Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (27)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Felicia esti tare comica cu balaurul tau. Cat am mai ras! Azi i am zis si eu lui imogen pirat mic, ca ma pandea ascunsa de sub costumas. Tare comica.

Anda au dreptate fetele astea sa ti cauti alt pediatric. Faza cu reprosul nu i a buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Buna seara dragelor
Mihaela si Ruxi are la spate un gol, fara par deloc, cam cat podul palmei , daca vrei ii fac o poza sa vezi, numai sa imi spui
Anda sa iti pove ceva ...prima pediatra care ne-a venit acasa era recomandata de med de familie , tinerica, frumusica si foarte serioasa, rece ...si dupa ce a facut controlul ....am zis pas, eu nu pot continua cu astfel de om . Pe banii mei sa ma tratezi cu sictir ?? Sunt oameni si oameni si sistemul asta este atat de complicat incat fiecare trimite la altul si apoi i se intoarce serviciul . alta treaba : trebuia al meu sa isi faca niste analize, le-a facut la cab medicului meu si cand a fost cu ele la citire medicul mai intai s-a uitat la parafa si a zis ca nu-s bune , sa mearga in alta parte la dl x . A fost si acolo si rez identice, dar astea au fost corecte deci .... eu zic ca ceri cat mai repede parerea altui medic si apoi sa vezi ce faci . daca ai nevoie de o recomandare sa imi spui.
Felicia ce strumfi cuminti ai avut tu si eu lenevesc de 2-3 zile , dar de maine ma apuc de treaba ca am ramas in urma cu toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Doctorul sigur il schimb.Nu trebuie sa ma justific sau sa fiu judecata pt ca nu mai stau cu fata.Numai eu stiu ce e in sufletul meu cand plec de langa ea...
Miha, dar la ce grafic te referi? Mie mi-a spus ca e in minus rau de tot cu greutatea.

Mamutz, tu cum ai recoltat urina?Dr mi-a spus ca exista ceva special pt fetite pentru recoltare.Iti doresc sa fie o greseala de laborator si micutul Nectarie sa nu aiba nimic.Ti-a zis dr care ar fi simptomele pt infectie urinara?

Lorialex eu m-am uitat dar nu vad nimic, in schimb ea mai baga pumnul si degetele si roade asa nervos sau tetina o clantaneste...insa nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Felicia esti tare comica cu balaurul tau. Cat am mai ras! Azi i am zis si eu lui imogen pirat mic, ca ma pandea ascunsa de sub costumas. Tare comica.

Anda au dreptate fetele astea sa ti cauti alt pediatric. Faza cu reprosul nu i a buna.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Felicia ai grija ca esti molipsitoare

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Anaemi iti doresc o perioada usoara acu cand da sa i apara si al doilea dintuc.

Lori imi place cum povestesti si tu acolo. Cred ca e mai fain sa ai 2 copii decat doar 1. Nu am fost pe faza cand ai intrat in grupul nostru, dar Luca a fost programat sau s a intamplat sa vina..... Scuze curiozitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Anaemi iti doresc o perioada usoara acu cand da sa i apara si al doilea dintuc.

Lori imi place cum povestesti si tu acolo. Cred ca e mai fain sa ai 2 copii decat doar 1. Nu am fost pe faza cand ai intrat in grupul nostru, dar Luca a fost programat sau s a intamplat sa vina..... Scuze curiozitatea!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Pai desi ni se parea cam tarziu...am zis sa incercam mai ales pt ca Alexia-i ceruse Mosului un fratior.Asa ca ne-am pus pe treaba, ne-a mai ajutat si Mosul si a iesit...LUCA mult doritul si iubitul si..
Deci mai pe scurt->ni l-am dorit

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Andra la 4 luni bebe ar trebui sa aiba greutatea de la nastere dublata..Asta e o greutate minima, ca sa zic asa....si Sara are la 5 luni 6 kg, repet si 4 doctori mi-au zis sa stau linistita ca este o greutate la limita dar e ok...nu trebuie sa o fortez...ce-i drept azi am duc si eu kk la analiza si maine dimi sper sa duc pis dar asta doar ca sa ma asigur eu...ca nah...nu mi-e usor sa accept ca nu prea papa mai ales ca fiecare masa e un circ...de azi am inceput sa ii dau clar la 4 ore si parca sa zic ca s-a diminuat circul

Oricum sigu prroblema e ca nu prea ii mai place laptele, pt ca cerealele le mananca cu mare placere, la fel si sucul de fructe.

Pufi multumesc pt linkul cu biscuitii!

D-soara mea a devenit de nestapanit se intoarce intr-o veselie, trage de tot, vrea sa se ridice, si-o baga singura pe suzi, e o distractie mare pe noi :)
De dimineata am gasit-o dormind pe burta ...s-a dus pt o perioada cu linistea mea...o sa o vizitez mai des noaptea :)

Anda si eu as schimba medicul...nu are dreptul nimeni sa te certe...oricum eu nu imi dau seama de unde atata tupeu pe doctorii astia...dupa ce ca oricum majoritatea sunt ahtiati dupa bani, si nu isi dau deloc interesul, sfaturile sunt proaste si parametrii lor sunt pe langa mai au tupeul sa mai si judece parintii...parca e vreo mama care nu ar vrea sa stea permanent cu puiul si parca vreuna di. Noi ar vrea sa ii faca un rau copilului...

Mi se pare ca traim intr-o jungla...parca si animalele sunt mai solidare si mai interesate de semenul lor...sunt ingrozita de lumea de azi, de rautate, de non valori, de prostie, de manipularea asta continua, de dorinta de a ni se spala creierele ...of...tare mi-as dori sa reusesc sa ii inoculez Sarei valorile adevarate si sa pot fi mai convingatoare decat societatea sta viciata!
Azi sunt putin mahnita mai ales pt tragedia Malinei...si dincolo de tragedia in sine ma deranjeaza cand se cauta spectacolul din asa ceva, se cauta cancanul, barfa...de parca nu ar fi suficient ca o mama isi va ingropa copilul, ca o femeie s-a simtit atat de singura incat a recurs la acest gest maxim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Alexia iubitadaca nu te superi, da, poti sa i faci o poza lui Ruxi. O pui pe FB? Am sa urmaresc. Multumesc.

Anda mi se rupe mie sufletul cand am citit ce ai scris (ca numai tu stii ce I in sufletul tau cand lasi fata)..... imi pare tare rau, dar ea te iubeste la fel de mult cum orice bebe isi iubeste mama si doctorul ala nu are nici un drept sa te judece. Altul.....garantat!
In UK noi avem ceea ce se cheama cartea rosie a bebelui. E valabila de la nastere pana merge la scoala. Si acolo, printre altele este un grafic cu greutatea. Si spune ca la cutare luna/saptamana bebe trebuie sa aiba greutatea x. Si apoi se deseneaza un grafic care trebuie sa fie ascendent. Are o linie care e normala, apoi una deasupra si alta dedesubt. Atata timp cat e intre cele 3 linii e ok. Doar sa nu cada sub. Imi intr adevarat este la limita inferioara, Dar e super ok. Eu o cantaresc la fiecare 2 saptamani. Acu 2 saptamani a pus numa 200 grame in 2 saptamani. Acum ceva mai bine: 260 grame in 2 saptamani iar eu sunt foarte fericita. La fel si aia de acolo. A mea are reflux si mi a recomandat gaviscon. Dar I am dat 1 luna jumate in care am observat ca punea exact intre 200-300 grame/la 2 saptamani. Atunci am stopat gavisconul si a pus constant intre 200 si 260 grame la 2 saptamani. Sunt sigura ca o sa puna dupa ce incepem diversificarea. Ca eu nu s chiar slabuta.
La 1.72 am 76 kg. Asta daca n am mai pus ceva in ultimele 2 saptamani, caci simt ca talia mi se tot ingroasa de la atatea prajituri
Poate dupa ce incep diversificarea si vad ca sotul o sa se descurce s o puna el la nani singur, poate voi merge si eu la sala. Sper sa nu se faca aprilie pana atunci si sa trebuiasca sa vin in Romania.

V am pupat si eu pe azi, ma duc sa mai citesc ceva, sa mai pun un glob (pomul sta montat de vreo saptamana fara globuri in el) si ne auzim maine. Va pup dulce. Night night everybody.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Am intrat si eu repede doar sa spun "noapte buna!" de mai mult nu am timp sunt in renovari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Ruxiii imi pare rau ca si la voi sunt probleme cu papatul...dar dc doctorii te-au asigurat ca nu ai de ce sa-ti faci griji, e confortabil.Mie mi s-a vorbit de malnutritie, s-a gandit dr la existenta unor malformatii pentru care m-a trimis sa fac eco abdominal.E adevarat ca nu ne-am dublat greutatea, iar de la 3 luni jumatate la 4 luni jumatate am luat doar 500 de grame.Si ca se aud mai mereu zgomote prin burtica...
Felicitarii pentru progresele micutei Sara-Ioana si pe bebelina mea o cheama si Ioana

Lorialex imi inchipui ce fericire te cuprinde cand ii privesti.Eu cand ma uit la micuta mea ma inunda asa o fericire si o recunostinta ca Dumnezeu mi-a dat acest dar sa am si eu un puiut, sa fiu si eu mamica.

Alexiaada ai dreptate in marea majoritate este un sistem in care interesele lor financiare sunt mai presus de cele ale pacientilor, insa mai sunt si dr sufletisti, omenosi...am avut fericirea sa cunosc...insa niciunul nu e pediatru.Multumesc pentru ca te-ai gandit ss-mi recomanzi un dr bun, insa nu sunt din Bucuresti.As veni insa, daca nu o sa rezolv problema durerilor de burtica.Macar pot sa am incredere in rezultatul ecografiei abdominale, deoarece medicul imagist este de un profesionalism desavarsit.Eu sper sa nu fie nimic, ma gandesc ca dc er aceva se vedea la morfologie.Dar o sa fac si aceasta investigatie...

Iar de lunguta, este lunguta dr a pus-o pe asistenta sa o masoare de 2 ori si acum si penultima data, de parca nu i venea sa creada...acum ii dadea chiar 70 de cm, insa au scris 38,5 ca parca li se parea mult.Eu nu inteleg cum poate sa creasca mai mult in lungime...o fi o problema ceva?

I-am luat temperatura acum si are 37,9 rectal.Mi-a spus sa i mai dau 2 zile Nurofen sirop si daca creste peste 38,5 Paracetamol.Dar care este cauza...o infectie urinara poate creste temperatura?

Mergi la inceput