Strugurasi de Sept-Oct 2011 *14*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

sa nu uit: fetele, inte 10 si 16 decembrie, dand un sms la 848 donati 2 euro pentru un copilut bolnav. Putin de la fiecare poate insemna o viata pentru acest copil nevinovat.
Pentru cine are putere sa citeasca: http://viatacudba.blogspot.com/2011/12/donati-un-sms-daruiti-o-picatura-de.html
S aveti o duminica frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Propusese cineva in urma cu un capitol sa ne descriem cum ne vedem acum unele pe altele,la aproape un an de cand de cunoastem, si de atunci ma to gandesc la fiecare dintre voi .
Fata de unele mi-am schimbat parerea,fata de altele este exact aceeasi .

Ma gandesc si maine scriu un pomelnic cu descrieri din mintea mea....

Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,

Ionela , cred ca am sa trimit si eu un sms pt Bibi. Am luat slingul fetei de la Bogdana care i-a donat lui banutii. Mi se pare un gest superb.

Unii au niste convingeri (apropos de faza cu biscuitii) si asa considera ca e corect ...mai ales daca sfatul vine din partea unui medic. In ziua de azi te lupti cu morile de vant: medici neinstruiti, insuficient informati fara dorinta de a evolua si de a-si schimba conceptiile invechite. Si a doua problema e in convingerea mamei ca face un lucru bun. E greu sa intorci din drum o mama careia i se pare un lucru ca fiind corect si bun pt copilul ei (chiar daca in realitate nu e asa).

Zilele trecute m-am chinuit sa conving o mamica sa isi alapteze puiul. A renuntat la a-i da san "ca nu se satura". Si l-a bagat pe LP. Am intrebat cat ii lua in greutate cu LM si mi-a zis ca a luat si 500 gr/saptamana dar tot "nu se satura...cerea foarte repede tita din nou". A inceput laptele praf cand avea bb o luna. Am incercat sa ii explic ca nu exista "nu se satura" mai ales cand ia asa de bine in greutate. N-a vrut sa inteleaga si pace! Mai mult ...la sfarsit mi-a zis ca nu are timp sa stea cu baiatul toata ziua agatat de tita ca mai are un copil pe langa el si nu are rabdare si nici disponibilitate. Si atunci am renuntat definitiv la incercari..

Lali, eu abia astept sa citesc "pomelnicul". scrie-l mai repejor!

Jade, la 38 intrarectal e febra. Din temp luata din fuldulet se scade 0.5.

Azi vreau sa ma duc sa imi iau bradut! Pun minunea in sling si am taiat-o. Sugerati-mi cum sa o imbrac mai ales ca o duc in sling ca nu ma taie capul. Trebuie sa mergem si in magazine pe unde e cald si nu stiu neam cum sa o imbrac. Daca ii pun dres, body si pe deasupra un overall din fleece o fi bine?!Si o cuprind cu geaca mea. In felul asta cand intru in magazin imi dau jos geaca si ramane ea doar in combinezonul de fleece. Ce ziceti ?!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fetelor!

Eu iar n-am avut stare sa mai dorm

Pinkysor..... pentru Dani!!!!! Sa creasca mare si cel putin la fel de frumos ca pana acum

Hellena - no comment! SUnt shocata...nu am mai auzit ca pediatrul sa recomande pt copil de 3 luni diversificare!!! Iar referitor la cat de rara e boala celiaca, in ceea ce ma priveste, doar atat: de cand am avut prima fetita mi-am zis ca daca exista riscul de 1% ca un aliment/lucru/ om etc sa faca rau copilului meu, eu nu mi-l asum! Ah, si inca ceva: ti-a recomandat banana! Este declansatoare de alergii pana la 6 luni - un an chiar!!! Asadar, numai sfaturi "bune" ai primit! ( Ah...si am zis ca tac )

Lali - hai cu povestea! Chiar daca nu ma include, ca sunt noua printre voi, imi place mult sa citesc ce scrii

Jade - sunteti ok?

Am descoperit aseara blogul Oliviei Steer! NU imi venea sa ma mai duc la culcare! FOARTE INTERESANT...Ma apuc acum iar sa citesc

Duminica excelenta sa aveti! Eu sigur voi avea, pt ca merg la sala si apoi la masaj

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Hellenutza te rog mult citeste aici :
http://blogulmeumediocru.blogspot.com/2011/09/argumente-pentru-o-diversificarea.html



Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ADAUG la postarea oanei ca blogul recomandat de ea e sursa super de informatii documentate!!!

Toata noaptea am construit in gand un mesaj... pe care nu am timp sa-l scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Oana - super blog! Thks!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!
Pomelnicul e inca in scriere.
Vreti cafea,suc,ceva? Haideti ca azi e duminica !

Mie imi place de mor melodia asta...

Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Oana - super blog! Thks!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11




Nanna, mai e si blogul "alexcreste". si acolo am gasit multe informatii super bine documentate si utile.

De la Ionela il aveam si eu.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Tot eu!

Am intrat pe blogul recomandat de Oana , de acolo pe postul acela dat drept etalon! Ei,uite de aia sunt mamici care cred din tot sufletul ca fac bine dand altceva decat lapte copilului mic,foarte mic,prea mic pentru asta. Nu am rezistat sa citesc toata postarea,cu alimente pe varste, alimente introduse absolut toate cu cateva luni mai devreme. M-au apucat nervii! De dimineata asa, ascultand "cele doua cuvinte" si "nonctop". Eu am dat banana copilului de la 6 luni,stiind ca e posibil alergen, dar am incercat terenul sa zic asa, cate un pic,cate un pic, fara sa exagerez,urmarind absolut toate reactiile care ar fi putut sa apara. Nu au apaut, Paul si acum cauta banana cu noaptea in cap. Au toata viata sa manance alimente solide,sau mai bine zis,sa manance alimente in afara de lapte ,de ce sa ii grabim? Sistemul lor digesiv inca nu e pregatit,si nu asimileaza decat o miiica parte din alimente pana pe la 9 luni,cand se dezvolta complet stomacul,rinichii si intestinele( Contrazicetima daca nu am dreptate,nu vreau sa scriu aberatii). Si boala celiaca nu e atat de rara pe cat se crede. Si in plus,pentru ca e o boala provocata de om dand copilului gluten stiind ce poate provoca, consider ca e ca si cum as bea alcool sa ma imbat,ca adult, pentru ca beau toti, chiar daca eu nu beau si stiu ca mi-ar face rau. Imi pare rau dar nu ma pot abtine. Tin minte ca ma contraziceam cu mamele de la tara inca cu mult inainte sama gandesc macar sa fac copii. Si ele imi aduceau argumente de genul celei citate de Oana. Ooo,chiar si acum,nu stiu unde exact,m-am dat in discutie cu o tanti ,si m-a intrebat daca alaptez,i-am zis ca da,si imi spunea mandra ca al ei bebel mananca iaurt,la 4 luni ii dadea danonino cu fructe,nici macar de ala pentru copii,daca asta poate fi un rau mai mic. Asta era din pura lene si " lasa ca altii au crescut mari asa,ii dau si eu,ce eu sunt mai proasta?". I-am recomandat iaurt simplu,la sticla,de la magazin, de ala facut din lapte+culturi lacticee ATAT , fara coloranti si alte alea,si mai tarziu sa i-l amestece cu fructe,desi tot mai multi recomanda iaurtul si fructele consumate separat.Si totusi,daca vrea sa ii dea iaurt cu fructe,sa paseze fructul preferat al copilului,il amesteca cu iaurt si gata,e iaurt cu fructe. Daaa,dar nu e la fel de dulce,de aromat si nu are timp. Daaar,avea timp sa stea in parc la tigari l,sa se uite la filme si alte alea. Stiu,sunt rea,judec si nu ar trebui,dar daca tot se poate,de ce sa nu ii crestem cat de cat sanatos? E de ajuns ca nu putem sa le dam fructul si leguma direct din gradina ,ca suntem stresati si cu atatea moduri de crestere a copilului ne dam peste cap. Diversificarea se incepe intre 3 luni si un an , se incepe ba cu citrice,ba cu mere cu biscuiti,ba cu banana,ba cu avocado, eu dupa cine ma iau? Fiecare e convingator in felul lui, citind pe fiecare ,ascultand pe fiecare,inclini sa ii dai fiecaruia dreptate pentru ca stie cum sa invarta cuvintele. E,eu nu stiu,le spun asa cum stiu,asa cum imi vin,in limbaj simplu,dar va spun, nu mai stiu cum sa scriu sa nu jignesc,sa nu se simta lezata vre-o mamica: nu faceti experimente de genul asta pe copii , daca le provocam intolerante si aversiuni de la ovarsta foarte mica fata de alimente riscam sa facem din ei adulti anxiosi,care mananca trei feluri mari si late de mancare, caroroa le e frica sa incerce ceva nou,cum spunea pe blogul mediocru " nu fara a apela la hipnoza inainte" , un adult cu mari probleme digestive,ulcere sau gastrite, si altele.

Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput