Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (27)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Parintii mei stau la casa si cresc pasari + cateva animalute.
Eu am carne de curcan , mielut si porc.
Am inceput sa caut retete de pe site-ul care l-am postat pe perete pe FB acum cateva zile. Vreau sa fac ceva usor si gustos si nu mult pt ca suntem invitati la parinti si nu vreau sa arunc mancare mea.


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Si eu aduc de toate de la tara. Eu nu ma omor dupa gustul pasarilor de tara, dar incerc sa manac cat mai bio. Pt cel mic o sa aduc gaina si curca.
Si eu o sa fac o rulada de curcan. E destul de fad curcanul. Noi nu prea mancam porc, dar de Craciun gatesc si porc. In sarmale pun din toate si porc, si vita, si pui si curcan. Si fac si in casa carnati, toba, leber, cartabosi.
Dar parca as mai vrea si altceva, mai altfel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

bau bau fetele
Mihaela o astept pe madra sa se trezeasca si ii pun poza :) cu chelia !
Paula felicitari !!! bine ca ati scapat de erorile astea ! Acum cred si eu ca te-ai usurat . Bravo !!!
Anda mie dr pediatra mi-a zis ca la ei se aude totul foarte bine , ca fiind micuti toate organele sunt acolo si fiecare vibratie, zgomot se simte
Spor la impodobit bradul
Ruxi adoarme singura , o pun in patut, ma cearta , api ii pun suzeta si se joaca cu animalutele prin pat sau se uita la carusel pana adoarme. Acum s-a trezit si se trage de picioare :)
fug sa ii fac poza la chelie : Mihaaaaa !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Roberta, la voi cele care sunteti plecate, tendinta este sa faceti cat mai traditional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty
doctorul ala nu are nici un drept sa te judece. Altul.....garantat!
In UK noi avem ceea ce se cheama cartea rosie a bebelui. E valabila de la nastere pana merge la scoala. Si acolo, printre altele este un grafic cu greutatea. Si spune ca la cutare luna/saptamana bebe trebuie sa aiba greutatea x. Si apoi se deseneaza un grafic care trebuie sa fie ascendent. Are o linie care e normala, apoi una deasupra si alta dedesubt. Atata timp cat e intre cele 3 linii e ok.
Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Aceste grafice se gasesc si pe net, daca dai cautare "grafice de crestere la bebelusi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

Florina , ti-am zis de Anastasia mea ? Ti-am zis, dar iti mai zic inca o data ca sa te linistesti

Deci: Anastasia, pana la 2 ani si un pic cand am intarcat-o a stat numai atarnata de mine. In brate sau la san, nu conta, ea eera atarnata de mine... NON STOP.

A adormit numai la san pana cand s-a intarcat, a dormit numai langa mine, tot pana atunci. Asa ca doi ani si un pic, sotul s-a exilat in sufragerie, iar eu am dormit cu copiii in dormitor : Filip in patut, iar A langa mine.

Ma sugea aproape toata noaptea si daca plecam de langa ea si ea nu era in somnul ei cel mai, extra profund, se trezea. Si nu mai spun cum ma departam de ea ca sa ma dau jos din pat sa mai imi vizitez si sotul Cred ca imi lua cam 5 minute sa ma dau jos.

Bine, asta nu a durat f mult.

Noaptea, mai era cum mai era, dar ziua , daca plecam de langa ea, in maxim jumatate de ora ea era treaza.

Filip, nu a avut chestii din astea , dar Petru o cam mostenste pe sora-sa, cu diferenta ca el noaptea doarme in patut (nici n-am avea cum altfel)

De adormit adoarme numai la san. Si pe il apuca urlatul daca este f obosit, doar ca el se linisteste la san dar si plimbat + leganat in acelasi timp...o veselie

Partea buna este ca ... o sa treaca

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:


Ana, da, mi-ai spus de Anastasia ta, dar nu ma supar sa imi spui mereu Incurajeaza-ma!

Paula, ce bine ca ati scapat! Bravo, stiai tu ce stiai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Florina, uite aici, http://blogulmeumediocru.blogspot.com/2011/10/ce-mai-e-natural.html atinge si problema trezirilor dese/ciclurilor de somn. Ce sa-ti zic? Been there cu Eva, tot asa si cu Filip, mai rau decat la Eva.
Eu nu cred in program si mame facatoare de program, stiu din experienta ca acest program se schimba permanent pana spre 3 ani, si e normal sa fie asa, intrucat copilul renunta la somnicuri, incepe diversificarea, etc.
La noi solutia a fost co-sleepingul, iar pe F nici macar nu m-am mai straduit sa-l culc in patut.
Adormitul la san mi s-a parut intotdeauna o binecuvantare, Eva adormea in 5 minute, tare rau a fost dupa intarcare, cu citit 2 carti, spus 3 povesti, cantat steluta de 2 ori, offf, imi venea sa o bat cateodata.
Pana la 2 ani, Eva a dormit in suturi de cate juma de ora (ziua), adica dupa 30 minute se trezea si tipa, eu saream repede cu sanul, adormea la loc, iar 30 minute, etc. Ea inca este un copil care vorbeste mult in somn, rade, plange, se ridica in fund, are ochii deschisi, dar doarme. Multi copii mici au manifestari de somnambulism, care dispar spre 6 ani. Clar am trecut si prin pavor nocturn intre unu si doi ani.
Din pacate, n-am noroc nici a doua oara de copil care sa doarma lemn, F doarme ziua doar in brate, daca-l pun in pat se trezeste intr-un sfert de ora. Si el plange la trezire, rade chiar cu glas in somn, si da sa tipe, tot in somn

Mi-e teama ca nu ti-am dat niciun sfat, doar m-am vaitat, aolica si ce vine, cand imi amintesc cum se scula la crapat de ziua si era fresh si energica...si de alta etapa, in care o culcam seara, dormea doua ore si se trezea de parca ar fi dormit toata noaptea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

A venit si rezultatul de la medlife
Urocultura cu antibiogr.

NEGATIVA(<1000 UFC/ml)

NEGATIVA

Deci a avut dreptate dr cand a zis ca are "laborantita" nu infectie urinara. Daca ati sti cat de usurata sunt. Ufffffff

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Asa vesti ne place sa primim
Totul e bine cand se termina cu bine!Ma bucur mult.Sanatate maxima!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Vai anaemi, greu ti-a mai fost si iti mai este, trebuiesc facute multe sacrificii, de aceea, avem nevoie de intelegerea sotilor nostri, de ajutorul lor si atunci cred ca putem trece peste orice. Daca avem liniste in suflet, nimic nu mai conteaza.
Aceasta situatie atat de delicata , perioada cand copiii sunt mici , cand trebuie sa dormim separat de sotii nostri, este perioada care daca ai trecut-o cu brio, inseamna ca avem cu adevarat noroc de un sot minunat, de o fam minunata si merita sa-i multumim lui Dzeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Pusese cineva un filmulet pe fb, cu o fetita care dormea numai langa/ pe tac-su. E, cam asa era Anastasia mea, dar cu mine

Vroiam sa mai zic de diversificare asa:
-cu F, am inceput devreme (fff devreme); eram stresata mereu sa mance tot, sau aproape tot; el oricum manca si nu prea s-a intamplat sa nu manance. Acum manaca f bine, nu am probleme cu el.

-la A, am inceput teoretic la 6 luni, dar nu a fost interesata de subiectul asta
Manca ffff putin si cand eram si eu bucuroasa ca a luat 4-5-7-10 lingurite, vomita tot, tot.
Abia in jur de 9 luni a inceput sa mai manance si ea. Statea mereu cu noi la masa si-i mai dadeam din mancarea noastra (ne gateam si inca gatesc , in general, destul de dietetic...ca pt bebelusi )

De alaptat o alaptam cand vroia muschiu' ei . Inainte de masa, dupa masa, in timpul mesei...oricand.

Nici dupa ce s-a intarcat nu a devenit fan mancare. O las in pace, cand ii este foame cere

Acum ,sa vedem cum o sa fie Petru !

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput