Strugurasii de S-O'11 il asteapta pe Mos!!! *16*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:


La multe lunite Inez de Nanna!


La multe lunite Razvan de Hayat!

Sa fiti cuminti , sanatosi, sa cresteti inconjurati de multa iubire.. si sa aveti parte de tot ce e mai bun si frumos..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Deci neatza...
Lali multumim pt poezioara... eram sigura ca in miez de noapte te-ai apucat de munca

Andreea
imi pare tare rau pt probleme, insa da traim in lumea asta haina, si suferim pe nedrept , doar pt ca suntem suflete bune.. sper insa ca totul sa mearga in directia in care vrei ... te pup si te imbratisez cu drag.. si repet .. sunt aici , acolo, oriunde daca ai nevoie de cineva

Oana .. felicitari pt progresele micutei ECA... ai fata mare de acum..

LEna .. a mea varsa noaptea si numai dimineata o descopar, nu zice nimik.. nu iti fa probleme inseamna ca se descursa si singura fata ta..

Rach.. nu iti fa pb, fiecare bb cu ritmul lui , Elena s-a intors acu cateva zile insa e atunci nimik, si nu in patutul ei stand linistita, doar cand ne jucam , si nu de pe spate pe burta (decat o data in patul meu, dar acolo am niste semne de ?) .. asa ca stai lini ca o sa faca c vrea ea cand vrea ea.. vedeti ce zennn sunt nu? mai mult Ele nici nu mai gangureste de ceva vreme, dar tot zennn sunt... am incredere in puiul meu...

Mie majoritatea imi sunteti dragi de numa numa.. , as face mai mai la toate (ca Paulici de Lali), insa o revenin cu descrierea imediat mai incolo

Acum raport de la dr: cu o spt si 2 zile inainte de 4 luni.. avem 7 kg, 65 cm , 42 capatana.. Nu am facut vaccinul.., ne-a dat trimitere la dr ( dr a scris pe trimitere constipatie cronica.. hmm)

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

iote lali face versuri si-si inghesuie sotul chiar si-n timpu zilei, may scoate si ea acusi la inaintare...ptiuuu ce activiste sunteti!

pinki daca oboseala nu-i de vina..o fi lipsa fierului.

oanab exact cum ai descris o imbaiem si noi pe Noa, asa te invata moasa la cursurile pregatitoare, super faza cu relactarea! de ce te operezi¿¿ trebuie redeschisa vreo cusatura¿

andrea_t

ingerash deci maya sta toata ziua la gradi¿ Ouch! Dani merge de la 9 la 2, ii pun pachetel pt ora 11, iar la 2 mananca cu noi acasa(pranzul in spania e la ora 2), poate de la anul ma incumet sa-l las la masa dar numai vreo 2 zile pe saptamana.

may m-ai omis si tu

racheel yuhuuu! de saptamana viitoare esti buna de plata! eu ma tot chinui sa le dereglez pe ale mele si tu d´abia apuci sa le montezi

lena tinem pumnii sa nu plangeti deloc!

fetilii, la 11-12 saptamani este puseu¿¿ de fapt avea gaze ieri...aseara se tot scremea, n-a dormit bine deloc in 24 de ore(dar nici nu urla) si de cate ori i-am oferit lapte de-atatea ori a papat..cu o lacomiieeee. Eu totusi cred c-a fost burtica, acu 2 zile am facut cupe de budinca in 2 culori, si m-a pus yoya sa mananc o cupa maaare.

ionela daca fata face urat cand eu bag lactate...ce-o sa faca cand o trec pe lp¿ ca ala are lactoza in el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bunny.. yes e puseu

Puseu saptamanile 11-12

In saptamanile 11-12 incepe acest puseu. Acest puseu poate dura intre o zi si o saptamana. Ca in timpul oricarui alt puseu, bebelusul isi doreste cel mai mult sa fie cu mama sa.
Caracteristici:
- In aceasta perioada e foarte plangacios, foarte mofturos sau foarte nelinistit.
-Pare ca nu poate fi linistit si calmat cu nimic.
-Unii copii sunt dificili in timpul noptii, altii poate doar ziua. Ei se multumesc cateoidata doar daca sunt luati in brate si plimbati prin toata casa.
-Nu isi mai ocupa timpul singuri deloc, pare ca au “uitat” ce au invatat in saptamanile anterioare. Trebuie sa aiba mereu pe mama langa ei.
- Unul din 3 copii are probleme cu strainii sau cu membrii familiei pe care ii vede mai rar. Cand sunt la mama in brate isi ascund fata sau plang cand sunt priviti sau li se vorbeste de catre altcineva.
- Ca si cum le-ar fi teama sa-si piarda mama, se tin de ea cu degetele adanc infipte sau chiar pisca. Este doar teama de a o pierde.
- Beau mai putin decat de obicei, se joaca la san sau cu biberonul si la fel in timp ce mananca pun manuta pe sticla, san, ca si cum I le-ar lua cineva. Chiar daca nu mananca bine, vor sa le aiba aproape.
-Se trezesc iarasi mai des decat de obicei, ziua stau mai mult trezi sau dorm in reprize foarte scurte si “programul” lor, daca a fost unul pana atunci, se da peste cap.
- Isi sug pumnuletii sau degetele foarte des.
- Nu mai ganguresc foarte mult sau chiar deloc. Stau cateodata nemiscati si neobisnuit de tacuti.

Reactia mamei:
Mama e ingrijorata ca de obicei. Se intreaba ce s-a intamplat cu copilul ei, daca ceva e in neregula, daca e “normal”, de ce se intoarce la comportamentul de bebelus, in loc sa faca progrese? Unele mame merg la doctor. Timpul liber e foarte putin, planurile sunt date mereu peste cap din cauza starii bebelusului. Tot ce trebuie este ca ea sa arate multa intelegere si rabdare.

Ce dobandeste copilul:

Acum copilul incepe sa inteleaga diferenta intre anumite lucruri. De ex. : mai tare/ mai incet, in brate/pe pat. Devine foarte constient de propriul sau corp, de mainile sale, de picioare, de sentimentul pe care il are cand se intinde, cand se strange. Are miscarile si gesturile din ce in ca mai constiente si coordinate. Poate sa miste capul dintr-o parte in alta, cu rapiditate, rectionand in directia de unde vine un sunet sau o voce. Are reactii rapide. Poate sa scoata sunete mai galagioase sau mai incete, in functie de starea pe care o are. Realizeaza diferenta intre tare si incet, repede sau lent. Poate sa vada mai bine, sa urmareasca miscarea unui obiect chiar doar din ochi, fara sa miste capul. Poate sa vada camera intreaga. Intre sapt 10 si 11 chiar si circumferinta capului se mareste foarte mult. La sfarsitul puseului copilul devine mai activ, mai vesel, a mai invatat ceva si se concentreaza, in functie de preferinte, asupra acelei abilitati care ii place mai mult. din saptamana 12


...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

rach, tu ai fost prima care m-a bagat mai mult in seama

mikka, mikka, si tu esti in prima lista, doar ca atunci cand am scris am uitat. ca de altfel am uitat-o si pe Loredana, care e si ea acolo.

hellenutza, cu greturile noastre
oana b, imi place ca e rockerita ca mine
matza cu hihihi-ul ei :)))
zubi cu graba ei sa nasca.
natalia imi place rau ca e asa activa si mereu in miscare. si cand era gata sa nasca ea umbla de n-avea treaba :)) eu sunt mai puturoasa, mai fricoasa, n-as fi avu tupeul
Irinush, ca e mami puternica si a trecut peste o experienta nefasta si se dedica asa puiului ei asteptat
Marina, tinerica si frumusica, cu gemeneii ei :)
Anca, workalcolica :P
Dbunny, o tipa directa ca mine

apropo de stilul meu direct. soacra-mea m-a luat.
ieri la baita dupa ce am avut a n oara discutia despre temp apei, ea mi-o lauda pe cealalta nora ca niciodata nu i-a zis ca e apa prea fierbinte, ca sa nu mai infofoleasca copilul etc. ca e mai sociabila, mai inimoasa nu stiu ce.
eu: eh, oi avea si eu alte calitati.
ea: nu stiu, eu nu le vad

tare soacra-mea.
nu pot sa nu zic ca nu m-a ranit un pica, mai ales ca nora-sa cealalta nu o vorbeste prea frumos si a ajutat-o la greu. de ex cand era cu aia mica cum e a mea, cumanata-mea dormea in alt dormitor si soacra-mea dormea cu fata, ca sa se odihneasca nora.
eu intotdeauna ma gandesc sa nu se oboseasca prea tare si o menajez cum pot.
dar nah, ii si spun sa nu puna apa prea fierbinte, sa nu-i puna copiului patura peste ea la 24 de grade in casa... deh...

lena, atunci ti-a placut de mine? :))
bujo, sorry, asa mi-ai lasat impresia

celelalte fete, inca nu mi-am format o parere. poate si fiindca n-am interactionat prea mult

gata si cearsaful asta. sper ca nu s-a suparat nimeni pe mine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Oana park tu ziceai ca te operezi dupa sarbatori. Si eu fac miscarea asta Tre sa scot vezica biliara cat mai repede ca daca mai fac vreo criza nasoala dau in pancreatita. Eu ziceam ca mai aman pana termin cu alaptatul dar nu poate fi vorba. Tare nu-mi vine sa las puiu mic 2 zile dar n-am ce face. Din fericire am laptic garla la congelator. Sper ca dupa anestezie sa nu fie prea afectata productia. Oricum, o reglam noi, dar sa ma vad acasa cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Deci mie imi sunteti multe dragi, de unele ma simt mai apropiata , nu stiu de ce dar asa simt...

As vrea sa ne adunam toate , la o vacanta la mare ..

Deci in prima linie sunt:(nu neaparat in aceasta ordine)

Hayat .. pt care am simtit de la inceput un click, poate si pt ca avem o exp de viata asemanatoare, imi pare rau pt tine pt ca mi-i se pare ca esti un suflet prea cald pt lumea asta rece.. sunt convinsa ca daca am sta mai aproape am avea o relate ma de sora-sora, si as stii ca daca as avea o pb esti printre putinii oameni care mi-ai raspunde la telefon la 1 noaptea

MAY.. desi mi-ai parut la inceput inabordabila si distanta, acum imi luminezi diminetile can te vad pe Dc, si uneori iti citesc de 2 -3 ori mesajele.. cred ca si din cauza ca acum esti calma si optimista ...

JADE.. ei.. pe tine te simt o fire puternica si bataioasa, cu un suflet mare, insa cu o experienta de viata destul de bine pt a filtra informatiile si a privi printre oameni, sunt sigura ca as avea ce invata de la tine..

MiKKA... micuta noastra... imi pari fragila si finuta.. o prezenta diafana cu un suflet sensibil , imi estu f draga si tin perfect minte mesajele de inceput, cand erai suparici ca sotul merge pe santiere, ca nu iti place singura, si pe tine te simt ff aproape .. nu stiu de ce dar te-as pupa toata ziua.. insa ma superi ca mai nou intri mai rar si nu ne mai lasi sa ne bucuram atat de voi

OANA.. fragila si mica, asa cum e si eca.. tin minte de mormanele de bani cu care lucrezi, de mamica moasa, si de grijile pt o bbita mica.. imi creezi impresia ca ai nevoie sa fii tinuta in brate toata noaptea insa in acelasi timp esti o adevarata razboinica cand e vb de familia ta..

RACH

NATALIA

LALI

ALAYNA

LENA

MARRYAN

LORE

CAMaDY

BUJO

... revin cu numele ramase si cu restul fetelor.. toate imi sunteti dragi si nu vreau de fapt sa nominalizez pe cele mai cele si mai putin cele..



...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena.. pupam cartabosiii

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

apropo de stilul meu direct. soacra-mea m-a luat.
ieri la baita dupa ce am avut a n oara discutia despre temp apei, ea mi-o lauda pe cealalta nora ca niciodata nu i-a zis ca e apa prea fierbinte, ca sa nu mai infofoleasca copilul etc. ca e mai sociabila, mai inimoasa nu stiu ce.
eu: eh, oi avea si eu alte calitati.
ea: nu stiu, eu nu le vad

tare soacra-mea.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

neata..

e la 3-lea mesaj scris si tot apas pe nusi ce tasta si se duce

si am scris atitea....

FElicitari bblusilor care fac azi 3 respectiv 2 luni sa creasca mare si sanatosi

Seidana felicitari pentru grasunica si e frumoasa foc, imi place noul avatar fr tare a atit de dulce , sper sa treaca repede constipatia

Lali imi esti tare draga, ma faci sa rid mereu cind scrii, mai ales cind descrii pe Paul e o dulceata de baiat, numai zic de Teodora care e rupta bucatica din tine e bucalata si foarte dragalasa
imi place pomelnicul tau, insa eu as mai adauga la mine ca pe linga agitata mereu sunt si paranoica cu dezinfectatul, na ca am o casa mare si mai vin si multi in vizita asa ca am instalat peste tot dezinfectant nu este privit cu ochi buni de unii insa eu prefer sa ma simt cu constiinta curata, tu ziceai de May ca ea e cu dezinfectarea...pai uite ca eu sunt aceea dar am tacut
Imi esti draga si pentru faptul ca esti fr draguta cu toti si sari in ajutor repede, tu ai ft prima care mai sunat la maternitate fiind insa eu dupa TI eram aeriana tare si nu ma vedeam delok in stare sa spun o vorba....te pup cu mare drag

FEtelor m-ati amuzat tare cy descrierea bblusilor imediat dupce nastere...eu tin minte cind mi-a aratat-o era cu fara curanta alba si ochii mari descshi si gurita in forma de "O" parca se mira e o dulcica tare si o consider frumoasa si despteapta...cra-cra

Lena Bioline nu este chimicale sau doar chimicale ca de altfel orice produs are si produsi sintetici dar ce imi place la el e ca are apa pura si extract din griu incoltit, fetita are fata curata si luceste mereu...si eu am inceput sa ma dau cu el

fetelor fetita mea de citeva zile duce orice jucarie la gurita...numai zic ca baleste orice are fr multa saliva...sa fie oare dintii?

e vulpita tare nu vrea sa stea cu nimeni daca nu ma vede citeva minute ma cauta si triga cu aiiiiii....maaaaaaaaaa....aguuuuu e amuzanta tare..

am facut poze cu bradul insa nu le ma ridicat inca pe grup am sa o fac imediat ce prind ceva mai liber am mai spus-o ca am casa mare cu 3 etaje si trebuie ingrijire, fac curat, spalat cite 3 masini pe zi practic mincare si uite asa zboara timpul si se face seara cind vine sotul de la servici luam cina si incepem cu masajul baita papa si la culcare.....

aaa si ca sa nu uit LA MULTI ANI SOTILOR CU INTIRZIERE PENTRU JADE SI SEIDANA SA VA FIE SANATOSI SI MEREU ALATURI IUBITORI


miine merg la cuafor...vreau sa ma tund ca imi cade rau parul si sal vopsesc acum sa imi spuna cineva si-a vopsit cineva parul cind alapteaza? si cu ce fel de vopsea banuiersc ca fara amoniac......

revin ca imi plinge iubita vrea brate...off ce ma dor miinele



Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput