Strugurasi de Sept-Oct 2011 *14*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mariana, ce super.
Cu siguranta o sa faceti performanta si voi in curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna seara fetelor!

Eu azi am avut o zi plina. De dimineata am fost la un consult la dermatologie. Am mers pentru ca are niste mici cojite pe frunte si pe la urechi. Doctorita ne-a zis ca nu-i nicio problema garava ca e dermatita seboreica si ca mai toti bebeii o fac. A zis sa nu dam cu nimic decat o crema pe baza de ulei de jojoba. Stiu ca s-a tot discutat de dermatite dar nu am retinut daca voi dati cu ceva anume pt dermatita seboreica  El are f putine cojite si ma gandesc sa nu dau cu ceva mai dur, mai ales ca dosctorita a zis ca nu-i nevoie.
Apoi am dost la sala cu Nanna , a fost super!!! Maine mergem iar apoi am ajuns la baby expo dar pe la sfarsitul programului asa ca am luat doar perna pentru alaptat si niste jucarii. Vrem si un carucior sport care sa se stranga f repede si usor sa vedem daca luam acum.

Ooka, bine ai venit la noi in casuta!

Sei, imi pare rau ca Elena are dioptrii, sigur la controlul de un an va fi bine!

Jade, eu as zice sa nu faci nimic momentan. Cand i-ai luat temp? Dupa baita? Oricum il supraveghezi si vezi daca se modifica ceva. Am patit si noi sa avem 37,7 temp luata dupa baita.

Azi pe bebe l-am culcat la 9, e super!

Va pup pe toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Pinky, si noi avem seboreica... eu o dau cu uleiul de corp inainte de baita si apoi o spal usor pe cap... in cateva zile ne-a trecut.
Sa va fie de bine miscarea !!!

Si pitica mea a adormit dupa balaceala cu colacelul, doar k se mai trezeste si o leagana bunicul :P

Ionela, tu spuneai ceva de prospect la vaccin. De unde ai facut rost de el. As vrea si eu sa le citesc. Pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Lena, mersi deci o sa folosesc crema respectiva, am si ulei de jojoba si mi se pare mai safe, fiind natural
Cred ca a adormit dupa baita cu colacelul Trebuie sa-l punem si noi iar intr-o seara in vana cu colacelul ca am tot fost ocupati sau i-a fost mult prea foame si ii faceam baita repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

JAde.. pana la 37.8 rectal nu e febra, daca totusi mai creste pana la 38 incerci sa o scazi natural, prin diminuarea temp din camera, haine mai putine.. daca tot nu scade antitermice..
Insa posibil de la agitatie..pbpseala, daca nu a facut kk, daca ii e prea cald..
Urmareste-o oricum sa nu ii creasca..

HELLENA
.. tu esti mamica lui Petru, si iti asculti instinctul de mama, daca ai luat decizia asta , inseamna ca asa e mai bine pt tine .. oricum la 3 luni Petru statea pe alocuri mai bine decat Elena .. la 3 luni aveam 6300 (insa vreo 200 gr sigur erau kk) si 60 cm.. deci Petru e super super ok, nu stiu de ce ai ales diversificarea de pe acum, insa e decizia ta si o respect!

LEna.. nu ma refeream neaparat la bani cu scaunul de plastic, ci la posibilitatea de a=l aduna repede, de a-l indosi pe undeva .. totusi tind sper cel de lemn insa mai avem vreme de gandit.. sa va cada bine baita.. de abia astept si euu..

Pinkisor
.. sa iti fie de bine sala si shopiingu.. Eu o dau cu ulei de masline si o frec cu un buretel pe cap la baie, si cu piaptan des dupa baie.. pe fata functioneaza de minune cu bepanthene, si spalat ff des..

ELena tuseste, stranuta f mult, si am scos o tona de muci in seara asta, mi-am racit copilul.. ma spanzur ., sa ii dau ceva ?


...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

'na seara!
In primul rand Sei nu te spanzura ca Ela are nevoie de tine. Apoi, ii scoti mucii,ca din cauza lor stranuta,si tot din cauza lor si tuseste.
Jade ai scazut marja de 0.5 din temperatura luata intra curus? Intai si intai il mai dezbraci daca e stare subfebrila,sa nu fie prea imbracat. Daca tot creste temperatura il invelesti intr-un scutec udat cu apa calduta, incet se raceste si ii scade si lui temperatura,dar nu il lasi mult asa,trebuie sa mai caut ca nu mai stiu exact cat il tii asa.
Revin

Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana , pinky merci pt interventie
probabil e de la vaccin...acum doarme , nu vreau sa l trezesc sa o mai iau , dar pe cap si frunte nu este febril
o sa fiu atenta la el , oricum

hellena cam ce varsta are pediatrul vostru ?

_


de T 3+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

lali merci si tie
37.7 avea fara sa scad nimic , parca 3 se scade , nu ?
o sa l urmaresc atent in noaptea asta

seidana pup elenusul
momentan nu i face nimic , ser in nasuc , aspirat , cam atat
de tusit si eu zic ca tuseste tot din cauza mucisorilor


_


de T 3+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hellena tu oricum esti hotarata si orice ti-am spune noi nu prea conteaza. Atat te rog si aici,probabil o voi face si pe messenger : nu ii da biscuiti de gen pettit beure, nu ai citit mesajul meu ala luung nu-i asa? Nu sunt deloc safe ,au o gramada de porcarii in ei ,mai bine te apuci tu de copt ,dar nici asa nu e bine. Chiar trebuie dat biscuite? si am zis ca ma abtin

Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

nu apuc sa scriu mai mult ca azi am avut pbotezul si maine scoatem copilul din mir

Scriu doar atat

Hellena, imi pare extrem de rau pentru voi amandoi ca ai ales calaa asta si ca ai dat peste asa un pediatru... sincer... Si nu ma erijez in medic... dar sunt multi medici care se dau pediatri pentru ca acum 100 de ani au facut ei o scoala... si de atunci n-au mai pus mana pe o carte si au fost convinsi ca ce li s-a spus lor acum 100 de ani e perfect
da, ERA perfect pentru atunci... Cum spuneam si in alte postari... omul de neandertal traia in persteri si manca vanat crud, nu se spala si dormea pe stanci... si traia foarte bine in mintea lui... Noi de ce nu mai facem asa? Se numeste EVOLUTIE!!! unii medici ignora noile descoperiri si trece civilizatia pe langa ei...

Si DA, boala celiaca e rara dar cumplita... eu nu-mi asim un astfel de risc pentru copii mei. Da, sanse statistic sunt mici , dar pentru acel copil 1 la n e groaznic.

EDIT: POATE NOAPTEA E SFETNIC BUN ASA CA EDITEZ MESAJUL TAIND CE AM SCRIS ASEARA SI SCRIIND ATAT
FIECARE MAMA FACE GRESELILE EI, UNELE MICI, ALTELE MARI. DORESC TUTUROR MAMICILOR SA POATA DA RASPUNSURI COPIILOR LOR PRIVINDU-I IN OCHI , PESTE ANI!!!

Mergi la inceput