Strugurasii de S-O'11 il asteapta pe Mos!!! *16*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata fetele(la amiaza).

Condoleante inezluiza, stiu ca mai multe nu se pot spune in momentul asta.


Mayfelicitari pt soacra, bucurate ca macar te ajuta cu ceva , a mea m-a sunat doar odata de cand s-a nascut Iancu si l-a vazut doar cand ma duc eu la ea, in conditiile in care e primul nepot, sotul zice ca e din cauza mea ca nu stie cum sa se apropie de mine, asta e m-am impacat cu ideea Iancu are o singura bunica si nici aia nu se intereseaza de el ca na nu poate sa vb cu mine .

Dar na totusi mi-e ciuda , eu imi ador bunicii care ma suna in fiecare saptamana sa vada ce fac cand mai trec pe la ei in conditiile in care ei nu au telefon si se duc la o vecina si suna daor ca sa stie ce le face nepoata si stranepotul

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

acum intrebare ce cadouri luati de mos eu inca nu am luta nimic si mai e doar o saptamana

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Hei

Bujo, chiar ma bucur daca faceti precizari.

Hayat, sarumana. Acum doarme pitica, sper sa fie totul bine :)

Inezluiza, bine ai revenit. imi pare rau pentru evenimentele neplacute din familia voastra.
Multumim

Anca, eu nu stiu ce o sa iau . Maiei i-am luat jucariile de pe danonino atunci and that's all fox. Tati poate o sa primeasca un pupic. Noi in ian tb sa platim fondul de la prima casa si eu din ian nu mai am deloc salariu si pana vine indemnizatia o sa plangem :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Am ajuns de la plimbare si cat mai doarme piticul scriu repejor

Lena, cred ca am ratat intrebarea. O poti repeta?

Despre diversificare
Cum spunea Bujo zeama nu e mancare solida. Nu are ce cauta in alimentatia copilului
-orice primeste primeste din lingurita
-orice aliment trebuie sa fie mai gros de cat laptele ca sa-l consider solid ce se introduce in diversificare
- zeama in care ai fiert legumele nu e aliment... ba are si o tona de prostii in ea... nu vitamine nu nimic( da stiu, medicii o recomanda cu multa caldura pe baza scolii de acum 1000 de ani si a practicii lor... )
- sucul de fruct/leguma nu e ok in diversificare deloc. Eu personal nu recomand suc nici copiilor mai marisori. Al meu acum mai primeste cate putin suc de fructe ( facut in casa, fara zahar sau alte alea) cand avem musafiri sau ceva si vrea si el ce servesc ei... altfel il evit si acum. De ce? pai vitaminele sunt in pulpa fructului si in zeama doar zaharul ( in fine, mai scapa si putine vitamine in zeama, dar putine). Zaharul nu e ok la bebei mici nici din sursa perfect naturala. le ajunge cat primesc din fructul pasat sau legumele pasate. Zaharul impiedica asimilarea Ca( fie el si fructoza, si orice tip de dulce oricat de natural).
- Bebe primeste alimente solide numai cand sta bine in fund
- sunt cercetari noi care spun ca bebeii sub 1 an nu pot metaboliza cerealele( nu am apucat sa citesc temeinic despre asta asa ca va rog sa va documentati) si daca e asa... ma intreb daca mai merita introduse inainte de 1 an...
Si da, tendinta noua e sa se amane diversificare pana la jumatatea primului an indiferent de cum e hranit bebe ( LM/LP) . Asta e tendinta americana... veti spune ca au ei pasarele... ei, asa o fi... dar dupa ce s-au trezit ca folosind diversificarea ca la noi si o educatie proasta pentru alimentarea copiilor au ajuns la un numar asa mare de obezi au hotarat sa schimbe strategia. Noi acum suntem cu sfaturile de la medici cam pe unde erau ei cand au inceput sa "construiasca" actuala populatie obeza. Din acest motiv eu merg pe deciziile lor noi, fiindca as prefera sa nu mai incercam si noi ceea ce la ei a mers prost. Nu spun ca acum e bine ce spun ei... poate gresesc si acum... dar cum au facut pana acum sigur e prost...si se vede cu ochiul liber. Zau ca nu inteleg incapatanarea noastra( medici/parinti. etc) de a urma exemplul lor care s-a dovedit deja prost si nu incercarea de a repara

No, oare se intelege ceva?

Merg sa ma schimb ca da bebe semne de trezire...( si eu iar n-am apucat sa mananc)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inezluiza spune:

fetelor mi sau umplut ochii de lacrimi uitandu-ma la pozele de pe grup cu bebei nou nascuti ce frumos a fost va amintiti primele clipe si prima atingere si primul zambet (chiar daca a fost in somn ) vai ce emotionant numai sa-mi reamintesc mie dor de ea cand era asa mica acu ma topesc dupa ea dar ce frumos a fost la marea intalnire
cred ca sunt si mai sensibila acum
merci mult de ganduri anca_toma si LenaC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Bujo multumesc mult de informatie mi le am salvat intr-un document, o sa mai string cite ceva sper sa imi fie de mare ajutor.

Lena da acest tip de huggies folosesc si inca ultra cofort si pretul e mai mic ca cel de pe site-ul expus de tine, pentru 52 bucati platim in jur de 16$

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

LA MULTE LUNITE INEZ SI RAZVAN!!Sa fiti sanatosi si sa cresteti mari si frumosi!!

Oana,ce super ca se intoarce deja Eca pe burtica, pitica mea nu se intoarce deloc, nici macar intr-o parte, capul si-l ridica numai daca e pe burta mea, in rest nu vrea. Cumnata mea ma intreba daca eu as avea chef de ridicat capul daca as avea falcile ei

Rach apropo de udat cu pisu si stiu ca povestea si jade o faza cu pisu, eu aveam obiceiul cand o schimbam pe Mariuca sa o mai las un pic fara scutec, ne mai jucam, o mai pupam...ma vede cumnata pe webcam( mama de 2 fete) si zice: eu in locul tau nu as risca sa fac asta..eu: de ce, ca doar nu e baiat sa faca pipi cu bolta...nu mai stau mult si cum eram eu aplecata deasupra ei si ii vorbeam de zor, ma trezesc fleasca pe ochi...a facut exact cu bolta pe ochii mei si a tras si un chiot, parca era arteziana..

Pinkysor sa iti treaca repede ameteala. Eu am vreo 3 ani de cand ametesc, imi trece cu calciu si magneziu, cel mai bine imi merge ala de la GNDL. Am inceput si eu sa ametesc acum o saptamana, am luat calciu si deja sunt ok acum. A, eu mai ametesc uneori cand e nor afara si sunt probleme cu presiunea.

Lali, deci tu esti autoarea poezioarei...suuuper e!!!Bravo, le-ai zis bine, poate te aude si Mosul!

Lena, ce fain ar fi sa reusim sa ne intalnim odata toate...eu imi doresc foarte mult.
Sei felicitari pentru bilant, creste Ela ca la carte, frumos tare, draga de ea

Dbunny, si a mea e la un puseu ca suge cate o ora si apoi ma mai suzeteste o juma de ora pana adoarme, ea care halea in 5 minute...azi-noapte am adormit in timp ce halea,nu am mai reusit sa o mut in patut decat la 2 noaptea ca atunci m-am trezit..si la 4 s-a trezit ea sa pape, deci din nou a aterizat in pat..si iar am adormit pana la 7 si 15 cand s-a trezit sotu disperat ca intarzie la munca si ne-a trezit si pe noi. Eu nu stiu cand ai tu timp sa faci atatea minuni la bucatarie ca eu abia am timp sa fac cate o mancare o data pe saptamana...

May am ras la postarea ta cu soacra de mi-am muscat buzele sa nu trezesc pitica. Ti-o fi zis si ea la suparare daca tu o tot contrazici.
Am uitat sa spun ca si pitica mea are gropite, le-am vazut mai tarziu, nu sunt in obraz la mijoc , sunt mai spre gurita asa. seamana cu ..soacra-mea

Bujo imi pare rau ca trebuie sa te operezi dar daca nu ai alta solutie, e bine ca o faci. Sa stii ca si eu mi te imaginam foarte severa si matura asa, cu coc si ochelari pe nas, mi-a picat fata cand ti-am vazut poza pe FB, ce pustoaica esti.

Sei ce mi-au dat mie lacrimile cand am citit ce ai scris de mine. Si eu te vad cam cum te vede si oana, ambitioasa tare. Si prietenoasa si apropiata, un om pe care te poti baza oricand. Si esti si foarte, foarte frumoasa si am crezut ca ai vreo 18-19 ani din poze. De altfel ti-am si scris la primele poze pe care le-ai pus pe grup in vara ca esti frumoasa tare.

Marryan daca vrei proba de paranoia, hai sa iti spun si eu ce m-a lovit pe mine acu cateva zile, ca tot zicea Sei ca intru mai rar: am inchis netul si telefonul fix ca mi-a zis unul de la cablu ca wirelessul face rau la bebei. Il deschideam cu program, o ora pe zi.S-a suparat rau sotul pe mine. Intre timp mi-am revenit cu netul, telefonul tot inchis e.
De balit, toti balesc acum, nu e de la dinti musai, finutul meu mic balea de la vreo 3 luni si i-au dat dintii pe la 8 luni.
Eu nu m-am vopsit pana acum decat cu henna, dar asta e un praf dintr-o balarie, e naturala suta la suta, nu ma vopsesc pana nu ma intorc la munca, nici nu am nevoie ca nu am par alb..inca. Dar nu cred ca e o problema daca te vopsesti, sunt fete ce s-au vopsit si in sarcina si a fost totul ok.

Aoleu, jade, poate e doar o stare pasagera de indispozitie la T, pentru ca esti si tu indispusa

Lena pup si eu bulanasele vaccinate ale Maiei, mititica si dulcica de ea. Eu cand aud de vaccin si bebei vaccinati imi dau lacrimile, va puteti imagina ce bocesc cu a mea in brate la vaccin.

Hayat ce frumos creste si Razvan, frumusetea mica si scumpa. Bravo tie ca i-ai spus dr ca vrei sa incepi diversificarea dupa 6 luni, eu cred ca faci foarte bine. Tare frumos scrii si tu, cred ca ti-am mai spus, nu?

Inezluiza condoleante...
Si felicitari pentru bilantul de la 3 luni si o saptamana!!Deja ii dau dintisorii lui Miriam?

Si noi stam prost cu banii, eu am deja o luna de cand nu iau bani, m-a mai ajutat mama financiar destul de mult ca altfel era vai de fundul nostru... si mai am de asteptat pana vine indemnizatia aia...ce o fi in capul astora de dau banii dupa 3 luni? Tocmai acum cand ai atata nevoie de bani pt bebe...as fi vrut sa iau si eu perna pt alaptat dar e am scumputa...
Si colac peste pupaza mi s-a rupt si canapeaua si trebuie schimbata, numai bani pe asta nu mai dadeam acum.
Sper sa apuc si eu sa fac un mesaj cu impresii...

Ionela tu iti faci timp sa ne ajuti pe noi cu sfaturi si ramai nemancata...


Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Hayat ultumim pentru complimente, si daca mai pot pai nustiu cit dar continui

felicitari pentru grasunel sa va traisca, e un scump, cu refluxul sper ca v-a trecut, noi putin mai regurgitam si fr rar

anca toma eu pe linga hainute ii mai cumpar un centru de activitati de la chocco ca cele de pe amazon o sa ajunga in ianuarie

ce mai fac oare adr@? dananage? si didiana de mult nu au mai intrat pe forum....la fel si lai?

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ionela, intrebasem de unde ai luat prospectul la vaccin. Stiu ca ai spus la un moment dat k ai citit.

Mikka, sarumana. Le rezolvam noi cu banii, important e sa fie bebeii sanatosi
Si eu mi-as lua perna din aia, eu am una am dat 40 ron si s-a facut fleanca... dar m-a ajutat mult cand am fost graviduta... daca stiam luam ceva mai ca lumea. Stii cum se zice suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine :D
EU ma mir cateodata cum pot sa dau multi bani pe anumite chestii si la unele mai ieftine sa stau pe ganduri... de ex, am dat ca fraiera 1300 ron pe carut, dar nu eram decisa sa cumpar manduca cand era la reducere 340 ron
Mai nou nu prea incapem in landou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Asa cum am promis , aceasta este imaginea mea despre unele dintre voi , in ordinea nr de pe tricou

marryan este o fata de cariera , independenta financiar , desteapta si care si a dorit enorm acest copil iar acum este f fericita si mandra de familia ei
o vad o tipa serioasa care leaga mai greu prietenii

lore , o fata draga , pe care o invidiam pe perioada sarcinii cum poate sa fie asa calma si linistita si pe care am apreciat o mult cand a luat hotararea impreuna cu sotul ei , cum ca , indiferent daca bb avea probleme sau nu , vor merge mai departe

lali foarte sufletista , buna si iubitoare , o mamica super cu o familie f frumoasa , o familista convinsa
este f atasata de grupul nostru si are mereu o vorba buna pt fiecare
in schimb nu mi place ca mereu zice ca nu are o parerea prea buna despre ea

seidana eeee , cand zici 'Odiseea Sept Oct 2011' , zici Seidana
ea este sufletul acestui subiect si fara ea , nu ar avea nici un farmec
si ea ca si Lali este f atasata de grup , mereu cu vorbe bune pt fiecare , raspunde mereu tuturor , este sufletista , buna , calda
este o fata frumoasa , inteligenta , ambitioasa , directa si este f valoroasa ca prietena
si eu ca si restul fetelor o iubesc mult

camady... si ea este o fata de cariera si independenta
scrie mai rar , mesaje scurte , dar si ea este o fata importanta a odiseei si o placem toate

rach...pe rach cred ca am iubit o prima
si ea este frumoasa , super haioasa si cred ca este o SUPER prietena
este si ea o alta persoana importanta a grupului
imi este tare tare draga

bujo este o tipa faina , desteapta si la curent cu tot
scrie mesaje rare , scurte uneori si la obiect , care de altfel sunt si f corecte
in schimb , o vad f distanta , parca nu vrea sa se ataseze de noi , cred ca este singura care nu a vrut sa ne arate poze cu ea si care nu a fost curioasa sa ne cunoasca pe noi si copiii nostri

athosik si pe ea am placut o
tin minte ca la odisee mereu cand scria despre bb ei , scria cu litere mari de o schioapa , era tare mandra
imi pare rau ca acum nu mai scrie

matza...ea este hahahaha si hihihihi
la odisee eram socata cat secs putea sa faca

natalia o alta mamica de exceptie
si frumoosaa rau , de fete nu mai zic
si de ea imi pare rau ca scrie f rar , dar o intelegem

didiana si ea este o fata draga
la fel , pacat ca scrie rar

zubi si pe tine te am iubit de la inceput
mereu ne cereai sfaturi si apreciam ca tineai cont de ele , mereau ne ai considerat prietenele tale
erai panicata , uneori f suparata , dar acum uite ce fericita esti
si ai un copil frumos rauuu

irinush despre tine nu stiu f multe dar in schimb ma simt f apropiata de tine

hellena o alta fata f sensibila si cu suflet bun , care simte nevoia de afectiune

pinky tu scriai putin si rar la odisee si te invidiam cat esti de slaba
si tu esti o fata buna si ai un baietel tare frumusel

anca tu esti printre ultimele venite , sper sa si ramai printre noi

mariana o mamica noua printre noi cu un baietel frumos foc

hayat ....ooo , alta fata de exceptie , pe care am simtit o f aproape pe perioada odiseei , prob pt ca amandoua aveam probleme cu sarcina
f buna , calda , sensibila , sufletista , ce sa mai , o fata de aur si ea

nana si pe tine te iubesc
esti f desteapta , directa , nu te ascunzi dupa degete , spui in fata ce ai de zis , o prietena de baza
si am mai zis , imi plac mult numele fetelor tale

helenutza si ea cam rar pe la noi
si la odisee si aici

oana , o alta fata printre preferate
haioasa , prietenoasa si simpatica
mi a placut de ea ca mereu a avut curajul sa spuna ca face cezariana ca ii este frica de nasterea naturala
si ea o persoana importanta pt odisee

marina tinerica , frumusica , slabuta si cu 2 bebei dintr un foc
mereu mi a placut semnatura ei 'unde s doi puterea creste'

mikka , alta fata pe lista mea de preferate
o fata buna si sensibila si ea , cu o fetita superba care este adorata de parinti
mereu observ din spusele tale cat este de topit taticul ei dupa ea
dar are si de ce !

andreea , o alta fata ff simpatica ,cu un baietel frumos care ii seamana leit si de care acum imi pare f rau ca are probleme si este suparata
sper sa se rezolve in curand ! te pup !

elly , si ea super simpatica si haioasa , pe care o asociez mereu cu andreea ,probabil din cauza ca au avut acelasi dr , si carora le am prezis ca vor naste in aceeasi zi , si asa a si fost
imi pare rau ca nu mai scrie

kora mamica de 2 baieti frumosi , o vad puternica si stapana pe ea

stefy si ea imi este f draga , mi a fost si la odisee , probabil ca aveam probleme asemanatoare cu sarcina
ma bucur mult pt ea ca a reusit , si a dorit mult acest copil
sper sa nu se fi suparat si sa nu mai scrie aici pt ca i am spus ca m a deranjat un mesaj scris de ea

klaudita o fata simpatica cu un baietel la fel de simpatic
buna si serioasa , asa o vad si pe ea

may....eeee , may e may , e unica
si ea se identifica cu odiseea
chiar daca atunci cand a intrat parea aroganta si rece si parea ca vrea sa ne puna la punct , eu am placut o din prima si punct !
nu putem sa i uitam greturile , sangerarile si hematoamele
era si ea ca si mine , speriata de bombe sa nu piarda sarcina si paranoica la fel ca mine , sa si ascunda identitatea
si ea este desteapta , haioasa si directa , nu ti merge cu ea


iris are o fetita frumoasa foc si cu un nume la fel de frumos
nu mi place ca vine asa rar pe la noi

inutsa si ea f rar la noi , hai mai des , te rugam

bunny o alta fata suuuper !
imi place de ea ca e frumoasa , super haioasa si face niste mancaruri de ma da pe spate
are copii super frumosi si e o plimbareata , o invidiez ca mereu merge in vizite , restaurante , inca are viata sociala

lena , ea a venit la noi cand eu eram internata , nu stiu multe despre ea insarcinata fiind , dar stiu ca este o mamica super
are mare grija de fetita ei , mereu este atenta sa nu i faca nici un rau si o iubeste mult
e tinerica tare , si imi pare un copil cu copil

anca , cand zic anca , zic , munca , munca si iar munca
si de ea imi pare rau ca ne a parasit si vine asa de rar pe la noi

alayna o alta fata care si a dorit mult acest copil si a luptat pt el
frumoasa tare si ea , cu o fetita la fel de frumoasa si daca nu ma insel , avea si un catelus frumos tare
o familie de frumosi , ce sa mai
o compatimeam tare cand era gravida din cauza ca muncea mult si il avea dr pe scarba aia de specimen

ionela si ea a venit la noi cand eu am lipsit , este o fata super desteapta si ea , f documentata , familista convinsa si o mama de exceptie
si care sigur o sa mai faca si o fetita




_


de T 3+


Mergi la inceput