Cum vrei sa petreci zilele de Crăciun?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Vom trimite prietenilor de departe felicitari facute de noi. Am pregatit o traistuta pentru colindat, vom colinda pe casele prietenilor de aproape, anul trecut fetita mea s-a bucurat foarte tare de colind. Avem brad, o sa facem impreuna casuta de turta dulce si fursecuri cu forme de sezon. Avem un meniu special, cadouri ascunse prin dulapuri, si asteptam cu multa caldura in suflet sa se raceasca afara si sa ninga ca-n povesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

Cu siguranta vom petrece Craciunul acasa.Mai ales ca pitica deja realizeaza care e treaba cu bradul si Mos Craciun.
Bradul il facem in Ajun,iar urmatoarele zile vom avea casa plina,adunati in jurul mesei,cu copilasii alaturi.

Mirunel terorista



BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Anul 2011 a fost un an tare greu si dureros pt. noi. De putin timp au inceput sa se vada raze de soare, dar tot nu vor sterge urmele lasate de necazurile prin care am trecut. Ceea ce avem nevoie mai mult decat orice e un pic de liniste si pace sufleteasca.

Astfel, Craciunul nostru va fi unul linistit, acasa, cu fetele noastre, caldura si zambete, bradut impodobit si cadouri. Sa ne bucuram unii de altii. Si poate, daca nu cer prea mult, un pic de zapada care sa aduca si mai multe chiote de bucurie pe fetisoara printesei mari.

******
in al 9-lea cer ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutzasibiu spune:

Din cauza serviciului care ne solicita si a secolului tot mai precipitat in care traim,timpul nostru petrecut alaturi de cei dragi se scurteaza involuntar.De aceea,momentul sarbatorilor este intotdeauna asteptat ca o binecuvantare,ca sa ne bucuram de zilele libere,linistite si incarcate cu caldura si iubire alaturi familie.Anul asta,Craciunul il vom sarbatori in trei:eu,sotul si fetita noastra draga.Este al doilea Craciun in trei dar pentru mine cu siguranta fiecare Craciun este deosebit,special si unic.Si intotdeauna mai frumos ca cel anterior....Anul trecut fetita mea era prea micuta sa se bucure de bradutul impodobit si de Mos Craciun,dar anul asta intelege foarte multe si ne vom distra pe cinste.Eu imi doresc sa petrecem acele zile minunate de Craciun impreuna,la casuta noastra,la caldurica,savurand mancarea preferata si prajiturile facute in casa de mine, care pe sotul meu il incanta.Sa incepem ziua de Craciun noi,parintii,savurand o cafea buna si fierbinte cu prajiturele iar fetita cu ceai sau laptic cald alergand in jurul bradului impodobit si deschizand cu uimire cadourile de la Mos.Apoi sa continuam cu jocuri in trei(gen de-a v-ati ascunselea sau ghiceste ce animalut scoate sunetul-care ii plac mult fetitei mele)sau vizionand un program de desene animate.Apoi un pui de somn si mancarica si iar joaca in trei.Ca sa ne bucuram de clipele petrecute impreuna vom asculta colinde de Craciun si vom incerca sa fredonam si noi in jurul bradului aprins,iar seara vom face o plimbare in centrul orasului,care este minunat luminat in zilele de sarbatoare si vom vedea si acolo bradutul impodobit si targul de Craciun deschis special pentru copii.Vom face poze cu bradutul ca sa avem intotdeauna amintirea fiecarui Craciun,chiar daca ea se pastreaza cel mai bine in inima si suflet.Si,cel mai important lucru,imi doresc ca Dumnezeu sa ne dea sanatate ca sa putem sa ne bucuram de zilele magice ale Craciunului!Multa sanatate va doresc si voua si sa aveti sarbatori calde,implinite si de neuitat alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Craciunul acesta il voi petrece acasa cu familia mea. Am fi vrut sa plecam pe undeva, dar cum preturile sunt prea mari, am preferat sa ramanem acasa. Ne vom juca langa brad toti trei (mami, tati si fetita noastra) si ne vom ruga de Mos Craciun sa ne aduca anul viitor o surioara sau un fratior pentru Cezara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Acum 11 ani, in seara de ajun a trecut Mos Craciun pe la noi si ne-a facut un cadou pe viata: pe fiul nostru cel mare - Bogdan. De atunci ne petrecem tot timpul sarbatorile de Craciun acasa, cu familia. In 24 decembrie ii dam cadourile lui Bogdan de ziua lui, iar spre dupamasa, ascultand colinzi facem bradul impreuna cu copii. De obicei neamurile vin la noi de ajun pt. ca este ziua lui Bogdan si asa ne petrecem cu totii, asteptandu-l pe Mosu'. Fiecare primeste un cadou sub brad, copii au sarcina de a le impartii, ceea ce le creaza mare bucurie. Este o zi speciala, dar si Craciunul este cea mai frumoasa sarbatoare, cel putin noi asa simtim. Dupa ce impodobim bradul incep copii sa ne colinde pe rand, pe fiecare, sunt tare draguti.
Ce mi-as dori in plus? Sa fie si tata cu noi, dar din pacate nu se poate, este deja al treilea Craciun petrecut fara el. In rest sanatate, sanatate, sanatate!
Va doresc Craciun fericit si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Este numai o dorinta,insa daca va ninge ,va deveni realitate.
In ultimii ani petrecem Craciunul la casa bunicilor.Este nelocuita,insa ne asteapta cu drag sa ii trecem pragul.Am fost deja sa o pregatim,am aerisit,am spart lemne,am pregatit vreascurile in sobe.........asteptam Ajunul,sa treaca si ultima zi de munca sa putem merge in Paradis.
In ultimii ani am pregatit mancarea in oras,insa am fiert-o in cuptorul sobei,iar pe plita am copt mere si nuci(si-un vin rosu fiert)pentru a dezmorti colindatorii.
Un radio si un tv doar cu postul national asigura legatura cu lumea....si sper sa nu avem nici anul acesta semnal pe mobile.
De ornat vom orna cu lumini bradul din curte,iar in casa,un mic bradut va astepta sosirea Mosului....
Vor fi doua zile de vis,pe 27,muncesc si imi voi hrani sufletul din linistea adunata.
PS..........Nu-i totul atat de idilic deoarece pe scrisoarea catre Mos este trecut un elicopter zburator,asa ca tehnologia ne va invada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

La inceput am zis ca nu voi petrece nici un Craciun nimic ca supararea mea e prea mare dar acum cateva zile am realizat ca cat de suparata sunt lui tata nu i-ar place sa stie ca eu nu am nimic de Craciun.Asa ca am hotarat cu Mara sa avem un Craciun frumos cu putine lucruri dar care ne vor aduce o bucurie enorma in suflet.Bradutul il avem deja facut pe 23 o sa facem niste prajituri amandoua maxim 3 feluri si vom pregati carnita si ce mai este de mancare nu mult cate putin din fiecare.Pe 24 o sa ne imbracam amandoua frumos vom pune colinde vom avea lumanari parfumate si vom incerca sa ne bucuram de cadoul de la mos(un zoobles) ,iar eu am sa ma gandesc la tata si sper sa vada ca incerc sa merg mai departe si ca totul e bine in limite normale.



Vine Mos Nicolae, hai la portocale !


Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuta_20 spune:

Imi este dor de Craciunul petrecut la bunici,la sat.Imi este dor de perioada cand singurele mele griji erau sa fac omul de zapada si sa impodobim bradul.Sa simt mirosul de sarmale,cozonaci si alte pregatiri facute asa cum stia doar bunica mea.Sa pregatim minunatii carnati la gratar in soba,sa simt mirosul lemnelor si sa le aud cum trosnesc in soba.Sa asteptam colindatorii(vicleiul,steaua) pana noaptea tarziu.Sa iesim noaptea sa ne jucam cu zapada.Sa fim multi in jurul sobei, cu glume,cu bucurii, cu veselie.Asa mi-as dori sa petrec Craciunul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinabulina spune:

Dintotdeauna am petrecut Craciunul cu familia. De mic copil am mers in Ajun, cu sora mea si verisorii nostri, sa colindam bunicii si unchii. Stateam in jurul bradului, ne jucam, savuram nelipsitele turte cu nuca si asteptam cu nerabdare momentul impartirii pachetelor de sub brad.
Anii au trecut si trupa de colindatori s-a imprastiat in zarile lumii. Doar eu am ramas langa ai mei si merg in fiecare Ajun sa imi colind parintii si unchii, impreuna cu sotul meu si fetita noastra. Bradul e in acelasi loc dintotdeauna, globurile sunt aceleasi dintotdeauna, cadourile sunt sub brad, iar turtele cu nuca sunt pe masa.
Iar dimineata de Craciun e doar a noastra. Noi, parintii cu canile de cafea in mana, iar pitica desfacand frenetic pachetele colorate de sub brad, caci la noi Mosul ajunge tarziu in noapte, in timp ce pitica doarme.
Asa e in fiecare an si niciodata nu ne-am dorit sa fie altfel...

Povestea gogoasei balerine
Cu Victoria in gand si-n suflet

Mergi la inceput