Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (27)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Miha, pentru tine, poate te intereseaza:
http://www.retete-gustoase.ro/link.php?article_key=1373885929&local_session=GYy3j38rxj8HPnVt1oNOAuuEmxE6Xi8XIxPiCIpu5w4%253D
e un meniu vegetarian de craciun.

Apropo voi ce gatiti de craciun? Noi facem de acum cumparaturi pentru ca nu vrem sa intram in aglomeratia care se face in preajma craciunului.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Paula, multumesc mult ca te gandesti la noi.
Eu ma gandeam de craciun sa fac salata de boeuf obligatoriu (desigur fara carne), salata de vinete si legume la cuptor, un tiramisu, inca o prajitura pe care am s o aleg din link ul tau si ma mai gandesc. Pentru sot o sa faca nasa mea ceva carne nu s au decis daca de pui sau vita sau porc.
Mai avem aici foarte traditional asa numitele mince pie
http://www.bbcgoodfood.com/recipes/2174/unbelievably-easy-mince-pies

Noi o sa cumparam atunci pe 24 seara, dar anumite chestii le iau mai repede. Ma gandesc sa mai fac niste oua umplute, poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Paula, bobo tau are un par de zici ca nu i a cazut deloc (sa va traiasca, foarte frumos!!!), pe cand la voi Oana.....vorba ta Kojak.... Dar cica se schimba situatia in timp, asa ca Eliza sigur o sa aiba un par super bogat, de invidiat!

Multumesc tuturor fetelor pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Andra & Betty - merci de sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Anda imi pare tare rau prin ce treci:de la febra bebelusului si pana la asa proba de medic Foarte neprofesionala atitudinea.
Sa stii ca bebelusii pot face febra si de la dintisori-te-ai uitat in gurita???
Succes si fii tare -nu e in nici un caz vina ta ca bebe e bolnav!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Mariaruxi, multumesc pentru link ul foarte folositor!!

Lori

Anda, eu azi am fost la cantarit. A mea are 4 luni si 3 saptamani. Si cat crezi ca are? 5.940 kg. Atata timp cat merge conform cu graficul e ok. Si merge, n are treaba. Imi pare rau pentru ca nu ti a putut spune cauza febrei. Bafta saptamana viitoare la echo.

Felicia da, si fata ta are un par mare, la fel ca si a lui Roxibarbu. Sunt aici cateva fetite si baietei cu super podoabe capilare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Anda, imi pare tare rau de situatie si de comportamentul pediatrei. Si eu as schimba-o. Cred ca totusi in tara se mai gasesc inca medici buni, atenti cu copiii. Aici pediatrii sunt foarte relaxati cu cei mici. Abia ii baga in seama la vizite, nici un control mai amanuntit, ce sa mai spun de analize gen pt infectie urinara. La ei totul trece cu paracetamol. Iar de sunat pt ca parintelui i se pare ceva deplasat cu copilul...e o gluma, ei nu se baga, te trimit sa-l duci la urgente. Macar voi acolo ii puteti suna/contacta cand vreti. Succes sa gasesti pe cineva capabil si ...mai politicos un pic


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Ilida, exact asa e si aici. A fost prietena mea cu baietelul la doctor si i a zis sa nu i dea nimic ca i trece!! La adulti, un doi paracetamol....
S a rugat prietena mea de ei sa i prescrie un siropel.
Eu am senzatia ca de fiecare data cand sun la doctorul de familie sa i zic cate ceva din comportamentul lui Imogen, vai parca am taiat o. Ma considera cred mama paranoica!!!! Si mi e si jena sa mai sun! Asta pentru ca totul aici e gratuit, isi permit!! In romania macar platesti dar te vede cand vrei tu. Eu am sa merg oricum la un control general cand vin in Romania. Sper sa nu mi zica nik. Oricum, am si eu intuitia mea si mi dau seama daca imi zic sa mai merg la alte de partamente doar de dragul de a face clienti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Paula, sa speram ca rezultatele la analize vor fi bune!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Buna seara fete dragi

Cred ca m-a apucat cheauneala, dupa saptamana trecuta. Acum fata imi doarme bine, si cu maxim 2 treziri pe noapte...dar eu acum ma simt mai obosita ca niciodata.
Ieri seara am plecat la somn la 10 iar la 7 cine credeti ca m-a trezit? A mea fata care a vazut ca nu ma trezesc, nici muscata de maini, nici trasa de par...a inceput sa ridice volumul
Si fetelor nu exagerez cand va zic ca era suparata foc pe mine...Cand m-a vazut in picioare a chiuit de fericire...si a ridicat volumul si mai tare

Sotul era in camera cu Bitzu si se ruga sa nu mai tipe pitica sa nu il trezeasca pe balaur... Ei , o ora mi-a cantat continuu, pana cand balaurul a auzit si tzusti la noi in pat! Ana super fericita, canta la toti, ca avea ea chef.

Azi a fost chiar fain cu ei, s-au jucat fiecare in legea lui, am avut chiar timp sa fac si ceva treaba: curat in toata casa (ce nu am mai facut eu de ceva luni bune) si ceva de mancare, rapid evident.
Mi-am gasit fatuca cum se impingea in barile tzarcului si se arcuia de spate si se deplasa prin tzarc..a gasit o metoda sa se deplaseze pe acolo sa ajunga la jucarii.

Anda legat de acel medic cu prea multe pareri personale.. Renunta la el fara sa stai pe ganduri. Datoria unui medic e sa te sustina, ajute, incurajeze in meseria ta de mamica. Sa te informeze corect, sa iti dea sfaturi pertinente, nu sa fie acuzatorul tau principal si sa iti imparta bobarnace in cap ca asa i s-a sculat lui/ei. Acum au citit si ei o carte si gata cred ca detin adevarul absolut si intelepciunea universului!!!.

Uff, mai vroiam sa mai zic ceva dar pic de somn. Fug ca aud pitica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele cucuietele

Intru si eu rapid si scurt ca am citit pe diagonala si nu am retinut mare branza.

Vreau sa urez si eu la multe lunite sarbatoritilor de azi, ieri si...de toata saptamana

Felicitari pt "performante" lui Nectarie si Ruxandrei.

Anda, mie mi se pare f ok cea mica, mai ales ca este f lunga. Iar de medic, si eu sunt de aceeasi parere ca sa o schimbi.
Multa sanatate !

Paula, sa dea Dumnezeu sa fie bine !

Borcanele, noi i-am dat doar lui F de 2-3 ori cand am fost in deplasare. Anastasiei nu i-au placut (incercate tot in deplasare) si lui P, Probabil ca tot in deplasari o sa-i dau.

Despre noi...suntem bine, asteptam sa iasa si dintisorul nr. 2.
Eu am intrat iar intr-o perioada de maxima aglomerare , vreau sa fac f multe si simt ca nu-mi ajunge timpul .

Va pupam pe toate fara exeptie.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Buna seara fete dragi

Cred ca m-a apucat cheauneala, dupa saptamana trecuta. Acum fata imi doarme bine, si cu maxim 2 treziri pe noapte...dar eu acum ma simt mai obosita ca niciodata.
Ieri seara am plecat la somn la 10 iar la 7 cine credeti ca m-a trezit? A mea fata care a vazut ca nu ma trezesc, nici muscata de maini, nici trasa de par...a inceput sa ridice volumul
Si fetelor nu exagerez cand va zic ca era suparata foc pe mine...Cand m-a vazut in picioare a chiuit de fericire...si a ridicat volumul si mai tare

Sotul era in camera cu Bitzu si se ruga sa nu mai tipe pitica sa nu il trezeasca pe balaur... Ei , o ora mi-a cantat continuu, pana cand balaurul a auzit si tzusti la noi in pat! Ana super fericita, canta la toti, ca avea ea chef.

Azi a fost chiar fain cu ei, s-au jucat fiecare in legea lui, am avut chiar timp sa fac si ceva treaba: curat in toata casa (ce nu am mai facut eu de ceva luni bune) si ceva de mancare, rapid evident.
Mi-am gasit fatuca cum se impingea in barile tzarcului si se arcuia de spate si se deplasa prin tzarc..a gasit o metoda sa se deplaseze pe acolo sa ajunga la jucarii.

Anda legat de acel medic cu prea multe pareri personale.. Renunta la el fara sa stai pe ganduri. Datoria unui medic e sa te sustina, ajute, incurajeze in meseria ta de mamica. Sa te informeze corect, sa iti dea sfaturi pertinente, nu sa fie acuzatorul tau principal si sa iti imparta bobarnace in cap ca asa i s-a sculat lui/ei. Acum au citit si ei o carte si gata cred ca detin adevarul absolut si intelepciunea universului!!!.

Uff, mai vroiam sa mai zic ceva dar pic de somn. Fug ca aud pitica...


Felicia, mamica de 2 comori: (Gabriel) si (Ana-Maria)
viitorul suna bine, cu Ana si Gabriel


Where there is a WILL there is a WAY!


Ce frumos povestesti tu aici mai Felicia
Si la noi la fel sambata si dumineca dimineata ne adunam toti in patul nostru king si Luca ne povesteste,ne canta,ne striga,da din tt ce poate numai ca sa ne arate ce tare este,iar Alexia incearca sa-l imite ca sa "comunice" cu bebe si-s asa de scumpi si-i asa o atmosfera de frumoasa de mor de fericire,implinire,...

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput