Strugurasi de sept-oct 2011 **12*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

Buna dimineata din campina:)) ce bine e acasa!!! uofffff dar nici acum n u am terminat de despachetat si aranjat prin casa.. tot mai am cate cv.

Am citit aseara din urma si am vazut ca m-a intrebat cnv dc ne mutam inapoi in campina...pai sunt mai multe motive:
1.in brasov nu aveam pe nimeni, adica daca vroiam sa ma duc si eu 1 ora undeva nu aveam cu cine lasa fetita(aici o am pe soacramea care sta la 5 minute de mers pe jos)
2.Chiria si intretinerea mari(mi-a venit intretinerea pe timp de vara 150 ron!!!!)
3.Nimeriseram intr-un bloc de nebuni la propriu... termina unu cu zgomotu incepea altu, mi-era si frica sa pun capu pe perna ca iar incepe ala de sus sa mearga prin casa de-mi tremura si patu:)))
4.frig domne friiiiiiiiiiiig in brasov:)))

Si mai erau cateva care imi scapa acum...

Ideea in principiu e ca sotul isi poate face foarte bine jobul si de acasa momentan este in concediu fara plata 6 luni de zile timp in care el va lucra lamarketingsi promovare bla bla dar nu va primi salariu decat peste 6 luni daca se vad rezultate.. si in vanzari de la care va primi comision;)

plus vrem sa ne deschidem un mic magazin online cu diverse(rochii de ocazie,bal mascat, costumase sexy, aranjamente florale, lumanarele cu modele , asta pentru mine sa am si eu ocupatie si mi-e mult mai usor sa fac asta si sa stau si cu fata;)

Am recuperat tot aseara si in dimineata asta insa nu mi-au ramas decat cateva chestii in cap...


Lali citisem cv de 6 cupiiiiiiiii? mamaaaaaaaaaa:))) pai daca fac cum a facut mandra mea joi eu o iau pe aratura:))) sau daca ar face mandra mea in fiecare zi cum a facut joi...............
sA va zic cum a facut... peste noapte bineinteles ca nu adormit ca mamai a facut bagaje a strans a fosnit tracanit..pana pe la 8 dimineata a fost tare vesela si radea chiuia.. ei a mancat si a inceput howul.. tipaaaaaaaa si urlaaaaaaaaaaaa vaiiiiiiiiiiiiiiiiiii cat o tinea guraaaaaa nu se calma decat daca stateam anga ea o leganam in scoica o tineam in brate(am avut norocca am avut 2 baieti la carat bagaje+mobila)booooooon.. pe drum a dormit in amsina s-a trezit cand am ajuns in campina si a luat o groapa
am ajuns am urcat cu ea tipaaaaaaaaa nu se mai oprea... era 1 deja de mancat nu vroia sa manance nici vorba(tin sa spun ca ea de al 3 dimineata pana al 3 dupaamiaza de obicei dormeaaaaaaaaa dusaaa se trezea cat sa pape putin)boon iau una bucata copil nemancat cobor cu ea pun cupil in carut invart prin fata scarii(ca nu puteam merge mai departe era mobila si toate cele pe trotuar pe scara...) a adormit 30-40 min) bun n-am mai urcat cu ea... am mers la curte la soacramea... tot maraita era cu greu s-a linistit si pe la ora 4 a mancat si ea in sfarsit si a adormit putin... si prima noapte tot asa se trezea tipand ca plangand e putin spus.. noh acum s-a obisnuit rade in hohote cu mine, tipa chiuie ieri a vorbit cu baiatul carene-a bagat netu si ce chiuia ea si zambea n-avea treaba;)))


vaiiiii cat am scris:))) oare are cnv chef sa citeasca tot?:))) is nevorbita mult si s-au petrecut si atatea lucruri.. uffffff

pupcii si revin mai incolo

Cea mai fericita mamica de Kate Rina 28.08.2011

http://burchiu.ro/botez_burchiu_kate_rina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Jade la multi ani !

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

neata...

la multi ani Nicoletelor, Nicolaielor, si la toti/toate care poarta numele, deminutivele de Nicolaei, sa fiti sanatoase/tosi si sa aveti parte numai de bucurii

Sei acum am citit postarea ta din cap trecut de dureri de masea..da eu tot la dureri de dinti duminica am luat 3 paracetamol la diferente de timp de 6 ore, deci daca ei exact cum scrie in prospect nu are nimik rau ce face....imi pare rau ca sa umflat:(, sper sa iti treaca repede

alayana ai o frumusete de fetita, chiar nu trebuie sa te stresezi prea mult, ca ii transmiti starea ta de spirit si piticii care e o dulce.....ma bucur ca nu sa mai speriat fetita....la mine fetita si acum are faze cind se sperie tare...asa sunt ei...dar cresc ei mari ai sa vezi ce frumusete de fete desptepte o sa avem

pinkisor


Jade daca suflu e fizioligic chiar nu ai ce sa te stresezi...cel mai bine sa faci dopler la inimioara sa vada canalele daca sunt inchise, sistolic si arterial...nustiu daca e corect scris insa la fetita mea ambele erau deschise ceea ce spune de cel arterial ca poate fi o patoligie....insa sa inchis spre fericirea noastra la 3 luni si a ramas cel sistolic care se aude dar nu e grav nimik se inchide singur si pina la un an


Sei da serios meniu faci mamico...ei mam invata doar cu salate fel de fel...acum ca alaptezi nici nu stiu ce sa fac
pentru desert am tot timpul idei...dar la mincare sunt cam lipsita de imaginatie

mikka ce mai faci mamico? Maria ce face?

revin ca plinge odrasla

p.s. citesc o carte a unui pediatru si acolo scrie ca nu trebuie sa luam copilul in brate cind plinge ca ii dezvoltam reflex si ori de cite ori va plinge el/ea va asocia cu bratele...si eu mereu o iau in brate

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena.. nu am candida ci sa o previn.. si nu cred ca se referea neaparat la candida genitale...
Multumim de banc.. deci cam doare sa rad
Eu pt herpes luam aciclovir,unguent sau zovirax.. insa am citit pe net ca nu e indicat in sarcina sau alaptare, incerca leacuri babesti.. unde e herpesul? poti incerca cu albastru de metilen..numai ca te picteaza..am auzit si de otet, mi nu imi facea bine, sau pasta de dinti

KLAU, RACH , Alayna. ANDREEA.. multumesc..

Rach.. bravo pt prag.. de acum cresteti ca din apa nu?

Anca multumesc de solutie pt candida. nu am insa dr stomatolog mi-a recomandat preventiv, ca cica antibioticul poate produce candida..

Alayna.. tare faza cu paianjenul..

JADE.. LA MULTI ANISORI!!!!!.. suntem alaturi de tine, sunt sigura ca va fi bine insa.., stai azi alaturi de noi si gasim o solutie sa uitam de necazuri..

Andreea
.. ce tare ca a gasit degetele.. noi nu ne uitam la ele, insa pumnii , degetul le suge.. poate nu o fi interesante pt ea.. ieri se uita la degetele de la picioare,insa dupa 1 min tot jucariile erau mai interesante

Intrebare.. cum ii dau eu probioticele.. sunt praf.. cum le dizolv ? in ce?

Ce sa iau pt raceala?




...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

La multi ani, Jade!!!

La multi ani si lunite si celorlalti sarbatoriti. Imi cer scuze, nu ii mai retin pe toti asa ca nu mai nominalizez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

neata...

la multi ani Nicoletelor, Nicolaielor, si la toti/toate care poarta numele, deminutivele de Nicolaei, sa fiti sanatoase/tosi si sa aveti parte numai de bucurii

Sei acum am citit postarea ta din cap trecut de dureri de masea..da eu tot la dureri de dinti duminica am luat 3 paracetamol la diferente de timp de 6 ore, deci daca ei exact cum scrie in prospect nu are nimik rau ce face....imi pare rau ca sa umflat:(, sper sa iti treaca repede

alayana ai o frumusete de fetita, chiar nu trebuie sa te stresezi prea mult, ca ii transmiti starea ta de spirit si piticii care e o dulce.....ma bucur ca nu sa mai speriat fetita....la mine fetita si acum are faze cind se sperie tare...asa sunt ei...dar cresc ei mari ai sa vezi ce frumusete de fete desptepte o sa avem

pinkisor


Jade daca suflu e fizioligic chiar nu ai ce sa te stresezi...cel mai bine sa faci dopler la inimioara sa vada canalele daca sunt inchise, sistolic si arterial...nustiu daca e corect scris insa la fetita mea ambele erau deschise ceea ce spune de cel arterial ca poate fi o patoligie....insa sa inchis spre fericirea noastra la 3 luni si a ramas cel sistolic care se aude dar nu e grav nimik se inchide singur si pina la un an


Sei da serios meniu faci mamico...ei mam invata doar cu salate fel de fel...acum ca alaptezi nici nu stiu ce sa fac
pentru desert am tot timpul idei...dar la mincare sunt cam lipsita de imaginatie

mikka ce mai faci mamico? Maria ce face?

revin ca plinge odrasla

p.s. citesc o carte a unui pediatru si acolo scrie ca nu trebuie sa luam copilul in brate cind plinge ca ii dezvoltam reflex si ori de cite ori va plinge el/ea va asocia cu bratele...si eu mereu o iau in brate

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Marryan.. eu sincer nu cred a forneaza reflex.. sunt atatea carti in care se zic multe, insa din vaga experienta de pana acu as putea sa zic ca Elena nu a invatat nimic.. adik la un mom dat o leganam sa doarma, au sarit : mama, soacra, vecinele alte babe pe mine ca ce tampenii fac, nu o sa sa mai doarma copilul etc.. i-a vezi sa nu, acu nici macar nu ii mai place leganata, ca de ce o tin in brate atat, ca nu o sa stea in pat.. cand are chef sa fie singura sta si cate 1 h uitandu=se la carusel, si se impinge cand o tin in brate.. cand adormea la titi alta poveste.. ei ce bine ar fi acum sa doarma asa usor... si multe altele.. Copilul zic eu cere afectiune cand are nevoie de ea.. oricum nu pot sa zic ca Ela mea nu prea plange, e un copil f linistit, insa nu cred ca tinutul in brate strica copilul...

nici eu nu prea am imaginatie la mancare, drept urmare nici nu prea fac in ultima vreme, desi gatitul era pasiunea mea..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui marryan

p.s. citesc o carte a unui pediatru si acolo scrie ca nu trebuie sa luam copilul in brate cind plinge ca ii dezvoltam reflex si ori de cite ori va plinge el/ea va asocia cu bratele...si eu mereu o iau in brate

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011




nu nu, nu in brate cand plange. nu de alta, dar poate intelege ca il iubim si ca suntem alaturi de el cand ceva nu e ok. Il lkasam in pat sa planga neconsolat, ca sa-i fie clar: pe mama nu o privesc supararile lui. cand e suparat sa nu ne spuna noua... sa-si reprime tristetea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana


Intrebare.. cum ii dau eu probioticele.. sunt praf.. cum le dizolv ? in ce?

...........................................................................
Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)
...........................................................................

pai sunt probiotice picaturi pt copii.... infinit mai bune decat cele praf: Protectis se numesc. 5pic/zi direct in gurita. se tin la frigider si se consuma in 30 de zile de la deschidere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

uff am trimis de 2 ori aceleasi mesaj


Lena tare bancul


sei e corect ca teoria bate practica...insa mie imi place sa am un reper...sincer nu va conduc dupa spusele soacra-mii sau ma rog a babelor cum au crescut ei copii lor....nici nu vreau sa le aud..mereu le spun daca cineva incearca sa imi zica...ca eu nu fac comparatie cu timpurile de atunci si acum...cite chiemie noi acum folosim si cit de slabi suntem in comparatie cu anii pina in 80...sa fim seriosi...

si ma mai uit si eu asa printre respire prin carti, inca nu am comparat cu ce spun sotii Capraru sper azi sa ajung si la ei sa compar macar...dar la noi chiar are efect...cind plinge Valy eu repede sa o iau in brate si uite asa...acum daca o las in patut si plinge nu tace pina nu o iau in brate


eu azi am inspiratie la o tarta cu nuci sa fac fr simplu si imi ia doar 30 minute per total.



Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput