Strugurasii de S-O'11 il asteapta pe Mos!!! *16*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

am uitat sa spun ca si la mine fetita e dependenta de TV...poate nu procedezi corect dar numai asa ea a inceput si mai mult sa gingureasca...si mai fac si eu o mincare

Bine ai venit ingerasi26 te cunosc de la aspirante si te admiram inca de atunci pu taria si perseverenta de a mai face un copil sa iti traisca fetita si baietelul sanatosi si mari.

rach felicitari pu contoare o sa va mutati si voi la cuibusorul vostru..

intreba cineva de scutece eu tot Huggies folosesc mult mai tar eimi plac si fetita nu face eritemuri asa cum facea de la pampers...si daca e Nr 3 e tot mai natural decit pampers....eu miam facut o parere ma rog...

andreea sa treci peste suparare cu bine...important e copilul ca oameni din jur care fac rau tot timpul sa gasesc.
Ionela ai o familie fr frumoasa am vazut pozele, sunt fr draguti baieteii

oana in cap anterioare ai intrebat de unde am luat cistita....eu am ramas cu iritarea de la sonda cind am avut cezariana si de atunci mereu am dureri la mictiune si parca au slabit muschii jos

revin....

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei

acum numai micuta nu-s.la 62 de kile...sotul nu e prea bratzos sa ma tina noaptea...da ma tine fiica mea si mi e de ajuns.

mie mi se pare ca tu esti o tipa ambitioasa, iti place sa iei tot de la viata si te bucuri de fiecare lucru frumos in fiecare zi...dar...esti si sensibila(stiu ca te gandesti in fiecare zi la el) in schimb toate incercarile te au facut mai puternica. acelasi lucru il gandesc si despre lali...
cred ca voi 2 ...si may stiti cel mai bine ca de la viata trebuie sa iei tot si sa te bucuri pentru orice lucru mic si frumos.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

may adorabila soacra ta !
ca mai toate soacrele de altfel...

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

mai am o intrebare ca se vede ca mi sa ignorat mesajul din cap trecut....

mamicile cu al doilea bb cum ati inceput diversificarea si cu ce..eu am inceput sa string informatie ca fiu pregatita pentru febriarie cind voi incepe...si as dori sa facem un document cu ce se poate incepe legume si fructe...care sunt alergene etc...daca e greu scuzati atuci mesajul si ignrati-l inca odata....

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Pe Dbunny si Naty le , sunt cele mai bunoace...cel putin natalia dupa 3 sarcini..

Bunny mie imi place tare cum scrii si te citesc mereu cu placere!mereu ma gandesc la rudele mele din spania cand te vad pe forum. chiar ai idee cat ma costa sa trimit ceva din ro in spania?


Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

ola !

lui T i au revenit colicii in mama masii , mie ciclu , asa ca feriti va , scot flacari pe nas :)))

may m ai distrat cu mesajul despre soacra ta
chiar daca te mai bombane ea , sa stii ca ai o soacra supeer , eu una n am mai vazut vreuna sa si ajute asa nora
o iubeste mult pe bea si o sa sufere mult ca o sa plecati

EDIT: voi reveni si eu cu cateva vorbe despre voi


_


de T 3+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

marryan si eu ma gandesc sa incept diversificarea prin februarie, pentru ca o sa ma intorc la munca mai devreme de 1 an. Poate ne ajuta fetele cu informatii, sa avem lectia facuta

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Marryan ii scrisesem un mesaj despre diversificare Hellenei, ca ea a inceput deja. Mai pun odata aici, in mare:

- Niciodata nu incepi cu 2 sau mai multe alimente odata pentru ca s-ar putea sa faca reactie alergica si nu vei sti de la care. Se introduce un singur aliment pentru cateva zile, abia apoi un altul;
- De preferat sa introduci legume fierte ca se digera mai usor;
- Orice masa noua se introduce dimineata. In caz de alergii sa observi pana seara.
- Nu se introduc alimente din grupe diferite in acelasi timp (tot tin motiv de posibile intolerante). Adik mergi o perioada cu legume de tot felul si abia apoi fructe, mai astepti o perioada si apoi branzica si tot asa
- O a doua masa se introduce abia dupa cel putin o luna. Nu bombardezi copilul cu 2 mese solide imediat, cat el pana acum n-a avut decat lapte.
- Sare nu e recomandat pana la un an ca are rinichii sensibili. La fel si zaharul
- fructe cu seminte (zmeura, fragi, kiwi) nu are voie pana la 2 ani
- Ciuperci dupa 2 ani
- Miere nu, pana pe la 1,5 ani
- Din ou se da la inceput doar galbenulul, albusul dupa un an. Iar din galbenus se da un sfert in prima sapt, apoi jumate, abia apoi tot galbenusul. Se dau maxim 2 oua pe sapt.

Sunt multe scheme de diversificare si fiecare mamica alege ce crede ca e mai bun pt copilul ei. Insa orice ai alege incearca sa nu grabesti lucrurile, copilul sa se poata obisnui treptat cu alimentatia solida, fara sa-i fortezi organismul. O sa aiba timp toata viata sa guste de toate, insa acum e cel mai important ce mananca. Alimentatia din primul an de viata isi va pune amprenta pe toata viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Noi am fost la vaccin
am fost tare curajoase, desi am plans bine, dupa 1-2 min s-a linistit.
acum am pus niste cartof ras in tifon unde a facut vaccinul. multumim Sei

Avem 5300 g si 59 cm :)
A ascultato, a verificat fontanelele.
Nu a spus nimic, deci presupun k e ok :)

A spus sa nu aspir nasul, cica doar sa ii pun ser.

Fetelor multumesc pentru cuvinte frumoase :*

Marryan, cum se numesc huggies 3 care iei tu? din asta http://www .mamishop.ro/product/product&path=10_15_27&product_id=5268
Daca da sa imi spui cat dai in MD? :D
Mersic de raspunsul cu Biolane :)

May, tare soacra :D, Da mami de atunci mi-ai placut. Initial aveam impresia ca ma ignori . Am avut impresia asta la mai multe mamici, dar dupa mi-am dat seama, ca noi uitam, cateodata nu avem ce spune si tot asa. si daca am o intrebare urgenta o scriu cu rosu, sau o repet .

Ionela nu mi-a mai raspuns de vaccin, dar eu cred k ea totusi ma iubeste. nu Ionela?

Pupici de la fetili vaccinate
Sper sa fim ok, acum se uita la carusel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Marryan, o schema de la o mamica

Diversificarea se incepe dupa 6 luni pentru copiii alimentati la san incepand cu urmatoarele alimente:
1.Sucul de fructe. Treptat se adauga si pulpa din fruct.De preferat fructe si legume autohtone.Se incepe cu marul, piersica, etc.
Nu se combina din prima 2 alimente.Se asteapta un interval de 3-4 zile si observam daca noul aliment introdus nu da o reactie alergica.Daca se intampla acest lucru ne putem da seama mai usor ce aliment a cauzat problema si il scoatem din alimentatie, incercand sa il introducem mai tarziu.
2.Fainosul fara gluten. Eu am luat in casa biscuit gata faramitat de la Plasmon, este la cutie de metal ca LP cu care voi imbogati pireul de fructe.Nu are ou si gluten in compozitia lui.Am mai cumparat cereale de la Hipp cu mar, piersica si probiotice care le voi amesteca cu laptele meu si i le voi da cu lingurita si faina de orez (se amesteca cu lapte), la fel, fara gluten.
3.Branza de vaci preparata in casa din lapte UHT. pe net gasim diverse retete.
4.Supa de zarzavat. Se face din: albitura (pastarnac, radacina de patrunjel),telina, ceapa si rosie. Cartoful in supica se introduce mai tarziu, pe la 7 luni.(fermenteaza rapid).Se poate pune in supica si putin patrunjel verde.
Atentie nu se adauga sare!!!
Supica se strecoara de legume si se da bebelusului doar zeama. Cantitatea de supa se mareste progresiv.Incepem in prima zi cu 10-15 ml, apoi crestem cantitatea pana la 70-80 ml.
Cand se ajunge la aceasta cantitate incepem sa administram:
5. pireu din zarzavaturile din supe.Facem pireu dintr-o singura leguma odata (de exemplu morcov)Pireul il facem din ce in ce mai gros si se administreaza cu lingurita moale din silicon.Putem amesteca pireul cu lapte matern si un varf de cutit de unt.
6.Introducem carnea fiarta si mixata in supici.
7. Introducem fainosul in supica(paste speciale pentru bebe).Eu am in casa tot de la Plasmon.Sunt niste paste fainoase sub forma de stelute,boabe mici de orez etc, sa poata fi usor inghitite.
8. Albusul de ou fiert se poate adauga in supici sau se imbogatesc fructele cu fainos.
9. Galbenusul de ou fiert.Se administreaza cate un sfert de galbenus in prima saptamana (saptamana cand introducem galbenusul), la 2 zile.Apoi in urmatoarea saptamana jumatate de galbenus la 2 zile, urmatoarea saptamana 3 sferturi de galbenus la 2 zile.In urmatoarea saptamana se ajunge la un galbenus intreg care se administreaza din 2 in doua zile.
10.Borsul de perisoare
Diversificarea se face treptat introducand alimente noi progresiv si crescand cantitatea zilnic.
De la 8 luni bebelusul poate manca deja:
11. mamaliguta cu branzica de vaci si smantana.
Nu dati copiilor sucuri la sticla sau mancaruri la borcan.Contin o multime de conservanti si porcarii.Cumparati si administrati mereu fructele sau legumele proaspete.Incercati sa evitati iaurturile din comert gen: danonino... contin o multime de coloranti, zaharuri si chimicale.Mai rau faceti bebelusilor.Luati iaurt simplu si amestecati-l voi cu fructul proaspat.
Nu dati portocale sau sucuri din citrice bebelusilor.Au stomacul prea firav sa suporte aciditatea din aceste fructe.Rezultatul poate fi catastrofal inclusiv iritatii la fundulet

Mergi la inceput