Gravidute cu trombofilie - capitolul 7

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

M-a intrebat cate kg am, am zis 97 si mi-a zis ca-mi trebuie 0.6 clexane (sau inohep 0.45) si cand am intrebat cu Aspenterul cum fac, mi-a zis "aaa, da, aspenter e mai bun pt riscul de preeclamsie si rezistenta pe artere, pai ca sa pastrati aspenter zilnic, nu mai faceti 0.6, ci 0.4. clexane. Si faceti analize dupa o saptamana (d-dimeri, hemoleucograma) si vedem cum stam si la eco cu arterele.
Mi-a zis ca preeclamsia se face pe trombocite mai ales (???) si e bine sa pot lua si aspenterul.

Doar ca dna dr ginecolog nu ma lasa sa reduc aspenter la 1, cum vrea dr avram, a zis sa pastrez 2 aspenter la kg mele (gasisem si eu ca trebe 1,6 mg aspirina per kg corp pt prevenire risc preeclamsie).

De obicei eu retin exact ce mi se zice, adica daca nu stiu, zic ca nu stiu, acum am reprodus exact ce mi-a zis dna dr. Avram azi.



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Mihaela, acum m-am trezit si eu, stai linistita, sunt convinsa ca totul va fi bine. Dexametazona aia, pe langa faptul ca matureaza plamanii copilului ii mai da si un "avant" de crestere - in saptamana in care faci tratamentul va lua in greutate mai mult. Este foarte bine ca ai facut acest tratament, astfel excluzi riscul ca puiul tau sa aibe nevoie sa fie tinut la oxigen. Nasterea inainte de 37 saptamani este considerata nastere prematura si in felul acesta ai scapat de un stres. Una din prietenele mele a nascut in noiembrie la 35 de saptamani o fetita de 2200 kg. Nu a apucat sa ii faca acest tratament si cu toate astea fetita ei a fost foarte bine, a respirat singurica iar pana azi a trecut deja de controlul lunar oftalmologic, neurologic, etc. A! si dupa nastere. a 4-1 zi mama si fata au plecat acasa. Multa sanatate! Suntem langa tine MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Ce am vrut sa zic a fost ca nu are rost sa-ti faci griji, incearca sa te relaxezi si sa iei partea buna a lucrurilor. Dana, multumesc de "remorcare", uite ca ma tarasc dupa voi , exact cum ai spus, taras, grapis, sunt inca aici. Stau mai mult in pat pentru ca dupa prima masa hop si contractiile. Cum mananc ceva....gata, bolboroseala in burta si contractiile mot. Am si eu o intrebare. La fiecare contractie in drepata buricului mi se face o galma (poate fi poponeata piscoatei sau...altceva!). Nu stiu daca aparitia galmei provoaca contractia sau contractia provoaca aparitia galmei. Sa nu radeti de mine....intrebam asa...pentru ca asa sus, in dreptul buricului eu nu simt piscoata miscand si nici aparitia/disparitia galmei nu este asortata cu miscari. De miscat copila misca destul de jos, in chilot, sau oricum, sub linia buricului. Galma de care spun e cam cat pumnul meu si centrul ei este undeva pe linia buricului. S-a mai intamplat cuiva? Mie mi se intampla de la prima contractie avuta, adica de la 22 saptamani, mereu in acelasi loc MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Si eu am 22 saptamani si simt tot la linia chilotului miscari, dar nu am nimic pe la buric, nu stiu ce sa zic.

Mi-am facut primul Clexane si nu prea am stiut cu ce viteza sa injectez, dar nu stiu cum se poate descrie viteza.



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Dara, multumesc pt raspuns, deci ai ramas cu 0.4 pt ca iei 2 aspenter /zi, nu doar unul, am inteles acum.

Tonirro, si eu simt acea "galma" exact in dreapta buricului si eu cred la fel, ca e funduletul lui bebe care parca se gheia o pauzaste acolo, dar nu avem exact cum sa stim. Ma bucur ca sunteti bine si tu si bebelina, dar ai grija cu contractiile!


29+

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.
Tratament sarcina actuala: Clexane 0.6, 1 aspenter, 2 acid folic 5 mg, 2 magne B6, 2 no-spa, 1 ovul arefam 200 mg, 1 elevit, 1 cetebe 500mg, 1 capsula ulei de peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Vroiam sa scriu "cuibareste", am am scris altceva, dar a fost cenzura de fapt
Eu il simt sus deja, prin coaste, dar nu ma loveste sa ma doara, ci se misca si se invarte foarte puternic.

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.
Tratament sarcina actuala: Clexane 0.6, 1 aspenter, 2 acid folic 5 mg, 2 magne B6, 2 no-spa, 1 ovul arefam 200 mg, 1 elevit, 1 cetebe 500mg, 1 capsula ulei de peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Toni, nu stiu daca ajuta la ceva, insa eu dupa ce mananc am palpitatii la inima, gen cam cum ai tu contractiile. Nu stiu, ca si cum pleaca sangele sa digere si nu mai e asa mult in muschiul inimii. Cardioloaga mi-a zis ca chiar pleaca sangele sa digere, in cantitati mai mari cum ar veni.



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Carpediem, in viziuna dnei dr Avram nu iau 2 Aspenter, ci doar unul :)
Dna dr Avram a zis sa fac de 0.4 in loc de 0.6 ca sa iau 1 aspenter pe zi, nu 2.
Doar dna dr. ginecolog ma pune sa iau 2 si eu o ascult.

Stiu ca alte fete care fac heparina iau aspenter 1 la 2 zile sau 2 pe saptamana. Nu zilnic.



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Pai eu nu zic ca e rau pulsul, ziceam de stetoscop ca sa stai linistita :)

Fetele, in Bucuresti aveti idee pe unde se gaseste Inohep? Ca pe net vad cam pauza la Sensiblu si Dona. Dna dr. Avram mi-a zis ca au crescut cam brusc d-dimer de la 212 la 610 intr-o luna si ca e cam devreme la 22 de saptamani si ca poate ar trebui sa incep heparina sau sa mai asteptam 2 saptamani, s-o intreb pe dna dr. ginecolog (i-am dat sms ca nu poate vorbi acum). Si mi-a zis Inohep 0.45 seara ca are acoperire mai buna pe 24 ore sau Clexane 0.6, la greutatea mea. Si nu as vrea sa ma bag la Inohep daca nu se gaseste.



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*


eu zic mai bine sa incerci clexane - se gaseste mai usor din cate vad eu, eu chiar azi mi-am luat reteta de la helpnet

mihaela - frumoasa burtica si spatioasa
cu credinta, va fi bine, esti pe ultima suta de metrisori
gabi - bafta la doctor
dara - seara intre 20-22 cam asa mege clexane-ul
cu aspenterul,ai iau sapt viitoare si dupa aia il iau la 2 sau la 3 zile. Stiu si eu de fete care au luat pana lanastere .. nu stiu ce sa mai cred. Eu in sarcina asta nu am facut nici antifxa nic d=dimerii
aa .. si eu fac si clexa de 0.4=0.5 de la nceput si am luat si aspenter in fiecare zi .. acum ... stiu doctorii tai mai bine
Uite de-aia am p[referat un singur doctor .. cu cat mai multe pareri .. cu atat te turmenteaza mai mult

in 31+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Multumesc fetele, pana la urma incep Clexane 0.4 ca sa fie doza mai mica sa pot continua cu aspirina, ca a zis dna dr. Avram ca la rezistenta la artere si preeclamsie e mai buna aspirina si ca sa n-o rarim (daca faceam 0,6 cum se potriveste la greutatea mea - asa mi-a zis dr. Avram, ca e in functie de greutate, ar fi trebuit sa raresc aspirina). So, ca sa pastrez Aspenter, fac doar 0.4 clexane, nu 0.6. Incep din seara asta, mi-am cumparat 3 seringi pana fac rost de reteta compensata. Am ramas pe Clexane 0.4 ca e mai mic ca doza de Inohep 0.45 (care era echivalent cu Clexane 0.6, cica). Ginecologul si-a dat ok-ul.

Voiam sa va intreb, cine injecteaza seara, cam pe la ce ora inseamna 'seara'? Ca am vorbit de 3 ori cu dna dr. Avram azi si n-am mai intrebat si ce inseamna seara.

Danezza, am intrebat pana la cate saptamani continui cu Aspenterul si mi-a zis 28-32 si ca a dat si pana la 36 si chiar pana la nastere.

Am vazut in prospectul de Clexane ca daca faci de 0,2 clexane, se poate face si 2 ore inainte de o interventie chirurgicala, daca e de 0.4, cu 12 ore inainte. Doar sa nu fie anestezii in coloana, dar se poate face cezariana cu anestezie totala.

Inteleg ca trebuie sa injectez si bula aia mare din seringa.

Tin pumnii Mihaela, o sa fie totul bine.



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Dara, da trebuie injectat si bula din seringa. Eu am inceput de azi dimineata sa injectez jumatate de seringa. Am facut asta pe la 8:30 si injectez, parerea mea, in seara asta la 20:30, ma gandesc ca la 12 ore e ok... Uite voi citi si eu prospectul la Fraxi, dar chiar m-ai linistit cu ceea ce ai postat - ca la 2 ore dupa injectare clexane de 0.2 se poate interveni. Eu fac fraxi de 0.3 si acum il si injumatatesc, deci de 0.15 la 12 ore, ar trebui sa fie total safe. Multumesc de incurajari!
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput