Strugurasi de sept-oct 2011 **12*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Jade, La Multi Ani mamico


Matza, cum sa nu avem rabdare sa citim?Doar suntem obisnuite cu Km luui lali
-ici

Da Sei, in sfarsit am ajuns si noi la pragul de 5


De ce nu putem sa folosim marsupiu vara?

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

am si eu o intrebare, voi cum va adormiti puiutii ziua , la mine nu exista nici o regula, de multe ori la san , uneori in brate sau uneori langa mine in pat, doar seara adoarme singurel la el in patut.oare putem sa le creem o rutina a felului cum sa ii adormim sau e ok modul meu haotic momentan?

Despre reflex nu cred ca se formeaza, cred ca tine de temperamentul copilului,pe Iancu nu prea l-am tinut in brate si nici nu prea a cerut asta dar adora sa fie tinut in picioare in brate sa poata vedea totul. La noi e total invers cu familia ei il tin in brate si il leagana chiar si cand nu e nevoie si noi suntem parintii denaturati care sunt impotriva leganatului atunci cand copilul nu are nevoie.Daca il legan si cand rade cum ii mai distrag atentia cand plange. Trebuie sa existe o arma secreta si pt cand e suparat nu?

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

anca_toma, eu il pun in patut - atat ziua cat si noaptea si adoarme singur. Uneori mai repede, alteori mai greu dupa ce bombane cate o ora.
Nu prea ii place leganat, alintat in brate decat dimineata, cand e foarte odihnit si are chef de bombaneala. Daca e nervos si il pun "la locul lui" in patut se calmeaza imediat. Inconjurat de jucarii si de carusel, ii trece toata supararea. Mai apelam cu incredere si la suzeta.

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Citat:
citat din mesajul lui marryan

p.s. citesc o carte a unui pediatru si acolo scrie ca nu trebuie sa luam copilul in brate cind plinge ca ii dezvoltam reflex si ori de cite ori va plinge el/ea va asocia cu bratele...si eu mereu o iau in brate



nu nu, nu in brate cand plange. nu de alta, dar poate intelege ca il iubim si ca suntem alaturi de el cand ceva nu e ok. Il lkasam in pat sa planga neconsolat, ca sa-i fie clar: pe mama nu o privesc supararile lui. cand e suparat sa nu ne spuna noua... sa-si reprime tristetea



eu votez sa-i incuiem in beci cu lumina stinsa

jade la multi ani! si tinem pumnii pt maine sa nu fie nimic

alayna brrrr eu am fobie de insecte eventual mai spala cu otet pe jos...cica le muta nasul, si paianjenului dar si tie

seidana maaama ce de aperitiveeee, eu anul asta(daca cineva are tupeul sa ma deranjeze) stropesc niste raci cu lamaie, aranjez neshte pateu&cascaval pe platouri...si ma fortez la un cozonac ceva...si gata! pt dureri de masea si raceala poti lua paracetamol(pt durere), sau ibuprofen(pt inflamatie)

ionela protectisul nu-i mai bun dupa 3o de zile¿¿¿ na ca nu mai stiu de cat timp e in frigi

lena fain bancul...si trist

racheel felicitari pt cele 5 kg, la cat mai multe!

matza spor la busnituit!

nu mai stiu cine avea herpes, eu daca-mi iese la buze, tamponez cu otet, ustura, dar trece mult mai repede, plasturii aia la mine mai rau au facut, astupa buba si iese alta langa plasture


a mea fata a stat ieri treaza cam toata ziua, si noaptea culmea, s-a uitat pe pereti pana dupa 1.colicii mamii lor, banditii, daca-i prind le trag un sut....exact la oo!

eu behai la greu, muci mai am cu sacul, si pe langa sotul si-a facut buba la picior de de-abia umbla saracul(el banuie ca s-au rupt ligamentele din cauza efortului)tocmai ieri...si de azi e in concediu

mama a terminat sarmalele, eu ma bag la o lasagna





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

marryan vreau si eu reteta de tarta cu nuci por favor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Anca, mersic am fost la farmacie si am cumparat Aciclovir. Farmacista a spus ca plasturii nu prea sunt eficienti.

Alyana, cum sa omori paianjenul ? Glumesc si eu urasc gazele astea, de fiecare data cand vad unul ma gandesc... daca nu il prindeam se plimba noaptea pe fatza mea
Bine ca nu am luat plasture :P

Ma bucur ca v-a placut bancul si mi-e mi s-a parut ceva nou care nu mai auzisem si funny :P

La multi ani, Jade !!! Ce dai de baut?

Sei, chiar fain meniu... eu niciodata nu am facut pana acum.... k doar mergeam acasa

Marryan, de acord cu Ionela la faza cu bratele.
Si eu incerc sa ii explic lui sotu meu care tot asa zice k e invatata in brate, copilul are nevoiede tine, ori papa, ori dragoste.
Gandeste=-te daca tie ti-ar placea sa stai singurica in pat sa te uiti pe pereti... nu vrei tu dragostea sotului tau, nu vrei pupici si afectiune?
In plus bb a stat9 luni in burtica, ti-a ascultat inima, ti-a auzit vocea... normal sa te vrea aproape de ea
eu zic sa arunci cartea aia :P

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Citat:
citat din mesajul lui seidana


Intrebare.. cum ii dau eu probioticele.. sunt praf.. cum le dizolv ? in ce?

...........................................................................
...........................................................................

pai sunt probiotice picaturi pt copii.... infinit mai bune decat cele praf: Protectis se numesc. 5pic/zi direct in gurita. se tin la frigider si se consuma in 30 de zile de la deschidere


Mami fericita de Mihnea si de Tudor


Ionela pana acum Protectis i-am dat.. dr a zis sa-l schmbam cu bio sun, mai ales ca de 2 sapt nici un rezultat la kk, bine acum din 5 nu stiu cate inghitea ca mai si scuipa..
Praful l-am dat dizolvat in laptic.. nu a obiectat

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

multumesc tuturor si pt urari si pt sustinere

eu din pacate nu ma pot concentra la nimic , am citit tot dar n am retinut nimic , ca urmare nu prea stiu ce si cum sa raspund
sunt prin zona , oricum

_


de T 3+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

marryan vreau si eu reteta de tarta cu nuci por favor

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


Ingrediente:

2 oua, 200 gr zahar, 1 pahar de chefir, 59 gr de ulei, 1.5 pahar de faina, 1 plic praf de copt/ drojdie, zahar vanilinat si 300 grame nuci pisate si sau fructe la dorinta, eu vara il faceam si cu capsuni si cu zmeura, acum iarna merge cu visina in sirop...aici deja la imaginatie

se bat ouale cu zahar pina se topeste zaharul, apoi se adauga chefirul, si se bate putin, si toarna uleiul si se amesteca bine, apoi se ia faina si se amesteca cu praful de copt apoi s toarna in ploaie peste continut dupa ce amesteci bine se adauga zaharul vanilinat si se amesteca putin, intre timp incalzesti cumptarul la 180 de grade si pune continul intro tava de silicon unsa preventiv cu ulei sau unt orice ca sa nu se lipeasca, apoi se pun nicile...eu nucile le mai amestec cu continutul si apoi le torn in tavam apoi le pui la cuptor cam 45-50 minute

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

multumesc tuturor si pt urari si pt sustinere

eu din pacate nu ma pot concentra la nimic , am citit tot dar n am retinut nimic , ca urmare nu prea stiu ce si cum sa raspund
sunt prin zona , oricum

_


de T 3+





Jade trebuie sa fie bine!

21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput