Strugurasi de Sept-Oct 2011 *15*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Pinky mersic mult. Deci daca ar fi sa alegi fuzzibunz e cel mai ok?
si ca absorbtie si ca grosime, da? Stii daca se pot achizitiona inserturi pt fuzzibunz separat?
Cum depozitezi scutecele pana le speli?
Ce fel de hartie folosesti? e eficienta pentru kk moale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multe lunite Iancu

broome bine ai venit la noi
merci mult pt sfaturile legate de scaunul de masina
ai explicat f bine

irinush imi pare rau ca inca va chinuiti
cu toate ca nici eu nu mai speram ca o sa se cuminteasca vreodata , uite ca incet incet a inceput sa se linisteasca si el
mai plange , normal , ca e copil doar , dar nu mai urlaaa isteric
sa stii ca si eu am clacat de 2 ori si am plans mai tare ca el ,nu mai suportam sa l vad cum se chinuie

nana nici eu nu am luat niciodata temp la biberon
eu il simt la mana , vars cateva picaturi si asa probez
mie mi a luat sora mea , o chestie de luat temperatura biberonului , este o chestie metalica , ca un cerc , care se fixeaza pe bibe (nu stiu cum sa l descriu altfel ) dar nu l am folosit niciodata , e inca sigilat
mi am adus aminte , unde plecati la munte ?

seidana imi pare rau ca ela este bolnavioara , eu zic sa vorbesti cu dr/asist
despre mine...eee , nu mai am io timp de unghia la linie si firul cu nr 145294 sa stea asa cum vreau io
dar inca ma machiez , dar fara ruj , pt ca nu ma pot abtine sa nu l pup de 15 ori pe minut

rach ai grija de tine cu raceala

multumesc si celeorlalte fete care au scris despre scaunul auto/masa




_


de T 3+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza. ma gandeam ce a zis jade ca ne plangem de copiii nostri.
o fi asta mica plangacioasa, dar un zambet de-al ei stirb imi sterge toata oboseala si cand o privesc cum doarme sau cand suge la tzatzica ma topesc toata de dragul ei si zic merci ca-i sanatoasa.
de colici om scapa noi. si o sa inceapa si ea sa se joace si atunci nu o mai plange atat

bine ai venit broome!

azi e ceata afara, sa vedem cum o pacalesc s doarma mai muk=lt ca daca nu iesim nu doarme.
deocamdata e in carut si imping de el cu o mana. si a pus la pc sunete de strada
sa vedem cat o tine faza

la multe lunite, iancu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Lena, da as merge pe fuzzibunz pt ca nu e ff gros, absoarbe bine si e reglabil. As mai incerca si the new pop-in ca am citit pe net si par super. Cred totusi ca sunt cam groase.
Inserturi cred ca se pot achizitiona, daca nu chiar de la ei sigur de la alte firme pt ca marimile la inserturi sunt cam la fel.
Nu am hartie deci nu am folosit niciodata.
Eu nu le depozitez ca le spal pe loc, am doar trei ideea era sa mai iau si atunci le-as fi depozitat in saculet special si as fi folosit un ulei esential eventual.
Inca nu m-am hotarat sa trec pe scutece lavabile, cochetez cu ideea
tu esti multumita de ce folosesi? Ma refer la mamaro. Preturile sunt considerabil mai mici. Cum se comporta? Absorb bine?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmo spune:


sei, nu sunt suparata, cum as putea?!.... eu nu prea am timp de forum ... mai citesc din cand in cand dar de scris....
imi pare rau ca micuta ta s-a imbolnavit; si la noi a revenit tusea (cu secretii, nu uscata), la mady si adiel, de vreo 3 zile si nopti mai ales, ca atunci ii incearca mai tare; eu le dau eurespal si mai merg azi la dr sa vedem ce mai zice; unde sunt copiii mai multi iesim mai greu din d-astea ca se imbolnavesc unul de la altul...; la cei mari le dau si septilin pt imunitate, ceai de tuse de la favisan...
si noi am facut vaccinul la aproape 3 luni (mai tusea f putin) - si avea 7,500 kg
cu diversificarea ce sa zic, eu am amanat la primii 2 cat am putut, 5-6 luni, cu toate ca exista chiar presiune din partea rudelor "si nu-i dai nimic altceva in afara de lapte?!?!?!" - de ce oare, nu inteleg; copilul creste bine, chiar foarte bine, pt ce sa ii suprasolicit sistemul digestiv (si alte organe) inca imatur

ma duc sa-l schimb pe adiel ca nu mai sta



Invitatii evenimente, felicitari, decoratii craciun - manuale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

May, esti foarte tare cu sunetele de pe strada. eu totusi cred k bb doarme bine afara de la aer, nu de la sunet :P

Pinky, le speli la masina? pui doar 3?

Mamaro e ok, dar mi se pare insertul cam mare, desi nu e o prob pt bebe pt k ajuta la displazie dak ii stau picioarele mai cracanate :D si cand creste ii amortizeaza caderile. Ieri l-am tinut 4h si a fost super ok, fara scurgeri si poponetul Maiei era uscat (nu facuse kk)
De asta as vrea sa incerc cu alte inserturi, te intrebam de astea ca asa am vazut ca sunt dar nu stiu din care sa aleg, k nu vreau sa fie groase si din poze nu prea te prinzi dak sunt groase sau subtiri :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

ziua buna fetelor,
vreau sa multumesc in special, in ordinea asta, lui May pe care am simtit-o cel mai aproape de durerea mea si care cred ca m-a inteles cel mai bine, si apoi lui Bujo, in fata careia deasemenea ma inclin
Sei ai perfecta dreptate in tot ce spui si ai spus pana acum. Vreau sa iti spun ca, pentru mine, la fel cum ii spuneam si lui Hayat, esti un exemplu de mamica puternica
Imi pare rau daca am produs aversiune pentru unele mamici prin ceea ce am scris sau felul in care m-am exprimat vis a vis de propriu-mi copil, caci despre el era vb atunci cand aminteam ...diversificarea (sau cum vreti sa-i spuneti, caci si asta imi pare un termen poate prea "pompos")
Acum, ca m-am mai linistit un pic, pot si sa va scriu si sa va spun asa: sincera sa fiu, am crezut (a se intelege sperat) ca-mi veti intelege mai bine imensa durere insa deabia dupa ce v-am citit reactia am inteles ca nu puteti pentru ca, doamne ajuta!, la noi in odisee numai eu am trecut prin asa ceva cu bb-le, si atunci, v-am inteles. Nu m-am suparat pentru ca eu....nu ma supar in general . Nu vroiam aprobare in tot ce v-am relatat, ci putin mai multa intelegere. In fine...repet, stiu cum e sa-ti relateze cine despre x persoana sau situatie total necunoscuta tie si sa-ti para altfel decat in realitate iar disperarea situatiei sa para nejustificata in primul moment.

Acum sa va spun despre noi...eu...tot asa, racita, insa chiar nu mai conteaza raceala mea la ce am trait in ultimele 48 ore!
Am trecut prin toate fazele posibile, de la frustrarea ca nu pot face mai mult la suparare, de la suparare la disperare si dincolo de ea.....mi-am vazut copilul MORT pentru o clipa...
Petru nu mai punea gura pe lapte deloc....si pe nici un alt lichid. DA, le-am incercat pe toate: si ceai, si apa. As fi incercat ORICE sa stiu ca-l hidratez cumva. Dar nu, el refuza categoric. Doar cand vedea biberonul incepea circul pe sarma si cu cat insistentele mele insotite de disperare erau mai mari, cu atat refuzul era mai categoric.
Intr-o situatie ca a mea incerci orice bea/mananca copilul numai sa nu ajungi la spital cu el sau mai rau....nici nu vreau sa gandesc mai departe.
De dim la 7 a baut 50ml, la 12 inca 50ml, acum 80ml.....sunt mai linistita si mai increzatoare ca lacrimile mele indreptate spre Divinitate au ajuns acolo unde trebuie ....

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

hellena , acum eu m am convins ca tu ai citit doar ce ti a convenit
asta e...vb lui lali , alta data sa invatam sa ne abtinem de la comentarii
pt mine acest subiect este inchis de acum

_


de T 3+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Jade, am vazut scaunul Tripp trapp pe ebay.uk la 130 euro. Cred ca il gasesti si mai ieftin dar trebuie sa cauti. Plus ca mai exista un scaun de lemn asemanator si mult mai ieftin dar nu'mi aduc aminte si pace nici macar daca l'am vazut in realitate sau pe net. Aia e, m'am ramolit rau, nu putin.

Fetele cu scuteceala, mi'ati trezit interesul pentru textile, i'am pus si eu iara un kissaluv, o hartie de protectie si un wrap charlie banana si mi'am petrecut si ultimele 2 ore citind despre scutece: fuzzi bunz, g diaper (astea is cica niste mezerii - pe youtube am gasit, dar sunt si folosite pentru un nou nascut - la noi pentru nou nascut tot asa curgeau), romperooz, totsbots. Sunt interesante fuzzibunz dar sunt super scumpe si totusi sistemul este cam acelasi cu charlie banana care sunt totusi la aproape jumatate din pret, sau cel putin mintea mea asa face calculul.
Pe ebay mai sunt pachetele little lamb parca, mai ieftine oleaca. I'am facut si poze la bufnitica si da, pare cam gros, insa este cu un kissaluv, nu cu inserturile lor. Mai cercetez, mi'ar mai trebui cel putin inca 7.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

jade....de unde ai tras tu concluzia asta? eu am venit aici si v-am spus si voua ce patesc cu Petru tocmai in ideea asta, sa discutam, sa gasim impreuna o solutie, suntem o mare familie si suntem uniti; eu asa vad...
Daca vroiam sa "va abtineti" asa cum spui, pai nu mai intram pe forum si nu mai spuneam nimic. Am asteptat DOAR mai multa empatie din partea voastra,caci pe toate ne leaga un singur lucru, faptul ca suntem mamici.
Si ma repet, cu eventualitatea de a "realiza" aceeasi reactie, AS FI DAT ORICE atat lichid cat si semisolid in momentele alea (zecile de ore in care nu a pus gura pe nimic).

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput