Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (27)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Anda, imi pare rau de problemele cu bebelina ta. Nu ma pricep f tare, insa greutatea nu mi se pare asa alarmanta. Iar despre zgomotele din burtica, si la al meu se aud, desi mananca f mult. Cred ca si burtica lor face zgomote ca si a noastra. Sper sa primesti vesti bune de la medic!

Felicia, ce bine ca ati trecut de puseu! Acum iti mai tragi si tu sufletul!

Mamutz, da Doamne sa fi fost proba contaminata si bobo sa fie bine-mersi!

Mai, nu stiu ce sa ma mai fac cu Stefan. Doua probleme avem si noi, una cu mancarea, alta cu somnul, parca una mai mare ca alta. Noi nu progresam deloc, la aproape 4 luni mananca la 2.30 ore zi si noapte. Parca noaptea mai rupe cate 3 ore pauza, dar ziua nu ma scapa deloc. Deci noi avem 7 kile jumate, si luna asta a luat deja 600 gr in doua sapt. Cred ca totusi am si eu aici o vina, pentru ca in prima luna cand nu stiam sa 'comunicam'. il puneam la san la orice plans, a.i. copilul meu cred ca a inteles ca sanul este rezolvarea pt tot. Partea nasoala este ca daca-i este foame, pai sa te tii nene, ca urla de efectiv ramane fara aer. Si are niste pulpaneeeee...!
Nu stiu ce sa-i fac. Nu il pot lasa sa planga de foame. Nu stiu ce ne facem cand incepem diversificarea, caci pana ii pasez eu legumele, el lesina de urlat.

Ei, si acum cu somnul. Aici chiar am nevoie de un sfat, sau eventual daca aveti vreo resursa de unde pot citi cate ceva. Adoarme greu, aproape numai la san, si se trezeste tot timpul plangand. Ziua doarme cam 3 ore (uneori mai mult), si de fiecare data cand se sime obosit, plange si nu se lasa pana nu il pun la san. Ei, cand este asa, intr-un minut doarme, deci el foloseste sanul pe post de unealta de adormit. La fel si seara dupa baita, il pun la san, si stam asa pana adoarme.
Altfel nu se poate, nu se linisteste a.i. sa adoarma, ba chiar ii creste agitatia pana nu ne mai intelegem. Am incercat si varianta cu pusul in patut inainte sa doarma, varianta cu mangaiatul pe burtica, varianta cu LP... nu se poate. Devine agitat, da din maini si picioare pana o da in plans.

Apoi... in momentul in care il pun in patut, se trezeste instant. Si o luam de la capat... problema nu ar fi adoarme la san, dar chestia asta cu trezitul ma termina, mai ales seara, cand ma straduiesc sa il adorm si sa il transfer in pat chiar si cate doua ore (mai am si eu de facut un dus, un pipi etc.).
Si nu inteleg desi mereu cand se trezeste, chiar si dupa acele atipiri in brate, se trezeste plangand. Doua sapt a fost mai bine, adormea imediat dupa baita, era ok. Insa iarasi am inceput cu muncile pentru adormit. Ce sa-i fac? .... O sa citesc de pe askdrsears, poate preiau vreun pont de acolo si il pot aplica. Stiu ca in timp problemele acestea se vor atenua...

Sa aveti o noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Ruxiii imi pare rau ca si la voi sunt probleme cu papatul...dar dc doctorii te-au asigurat ca nu ai de ce sa-ti faci griji, e confortabil.Mie mi s-a vorbit de malnutritie, s-a gandit dr la existenta unor malformatii pentru care m-a trimis sa fac eco abdominal.E adevarat ca nu ne-am dublat greutatea, iar de la 3 luni jumatate la 4 luni jumatate am luat doar 500 de grame.Si ca se aud mai mereu zgomote prin burtica...
Felicitarii pentru progresele micutei Sara-Ioana si pe bebelina mea o cheama si Ioana

Lorialex imi inchipui ce fericire te cuprinde cand ii privesti.Eu cand ma uit la micuta mea ma inunda asa o fericire si o recunostinta ca Dumnezeu mi-a dat acest dar sa am si eu un puiut, sa fiu si eu mamica.

Alexiaada ai dreptate in marea majoritate este un sistem in care interesele lor financiare sunt mai presus de cele ale pacientilor, insa mai sunt si dr sufletisti, omenosi...am avut fericirea sa cunosc...insa niciunul nu e pediatru.Multumesc pentru ca te-ai gandit ss-mi recomanzi un dr bun, insa nu sunt din Bucuresti.As veni insa, daca nu o sa rezolv problema durerilor de burtica.Macar pot sa am incredere in rezultatul ecografiei abdominale, deoarece medicul imagist este de un profesionalism desavarsit.Eu sper sa nu fie nimic, ma gandesc ca dc er aceva se vedea la morfologie.Dar o sa fac si aceasta investigatie...

Iar de lunguta, este lunguta dr a pus-o pe asistenta sa o masoare de 2 ori si acum si penultima data, de parca nu i venea sa creada...acum ii dadea chiar 70 de cm, insa au scris 38,5 ca parca li se parea mult.Eu nu inteleg cum poate sa creasca mai mult in lungime...o fi o problema ceva?

I-am luat temperatura acum si are 37,9 rectal.Mi-a spus sa i mai dau 2 zile Nurofen sirop si daca creste peste 38,5 Paracetamol.Dar care este cauza...o infectie urinara poate creste temperatura?




Esti o dulce si-ti doresc tot binele Lumii

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

buna seara

anda, poae ii ies dintisorii, febra nu e f mare deci s-ar putea ca asta sa fie cauza


florina draga, eu iti voi spune ce am invatat cu Ana si acum aplic aceiasi metoda. Cand Ana adormea la san si o puneam adormita in patut se trezea plangand din cauza ca se trezea in alt loc unde stia ca adormise. Copilul se considera adormit cam dupa 30 de min de somn. Atunci intra in somn adanc, doar atunci eram in "siguranta" ca nu se mai trezeste.
Bai, nu mint, parca ma vedea cand o puneam jos si parca auzea cum miscam asternuturile cand ma bagam in pat

Asa ca, am invatat-o sa adoarma singura. Nu sunt si nu voi fi de acord cu metoda lasatului sa planga, dar e decizia fiecareia.

asa, la noi a functionat fff bine, fac totul la fel in fiecare seara. Ana avea 3-4 luni. ii faceam in fiecare seara baie, stia ca dupa baie, titi si somn. cum o puneam in sac cum incepea sa caste de somn. na. pana sa ajung aicu mi-a luat ceva.

i-am facut un program f strict pe care nu il incalcam decat ffff rar. Somnul era somn. Am renuntat sa mergem in vbizite si sa stam pana la ore tarzi cateva luni bune...nici acum nu stam f mult.

Deci, in fiecare seara ii faceam baie, incepeam pe la 7 pm, cateodara chiar mai repede pt ca de multe ori Ana dormea de noapte la 7.30 seara. Baie de 10-15 min maxim, masaj si lapte. Este fff important, chiar esential, ca copilul sa nu fie prea obosit. Cand e prea obosit atunci nu va putea sa se linisteasca singur. O puneam in pat, daca incepea sa planga, o luam, o mangaiam pana se linistea si iar o puneam in patut. Daca iar incepea sa plange, iar reptam toata poverstea. In primele seri dura o vesnicie, dar dupa 4-5 seri consecutive, timpul de adormire era tot mai scurt. Dupa 6 luni nu am mai avut nici o problema.

Cu Filip functioneaza si e chiar mai usor. Adoarme singur, nu l-am leganat niciodata. Acum la max 8.15 pm e in pat. la 8.30 doarme.

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

aaa, acum la Filip nu ii fac baie zilnic, e si frig dar si pt ca el are alt program fata de Ana si nici n-am timp sa le fac zilnic.
Ora de somn vreau sa i=o mut la 8pm max.

Parerea mea: fa=i un program si tine-te de el. E foarte normal ca bbii alapatati sa adoarma la san. Daca iti convine f bine, daca nu, invata-l sa adoarma singur. Pe noi suzeta ne-a ajutat f mult. Oricare varianata o alegi e bine. Daca o sa vrei sa adoarma singurel nu te astepta sa vezi minuni din prima seaara, poate nici din a doua, cand Stefan va prinde incredere in el o va face.


Bafta multa!




Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

anda imi pare rau pt problemele cu micuta , te inteleg , si eu duc o lupta conti ua pt a-l face sa pape mai mult... Sa stii ca si el avea la 4 luni 68 cm , pediatra a spus ca e lung , seamana cu tati , dar nu ca ar fi vre-o problema , si in lunile cand a crescut mai mult in lungime a luat doar 500 g . de ex in luna a3a a crescut 6 cm, ceea ce e mult pt un bebe , dar nu mi-a spus ca nu e ok . Si eu ma stresez cu greutatea desi el are 7500 acum la 5 luni dar are si lungimea trecuta de 70 cred... dar ce sa le facem ... eu stau nonstop cu laptele dupa el , apropo de asta Florina , nu cred ca ai vre-o vina ca l-ai pus des la san si deaia papa des acum , si eu ii dadeam lui Gabriel mereu insa el papa rar , ziua la 3 , 4 ore iar noaptea papa la 21 si apoi la 5 dimineatza..
Zgomote se aud si i burtica lui mereu, cred ca e normal ..
Despre adormit.. eu mereu am incercat sa il invat sa stau langa el , sa ii vorbesc , sa il mangai fara a-l lua in brate , daca nu mergea nimic apoi il luam in brate. Asa ca s-a obisnuit sa stea seara cu mine in pat , vorbeste ,se joaca cu degetele mele pana il i-a somnul . Adoarme numai daca il sucesc intr-o parte , asa i-a placut mereu sa doarma , daca e cu fata in sus se foieste pana se trezeste . Il intorc intr-o parte , ma asez fata in fata cu el , il frec pe spate si ii cant incet si imediat adoarme , apoi il pot muta in patut , uneori adoarme chiar si singur in patut vorbind cu jucariile , i-am agatat intr-o parte cateva ca asa sta in pozitia lui preferata ca sa vorbeasca cu ele si adoarme repede.
Mamutz sper ca e bine bobo si nu are infectie
off ce m-am intins
va pup!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Aaa vroiam sa spun despre suzeta. Gabriel desi papa din bibe , nu a vrut suzeta si apela mereu la deget , asa ca am cumparat toate tipurile de suzeta ca sa il dezvat , asa am dat peste suzeta din cauciuc de la chicco pe care o adora. M-am chiunuit cateva zile ca el tot cu degetul invatat si plangea daca nu il lasam , dar am stat dupa el si cum baga degetu; cum i-l scoteam si ii bagam suzeta si pana la urma s-a invatat.
Are dreptate Lissa , ajuta mult suzi.
Despre servici , si eu ma intorceam de la 3 luni daca nu avea problema pe care o are .. asa insa stau pana termina terapia... nu e nimeni in masura sa judece aceasta decizie.. pe mine ma judeca soacra-mea ca vai , cum sa ma intorc la munca si sa las copilul , sa stau macar 2 ani , da asa e ideal si nu doare pe nimeni mai mult ca pe mine faptul ca il las si plec la servic dar daca aici legea e alta ... cine imi da bani , ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Neata fetelor
Natalia mea a dormit de la 10 seara pana la 9 dimineata( s-a foit un pic pe la 3 dar i-am dat suzeta si a adormit iar pe la 7 i-am dat sa suga in somn si iarasi nani pana la 9), si de cand s-a trezit e toata un zambet(cred si eu dupa atata somn) si vorbeste intr-una. Eu sunt odihnita si de pe la 8 stau pe net si astept sa se trezeasca. Acum sta pe patul meu si vad ca se chinuie sa se intoarca pe o parte, trebuie sa am mare grija de acum cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Neatza!

Anda si eu cred ca sunt dintisorii, burtica e "zgomotoasa" la toata lumea (bebei si adulti). Ascult-o pe a sotului tau. 37,9 rectal nu e temp. Daca ar face 38,5 abia atunci i-as da nurofen.

Nu va mai stresati atat cu mancarea. Din experienta mea va spun ca nici cu slujbe nu va manca copilul mai mult daca nu-i e firea. Exista 2 variante: copii care mananca sau care nu mananca. Si eu am fost o stresata, dar n-am rezolvat nimic. Abia acum, la 4 ani, cere de mancare daca ii e foame si a inceput sa mai manance 4-5 feluri de mancare pe langa celelalte 5 uzuale. De foame n-a murit. Pana mai ieri cateva lingurite de mancare la o masa erau suficiente pt. ea. A trait mai mult cu aer si credeti-ma are o imunitate beton. Asa e felul ei. Laptele praf a fost baza mancarii la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

V_florina ce dulce trebuie sa fie bebele tau cu acele "pulpaneee".De program si somnic nu stiu sa te sfatuiesc.A mea adoarme pe la 23 cu suzi la mine in bratic.Si se trezeste pe la 4 papa putin si dupa aceea iar la 7 in fiecare dimineata.

Roberta e buna suzeta de cauciuc de la chicco?Suntem si noi in cautare de o noua suyeta avem 2 de la Baby Nova , dar sunt pt 0+3luni si mi se par cam mici acum.Am fst multumita de ele sunt din silicon, insa nu gasesc pt urmatorul interval de varsta decat de cauciuc.Am vayut la multi copilasi suyete din astea de cauciuc de la chicco si ma intrebam dc sunt ok.

Lissa ma gandesc si eu la asta, dar facem sumarul de urina sa excludem o infectie urinara.

Pt zgomotele din burtica ni s-a dat Debridat.

Pupp toate fetele si e minunat ca putem sa vb intre noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

V_florina ce dulce trebuie sa fie bebele tau cu acele "pulpaneee".De program si somnic nu stiu sa te sfatuiesc.A mea adoarme pe la 23 cu suzi la mine in bratic.Si se trezeste pe la 4 papa putin si dupa aceea iar la 7 in fiecare dimineata.

Roberta e buna suzeta de cauciuc de la chicco?Suntem si noi in cautare de o noua suyeta avem 2 de la Baby Nova , dar sunt pt 0+3luni si mi se par cam mici acum.Am fst multumita de ele sunt din silicon, insa nu gasesc pt urmatorul interval de varsta decat de cauciuc.Am vayut la multi copilasi suyete din astea de cauciuc de la chicco si ma intrebam dc sunt ok.

Lissa ma gandesc si eu la asta, dar facem sumarul de urina sa excludem o infectie urinara.

Pt zgomotele din burtica ni s-a dat Debridat.

Pupp toate fetele si e minunat ca putem sa vb intre noi


Neata
Eu am de la Avent ortodontica din silicon 3-6 luni, au pt toate grupele de varsta.

Bobo doarme singurel, eu mi-am dorit de cand s-a nascut sa il tin mai mult in brate, dar e barbat nu vrea si pace. Cand e foarte obosit il pun in pat la noi si eu sau tati ne intindem langa el, ne apuca cu manutele de fata si in juma de minut e adormit. Cu intorsul pe o parte si pe burtica noi nu am avut probleme ca a fost f precoce. De doua saptamani doarme noaptea numai pe burtica isi intoarce caputul stanga dreapta doar si fundicul il ridica asa intr o parte sau in alta.
Analizele de la Synevo au iesit bine, nu are infectie urinara astept acum de la medlife (la ei prima a iesit pozitiva, dar medliful da destul de des rateuri). Am recoltat in punguta pentru bebelusi. Am spalat ffff bine zona, nu l-am sters la putulica ca sa nu contaminez, se lasa sa se usuce singur si se monteaza punguta. Se dezlipeste banda protectoare din jumatatea inferioara a pungii si se fixeaza portiunea adeziva la nivelul perineului; cand jumatatea de jos a pungii este fixata, se dezlipeste partea superioara a benzii si se continua aplicarea portiunii adezive, asigurandu-va ca orificiu urinar a fost inclus in punga. Imediat dupa ce bebeul urineaza in punguta aceasta se dezlipeste se leaga cu o ata dezinfectata in prealabil si se transporta la laborator in maxim 1,5-2 ore de la recoltare.
FOARTE IMPORTANT! Evitati contaminarea probei de urina prin transferul ei in alt recipient, cum am facut eu prima oara.


Mergi la inceput