Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (28)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Draga Amaia, nu stiu cine esti, de cand si cat ai postat aici, tot ce pot sa-ti spun este ca mi-a placut enorm bebe din poza, apoi ca ai fetita mare , aproape ca a mea, faptul ca esti mai apropiata de varsta mea si faptul ca esti mamica la fel ca si noi.
Vreau sa-ti mai spun ca si eu sunt noua pe aici, fetele m-au primit cu multa caldura, pe .mamutz o stiam de dincolo de pe trombofilie si -mi placea tare mult de ea, imi mai place si acum si sunt sigura ca si ea ma stia de acolo dupa nume, iar cand mi-a raspuns prima data asa tare m-am bucurat ca un copil.
Sa stii ca si mie mi s-a intamplat sa simt ca nu -mi raspund fetele la inceput, chiar de cateva ori ma gandeam sa ma retrag, simteam ca sunt atat de unite si tin atat de mult unele la celelalte, incat cu greu adopta pe cineva nou, dar m-am inselat, incet cu incet am inceput sa primesc rasp la intrebarile mele, complimente..etc. Sunt minunate, iar una, chiar doua sunt din orasul meu si le iubesc mult.
Deci, nu obliga nimeni pe nimeni sa posteze zilnic, dar macar din cand in cand e frumos sa stim ce mai faceti.
M-am intins la greu, scuzzee.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Draga Amaia, nu stiu cine esti, de cand si cat ai postat aici, tot ce pot sa-ti spun este ca mi-a placut enorm bebe din poza, apoi ca ai fetita mare , aproape ca a mea, faptul ca esti mai apropiata de varsta mea si faptul ca esti mamica la fel ca si noi.
Vreau sa-ti mai spun ca si eu sunt noua pe aici, fetele m-au primit cu multa caldura, pe .mamutz o stiam de dincolo de pe trombofilie si -mi placea tare mult de ea, imi mai place si acum si sunt sigura ca si ea ma stia de acolo dupa nume, iar cand mi-a raspuns prima data asa tare m-am bucurat ca un copil.
Sa stii ca si mie mi s-a intamplat sa simt ca nu -mi raspund fetele la inceput, chiar de cateva ori ma gandeam sa ma retrag, simteam ca sunt atat de unite si tin atat de mult unele la celelalte, incat cu greu adopta pe cineva nou, dar m-am inselat, incet cu incet am inceput sa primesc rasp la intrebarile mele, complimente..etc. Sunt minunate, iar una, chiar doua sunt din orasul meu si le iubesc mult.
Deci, nu obliga nimeni pe nimeni sa posteze zilnic, dar macar din cand in cand e frumos sa stim ce mai faceti.
M-am intins la greu, scuzzee.


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Da te stiam de la trombofilie si cred ca nu am fost pe faza cand ai intrat aici sau din cauza ca te citeam si dincolo am avut impresia ca intri mai de mult timp si aici. Oricum nu mi-am dat seama ca nu iti raspunsesem niciodata.

Eu sunt racita cobza si stau gramada pe laptop, nu mai fac nici o treaba si cu copilul mai subtire pana imi trece.
S-a prins el ca vreau sa il cam indop si il pacalesc sa mai suga cate putin, cand el s-a saturat deja si acum ma inpinge cu manutele si cu piciorusele cand termina si tipa pana o acopar pe tzitzi, pe urma rade si se intoarce pe burtica.
Si nu mai vrea deloc sa il tin in brate cand suge, numai sa ma intind langa el. De dormit in brate nici nu intra in discutie. Pot sa il tin doar in fundulet, sprijinit pe picioarele mele sau ridicat pe umar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Salut fete,

Vreo doua zile nu am avut net, insa v-am citit de pe telefon. Nu retin mare lucru, doar ce am citit azi ultimele postari.

Ah, noi tot cu probleme cu somnul. Ori se trezeste des (nu ma deranjeaza), ori adoarme numai la san (nici asta nu ma deranjeaza), ori nu vrea sa adoarma devreme (asta ma deranjeaza), ori se trezeste in 15 minute dupa ce il las pe pat (si asta ma deranjeaza). De vreo 3 seri imi adoarme numai pe la 1-2. EVident ca stau langa el si cu el la san, si am niste sfarcuri rosiiiiii. Dar cum ziceam, el se trezeste in jur de 10 dimineata, si daca cumva doarme mai mult pana la 11, atunci este groaznic seara, ca nu-mi adoarme inaine de 1. Asadar mi-am propus ca din Ianuarie sa incepem un fel de programel.

Astfe, imediat dupa baita de la 9 si alaptat, ne intindem amandoi in pat si dormim (va trebui sa fiu eu gata cu totul, cina si dus). Nu mai incerc sa-l pun in pat si eu sa fac altceva, si el sa se trezeasca in 15 minute. Nu. Dormim amandoi, stau langa el pana dimineata. Am vazut ca poate dormi intre 10 si 12 ore pe noapte. Sa zic ca fac asta vreo 2 saptamani, pana se obisnuieste cu ora de culcare.
Poate pare imposibil, stiu ca vor mai fi nopti in care nu doarme, sau zile in care este mai energic etc. Dar in principal as vrea sa avem si noi o ora de culcare, cat de cat, pe acolo, cu +/- o ora. Nu azi la 10, maine la 2.... a.i. si eu sunt capiata, si nici el nu doarme cum trebuie.
In fine... asa zic eu acum, insa sa vad cum va fi pe 2 ianuarie :)

Referitor la prezenta pe forum si pe FB... eu nu sunt foarte activa, sunt zile cand nu scriu nimic pentru ca ori nu am dispozitie sau timp, sau mi se pare lipsit de interes ce facem noi. Daca cineva intreaba ceva si nu stiu sa raspund, nu zic nimic, evident... Si uneori nu pot nici sa raspund in parte, pentru ca citesc repede si uit... cam asa de activa sunt eu pe forum.

Acum va doresc sa aveti o seara linistita. Ce sa va mai spun, Stefan s-a trezit azi la 12 dupa ce aseara a adormit abia la 2.30. Asadar pt mine urmeaza o noapte grea :) Maine mergem la ai mei pentru pregatirile cu porcul: vine taiat, de restul ne ocupam noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Mamutz, am citit cu interes mesajul tau legat de colectarea urinei si tot nu am reusit.Voi mai incerca.Legat de greutate, daca bebe Nectarie si-a dublat greutatea la 4 luni e f bine.Nectaria nu si-a dublat-o.S-a nascut cu 3400, deci la 4 luni ar fi trebuit sa aiba 6800, insa ea avea la 4 luni jumatate 6400.Din acest motiv a spus dr ca ar fi trebuit sa aiba 7kg.Nectaria in luna a doua nu stiu de ce a luat doar 300 de grame.Iar cand am iesit din spital a avut doar 3060.Si creste in inaltime, dar nu si in greutate corespunzator.Sper sa fie in rest sanatoasa si sa recupereze.Paula, voi de ce ati fost suspectati de ITU?

Fetelor eu vreau sa intru pe FB, insa trebuie sa-mi fac cont.Tot zic sa l rog pe sotul meu.Pana una alta am pus cateva pozici pe contul comun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Draga Amaia, nu stiu cine esti, de cand si cat ai postat aici, tot ce pot sa-ti spun este ca mi-a placut enorm bebe din poza, apoi ca ai fetita mare , aproape ca a mea, faptul ca esti mai apropiata de varsta mea si faptul ca esti mamica la fel ca si noi.
Vreau sa-ti mai spun ca si eu sunt noua pe aici, fetele m-au primit cu multa caldura, pe .mamutz o stiam de dincolo de pe trombofilie si -mi placea tare mult de ea, imi mai place si acum si sunt sigura ca si ea ma stia de acolo dupa nume, iar cand mi-a raspuns prima data asa tare m-am bucurat ca un copil.
Sa stii ca si mie mi s-a intamplat sa simt ca nu -mi raspund fetele la inceput, chiar de cateva ori ma gandeam sa ma retrag, simteam ca sunt atat de unite si tin atat de mult unele la celelalte, incat cu greu adopta pe cineva nou, dar m-am inselat, incet cu incet am inceput sa primesc rasp la intrebarile mele, complimente..etc. Sunt minunate, iar una, chiar doua sunt din orasul meu si le iubesc mult.
Deci, nu obliga nimeni pe nimeni sa posteze zilnic, dar macar din cand in cand e frumos sa stim ce mai faceti.
M-am intins la greu, scuzzee.


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)




Multumesc inca o data pentru raspuns! Iti multumesc si pentru complimentul vizavi de bebe! Cine sunt? Ma numesc Alina, sunt bacauanca dar plecata din tara de aproape 2 ani. Sofia s-a nascut aici dupa o sarcina pliiiiina de probleme...imi facusem abonament la Urgente si stiam deja toate schimburile de pe sectiile de internare:(. Dar am trecut cu bine peste. Sofia s-a nascut mai devreme, la 8 luni, ca si surioara ei mai mare, Andreea. Am nascut normal si m-a ferit Dumnezeu de probleme la nastere! S-a terminat totul foarte repede (adica la 1 si jum noaptea m-am trezit ca "parca" ma durea ceva iar dupa 2 ore deja se nastea strumful) si a avut un Apgar bun. (10 dupa primele 5 min). In rest? Ce sa va mai spun?Acum am senzatia ca toata lumea se asteapta sa scriu mult si inteligent. Inca ma mai lupt putin cu complexele..Motivul pentru care am disparut de pe forum? A trebuit sa ne mutam intr-o alta casa unde n-am avut acces la internet pana de curand. As fi trecut mult mai usor peste problemele si spaimele din timpul sarcinii daca as fi fost aici, cu voi. Sunt convinsa de asta. Dar asta e! Ma duc sa schimb piticul. Va pup pe toate! Pe curand si multumesc pentru intelegere!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

in general, bebelusii isi dubleaza greutatea pana la 6 luni si si-o tripleaza pana la un an. Asa stiam eu. Normal ca unii vor fi mai grabiti, altii mai lenti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Amaia, e un forum, nu o revista de cultura, poti sa scrii ce vrei, ce nedumeriri ai, oricat de caraghios ti-ar suna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Amaia bine ai revenit

Paula multa sanatate ..si eu cand am fost racita am luat tot osccilo,paracetamol simplu si mult ceai cu lamaie

Miha ma bucur ca te relaxezi

Noi tot cu probleme..sa dat de tot programu lui peste cap,cred ca s dintisoriiufff mi e asa mila de elCand stiu ca vine noaptea ma apuca groaza.Voi ce geluri folositi pt gingii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Amaia , ascult-o pe Adra, ca zice f bine.

Florina spor si mult succes cu programelul ! Cat despre sfarcuri, auch...ale mele sunt roooz ca la purcica si ma usturaaa. Nu stiu cu ce sa-mi mai dau !

Paula, am uitat sa te felicit pt Nectarie care vrea sa plece la plimbare!

Lissa, multa sanatate Anei.

Filip , ne zice cand mai fac cate o boacana : "Eeee, mami, asa sunt copiii!" sau cand plange Petru si eu il "intreb" ce are, Filip zice "Mamiiii, e bebelus! Asa mai plang bebelusii"

Anda, multa sanatate micutei. Este putin mai dificil de recoltat urina la bebelusi fetite, fata de baietei. Nu stiu ce sa te sfatuiesc.

Iar in legatura cu greutatea, eu zic ca este f bine. Anastasia avea la 4 luni si 9 zile, 6.7 kg si 62 cm, nascuta cu 3.450.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Amaia bine ai revenit

Paula multa sanatate ..si eu cand am fost racita am luat tot osccilo,paracetamol simplu si mult ceai cu lamaie

Miha ma bucur ca te relaxezi

Noi tot cu probleme..sa dat de tot programu lui peste cap,cred ca s dintisoriiufff mi e asa mila de elCand stiu ca vine noaptea ma apuca groaza.Voi ce geluri folositi pt gingii?

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Offf, imi pare rau. Si Petru este fff marait. Asa a fost toata ziua si nu stiu ce are, ca dintisori nu mai sunt acum de iesit.

Noi folosim Dentinox gel pt dintisori.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput