Gravidute cu trombofilie - capitolul 7

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Mai am o nedumerire, mi-a zis dna dr. Avram sa fac sapt. viitoare hemoleucograma si d-dimeri din nou, dar cand am intrebat de anti-FXa mi-a zis ca nu trebuie sa fac si m-am nedumerit. Voi la cat timp ati facut anti-FXa de la inceperea injectarii?

merci Carpediem, mi-a aparut mesajul tau dupa ce am scris :)



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folictilat, Magnerot, Folowise*

Mie anti Fxa imi faceau la fundeni, prima data la 2 saptamani de la inceperea injectiilor, iar apoi lunar sau la 3 sapt, depinde cand mergeam din nou la control.
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui tonirro

Mihaela, acum m-am trezit si eu, stai linistita, sunt convinsa ca totul va fi bine. Dexametazona aia, pe langa faptul ca matureaza plamanii copilului ii mai da si un "avant" de crestere - in saptamana in care faci tratamentul va lua in greutate mai mult. Este foarte bine ca ai facut acest tratament, astfel excluzi riscul ca puiul tau sa aibe nevoie sa fie tinut la oxigen. Nasterea inainte de 37 saptamani este considerata nastere prematura si in felul acesta ai scapat de un stres. Una din prietenele mele a nascut in noiembrie la 35 de saptamani o fetita de 2200 kg. Nu a apucat sa ii faca acest tratament si cu toate astea fetita ei a fost foarte bine, a respirat singurica iar pana azi a trecut deja de controlul lunar oftalmologic, neurologic, etc. A! si dupa nastere. a 4-1 zi mama si fata au plecat acasa. Multa sanatate! Suntem langa tine

MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,


Toni, multumesc mult. Ma gandesc totusi ca micuta mea poate mai vrea sa stea aici, mai avem 4 zile si implinim 36 de saptamani, intram in sapt 37, ar fi minunat, dar sa vedem...
Burtica s-a mai lasat, nu imi dau seama vizibil, dar simt ca piciorusele lovesc mai jos decat pana acum.
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui tonirro

Ce am vrut sa zic a fost ca nu are rost sa-ti faci griji, incearca sa te relaxezi si sa iei partea buna a lucrurilor.

Dana, multumesc de "remorcare", uite ca ma tarasc dupa voi , exact cum ai spus, taras, grapis, sunt inca aici. Stau mai mult in pat pentru ca dupa prima masa hop si contractiile. Cum mananc ceva....gata, bolboroseala in burta si contractiile mot.

Am si eu o intrebare. La fiecare contractie in drepata buricului mi se face o galma (poate fi poponeata piscoatei sau...altceva!). Nu stiu daca aparitia galmei provoaca contractia sau contractia provoaca aparitia galmei. Sa nu radeti de mine....intrebam asa...pentru ca asa sus, in dreptul buricului eu nu simt piscoata miscand si nici aparitia/disparitia galmei nu este asortata cu miscari. De miscat copila misca destul de jos, in chilot, sau oricum, sub linia buricului. Galma de care spun e cam cat pumnul meu si centrul ei este undeva pe linia buricului. S-a mai intamplat cuiva? Mie mi se intampla de la prima contractie avuta, adica de la 22 saptamani, mereu in acelasi loc

MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,


Toni, nu stiu daca e ca in cazul meu, dar la mine cand se formeaza "galma" pe linia buricului stiu ca e funduletul bebelusei, apare cand in stanga cand in dreapta buricului, dar la mine este pozitionata cu capul in jos de la 26 de saptamani. Si, intr-adevar, cand simt ca mi se incordeaza burta, apare apoi si fundul in sus.
Va fi bine si pt tine si pt noi toate! hai ca usor-usor ne vedem si noi visul implinit. Eu ieri am avut o stare de imi venea sa plang din orice, dar a trecut,
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Dana, multumesc de apreciere!
Fetele, poate stie careva, daca nu din experienta proprie, din auzite, mie mi-au zis ca am colul sters (am inteles ca e in ultima faza dinainte de nastere, adica aplatizat, nu mai e conic) si dilatat 1-2 cm. Prietenele care au nascut mi-au zis ca trebuia sa stau in spital deja ca nasc, ele la dilatatie 2 erau internate, dar diferenta e ca pe ele ori le-au apucat durerile(in cazul unora), ori li s-a rupt apa(in cazul altora). Mie nu mi s-a intamplat nici una si nici alta, au constatat dr dilatatie la controlul de rutina. Nu am dureri, poate doar asa vagi, cam ca atunci cand tb sa vina rusii, dar care trec la no spa sau chiar si fara sa iau no spa. Nu sunt regulate, apar la cateva ore, sau minute pt ca apoi iar sa nu isi mai faca aparitia cu orele... Am citit ca acesta nu e travaliu, e un fals travaliu. Stiu ca precede nasterea, dar inca nu cred ca e momentul... Voi ce parere aveti? Am sunat dr si mi-a zis ca daca nu sunt regulate, daca nu cresc in intensitate si frecventa aparitiei, sa stau linistita in pat si atat si sa o tin la curent. Nici nu vreau sa ajung la spital si sa stau pe acolo o sapt inainte de moment.... Azi trebuie sa soseasca si patutul comandat in sfarsit, asa ca trebuie sa fiu acasa!
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Ce harnicutze la scris ati fost! De abia am apucat sa mai citesc....
Noi suntem pe moment binisor, se pare ca suntem domnisoare (nu stim chiar sigur, una a fost pudica si n-a stat la poza....), DT a iesit binisor (1 la 8000), artere bune.... Uneori ma distrez singura, stiti eu si la primul copil am fost genul ala de pacient cu totul bine, operatie reusita, pacientul mort... La primul chiar era pana la 32 saptamani mai mare cu o saptamana. Am vazut ca intrebati de kg la morfo, la primul 580g la 21.4 saptamani si tot n-a fost bine, asa ca eu cred ca e important daca bebeii cresc constant, nu conteaza la varstele astea cat au....
Dara, bine ai venit in clubul "intepatelor". Eu fac incet injectia, mi se pare ca doare mai putin...De azi adaug si eu aspenter la Clexane....
Danezza, mie mi-a zis doctorul sa iau si aspenter pana la 32 de sapt, apoi scos, probabil marita doza de Clexane... Sper sa dea Domnu' sa ajungem pana acolo cu bine
Mihaela, la ce mare e bebe-ul nu te mai ingrijora, la 36 de saptamani totul e OK, are plamanii in regula... Eu pot sa-ti spun de la primul, nu s-a deschis de tot colul nici in ziua in care am nascut, dar in ziua aceea au inceput contractii dese (la 10 min), se tuguia burta vizibil la fiecare contractie, o mica hemoragie, si nu au putut fi oprite cu nimic... Asa ca te mai inteapa burta, n-are importanta, incearca sa stai f mult culcata ...

Amary 12+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

mary - felicitari pt DT
eu nu inteleg ceva si daca poti sa-mi imi raspunzi bine, daca nu - nu-i bai
de ce zici ca nu a fost bine la primul bebe? ce s-a intamplat?

in 31+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Mihaela, contractiile pot fi si nedureroase. Prietena mea, cea de care ti-am povestit ca a nascut in noiembrie, avea asa niste dureri de stomac zicea ea . Manca mult iaurt cu cereale si era convinsa ca iaurtul ala o "bolboroseste"; nu durere, nu col deschis. Abia cand a ajuns la spital s-a gandit sa-si monitorizeze bolboroselile si medicul i-a confirmat ca acelea erau contractiile ei. Monitorizeaza-ti orice durere/crampa care ti se pare ca se repeta. Daca se intetesc, suna-ti medicul, sunt convinsa ca exista tratament pentru prelungirea sarcinii daca vrei neaparat. Pana una alta incearca sa stai in pat, sa nu iti agiti stomacul (lactate cu fructe, etc) si poti lua nos pa seara daca si medicul tau e de acord. O sa fie bine ! Am emotii pentru tine, ca mai ai putin pana la marea intalnire.....MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Amary, ms de raspuns si felicitari pt DT. Sa fie sanatoase micutele! Deci chiar de am aceasta dilatatie a colului, tu esti de parere sa stau linistita acasa, nu? Daca nu am dureri, asa gandesc si eu. Asteptam. Poate mai sta micuta pana implinim 36.
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Fetelor, m-ati linistit cu "galma" acum pot s-o mangai linistita. Nu stiu de ce sta numai in dreapta si nici nu mai caut raspunsuri ca o iau pe campii. De cateva zile sunt foarte optimista si vesela . Oricum, eu astept Sarbatorile de la 15 Septembrie de cand incep copii scoala. Cum se face liniste in casa eu le cant "Vin Sarbatorile vin". Este perioada mea preferata din an : toata lumea exerseaza salata de boeuf, subiectul kilograme este tabu, parca orasul miroase a curat (cel putin la mine aici miroase si a lemn ars - vecinii au centrala pe lemne - miroase a vacanta); hai ca va plictisesc.... Sunt topita dupa Sarbatori ! Maine merg la eco si dupa...vin Sarbatorile!!!! MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Tot eu. Am citit ce am scris si am intrat sa-mi cer scuze, am scris cu popoul. Stiu cand se scrie "copii" si cand "copiii", ca e "no spa" si nu "nos pa" dar e ora 12 si si acusi imi aduce sotul COPIII de la scoala si ma prinde in fund la calculator si ma besteleste, asa ca ma grabeam sa scriu, apoi sa-mi fac 3 felii de paine cu Nutella , sa ascund urmele si sa ma bag in pat.MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,

Mergi la inceput