sa aiba neuroboreliosa cronica. Acum daca este asa - trebuie vazut si de care anume dar din descrierile de mai sus - acest de toate si fara sa iasa nimic... eu asa zic. Este deja tipic.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput