Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

Se pare ca americanii incep sa recunoasca aceasta boala si oficial, FDA studiaza pentru a aproba sau nu un medicament pentru Lyme:

http://www.marketwatch.com/story/viral-genetics-submits-pre-ind-document-for-lyme-disease-drug-candidate-to-fda-2012-03-07


Asta am aflat de pe acest blog, poate il stiti:

http://www.lymediseaseresource.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Buna dimineata,
am vorbit cu dr. Moscu la telefon (maine o sa iau buletinul si filmele) si se pare ca au iesit spirochete si bartonella.
Va rog, care e urmatorul pas ?
Am si un baietel de 4 ani nascut la cativa ani dupa aparitia simptomelor.
In ce parte sa o iau ca sa primesc un tratament corect si sa testez si copilul ?
La Bozsik ?
Nu vreau sa par nerecunoscatoare, sa jignesc pe cineva etc dar pt ca ba am avut SM, ba autoimuna, ba una si alta, as vrea sa repet microscopia, sa confirm cumva diagnosticul. Sa nu ma trezesc peste 2 ani ca nici borrelia nu a fost.
Va multumesc mult si va rog sa ma ajutati cu un sfat, cei mai "vechi" in povestea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca au iesit in laborator ce sa mai confirmi? E important sa vezi ce anume a iesit si in functie de acest ce anume a iesit sunt scheme de tratament. Unde si cine ti le poate prescrie?
In Bucuresti exista e simplu sau in Constanta. Dar e Ok in Bucuresti daca esti din Bucuresti.
Cat despre copil si mai departe sot si mai departe... orice persoana cu care ai avut contact direct ... raspunsul este ca si la tine, --- analiza de laborator.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Stiu marius ca trebuie sa faca analiza si copilul si sotul.
Cel mai stresata sunt pt copil pt ca incerc sa gasesc un dr care stie sa trateze copii mici. Nu vreau sa-l distrug cu antibiotice, nici nu stiu daca si cand se face tratamentul la copii. Asta incerc sa aflu.
Am zis ca vreau sa confirm pt ca (si sunt convinsa ca nu sunt singura) am avut n-spe diagnostice "sigure" care apoi s-au dovedit a nu fi atat de sigure.
Intrebarea mea voalata, ar suna direct: cat de sigura e microscopia la dr Moscu ?
Repet, nu vreau sa lezez pe nimeni cu intrebarile mele. Pentru voi, cei care va tratati de ceva timp pt borrelia si ati intors totul pe toate partile deja, problema poate parea simpla, pasii de urmat firesti. Pentru mine nu sunt. Abia acum caut rezolvari si certitudini.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliciDbr spune:

Citat:
citat din mesajul lui riana

Stiu marius ca trebuie sa faca analiza si copilul si sotul.
Cel mai stresata sunt pt copil pt ca incerc sa gasesc un dr care stie sa trateze copii mici. Nu vreau sa-l distrug cu antibiotice, nici nu stiu daca si cand se face tratamentul la copii. Asta incerc sa aflu.
Am zis ca vreau sa confirm pt ca (si sunt convinsa ca nu sunt singura) am avut n-spe diagnostice "sigure" care apoi s-au dovedit a nu fi atat de sigure.
Intrebarea mea voalata, ar suna direct: cat de sigura e microscopia la dr Moscu ?
Repet, nu vreau sa lezez pe nimeni cu intrebarile mele. Pentru voi, cei care va tratati de ceva timp pt borrelia si ati intors totul pe toate partile deja, problema poate parea simpla, pasii de urmat firesti. Pentru mine nu sunt. Abia acum caut rezolvari si certitudini.


E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata
lumea vrea sa stea la umbra.


Buna, Pot sa ti spun sigur ca nu ai de ce contesta ,sau avea cel mai mic dubiu in privinta analizelor la dr Moscu.Nu fac reclama, dar cei de acolo analizeaza cu simt de raspundere, au o mare experienta in ceea ce fac, si nu cred ca are vreun rost sa plecam urechea la micile rautati care se mai vehiculeaza pe net. dar daca vrei sa fii sigura http://lymediagnostic.ro/, este un laborator nou, uman, ale carui analize nu le mai contesta nimeni.
Cele nspe diagnostice sigure sau nesigure , le am avut cu totii pana sa depistam cauza adevarata a problemelor, asa ca pe undeva mai repede scapi de borelia decat de cine stie ce boala autoimuna.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai mai sus inca o varianta.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Multumesc.
Pentru linistea mea sufleteasca voi repeta microscopia la lymediagnostic. Daca iese tot pozitiv (si cred ca da, dar vreau sa fiu mai catolica decat Papa) voi face WB desfasurat. Apoi imi voi baga toata familia in teste.
Cu analizele, pt tratament la dr. Ion sau dr. Tatiana Ionescu, nu ?
Cam acestia sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, asa ar fi logic.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Buna,
am fost la D-na Dr. Rosca, mi-a dat tratamentul pregatitor. Luni voi merge la Dr. Gogoasa pentru restul analizelor.
Imi puteti spune, va rog, cam la cat se ridica pe luna tratamentul cu antibiotice ?
Stiu ca difera oarecum in functie de tulpina/coinfectii, ca fiecare se descurca asa cum poate sa ia sau nu cu retete compensate.
Dar as vrea sa stiu macar cu aproximatie , pentru ca trebuie sa stiu daca voi putea sustine financiar tratamentul sau trebuie sa caut solutii salvatoare.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_rezi spune:

depinde foarte mult de tratament. uita-te pe numaiunaltblog si gasesti acolo toate informatiile.

Mergi la inceput