Strugurasii de S-O'11 il asteapta pe Mos!!! *16*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Inca una

PS: Eu nu le-am filtrat, doar le-am salvat la un moment dat.
Fetele care stiu mai multe sa taxati ce nu e ok.



A.sa zicem ca incepeti la 4 luni jumate
-fulgi de orez facuti cu lm/lp/apa dat in completarea suptului/biberonului cu LINGURITA De obicei masa de la ora 10. Dupa o saptamana puteti daca vreti si se cere sa-i dati si dupa masa de la 1-2. Si o tineti asa pana la 5 luni-5 luni jumate. Se incepe cu 1 lingurita de fulgi plus 30 ml lichid apoi 60 ml si 2 lingurite... No vedeti voi cat papa asa ca si completare si la cat ajungeti sa-i dati efectiv.
La 5 luni/5 luni jumate: se introduce dupa suptul de la 1-2 sau daca deja are cereale atunci se inlocuiesc treptat cerealele cu: cartof dulce/dovleac (ce vreti voi 2-3 zile unul apoi 2-3 zile celalalt) fiert/copt. Se paseaza, se aduce la consistenta cu care e obisnuit de la cereale cu apa/lp/lm. Tot asa o lingurita prima zi, apoi 2, apoi 3. Cand introduceti a doua "leguma" incepeti cu o lingurita doar cu noul aliment urmat de cereale/prima leguma sau puteti incerca sa le dati amestecate.
Urmatoarea saptamana tot asa se introduc dovlecelul, morcovul fierte.
urmatoarea saptamana inlocuiti cerealele de la 10 cu fructe (pe la 5 luni jumate). Fructe de inceput: avocado, para, piersica, banana, mar.
La 6 luni introduceti carnita de pasare in piureul de legume. O lingurita rasa de carne tocata marunt de tot in prima zi si apoi mai puteti creste. Tot in saptamana aia dupa 3 zile de carne introduceti ulei de masline (incepeti cu cateva picaturi).
Apoi toata luna pana la 7 luni va jucati. Mai introduceti fructe si legume neintroduse pana atunci (fructe: prune, caise, nectarine, legume: brocolli, mazare, fasole verde, zuchinni, puteti sa puneti si radacinoase la fiert sau ceapa fara sa le pasati asa sa testati daca ii place ce gust dau mancarii).
Cerealele le mutati la ora 6-7 sau daca nu doriti deja a 3-a masa puteti sa-i puneti fulgi de orez sau cereale fara gluten in piureul de fructe.
La 7 luni merge branzica, iaurtul, simple, cu cereale sau cu fructe+ cereale.
La 8-9 luni oul (galbenus), cereale cu gluten, conopida, spanac, cartof, struguri, kiwi, papaya, mango, carne de vita, miel.
La 9-10 luni paste fara ou, biscuiti fara sare, cirese,pepene verde,pepene galben, ananas
10-12 luni: peste, branzeturi, castravete, rosii, ficat etc.
Spre un an si peste: supe de legume/pui cu paste fara ou, ciorba de legume, carnitza, perisoare, sufleuri, budinci, papanasi etc.

B. Incepeti la 5 luni:
-orez cu lm/lp/apa dupa suptul de la ora 10
La 5 luni si o saptamana puteti daca doriti sa-i dati si dupa suptul de la 1-2
5 luni jumate cartoful dulce, dovleacul si morcovul
-6 luni fara o saptamana: fructe: avocado, banana, piersica, para, mar
-6 luni- carnita si apoi ca mai sus

C. Incepeti la 5 luni jumate:
-orez cu lm/lp/apa dupa suptul de la ora 10 si dupa cateva zile puteti si dupa suptul de la 1-2
-la 6 luni fara o saptamana: cartoful dulce, dovleacul, morcovul
-la 6 luni fructele
6 luni si o saptamana-carnita
Si apoi ca mai sus sau decalat cu 2 saptamani-o luna.

D. Incepeti de la 6 luni:
--orez cu lm/lp/apa dupa suptul de la ora 10 si dupa catev azile puteti si dupa suptul de la 1-2
-6 luni si o saptamana cartoful dulce, dovleacul, morcovul
-6 luni jumate fructele
Undeva in timpul asta puteti strecura carnea sau o mai lasati ptr 6 luni si 3 saptamani.
In continuare ca mai sus usor decalat."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La Multe lunite scumpa Inez si dragul Razvan

mamicute dragi , sa aveti o zi super azi

_


de T 3+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna scumpele mele mamicute!

In primul rand multumim pentru urari. Nanna sa ne traisca minunatiile de copilasi si DD sa ne mai si intalnim, mai ales ca Inez este in aceeasi zi cu Razvan.

Mai fetelor, mai......M-ati facut sa plang ca un copil cand am citit cuvintele voastre. Eu, care ma simt atat de mica printre voi, nici nu credeam ca ....offf... sa va pup io pe toate-toate...

O sa continui si eu listuta.....numai o leaca de rabdare sa mai aveti cu mine....ca nush ce am de-s asa de inceata zilele astea..

Andreea, mami, stii ca si eu sunt aici, da? Aseara asa ma mancau degetele sa te sun, mai ales ca peste zi intrebasem de tine. Simtisem eu ca "something is not right" cu tine. Sper ca totul va trece, asa cum a venit si ca nu prea grav.Cum se mai simte socrul? Hai sa te strang in brate si sa te pup, poate te vei simti mai bine.

Oanab, imi pare rau ca trebuie sa treci printr-o interventie chirurgicala. Pot doar sa te incurajez de pe margine si sa ma rog sa treci repede peste ..... Noi, toate, de aici din odisee, daca una dintre noi are nevoie de mai multa putere, sarim sa o oferim. Asa ca Fii puternica mamico.si insanatosire grabnica.

Marryan, dar mai poti? Si iti inteleg obsesia pentru dezinfectare, tinand cont prin cate ati trecut si voi, si inainte si nasti si dupa. Pupici si spor in continuare in toate. frumusica foc , Valeria.

May, super "tare" soacra ta...(ce sa mai...) deocamdata si mai multe, in lista "celebra"....

Lali,

Ionela , o familie foarte frumoasa. Nu ma mai saturam privind pozele.L-au captivat si pe sot.

Lena, acuma toata lumea stie ca Razvan are problema de reflux, insa noaptea, ni se mai intampla si noua, daca nu eructeaza cat trebuie sa mai dea afara...insa, eu il culc, chiar daca spa pe spate, cu capul putin intr-o parte....si nu se intampla nimic . Recunosc ca , la inceput, cand il gaseam cu laptic in coltul gurii, ma speriam de ioi mama....si verificam daca respira si e ok...dar m-am linistit pe urma, cand am vazut ca el se simte in largul lui asa.

Dbhunny, azi am nevoie de imaginatia ta. Da-mi o idee de o ciorba, supa, orice...ca nu mai stiu ce sa mai gatesc...

Si acum un pic despre noi.....

Azi dimineata am fost la bilantul de 3 luni. Bine, ca nu era in calcul asta, ci sa fac eu si sotul niste investigatii, dar nush cum s-a facut ca a ajuns Razvan cel puricat.....saracutul.

Asadar, avem 6.000 gr, 60 cm, 40 circumferinta capului. Am luat in greutate 1.300gr si 2 cm, in ultima luna. Doamna doctor nu mai contenea sa se minuneze de grasunul meu, care....daca acum 2 luni era ca o ghinduta, acum "parca pare atat de intelept, de zici ca stie toate secretele universului" ( vorbele dansei).. A zambit puiutul meu tuturor si l-a confundat pe nenea asistent cu tati si a inceput sa ii toarne zambete si gangureli ca lui tati.....De...a sarit taticul lui ca ars....normal.....de saracul nenea asistent si-a luat jucariile si a disparut din peisaj...dar nu inainte de a-l pupa pe frunte pe Razvan al lui mami.

Ufff, si cate as mai avea de zis....dar o sa continui intr-o alta postare...nu de alta..dar sa nu va plictisiti cu asta asa de lunga.


Puuuuuuuuupp pe toata lumea si azi dau de baut, de papat , de ce vreti voi......e party....

va invit cu cu la o mare adunare.. pentru ca ioi tare...

Sunt zurlie rau azi...se simte ca m-am trezit cu noaptea in cap....

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


La multe lunite Razvanel si Inez !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Lena, daca nu te superi am sa fac niste precizari la ce-ai scris despre diversificare.

Supa de legume este de fapt piure de legume. Zeama in care au fiert legumele nu se da la bebe ca n-are niciun nutrient, ba mai mult, legumele puse la fiert lasa in apa respectiva toate chimicalele cu care au intrat in contact ca sa creasca. Apa respectiva se poate folosi cel mult la subtiat piureul de legume. Si in plus, zeama aia nu inseamna masa solida, cum se doreste de fapt.
Daca este prea vartos piureul se poate adauga ol ingurita de ulei de masline in locul untului care e prea gras pt bebe.

Albusul se introduce in alimentatie dupa un an preferabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Ahhh , ca venise Lena!
Ioi, sa pup io intepaturile alea sa treaca repede durerea.
Ca tot spuneai tu de scheme de diversificare, azi, dna dr mi-a spus ca luna viitoare cand mergem la vaccin, sa facem sa ne gandim cu ce incepem la Razvan, sa adaugam in alimentatie. M-am uitat la ea ca la filme straine....si zic, pai stiti, eu nu as vrea sa incep inca...decat acolo, pe la 6 luni....Ea: pai da, dar e pe LP...

Noh,acuma....io stiam , dupa spusele Ionelei, ca si copiii pe LP pot incepe diversificarea de la 6 luni....si i-am spus dnei , ca oricum luna viitoare vrem sa ii facem lui Razvan un set complet de analize si daca LP ii este suficient, eu prefer sa aman diversificarea cat se poate. Mai ales ca...uff...noi avem atunci vaccinul de 4 luni, consultul la Prof. Hadidi..care, daca decide ca Razvan este suficient de mare pentru operatie...o sa il programam atunci sa o facem, altfel o sa ramana pentru la toamna....desi e scump, dom'ne scump...dar n-avem ce face....si e mai bine sa nu ne suprasolicitam copilul cu prea multe lucruri noi dintr-odata.

Zic bine, au ba??

Uitasem.....Seiiiiiiii ......iubitaaa, te pup mah de o mie de ori. Clar ca poti sa ma suni cand vrei tu, numa sa ma suni.


Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inezluiza spune:

salutari tuturor mamici si pitici
am lipsit un timp de pe forum dar acu am revenit si am mult de recuperat
Raport de 3 luni si o saptamana:
6300 gr
63.4 cm
parul cretz si ochii albastrii (inca)
ne iasa dintisori de iepuras inca nu au spart gingia dar se vad acolo
m luat vaccinul pneumoccocic a fost foarte curajoasa plans doar cand a dat tic nu a facut nici febra doar seara a duruto putin locul unde ia dat vaccinul si a fost mai plangacioasa
Noi suntem singure saptamana asta si triste tati a trebuit sa vina in tara ca a murit socrul noi nu am reusit sa ajungem pe la ambasada sai fac actele si a trebuit sa ramanem acasa ce trist cel mai ciuda mie ca nu pot fi alaturi de soacra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inezluiza spune:

La multe lunite Razvan si Inez !!!
LenaC ce mosulica dulce ai tu in poza de la avatar iti vine sa-l papi tot intru pe grupul yahoo sa ma incant cu pozele si acolo am ramas in urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

La multe lunite Inez de Nanna!


La multe lunite Razvan de Hayat!


21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

La multe lunite sarbatoritilor de azi Inez & Razvan

It's a boy !!!

Mergi la inceput