Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (9)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

http://numaiunaltblog.wordpress.com/2012/03/24/costurile-tratamentului-borreliozei-lyme-la-oameni/

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Mda..o adevarata industrie farmaceutica de stors bani de pe urma 'disperatilor' cu Lyme :(
Medicatia homeopata costa infinit mai putin si rezultatele sunt de necomparat cu ce fac med's alopate.

Si ca sa vin si cu exemplu concret, doua remedii comandate din Anglia costa 15 lire sterline cu via Ari Mail cu tot. In Ro, nu iei nici macar un antibiotic pentru co cura completa la pretul asta.





AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Multumesc frumos.
Acum studiez/citesc despre alimentatie, ce am voie si ce nu.
Numai ca sunt atatea si atatea pareri de m-au ametit definitiv :)
Dar aprofundez subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Doamne, nu mai inteleg nimic.
Pe unele site-uri se interzic merele, portocalele si bananele, pe alte nu.
Pe unele se interzic cartofii, orezul, ouale, lactatele, cerealele...pe altele nu.
Am inteles NU: carne, zahar, grasimi, branza sarata, alimente procesate.
Dar am voie : oua,lapte pasteurizat, paine (pe care o fac singura in casa), cerelale integrale, orice fruct si orice leguma ?
Ce trebuie sa mai adaug pe lista de NU ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_rezi spune:

@Maria, vrei sa spui ca lyme se vindeca cu homeopate?? Daca zici ca rezultatele sunt incomparabile...ce rost isi mai au atunci antibioticele pe care le iau 99% din cei cu lyme
Daca homeopatele ar fi vindecat lyme , cred ca era deja raspandita vestea , dar, personal, esti prima persoana de la care aud.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

@dr_rezi, vreau sa spun exact ceea ce am spus, nu ce ai interpretat :)

Nu stiu daca ai avrut vreo reactie Hertz vreodata sau scrii retete pentru Lyme si deci, din ce pozitie sustii medicatia alopata in cazul Lyme. Nici nu conteaza de fapt, nu vreau initiem o polemica aici sub nici o forma.
Da-mi voie sa am parerea mea proprie si personala de bolnav Lyme si de om care am vazut/simtit/studiat ce pot face (in ambele sensuri +/_) medicamentele alopate si apoi cele homeopate.

Da, am 'prostul' obicei de a spune printre primii lucrurilor sensibile pe nume. Acum 5 ani cand am deschis topicul asta eram vreo 2-3 romani care vorbeam despre Lyme pe forumuri si in presa. Sa-ti spun de cate ori am auzit ca sunt prima care vorbeste despre asa bazaconie?!
Acum 5 ani am venit aici si am spus oamenilor ca exista Lyme. Azi, dupa ce mi-am pierdut mama dupa chinuri lungi cu Lyme si personal am avut simptome neurologice urate, vin si vreau sa le spun sa nu-si pierda speranta si curajul si sa inteleaga ca exista si alta cale de a-si regasi echilibrul, cea homeopata.
Daca medicatia alopata este solutia (singura solutie?!) de ce starea generala a bolnavilor Lyme se deterioreaza constant sub curele ABX?!

Foarte pe scurt, ce se poate face cu adevarat in Lyme este sa ajuti organismul sa se apere si sa nu mai aiba conditii prielnice dezvoltarii spirochetelor.
Care oricum nu dispar definitiv niciodata.
Care oricum le avem toti in noi si doar in anumite conditii, acestea devin devastatoare pentru organism.
Acolo e cheia.

DA - fara carne, fara sucuri, fara zahar, vegetale cat curpinde, apa si alimentatie alcalina.

Pentru cei ce doresc sa-si faca o idee mai clara despre principiile homeopatiei, despre forta vitala cu care ne nastem cu totii (singura vindecatoare de altfel !) despre legile vindecarii si miasmele pe care le preluam cu totii din generatie in generatie, va dau doua link-uri foarte utile:
http://www.homeo.ro/?pg=b&cap=1
http://www.succesulpersonal.ro/sp/index.php?p=sanatate&art=122

De fapt despre medicatia homeopata in Lyme gasiti informatii chiar si pe http://numaiunaltblog.wordpress.com/2011/10/24/muscatura-de-capusaboala-lyme-episodul-xxi-runda-3-ziua-28/


De altfel Pasteur spune clar in teoria germenilor ca „germenul nu înseamna nimic, terenul interior este totul” !








AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_rezi spune:

Maria, nu vreau sa ma intelegi gresit. Nu am contestat ce zici! Am zis doar ca e prima oara cand aud si ca orice bolnav de lyme, vreau sa stiu cat mai multe solutii pentru boala aceasta si nu promovez medicina alopata, nici pe cea naturista, homeopata, traditionala etc.
Am intrebat ptr ca vreau sa stiu daca exista vindecare cu homeopate...nu ameliorare, VINDECARE...fara simptome adica. Daca tu esti acest caz de vindecare, povesteste-ne si noua reteta...la ce dr mergi, cat timp ti-a luat pana te-ai vindecat etc
Si sa stii ca sunt destule cazuri vindecate doar cu antibiotice, chiar si in std cronic. Eu iti inteleg dezamagirea in ceea ce priveste med alopata ca nu a putut s-o salveze pe mama ta...dar nu trebuie sa generalizam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca nu citesti cu suficienta atentie ce scrie Mariaa. Nu a facut afirmatiile pe care sustii ca le-ar fi facut. Te-a atentionat in aceasta directie - insa din nou ii aloci afirmatii care nu au fost facute de ea. Ma vad pus in situatia de a iti spune si eu acelasi lucru.
Daca doresti foarte pe scurt Mariaa precizeaza importanta majora pe care o poate avea homeopatia sau in esenta:

"Foarte pe scurt, ce se poate face cu adevarat in Lyme este sa ajuti organismul sa se apere si sa nu mai aiba conditii prielnice dezvoltarii spirochetelor."

Ok?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_rezi spune:

Am inteles Marius... stai linistit.
Vreau sa mi se explice cum iti poti gasi echilibrul cu homeopatia, afirmatie a la Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Marius, esti un domn ca de obicei multumesc pentru interventie. Sigur ca s-a inteles ce am spus dar cred ca vorbim despre altceva aici :);)

'afirmatie a la Maria'?!

dr_rezi, nu datorez nimanui nici o explicatie, daca asa punem problema :D Iar despre restul n-ai inteles nimic. Esti departe de ceea ce am spus eu :)

Iti raspund doar pentru ca sigur sunt oameni interesati de subiect care citesc. DA, este posibil ceea ce intrebi. Fara simptome, fara reatii Hertz, fara sa simti ca-ti curge viata printre degete in ciuda tratamentelor urmate.
La ce medic merg? La DR. ANCA MALAI. Si nu-i scriu intamplator numele cu majuscule. Nu stiu cat te ajuta asta pentru ca vezi tu, in homeopatie medicatia se da individual, pentru exact terenul pe care-l prezinta bolnavul, nu la general ca in alopatie...ca tot vorbim de generalizari.

In tari civilizate la internare in spital esti intrebat daca doresti medic homeopat sau alopat. Aici abia se discuta/studiaza noutatile in lumea medicala iar bolnavii (de orice fel) sunt in continuare considerati cobai.






AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput