Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (28)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Am racit
Mamicile care alapteaza si au fost racite, ce ati luat.
Eu iau Oscilo, ceai din catina proaspata (am la congelator) si am luat si un paracetamol simplu. Si ceai de lactatie cu miere la greu.
Cu masca pe fata evident si copilul exilat in patut.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Paracetamol. Poti lua su nurofen. Simple, alea plus/sinus au efedrina.
Eu fara masca, fara exilat, o singura data am fost racita, F n-a avut nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Buna dimineata! M-a mahnit raspunsul...S-a decis sa nu mai fiu?Cine a decis? Brusc exista un comitet care decide cine sa fie si cine nu? Credeam ca exista un grup liber, in care fiecare isi exprima opiniile liber si atunci cand are ceva de spus. Sunteti un grup foarte unit..Ma repet, cum am lipsit o perioada..in momentul in care m-am reintors in grup am simtit ca nu prea ma baga nimeni in seama asa ca am decis sa stau putin mai departe. Asta nu inseamna ca nu va urmaresc, ca nu ma bucur alaturi de voi de progerele bebilor vostri. A se vedea ca nu am fost tocmai pasiva in acel grup de pe FB.
Imi pare foarte rau ca cineva a decis ac est lucru fara macar sa ma instiinteze de acest lucru in prealabil. Cat despre uitat...sa fim serioase! Exista un doc in acel grup in care mi-am trecut si id-ul de pe acest site.
Ma repet..m-a mahnit...credeam ca suntem libere sa postam doar cand avem o opinie..Ca eu sa ma bag cu forta in discutie ...nu e genul meu. Daca asta e decizia voastra...o respect...va multumesc pentru scurtil timp in care m-ati acceptat in randul vostru si va urez numai bine!!! Cu drag...
P.S. Cineva posta despre raceala pentru mamicile care alapteaza. Functionaeaz f bine Imunorezistan (medicament homeopat), Stodal- pt tuse, Homeogene-pt dureri de gat. Oscilo e bun si el dar eu am luat si a dat rezultate foarte bune Imunorezistanul.


Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998


Imi pare rau, sunt convinsa ca a fost o neintelegere, cine te-a scos nu a citit cu atentie docul cu ID-urile. Cat despre nebagatul in seama, te asigur ca este un sentiment comun tuturor si tine de comunicarea pe net, probabil din cauza ca este scrisa, lipseste limbajul corporal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Am racit
Mamicile care alapteaza si au fost racite, ce ati luat.
Eu iau Oscilo, ceai din catina proaspata (am la congelator) si am luat si un paracetamol simplu. Si ceai de lactatie cu miere la greu.
Cu masca pe fata evident si copilul exilat in patut.




Paracetamol. Poti lua su nurofen. Simple, alea plus/sinus au efedrina.
Eu fara masca, fara exilat, o singura data am fost racita, F n-a avut nimic

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Merci Adra!
Sper sa treaca repede si avand in vedere ca il alaptez si ia totusi anticorpi de la mine, sa nu raceasca si el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

http://femeilor.ro/eruptia-dintilor-cand-apar-primii-dintisori-189.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Mamutz , si mie imi era mai comod intre perne pana intr-o zi cand probabil i-a alunecat papica pe gat fara ca el sa fie pregatit sa inghita si a icnit pana a vomitat , m-am speriat tare , ca nu mai reusea sa respire si se inrosise , asa ca mai bine il pun in scaunel , mai bine sa iasa din gurita decat se sa duca din greseala pe gat.
Amaia , eu am vazut mesajul tau si am scris pe FB ca ALINA FLORANCE este amaia , pt ca, cu ceva timp in urma fetele intrebasera cine esti , dar se pare ca nu isi mai amintesc de tine , cred ca daca ai incerca sa scrii mai des s-ar rezolva problema , atat timp cat nu scrii evident ca la un moment dat nu te mai baga nimeni in seama.Toate avem momente cand ne simtim neglijate , insa ca sa apartii unui grup trebuie sa comunici cu acel grup , nu doar sa il urmaresti din umbra.. hai incearca sa ne scrii mai des

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Eu am avut o zi mai proasta !

Petru s-a trezit cu fundu-n sus, si evident ca se intampla asta numai cand am o gramada de treaba.

Ieri i-a spart si cel de-al doi;ea dintisor, iar acum roade cu spor...sfarcul meu

Diversificarea...mi-am bagat picioarele. I-am dat de dimineata mar copt, nu a vrut.

In schimb, am facut pt noi o supa crema de legume, i-am aliniat pe toti 3 azi la pranz si le-am dat pe rand la fiecare. Petru a ras portia lui Cine sa-l mai inteleaga?

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Gliana esti suuuuuuper amuzanta. Asa am ras la faza cu gaina batrana

Paula eu am luat eferalgan cand am fost racita si oscillo.

Amaia, eu una, imi cer scuze, dar nu am vazut vre-un mesaj de al tau. Nici aici nici pe Fb.

Te inteleg ca te simti aiurea, dar cred ca daca ti-ai face curaj si ai scrie mai des, lucrurile ar sta in altfel .

Eu una am intrebat de cel putin 2 ori cine este A.F pe Fb, dar nu ai zis niciodata nimic.

Repet, intra mai des si o sa vezi ca o sa te simti altfel!

am fugit acum! Va pup pe toate.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Va multumesc pentru raspunsuri! Este cert ca varianta "din umbra" nu imi este benefica. O sa incerc sa fiu mai activa.Un week-end frumos va doresc! Si sper sa ne revedem si pe FB!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Fetelor, revin si eu..nu am mai intrat ca am avut o groaza pe cap...bebelina bolnavioara si treburi urgent de rezolvat la munca.

Am fost la alt pediatru si acesta mi-a spus ca cel mai probabil e o infectie urinara, deoarece nu prea vede nimic care sa-i indice o raceala.Mi-a spus sa-i fac un sumar de urina( si nu am reusit ...m-am simtit atat de proasta, insa am incercat cu chestiile alea speciale si ba era cate o picatura, ba era pe langa si am mai chinuit si copilul de mai multe ori...apoi cel de-al doilea pediatru mi-a dat o sticluta mica cu leucoplast, mi-a aratat cum sa o pun...dar tot nu am reusit sticluta era goala mereu).

Ca tratament am primit Sumetrolim de 2 ori pe zi, Nurofen de 3 ori pe zi, iar pentru burtica(i-am povestit ca se aud zgomote, ca are frecvent gaze) ne-a dat Sanzyme.Nici cel de-al doilea pediatru nu a fost multumit de greutatea bebelinei, a cantarit-o si a spus ca are doar 6400, in loc de 7000 cat ar fi trebuit(cu o zi inainte avea 6200, cand a cantarit-o tot la pielea goala celalalt pediatru).

Mi-a facut si febra 38,5, insa acum cu nurofen are 37,4...speram sa nu ne treaca cat mai repede.Ma simt frustata ca bebelina nu ia cum trebuie in greutate...si cand am auzit si diagnosticul, malnutritie calorica.Dar bunul Dumnezeu sper sa se indure de noi si sa fie sanatoasa.

Mamutz sper sa-ti treaca repede raceala si e f bine ca-l protejezi pe bebe cu masca.Si eu am facut la fel cand m-a incoltit acum ceva timp o raceala.Mi-am trimis sotul la farmacie sa mi ia o masca si a venit cu unele in care abia respiram, albe dintr-un material tare ca niste botnite

Cory eu intrebam de tetina pentru cereale.Am luat una de la Avent reglabila si sunt tare multumita.La nr.3 curge f bine(la 150 ml de lapte pun 4 lingurite de cereale).

Eu acum am o mare dilema nu stiu ce cadouas sa le iau de Craciun nsilor mei.Ceva nu foarte scump si util.Tot le-am luat cristaluri...lenjerii...poate imi dati voi o idee.Si pentru fata lor de 13 ani.

Sbcristian m-a amuzat si pe mine cum ai rezolvat problema mobilei vechi...asa as fi facut si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Andra draga Nectarie are 7 kg acum la 5 luni 2 saptamani si vreo doua zile sinu e malnutrit. E un copil f energic si vesel si papa cat ii trebuie, ba chiar se incadreaza in grafic. Si copila ta e cu o luna mai mica de ce ar trebui sa aiba 7 kg acum, cat a avut la nastere? Bobo la 4 luni avea 6400g, dublu greutati de la nastere, deci nu imi fac absolut nico problema. Mai incearca sa colectezi urina, eu am explicat acum cateva zile cum se lipeste minunea aia. Eu am cerut niste pungi de la Sznevo, sunt mai bune decat alea de la farmacie, se lipesc mai bine.

Mergi la inceput