Strugurasii de S-O'11 il asteapta pe Mos!!! *16*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Lena,am incercat s-o plimb,sa-i cant,sa-i vorbesc si e bine dispusa,dar cand vede sanul sau sticla URLA !!!
Problema noastra este alta : a luat prea,prea putin in greutate luna asta si vreau sa gasesc o solutie sa-i fie bine sa stiu ca papa bine si ia in greutate.






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

alayna, dupa ce plangi, linisteste-te si ai sa vezi ca pitik o sa manance.

Daca te consoleaza cu ceva, a mea in prima luna a luat 1 kg si in urmatoarele 5 saptamani a luat 250 g.Apoi in urmatoarele 3 saptamani a luat 400 g si luna asta daca ar lua 500 g ar fi bine.
Si eu am fost disperata si apoi mi-am revenit.
Daca i-ar fi foame ar plange.Un copil plange cat ii este foame.Fetele gresesc?





Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Alayna , scumpa mea, nu sunt experta , insa din ce am retinut ca zicea Ionela celorlalte fete care au fost in sit ta:
-Daca e greva suptului bb o sa refuze mancarea : fie LP fie LM
- o a treaca de la sine aceasta greva , insa tu sa fii calma, sa ai rabdare si nervii tari
- daca fetita e vesela, uda scutece, nu e o pb
- poate la finalul lunii trecute Noura a avut un puseu, luna asta inca nu, insa pe total a luat bine, si noi am fost in sit ca in 3 sapt sa fii luat doar 500 gr, iar in ultima sapt sa ia 300 (la puseu) , iti dau numai ca exemplu nu ca si cantitati
- nu te arunca pe solutii minune , ca ai putea face rau
- cum zice "rach, un copil nesatul , suparat, flamand plange...
-Noura pare ff ok in poze , e chiar grasunica...
- ai rabdare si te linisteste, asta e cel mai imp pt voi


...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Dbunny, ce delicii faci tu acolo . Sa va treaca repede puseul



sa stii ca nu fac ca sa-mi dau aere, doar compun meniuri cat mai sanatoase pt Dani, sa cuprinda si legume si peste, si carne si fainoase. ma pasioneaza bucataria, insa simt ca nu mai pot cateodata. dar ce sa fac¿ sa-i dau copilului kkturi din comert¿(chit ca mai scapam si cate-un crenvusti cateodata in meniu)vaccinata

alayna daca zici ca noaptea curge bine, profita, mulge si pasteaza la frigi.baga o cura de migdale si curmale. zici ca urla cand vede bibe¿ atunci nici cu lp n-o sa faci mare lucru...daca fata e voioasa eu zic sa mai astepti

sei m-ai facut sa rad cu puseul de nesimtire

mie mi se rupe de kg, mananc mult dar vad ca tot degeaba, la ultimul muls am scos 8oml, eu care lejer scoteam 18o

ma simt deja vinovata, vinovata ca ma gandesc la lpcred ca asta ma streseaza si mai tare,am intrat intr-un cerc; speram sa trecem cu bine de noaptea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Esti minunata Ionela!
Multumesc

Lali, asa cum ti-am mai scris cand bebe Andrei era inca in burtica, simt ca ai o putere magica de a relaxa, binedispune si schimba pozitiv oamenii care au cate o suparare, fie ea mai mica sau mai mare. La fel si Sei.

Racheel - abia astept sa ne scri ca te-ai mutat. Este un sentiment minunat. Bravoo.

Lena - mereu m-ai bagat in seama, nu stiu de ce dar chiar daca am comunicat putin, te simt asa aproape.

Eu nu pot sa fac o lista de fetele inimii din aceasta minunata odisee. Pot sa spun ca de Sei am prins drag din prima (esti sotia si mamica minunata ca in basme), a urmat Lali, Elly care are aceeasi zi de nastere cu mine si la fel si baietii nostrii, Jade pentru ca e o luptatoare si pentru ca stiu prin ce a trecut si ce a simtit pana minunea s-a intamplat, dulcica de May - directa, dar corecta si tare sufletista, Ionela - draga de ea, eu eram indreptata spre nastere normala si alaptare, dar cu siguranta si-a pus amprenta finala sfaturile ei si ale voastre.

Hayat, esti o persoana tare, tare speciala. Ma suparam mereu ca nu stiu cum...se potrivea mereu sa se descarce telefonul sau sa intervina eu stiu ce in discutia noastra. Pot sa-ti spun BRAVO pentru puterea, sufletul si inima pe care o ai.

Pinky, desi te-am cunoscut la intalnirea noastra, te am in memorie si acum: vad tricoul tau albastru, sub care se ascundea o frumoasa burtica si esti o liniste de copil zambaret.

Bujo , dulce si directa mamica Brasoveanca. Ador acest oras. Nu stiu daca v-am spus, ca m-am nascut in Brasov, era tatal meu la un campionat de voley si mama nu a vrut sa stea acasica ca mai avea 3-4 saptamani pana la termen si asa am aparut eu. Am sta in spitalul din Brasov cam 3 saptamani pentru ca nu luam in greutate (se pare ca am recuperat acum...). am copilarit in Ploiesti, adolescenta mea a fost strans legata de Stejnic, unde am practicat sportul meu preferat, parasutismul, iar vantul m-a adus in Bucuresti.
Mereu cand ajung in Brasov trec prin fata maternitatii.

Bunny imi place viata ta sociala, cand apari ma gandesc mereu la toreadori.

Matza grijulie si iubitoare fata de sot cu problemele lui cu stomacul. Vai ce mai stateam pe ghimpi pana scria ca e mai bine.

Marryan - moldoveanca frumoasa si fitzioasa. Toate acestea in sens bun.

hellena_d - vai, acelasi DNP. Ma uitam mereu sa vad cand mai scri, ce mai spui de sarcina si eram curioasa care dintre noi o sa nasca prima. O copilita cu un minunat copil, dar care are o experienta de viata dura si care este inca urca treptele maturizarii.



Stiu ca nu am scris de toate fetele, neuronul meu lipseste, s-a inecat in lacrimi, cred (umor negru...). Repet nu exista un clasament in inima mea, sunteti toate foarte dragi, ma bucur enorm ca m-am inscris aici, ca fac parte din cel mai tare grup de mamici ever si ca m-ati primit si acceptat asa cum sunt.





21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

alayna daca zici ca mananca prin somn atunci dai si ziua tot cand doarme daca poti. Si cum zic fetele incerca sa fii cat mai zen , si mulgete sa nu scada lactatia ca o sa isi revina pitica si o sa vrea laptic de asta fii sigura.
Daca ea e ok nu e apatica , nu plange atunci linistestete, LP nu rezolva problema deci iese din discutie
si ai grija

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

alayna alunga mami depresia ca fata ta are nevoie de o mama calma si linistita
o sa si revina ea , e doar un episod

andreea , parasutism ?? woww...cat de tare !
super super

_


de T 3+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Fetelor va multumesc pt mesaje si ca sunteti laga mine .
Mai devreme atipea si am pacalit-o ,am pus-o la san si l-a golit bine de tot prin somn a mancat ,apoi m-a pus naiba s-o mut la celalalt san ca era plin si s-a trezit bineinteles ca n-a mai mancat si s-a pus pe plans
Eu cand ziceam de LP sa-i dau ma gandeam ca nu-i destul laptele meu pentru ea,productia e cam slaba in timpul zilei ce-i drept si probabil uneori nu se satura ar fi ca o completare,dar inca nu vreau sa aud asa ceva .

Cum as putea sa urmaresc cat ia intr-o saptamana?
Cantar pt bebe nu am , am cantarul meu electronic dar mi-e frica ca-mi intra-n sange si-l folosesc zilnic ,voi deveni obsedata incerc sa fiu zen

Racheel,scuze ca nu sunt la curent,dar o alaptezi sau ii dai LP ? Ce ti-a spus doctorul?

Sei, o fi puseu sau greva dar totusi mi se pare putin 350 gr intr-o luna !!! Ma simt vinovata ,oare o luam de la san flamanda?Ea nu plange niciodata daca-i este foame ,daca-i dau sa pape e ok,daca nu...nu face scandal
Ma gandeam ca laptele meu o fi mai apos ,slab ...nu stiu ce sa zic sau poate nu e destul pentru ea ,dar uneori e satula si tot imi ramane lapte in sani ,chiar ca nu stiu ce sa zic

Anca,daca ai sti ce aiurea doarme ziua !!!
5 minute ba ,5 minute da si fffffff iepureste

Jade,multumesc ! Voi cum mai stati cu colicii?

Eu sper sa fie greva suptului si sa nu aiba ea ceva Doctorul mi-a zis sa stau linistita si o sa vedem ce va fi peste o luna si s-o alaptez in continuare

Vad ca se fac caracterizari pe aici ,am sa citesc si eu maine ,azi sunt "varza" nu am chef nici pe mama s-o vad daca vine la mine


Ce alimente fac laptele mai gras?




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Jade, multumesc dar trebuie sa-ti intorc complimentul! Ai un baietel minunat! Grasut si dragut! Sa treaca repede colicii

Hellena, multumesc Il pup pe Petru si astept sa vii sa zici ca papa grasunu!

Alayna, sa treaca repede perioada asta! Imi imaginez ca este forte stresant Eu am putina experienta dar eu sunt foarte mandra ca il alaptez si sa stii ca am intampinat si eu unele greutati. Parerea mea e sa fii tare si sa nu-i dai LP, mai ales ca nu vrea nici laptele tau. Seara si eu patesc sa fie mai moi sanii, e normal ca ziua suge mult si des. Poate a luat mai mult in inaltime luna asta.
Mie mi se pare ca tu mananci f putin Ar trebui sa mananci mai mult si mai variat! Stiu ca ai elimnat anumite alimente pt ca face fetita colici dar poate incerci sa introduci unele alimente pe rand inapoi sau sa gasesti alte alimente. Am tot vrut sa-ti zic, imi place tare mult numele fetitei tale



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

stai linistita cu productia de lapte, eu am sanii ffff moi toata ziua si mananca din 2 in doua ore , daca storc cu pompa nu iese mai mult de 30 mlsi totusi e un grasun.Doar dimineata am sanii plini.Eu ii dau sa manance doar dintr-un san la o masa , niciodata nu i-am dat din amandoi.

daca nu plange inseamna ca se satura, deci e doar greva suptului.De cantarit cantarestete tu apoi ia-o si pe ea in brate si fa diferenta, eu am si cantar de bebe dar am vazut ca si asa e ok.Oricum nu cantari mai des de odata pe saptamana.Si la mine a fost o saptamana cand nu a luat un gram dar la bilantul lunar a luta cate un kg in fiecare luna deci stai linistita, si mulgete sa nu scazi productia

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput