Strugurasi de Sept-Oct 2011 *15*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Anca eu am o prietena cu o fetita care are deja 1 an, ea spunea k fetitei ei i-a placut tare mult centrul de activitati. A fost principala jucarie de la 1 luna pana la 6 luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..
noi azi suntem mai rau, adik micuta mea, nasul infundat, a tusit toata noaptea, a dormit f prost, s-a trezit la 12, 1.40,3, 4.30, 5,50, 6,30, 7.15, 8 definitiv, acum doarme.. offf si nu stiu ce sa ii dau , e obosita acum doarme..

Bromme bine ai venit la noi in casuta , si eu am probleme gravee cu memoria dar ne revenim noi.. daca nu, mergem cu post-it0uri dupa noi
Poate cu mancatul asa des a lui Lucas e si faptul ca ii dai asa des, iti dai seama ca stomacelul sau se umple cu 1/3 la fiecare ora, si se dgera o treime... eu asa am observat daca ii dau des mananca putin dar mereu.. oricum lasa ca tree si perioada asta ...
aa.. si fetita mea a avut o perioada dupa 6 saptamani in care nu dormea neam peste zi.. cate 3-4 zile abia aduna 2 h, si 1 zi o dormea apoi dupa .

Lena super fain scaunul cu masa, si ff ieftin, eu ma uitat la chicco, cam ceva in genul a avut si nepotica insa era mai finut , si il folosea pana la 4-5 ani.. singura problema la scaunul asta de lemn e spatiul mai mare pe care-l ocupa .. Insa na avantaje si dezavanraje.. chicco costa 650 lei

Hellena.. ma bucur ca tu te-ai mai linistit... gandeste-te ca sunt atatia copilasi bolnavi, grav bolnavi, incat eu ii multumesc Domnului in fiecare zi ca avem copii sanatosi.. uite May care o aude non-stop pe Bea ca plange ce sa zica? sau Hayat care a trecut prin atatea? sau Jade? asa ca lasa ca trece Petru si peste perioada asta, probabil e de la mom cand il fortai sa manance , a strans o anxietate inconstienta in el, stiu ca nu e usor , chiar nu imi pun intrebarea ce as face daca? insa trebuie sa te lnistesti, incearca sa schimbi lapticul si vei vedea ca totul va fi bine, pana una altu Petru e printre grasanii odseei

Irinush
.. imi place ce ti-a zs dr, sa stii ca pitik mea a avut cele ma grave sesiuni de colici cand m-am certat cu sotul si plangeam, nu am reusit sa o potolesc pentru cateva ore.. insa cand sunt linistita e atat de fericita, si cand are colici parca nu mai plange, se supara ea, se foieste , se aduna dar nu plange.. fii o mamica mai relaxata ..

Jade.. eu te vad ca o tipa micuta (mignona) cu ochii mari si calzi, in general calma si calda , nici slaba nici grasa, insa mereu cocheta m cu parul aranjat, manichiura la linie, si ai grija de sotul tau ca si de bb T
Eu cred ca o sa mai ai o odisee.. cu o bblina..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Rach.. NU SINUS., ia paracetamol simplu.. mie mi-a interzis clar si pediatra si dr de fam in sarcina Sinus.. cica nu stiu ce contine ce nu e bun..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

ANCA T.. eu zic ca merita cenrul de activitati, la ce te gandeai?
Noi am mai primit un aparat de gimnastica ( cum ziceai LENA ca ai vrea, adik o bara cu jucari sus si laterale) si ii place de numa, ieri a stat o ora si a zapacit jucariile ... si ii place si cea cu lumini.. deci eu zic ca merita..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Mersi fetelor, va pup pe toate, eu pt ca v-am mai citit ma simt tare aproape de voi

Bujo, de ce v-ati razgandit? Si noi am venit aici acum 5 ani, ne-am acomodat destul de usor, unele lucruri merg mai bine decat in ro, alte mai putin bine, dar per total pt noi a fost decizia cea mai buna pe care am putut-o lua.
Sa-ti zic de ex doar de sistemul medical, eu in sarcina am fost fff stresata ca ceva nu e in regula cu bb (stiu ca si f multe dintre voi ati fost)si as fi vrut sa fac ultrasound-uri lunar. Dar desi aveam motive (in mintea mea obsedata) nu am putut sa fac decat unul peste cele standard care se fac pt ca nu se fac peste decat daca nu sunt motive intemeiate.. La fel si cu doctorul. Pe toata perioada sarcinii si la nastere pe mine m-a vazut doar moasa. La obstretician te trimite doar daca apar complicatii. Bine daca ai asigurare privata atunci poti sa alegi sa te vada cine vrei tu. Eu am fost f suparata atunci ca nu pot sa fac ecografii cand vreau eu, si va invidiam pe voi in romania ca stiti cate kile are bebe, cat a mai crescut..
Dar acum dupa ce-am trecut peste, am inceput sa-i inteleg. Nu se cheltuie bani/timp pe tine daca nu e medical necesar. Plus ca experienta nasterii a fost una extraordinara asa ca mi-am schimbat parerea in bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Lena, eu am Fuzzi Bunz, Pop-in si Wonderoos
Fuzzi bunz - este marime unica cu buzunar, e bun de la nastere pana la olita. In interior e captusit cu fleece, e moale la atingere. Are 2 absorbanti dintr-un material numit minky, care retin mirosul si petele mai putin decat microfibra. Scutecul nu este voluminos si absoarbe f bine, asta-mi place la el. Se usuca f repede pe calorifer iarna. Se regreaza la spate si la picioruse cu elastic iar sistemul de prindere e cu capse.

Pop-in - probabil ca-l stii, este cel vechi, cel nou am inteles ca-i mai bun. asta nu-mi place f mult ca e mult prea voluminos, are totusi putere de absorbtie buna. Se usuca fff greu.

Wonderoos - e tot cu buzunar si tot one size. Interiorul scutecului impermeabil este confectionat din material fleece foarte moale si e placut la atingere. Inserturile sunt 2: unul mic din microfibra si unul mare din straturi de bambus, care se capseaza cumva impreuna. Inserturile se pot folosi impreuna pe timp de noapte sau separat ziua. Sistemul de inchidere e cu capse dar fara elastice reglabile la picioruse ca Fuzzy bunz. Se usuca repede dar pe calorifer iarna si cu cele doua inserturi e cam voluminos.
El le folosesc noaptea cel mai des. Scurgeri nu am avut la nici unul dar nici nu am nimerit sa avem ff mult caca.
Sper ca ti-am fost de folos

Cel mai mult imi place fuzzi bunz.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

sei ai incercat sa ii scoti mucozitatile cu batistuta bebelusului, am avut si noi o faza din asta cu nas infundat tusit si innecat in special noaptea.Am scapt cu aspiratii dese cu batistuta beblusului, doctorul ne-a zis ca nu e raceala odata ce copilul nu e apatic si nu are temperatura, dar poate cauza otita si altele daca nu e aspirat cum trebuie. Cam in doua zile am scapat dar ma-m si minunat de ce am putut sccoate din nasuc.



anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Broome nu ne-am razgandit. De fapt, eu imi doresc mai tare sa plec, sotul nu prea e convins. Eu m-am saturat de multe din sistemul romanesc. Sunt convinsa ca mi-ar lipsi multe lucruri insa imi doresc ceva mai bun. Deocamdata e in stand-by decizia ca sotul are un job bun cu perspective. Sa vedem daca reusim sa realizam ceva. Daca nu, il mai bat pe sot la cap si poate il conving Noi ne gandeam la Canada, insa sotul zicea si de Australia. Avem insa niste prieteni care au lucrat multi ani pe vas care nu au fost multumiti deloc de oamenii din Australia, ziceau ca sunt foarte reci.
Cu sistemul sanitar am auzit ca e cam la fel im multe locuri, adik nu te "cauti" cand si cum ai tu chef. Dar banuiesc ca daca e vreo urgenta beneficiezi de serviciu nu?
Cu joburile cum sta treaba? Scoli, gradinite, locuinte? Hai ca te-am bombardat cu intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

inca nu ne-am decis la un centru de activitati,asta incerc sa fac, si bineinteles sa il cumpar fara sa vada sa sotul ca ma , de luna asta traim doar dintr-un salariu pana vin banii de la indemnizatie , dar totusi e Craciunul si bebe merita

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

anca-toma Mi-a palcut mult scaunul cu masa multifunctional, am si dat comanda. Multumesc pt link.

Mergi la inceput