Gravidute cu trombofilie - capitolul 7

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Dara, dupa cum arata stocurile cred ca o sa gasesti mai repede clexane, dar asta poate fi pentru perioada asta, ce poti sa faci e sa-ti iei reteta pentru 60 de zile si de la sensiblu am luat eu clexane fara sa platesc nimic suplimentar. Asa esti asigurata pentru e luni.

MTHFR C677T Homozigot
+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui danezza

e bine fata, stai linistita
lasa si stetoscopul ca mai ai un pic si o vezi face to face. sa nu cumva sa nu ne anunti

in 31+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

si fii sigura ca va anunt! Sper sa am acces la net in spital, daca nu, poate imi lasati un nr de tel PM si va dau si eu mesaj cu nr meu si sigur va anunt. Doamne ajuta sa fie bine! Nu mai cumpar nimic, ma duc la eco luni, daca nu nasc, si gata! fetitei deja ii "zaresc" prin burta piciorusul!
Si trebuie sa le zic de streptococ la nastere ca abia am terminat tratam (nu stiu daca am scapat de el) si ar tb sa recoltez peste 10 zile, asta s-ar implini tot luni. Ce sa mai zic...noi nu mai putem controla nimic acum! Gata, depinde de altcineva
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Dara, eu nu stiu ce sa zic de Inohep, dar iti sugerez sa dai si o cautare la Farmaciile Bella Dona, eu acolo am gasit Fraxi cand nu gaseam pe nicaieri. Atat iti pot spune si multumesc oricum pt tot.
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Am pus si eu o poza cu noi la 34 de saptamani.
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Buna fetelor
Dara eu fac Inohhep si am gasit foarte usor la una din farmaciile de cartier, dc vrei iti pot da un nr. de telef. al unui dr. care l-am primit de la Fundeni, vb cu el si o sa-ti trimita injectiile la una din faramciile sensiblu.
Noi manine mergem la eco. s-o vedem pe pitica daca e in grafic si sper sa fie ca la cat de activa este zici ca o aleraga careva prin burtica.
Si joi mergem si la Fundeni cu eco, mai vine careva joi la fundeni?

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Multumesc fetele, pana la urma incep Clexane 0.4 ca sa fie doza mai mica sa pot continua cu aspirina, ca a zis dna dr. Avram ca la rezistenta la artere si preeclamsie e mai buna aspirina si ca sa n-o rarim (daca faceam 0,6 cum se potriveste la greutatea mea - asa mi-a zis dr. Avram, ca e in functie de greutate, ar fi trebuit sa raresc aspirina). So, ca sa pastrez Aspenter, fac doar 0.4 clexane, nu 0.6. Incep din seara asta, mi-am cumparat 3 seringi pana fac rost de reteta compensata. Am ramas pe Clexane 0.4 ca e mai mic ca doza de Inohep 0.45 (care era echivalent cu Clexane 0.6, cica). Ginecologul si-a dat ok-ul.

Voiam sa va intreb, cine injecteaza seara, cam pe la ce ora inseamna 'seara'? Ca am vorbit de 3 ori cu dna dr. Avram azi si n-am mai intrebat si ce inseamna seara.

Danezza, am intrebat pana la cate saptamani continui cu Aspenterul si mi-a zis 28-32 si ca a dat si pana la 36 si chiar pana la nastere.

Am vazut in prospectul de Clexane ca daca faci de 0,2 clexane, se poate face si 2 ore inainte de o interventie chirurgicala, daca e de 0.4, cu 12 ore inainte. Doar sa nu fie anestezii in coloana, dar se poate face cezariana cu anestezie totala.

Inteleg ca trebuie sa injectez si bula aia mare din seringa.

Tin pumnii Mihaela, o sa fie totul bine.



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Dara, eu fac clexanul seara la ora 20.00, merge intre 20.00-22.00 din cate stiu eu.

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.
Tratament sarcina actuala: Clexane 0.6, 1 aspenter, 2 acid folic 5 mg, 2 magne B6, 2 no-spa, 1 ovul arefam 200 mg, 1 elevit, 1 cetebe 500mg, 1 capsula ulei de peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mai am o nedumerire, mi-a zis dna dr. Avram sa fac sapt. viitoare hemoleucograma si d-dimeri din nou, dar cand am intrebat de anti-FXa mi-a zis ca nu trebuie sa fac si m-am nedumerit. Voi la cat timp ati facut anti-FXa de la inceperea injectarii?

merci Carpediem, mi-a aparut mesajul tau dupa ce am scris :)



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

dara, eu ora de seara am fixat-o in functie de ora de luat Aspenter. Adica, dimineata eu apuc sa pap de mic dejun si sa-mi iau vitaminele, deci si Aspenterul pe la ora 10:30 - 11. Astfel, fac anticoagulantul la 12 ore distanta. Nu mi-a spus nimeni, dar m-am gandit eu ca ar fi ok sa fie distanta egala si constanta intre antigregant si anticoagulant.



MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000, 3 duphaston, 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, 2 Aspenter pe saptamana
in 15+ cu baietel mititel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Dara, zi-mi te rog, de ce ti-a zis dr Avram ca daca ai face clexane de 0.6 ar trebui sa raresti aspenterul? Eu fac 0.6 si iau aspenter zilnic din sapt 18 incoace, deci nu e ok ?? Si de poimaine scot aspenter si maresc clexane. Daca tie ti-a zis ca e dupa greutate clexane si ti-a zis ca ti s-ar potrivi 0.6, mie la 84 kg care mi s-ar potrivi??
Offf... Si inainte eram nelamurita, dar acum sunt in ceata rau ...

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.
Tratament sarcina actuala: Clexane 0.6, 1 aspenter, 2 acid folic 5 mg, 2 magne B6, 2 no-spa, 1 ovul arefam 200 mg, 1 elevit, 1 cetebe 500mg, 1 capsula ulei de peste

Mergi la inceput