Gravidute cu trombofilie - capitolul 7

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Toni, esti criminala
ne-am dat noi seama ca stii cum e cu copiii , stai linistita
se mai intampla dar .. asa e cu tastatura
ma bucur ca esti bine, ne dai si noua o stare de bine
eu acum am niste pitici pe creier ca mi se pare mie ca bebelina nu se misca asa cum as vrea eu
mai simt asa cate o bulbuceala dar nu cum mi-as dori. Sper sa-mi traga vreo 2 mai zdravene azi sa ma linistesc. Desi, urmeaza sa plec de acasa si cand sunt in miscare e mai greu sa percep ceva dar .. asta e. E bine macar ca simt ca e acolo
Multa bafta maine la eco, sa intri sa ne spui!

in 31+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Toni, ms si cred ca am inteles, insa chiar de ar fi contrcatii nedureroase, cred ca mom nasterii as sti cand ar fi sa se intample, nu? Macar s-ar rupe apa sau ceva, ca doar nu ma voi trezi ca nasc acasa?! Habar nu am cum trebuie sa fie... e primul copilas! Luni oricum am programare la morfo. Daca nu cumva iese pana atunci...
Ne-am dat seama cum e cu scrisul, stai linistita; din graba si mie mi se intampla si, de cele mai multe ori, nu verific inainte sa postez un raspuns.
Dana, stai linistita. Au si bebelusii momentele lor si zilele lor. Asa este si a mea, are cate o zi in care e mai putin activa pt ca in urmatoarea sa ma loveasca cu putere(si ce imi mai place!)
A, Toni, sunt de aceeasi parere cu tine si cred ca multi altii! Ador sarbatorile. Decembrie mi se pare cea mai frumoasa luna (e si luna in care m-am nascut): cadouri, brad, miros de mancare si prajituri peste tot! Eu ascult Magic FM-Radioul lui Mos Craciun!
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Dana, aceleasi temeri le mai am si eu din cand in cand cu miscatul. Am ajuns la concluzia ca el misca, dar il simtim noi diferit in functie de cum este el pozitionat, la mine nu s-a intors niciodata cu capul in jos pana acum si il simt foarte bine cand ma asez pe o parte ca nu-i convine si incepe sa se agite.

Mihaela
, eu zic sa nu-ti mai faci griji, imediat ai 36 de saptamani, eu zic ca e ok, mai ales ca fetitile ar avea un risc de nastere inainte de termen (asa am auzit si eu din popor ). Gandeste-te ca ai ajuns cu bine pana aici si o saptamana o sa fie si mai bine si la 37 de saptamani esti in grafic.

Toni, suntem 3 "mutante" de la odisea ianuarie-februarie, asa ca nu te lasam aici, te "taram" dupa noi macar pana la 37 de saptamani.

Cum stati cu anemia, eu am luat 3 saptamani fier si nu s-au ameliorat nicicum analizele, sper sa fie ok pana la capat si cu asta.

MTHFR C677T Homozigot
+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Fetelor mai avansate, doua intrebari am pentru voi:
- ati avut dureri cand va ridicati din pat sau de pe scaun jos, la linia pubisului, ca o durere musculara?
- cand a miscat bb pentru prima oara?
Multumesc mult.


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000, 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, 2 Aspenter pe saptamana
in 15+ cu baietel istetel si frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Musette, dureri o sa cam ai de aici incolo si multe mamici spun ca e de bine daca te mai doare una alta. La mine prima sarcina, miscat pe la 17-18 saptamani, initial l-am simtit ca niste fluturasi in burtica si in cateva zile am simtit si lovituri, la 20 sapt l-a simtit si tati.
Cum esti? Au mai aparut sangerarile?

MTHFR C677T Homozigot
+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Multumesc mult suzi. Sper ca suntem ok, in afara de acele dureri la nivelul pubisului. De o saptamana am decis sa ma plimb si eu macar 20-30 de minute pe zi. Dar se pare ca nu e o ideea asa de buna. Acum doua zile iar a devenit secretia usor bejulie asa ca m-am potolit. Cat timp stau in pat nu doare nimic si nu sangerez.
Asteptam ecografia de sambata. Nu l-am mai vazut pe bb de trei saptamani si ma tot intreb, oare e bine? Creste? Mai e acolo? Mai suntem doi?
Stiu, trebuie sa gandim pozitiv.
Off topic - eu merg la un medic chinez care practica medicina traditionala (acopunctura - nu in sarcina, preso punctura si retete naturale). Mi-a spus ca daca vrem bebei destepti e bine sa le punem muzica si sa vorbim cu ei zilnic. Orele intre care mama si copilul sunt cel mai puternic conectati sunt intre 11 si 13; si intre 19 si 21. 4 ore pe zi spune el suntem "inima in inima". Si oricum, bb simte mereu tot ceea ce ne afecteaza, in bine sau in rau.
Puneti-le muzica fetelor si cititi-le povesti!


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000, 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, 2 Aspenter pe saptamana
in 15+ cu baietel istetel si frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Musette, o sa tot mai ai dureri, stai linistita! Eu m-am speriat f tare o data cand m-am ridicat de pe masa de la eco pt ca m-a durut f tare, se intindea ligamentele, si dupa acest episod ma cobor inclusiv din pat pe o parte(din pozitia intins pe spate ma intorc pe o parte si apoi cobor). Referitor la miscari, prima data am simtit-o miscand la fix 19 saptamani. Ma si ingrijorasem ceva ca toata lumea imi zicea ca trebuia sa fi miscat de la 4 luni, dar eu nu am simtit decat la 19 saptamani...

35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Asa ma ridic si eu mihaela din pat, cum spui tu, ca sa nu ma doara. Dar eu am o burtica mica... si rade sotul de mine ca ma ridic de parca as avea ditamai burta. Are si el dreptate. Si eu am crezut ca durerile astea apar prin trimestrul 3...
Multumesc pentru raspuns si ma linisteste faptul ca mi-ai spus ca s-ar putea sa nu-l simt pana mai tarziu.


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000, 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, 2 Aspenter pe saptamana
in 15+ cu baietel istetel si frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mihaela, da, vezi la Fraxi ce scrie in prospect, ca eu ieri am citit La Clexane faza cu 2 ore inainte de operatii (operatii obisnuite nu cu anestezii in coloana) ca e safe la Clexane de 0,2 si 12 ore la Clexane de 0,4.
Am dileme cu anti-FXa, scrie ca trebuie facut la 4 ore de la injectare si eu fac seara Clexane, 4 ore de la injectare inseamna la 12 noaptea. Unde fac eu anti-FXa la 12 noaptea? [Poate de-aia mi-o fi zis dna dr. Avram sa nu fac?] Eventual o sa fac cum a zis dna dr Avram, D-dimeri peste o saptaman, plus hemoleucograma, ca practic in functie de D-dimeri mi s-a prescris Clexane.
Miha, din astea cu plansul am si eu (in trim I era jale, dupa aia s-au rarit), sunt si hormonale si orice mica incordare la activeaza. Cica si 6 saptamani dupa nastere mai e cu plansete :)
Eu am citit de multa lume care sta acasa cu dilatatie 2 (e pe un forum Anglia/SUA cu MTHFR chiar o doamna cu dilatatie 4) ca nu au inceput contractiile.
Unei prietene i-a zis dr. ca daca sta culcata si apar contractii, sa se plimbe, daca era in picioare, sa se intinde, oricum sa schimbe pozitia sa vada daca trec, la travaliul fals.
La prima nastere f. rar exista travalii scurte, de 2-3 ore (ca la a doua nastere), la prima nastere e de 12-15 ore in medie (nu cu dureri mari tot timpul, dar de cand incep contractii regulate mai rare sau rupere de apa). Mai slabe sanse sa fii exceptia care naste rapid, cum sunt cele la a doua, a treia nastere.

Danezza, nu stiu, daca nu fac nici anti Fxa, nici D-dimeri, cum stiu ca functioneaza bine suficient cat sa nu ma coagulez? Citeam si de rezistente la heparina la unele persoane. Oricum am vazut ca se recomanda anti- FXa sau prescrierea in functie de greutate. Tu faci de 0,4 acuma? Ca nu am inteles ce ai zis cu 0,4 = 0,5. Nu prea am stiut cum sa fac fara 2 doctori, adica sa umblu sa schimb doctorul, ginecoloaga imi place si am incredere in ea, mergeam de vreo 4 ani la ea si tot ce a zis, asa a fost, cu PCOS al meu, cu chist pe ovar si alte alea ce am avut, dar a vrut si hematolog pt. treaba cu coagularea.
Parca era o chestie sa fie 10 miscari in interval de 2 ore daca esti intinsa/relaxata si atenta la toate?

Amary, ce doza faci tu de Clexane acuma? La ce greutate?

Musette, am avut si mai am dureri de-alea de care zici, atunci imi vine sa ma apuc de burta s-o transport cu mana cum ar veni. Cred ca pe la 20 de saptamani am simtit primele falfairi (cica asa e media, 18-20 sapt.) ca eu am multe kg si placenta anterior, chestii care fac sa simti mai greu. Si acum la 22 sunt un fel de tresariri de muschi mai degraba, asa le percep. In cartile de sarcina scrie ca e normal sa ai dureri de la ligamentele uterului care se intind. Sau daca apar de sold, de sale, oasele bazinului, ca vine relaxina sa le dezlaneze sa putem naste. Si eu ma misc acum cam tot cum zice Mihaela, ca uneori n-a fost bine altfel.

Bineinteles ca intampin probleme cu medicul de familie cu compensare 100% la Clexane. Am scos raspunsul ala de la CASAN, am sapat cu mama prin legi, vazand ca apartin de lista C3 cu gravide si lauze care beneficiaza de compensare totala (100%) la medicamentele din lista B (cele cu 50%) si sper s-o conving. Acu nu stiu, daca-mi creste doza la 0,6 si raman cu seringi de 0,4, merge sa fac o seringa si jumatate si sa pastrez jumatate 24 de ore? In prospect scrie ca trebuie aruncate :( .
Daca mai are cineva probleme, la http://www.casmb.ro/lista_medicamente.php sunt listele, Clexane apare pe lista B (50%), dar gravidele si lauzele pe lista C3 si la finalul ei scrie ca cei din lista C3 beneficiaza de medicamentele din B cu 100%.




22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

dara, eu fac anti FXA-ul la 4 ore. Asa l-am facut de la inceput si am ramas cu d-na U sa-l repet la fel, lunar pentru a avea acelasi reper cand compara. In noaptea aia il decalez. Adica in loc de ora 11 il fac la ora 4. La 7 dimineata sunt la laborator, la 7:30 -8 imi recolteaza.
Nu se intampla nimic daca decalezi cateva ore. Totul e sa nu sari sau sa dublezi doza. M-a invatat balanta de la aspirante si am incredere in ea.
A doua seara revii la ora normala. BB va fi ok daca faci asta doar o data pe luna sau mai rar.



MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000, 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, 2 Aspenter pe saptamana
in 15+ cu baietel istetel si frumusel

Mergi la inceput