Strugurasi de Sept-Oct 2011 *14*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Jade - tu te plangi??? la 57 kg ale tale???

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Sei pai ti-a zis bine ca e prea mica sa ia vreo decizie in privinta ochelarilor. Eu as zice ca n-ai ce cauta cu ea la oftalmo pana pe la 2 ani ca masuratorile alea sunt corecte daca si copilul coopereaza si spune ce vede. Si oricum pana atunci ochiul lor e in dezvoltare si masuratorile sunt relative. Doar daca vezi ca o deranjeaza ceva vizibil cand priveste (gen clipit des, incruntat, frecat la ochi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Jade - tu te plangi??? la 57 kg ale tale???

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11




la 1.60 m sunt muultee

_


de T 3+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Eu scaun de masina nu am,ca nu am masina.
Scaun de masa am model vintage , din lemn. O sa il pozez sa l vedeti. Problema e ca Paul nu il imprumuta,pe scaunul asta sta si la masa noastra,deci il poate folosi linistit cat ii incap bucile in el.

Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Mikka.. de abia astept colacalul si sa o spal cu usul.. imi faci o pofta cand povestesti tu...

Lena.. si eu tot la lemn ma gandesc pe de-o parte, acelasi motiv de scaun + masa, ca e natural, ca e mai sanatos, pe de alta parte as lua ceva ieftin din plastic, ca de abia astept sa o pun cu noi la masa..

OOKA.. fata desteapta ai ca nu vrea plasticul si siliconul, eu asa zic, pe mine ma bate mama la cap sa ii dau biberon iar eu bla bla bla ,
Cu ce o speli pe corp, noi cu ce o spalam nu are sapun deloc.. si parca simt nevoia ca pe par sa o spal cu ceva, ca ii miroase capul dupa o zi.. Tu la cate zile i faci baita?

Nanna.. multumesc pt ca te-ai straduit sa imi dai o explicatie, eu nu prea am incerede in orice medic, fie el cel mai tare din parcare, pt ca in prisma mea pt ei toti sunt la fel.. am totusi incredere in dr de familie.. de ce ? nu stiu.,,

Bujo.. multumesc de explicatie .. initial dr a crezut ca nu vede, pt ca nu reactiona la jucariile ei.. ce stia ea ca fata mea e interesata de pesroane si lucrui noi nu de mamutoi.. m-a intrebat pe mine de urmareste lucrurile
Vedem peste un an cum stam...presimt ca va fi bine

Jade.. ea nu a fost prea mancacioasa, insa socrul a cerut portie la pachet
Scaunul se pune cu fata de abia dupa un an cred... si pe noi ne strange scoica insa in scaun sta prea in fund desi scrie ca e de la 0 kg.. nu inteleg mecanismul zau.. si e pe a treia treapta, cea mai inclinata..
lasa ca o sa dam noi jos kg..


...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Dragele mele, acum m-am mai linistit si am apucat sa intru pe forum, pana acum am fost "in priza", ba cu Petru, cu dr-ul lui (stiti ca azi a venit la el sa-l vada-vizita de 3 luni), ba cu una, ba cu alta, si uite ca de aseara n-am mai apucat nici sa scriu, nici sa citesc ce s-a mai scris. Insa promit dupa postarea asta sa citesc tot.

Ei bine, doctorul a venit la Petru si l-a vazut-consult intreg, rezultat cu un "felicitari!" din partea lui atat pt mine cat si pt Petru.
Petru are 6 kg, 64 cm si circumferinta capului cu 1,5 cm mai mare ca luna trecuta. Suntem in parametrii optimi.
Bineinteles ca i-am povestit patania de ieri seara si....surpriza! DE PROPORTII (nu asa, oricum!). Doctorul nu m-a certat, ba mai mult decat atat, m-a felicitat, spunindu-mi ca am facut bine avand in vedere faptul ca Petru refuza categoric laptele, fie el si dupa cei 300 ml( app, azi pana la 18 seara nu a pus gura pe lapte si NU, NU E GREVA SUPTULUI!) si ca biscuitii petit beurre sunt foarte ok, iar intoleranta la gluten, ca sa nu mai vb de boala ...(am uitat numele) facuta pe acest fond, sunt EXTREM de rare, nepunindu-se asadar in discutie asa ceva.

Am inceput diversificarea Si anume, ce avem voie:
1. suc de morcov crud (5 ml in 1-a zi, a 2-a 10 ml, crescind in progresie .....etc)
2. introducerea sucului de mar-idem suc de morcov.
3. introducerea pulpei din mar
4. banana (o rondea de grosimea degetului, pt inceput, ca mai apoi sa creasca cantitatea cu 1 rondea/zi)
5. biscuiti PETIT BEURRE sau Nesle, sau Hipp, SI NU NEAPARAT FARA GLUTEN DECAT in situatia in care scaunele devin moi=apoase pt mai mult timp.
SAU.....
borcanele cu pireuri de fructe si/sau sticlute cu suc de morcov, morcov+mar, etc...
NU caise, para, citrice, sau alte fructe "exotice".

pt lapte mi-a dat liber la cereale pe la 4 luni, iar pana atunci cica se gasesc in comert cutii Nesle, Milupa, Humana, etc cu "fainos instant" care face laptele ceva mai gros, ca si un fel de cereale, insa nu sunt cereale.


Buuun Toate astea date CU LINGURITA, nu mai specific.
Petru NU refuza lingurita, din potriva, accepta bucuros sa pape asa (recunosc ca pana la ora asta i-am incercat o lingurita de mar+morcov si a papat-o super happy).
Cum si in alte cazuri (gen greutate, inaltime, dezvoltare psiho-motorie, etc) copiii nostrii sunt diferiti si trebuie sa acceptam asta, ca fiecare are propriul sistem de dezvoltare si aici tot despre asta este vb si nu trebuie sa fim atat de vehementi, caci lucrurile nu stau chiar asa. Astazi dr m-a luminat cu multe.
Din pacate insa, internetul si informatiile de pe net nu sunt mereu dintre cele mai corecte, nimeni nu se poate erija in medic pediatru, ma refer aici la google care, daca vrei sa gasesti ceva, iti da informatia sacadata in 20000 de prostii si 1 relatare corecta insa strecurata printre tampenii si e fff greu sa separi "gunoiul" de restul.

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

A! Si inca ceva. Era sa uit.
L-am intrebat ce as putea sa ii dau pt apetit, sa-i creasca pofta de mancare si a refuzat categoric sa ii dea pastile=vitamine sub forma asta sau orice alt supliment (Ca, Fe-chiar daca i-am spus ca transpira la cap si maini, dupa consultul "la pielea goala" a deliberat ca este super ok si nu are nevoie de asa ceva!) Cel mai bine o sa isi ia din putinele lingurite, dar suficiente, de mar, morcov, etc care ii vor face si pofta de mancare mai mare pt lapte
Analize....pt ce?! Eco?! pt....CE???!!!!!
Cam asta a fost...
Daca-mi mai aduc aminte ceva, mai scriu.



Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

T are temperatura luata in fund 37.7
ii fac ceva ??

_


de T 3+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ooka, interior fleece, insert din bbc (are si insert din microfibra) si exterior pul, este AIO. poate fi folosit pana la 2 ani cred

Mikka, am tinut bebelina 25 minute cu colacelul, era destul de serioasa (cred k pentru ca se concentra), dadea din maini si picioare ca o broscuta. temp 35, dar apoi cred k s-a mai racorit.

Sei, dar sunt si din lemn nu foarte scumpe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Alex2011: mergem la piscina pt adulti, acolo merg eu de multi ani si bb intra gratis. Am o amica instructor de inot la Baby Spa,( e o piscina speciala pt bebelusi), ea m-a invatat ce miscari sa fac cu Anton. Deocamdata l-am lasat sa dea din manute si din picioruse cu colacul la gat. Incet-incet o sa renuntam la colac si poate ajungem sa facem si "avionul"(o sa intre cu capul complet sub apa). Fetita prietenei are 8 luni si e capabila sa inoate 4-5 m fara ajutor, apoi oboseste. Sper sa ajung si eu cu micutul meu la asa performanta.

Mergi la inceput