Manipulari mediatice

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
In decembrie 2009 cand opozitia avea majoritate si un candidat de premier au acceptat refuzul lui Basescu, desi Constitutia le permitea sa propuna premierul


din cate imi aduc eu aminte in acele vremuri opozitia a mers pana la curtea constitutionala. verdictul dat de aceasta a fost mult discutat in presa si negativ.
tema flotei...e ...de discutat ...cat timp B e presedinte el nu poate raspunde penal. nici o instanta nu il poate condamna indiferent de motiv. el raspunde doar de Inalta tradare asupra statului Ro.
dosarul nu poate sta pe loc asa ca s-a judecat (indiferent cum) fara B. era de asteptat din momentul in care romanii l-au ales indiferent de dosarele din spate.

cine naiba sa faca informatizarea votului? cand ei nu sunt in stare de un proiect fara bube. nici psd-ul nici pdl-ul nu au oamenii de calitate...morala si profesionala. De asta Baselul tot a incercat sa-si atraga oameni de gen dar nimeni nu a rezistat prea mult...pt ca daca ai coloana vertebraLA nu poti nici sa inchizi ochii cand seful tau baga mana adanc in sacul statului...

eu personal nu imi aduc aminte momentul cand pdl a guvernat cu psd...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
In decembrie 2009 cand opozitia avea majoritate si un candidat de premier au acceptat refuzul lui Basescu, desi Constitutia le permitea sa propuna premierul


din cate imi aduc eu aminte in acele vremuri opozitia a mers pana la curtea constitutionala. verdictul dat de aceasta a fost mult discutat in presa si negativ.

Refuzul de desemnare a premierului propus de o majoritate parlamenara putea fi motiv de suspendare si CC are doar rol consultativ

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
tema flotei...e ...de discutat ...cat timp B e presedinte el nu poate raspunde penal. nici o instanta nu il poate condamna indiferent de motiv. el raspunde doar de Inalta tradare asupra statului Ro.
dosarul nu poate sta pe loc asa ca s-a judecat (indiferent cum) fara B. era de asteptat din momentul in care romanii l-au ales indiferent de dosarele din spate.

Complet fals. Imunitatea presedintelui este ca a parlamentarilor, se aplica la activitatea desfasurata in exercitarea functiei. Nu este o imunitate absoluta.
Iti dai sema ca nici presdintel SUA nu are asa ceva si nimeni ales in lumea civilizata.
Poate in cazul monarhilor, dar nici acolo nu cred.

Nimeni nu a cerut CC sa se pronunte daca presedintele are imunitate absoluta sau nu.
A decis seful DNA D Morar cu de la sine putere sa nu trimita dosarul in instanta, motivand ca presedintele are imunitate.
De ce crezi ca presedintele urmareste modificare constitutiei chiar la articolele care se refera la imunitate?
Citat:
ARTICOLUL 84
- (2) Pe durata exercitarii mandatului, Presedintele Romaniei se bucura de imunitate.
inlocuieste formularea actuala
- (2) Pres;edintele Romāniei se bucura de imunitate. Prevederile articolului 72 alineatul (1) se aplica īn mod corespunzaor.

A fost eliminata trimiterea la
ARTICOLUL 72
(1) Deputatii si senatorii nu pot fi trasi la raspundere juridica pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate īn exercitarea mandatului.

Din moment ce legiuitorul a specificat ca opinile politice sunt protejate de imunitate, se deduce din spiritul Constitutiei actuale ca Presedintele nu se bucura de imunitate pentru acte si fapte de alta natura. Imunitatea reglementata de actuala Constitutie respecta si
Citat:
ARTICOLUL 16
(1) Cetatenii sunt egali īn fata legii si a autoritatlor publice, fara privilegii si fara discriminari.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege.


Citat:
citat din mesajul lui ela_04
cine naiba sa faca informatizarea votului? cand ei nu sunt in stare de un proiect fara bube. nici psd-ul nici pdl-ul nu au oamenii de calitate...morala si profesionala. De asta Baselul tot a incercat sa-si atraga oameni de gen dar nimeni nu a rezistat prea mult...pt ca daca ai coloana vertebraLA nu poti nici sa inchizi ochii cand seful tau baga mana adanc in sacul statului...

O asemena informatizare ar fi o bagalela, pe care o poate face si un student.
Citat:
citat din mesajul lui ela_04
eu personal nu imi aduc aminte momentul cand pdl a guvernat cu psd...
Din anul 2008 dupa alegeri si pana in noiembrie 2009 cine a guvernat?
Cand s-a luat imprumutul de la FMI, PSD-ul era la putere cu PDL-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:



ARTICOLUL 96
(1) Camera Deputa#355;ilor #351;i Senatul, īn #351;edin#355;#259; comun#259;, cu votul a cel pu#355;in dou#259; treimi din num#259;rul deputa#355;ilor #351;i senatorilor, pot hot#259;rī punerea sub acuzare a Pre#351;edintelui Romāniei pentru īnalt#259; tr#259;dare.

Crede-ma pe cuvant ca atunci cand s-a facut aceasta const. in 1990 Iliescu si cu Iorgovan s-au asigurat bine ...da bine de tot! ca nimeni nu poate sa-i scoata scaunul de sub fund.
Acesta este singurul motiv pt care presedintele poate fi acuzat pe durata mandatului sau.

Restul e apa de ploaie. juridic. principial putem dezbate la infinit ca nu-i bai.
Sti de ce mi-a placut dr contitutional cel mai mult? Pt ca daca la celelalte ramuri de drept se spune ca unde sunt 2 juristi sunt 3 opinii aici textul e clar nu e nimic de dat cu presupusul, de argumentat... asta e, indiferent cum e si asta se aplica. Curat si clar ca buna ziua.

Presedintele Ro poate refuza primul candidat. indiferent al cui e.


Citat:
O asemena informatizare ar fi o bagalela, pe care o poate face si un student.

in ce tara traiesti?!

da...nu am timp sa caut si nici nu imi mai amintesc de psd cand a guv cu pdl. sunt prea obosita acum.
insa imi aduc aminte si acum oroarea pe care am avuto cand am aflat ca iar...vom deveni sclavi pe plantatie la fmi.

App noi cu cine mai votam?! Eu nu mai votez nici cu psd-ul nici cu pdl-ul nici sa ma tai.
mai ramane pnl care nu face fata ... iar era sa zic o prostie...
seara buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Crede-ma pe cuvant ca atunci cand s-a facut aceasta const. in 1990 Iliescu si cu Iorgovan s-au asigurat bine ...da bine de tot! ca nimeni nu poate sa-i scoata scaunul de sub fund.
Acesta este singurul motiv pt care presedintele poate fi acuzat pe durata mandatului sau.

Restul e apa de ploaie. juridic. principial putem dezbate la infinit ca nu-i bai.
Sti de ce mi-a placut dr contitutional cel mai mult? Pt ca daca la celelalte ramuri de drept se spune ca unde sunt 2 juristi sunt 3 opinii aici textul e clar nu e nimic de dat cu presupusul, de argumentat... asta e, indiferent cum e si asta se aplica. Curat si clar ca buna ziua.

Nu te tred pe cuvant pentru ca nu esti preot.
Vorbesti de trimitere in judecata pentru inalta tradare care-i o sanctiunea juridica, luata de un complet de judecata in final, si eu ma referam la suspendare care echivaleaza cu o sanctiune adminstrativa Cel care pronunta sentinta este electoratul prin referendum, si sentinta nu se inregistreaza in cazier.
Ai inteles care-i diferenta?.

Citat:
citat din mesajul lui ela_04 Presedintele Ro poate refuza primul candidat. indiferent al cui e.

Asta spune Presedintele dar spirutul constitutie spune cu totul altceva.
Conform Constitutie presedintele face un act formal sau ca un notar. Se asigura ca este respectata Constitutie, ca este o majoritate parlamentara, care are o propunere si anunta propunerea oficial, asa cum promulga si legile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Vorbesti de trimitere in judecata pentru inalta tradare care-i o sanctiunea juridica, luata de un complet de judecata in final, si eu ma referam la suspendare care echivaleaza cu o sanctiune adminstrativa Cel care pronunta sentinta este electoratul prin referendum, si sentinta nu se inregistreaza in cazier.


ca sa suspenzi pres rom din functie trebuie sa ai un motiv...pana aici logic. nu?
acel motiv se dezbate in cele doua camere, in sedinta comuna, cu un anumit nr de voturi etc etc, singurul motiv din lumea asta, pt care se poate cere suspendarea pres. este inalta tradare.
Ceea ce duce la concluzia logica dupa parerea mea ca pres Ro nu poate fi acuzat sau demis pe perioada mandatului sau decat pt mult discutata tradare.
App de asta, cei care judeca motivele Parlamentului este Inalta Curte unde Presedintele numeste in functie 3 judecatori.
Pana ajunge la electorat de obicei ...te mananca sfintii!

Citat:
Conform Constitutie presedintele face un act formal sau ca un notar. Se asigura ca este respectata Constitutie, ca este o majoritate parlamentara, care are o propunere si anunta propunerea oficial, asa cum promulga si legile.


de asta este introdus un art in constitutie care spune ca daca presedintele nu le promulga in termen de ...parca 10 zile, ele intra automat in vigoare?!

ce culegi tu ca sa te certi cu mine sunt inf de pe net in stare bruta. ca sa poti sa le legi, sa faci legatura intre ele, ar fi trebuit sa citesti nu doar constitutia ci si niscai legi organice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
Vorbesti de trimitere in judecata pentru inalta tradare care-i o sanctiunea juridica, luata de un complet de judecata in final, si eu ma referam la suspendare care echivaleaza cu o sanctiune adminstrativa Cel care pronunta sentinta este electoratul prin referendum, si sentinta nu se inregistreaza in cazier.


ca sa suspenzi pres rom din functie trebuie sa ai un motiv...pana aici logic. nu?
acel motiv se dezbate in cele doua camere, in sedinta comuna, cu un anumit nr de voturi etc etc, singurul motiv din lumea asta, pt care se poate cere suspendarea pres. este inalta tradare.

..
ce culegi tu ca sa te certi cu mine sunt inf de pe net in stare bruta. ca sa poti sa le legi, sa faci legatura intre ele, ar fi trebuit sa citesti nu doar constitutia ci si niscai legi organice.


Haide sa-ti dau sursa, chiar www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=3#t3c2s0a95" target="_blank">textul Constitutiei de pe sit-ul Camerei Deputatilor, care la articole: Art 95 prevede suspendarea pentru incalcarea Constitutie, si la Art .96 Punerea sub acuzare pentru inalta tradare.
Pentru incalcarea Constitutie presedintele suspendat ajunge la referendum, asa ca in 2007 si poate sa fie sau nu demis din functie de electorat.
Pentru inalta tradare ajunge in fata judecatorilor de la Inalta Curte de Casatie si Justitie, unde este judecat si poate fi condamnat.
In concluzie presedintele poate suporta doua feluri de sanctiuni, demiterea ca sanctiune adminstrativa, si condamanarea juridica in cazul de inalta tradare.
Constitutia este foarte clara.

Suspendarea din functie ARTICOLUL 95
(1) Īn cazul savārsirii unor fapte grave prin care īncalca prevederile Constitutiei, Presedintele Romāniei poate fi suspendat din functie de Camera Deputatilor si de Senat, īn sedinta comuna, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor, dupa consultarea Curtii Constitutionale. Presedintele poate da Parlamentului explicatii cu privire la faptele ce i se imputa.

(2) Propunerea de suspendare din functie poate fi initiata de cel putin o treime din numarul deputatilor si senatorilor si se aduce, neīntārziat, la cunostinta Presedintelui.

(3) Daca propunerea de suspendare din functie este aprobata, īn cel mult 30 de zile se organizeaza un referendum pentru demiterea Presedintelui.

Punerea sub acuzare ARTICOLUL 96
(1) Camera Deputatilor si Senatul, īn sedinta comuna, cu votul a cel putin doua treimi din numarul deputatilor si senatorilor, pot hotarī punerea sub acuzare a Presedintelui Romāniei pentru īnalta tradare.

(2) Propunerea de punere sub acuzare poate fi initiata de majoritatea deputatilor si senatorilor si se aduce, neīntārziat, la cunostinta Presedintelui Romāniei pentru a putea da explicatii cu privire la faptele ce i se imputa.

(3) De la data punerii sub acuzare si pāna la data demiterii Presedintele este suspendat de drept.

(4) Competenta de judecata apartine Īnaltei Curti de Casatie si Justitie. Presedintele este demis de drept la data ramānerii definitive a hotarārii de condamnare.

In concluzie cine culege informatii de pe net?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:



ok. ai castigat! esti un tip inteligent iar eu am facut fac degeaba. fericit?! sper...
am terminat supa copilului ma duc sa ma culc.
o seara minunata va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Somn usor vise frumoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Moama,Dece,,,,esti tare.....probabil ai cel putin 10 ani de practica in domeniul juridic.....de aia ne duce media de nas(pe mine nu,e plin de cei ca tine pe net,zau)daca tu folosesti netu` ca pe putere absoluta.....
Bey Ela_04 ai facut facultate degeaba...nu vezi ca Deceneus e mandru nevoie mare ca te-a combatut cu Avocatu` boborului....hac...boscodina ce esti,cum crezi tu ca un mare Deceneus ia in seama argumentele logice ale unuia caruia i-a crapat capu` pe bancile facultatii?Mi-e imi era groaza de asta constitutional...
Acum stiu si de ce.....
Mamico,mai bine supa....ca te pui cu puterea boborului?
A avut dreptate Lapusneanu.....
Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Vad ca PDL-ul prin intermediul lui Emil Boc a lansat un atac manipulator la demersul USL la Bruxelles, cum ca USL-ul a cerut analizarea si sanctionarea Romaniei pentru derapaje de la democratie.

De ce este manipulare?
Pentru ca PE nu adopta sanctiuni si apoi analizeaza sesizarile. Procesul este invers.
Analizeaza, daca se confirma abateri avertizeaza, si daca nu se corecteaza anomaliile semnalate se recurge la sanctiuni.

Primele sanctiuni sunt retragerea dreptului de vot parlamentarilor Romani la Bruxelles si abia in ultima instanta sanctiuni financiare.

Daca puterea se plange ca ne sanctioneaza Europa, inseamna ca recunoaste existenta abuzurilor si ca nu vor sa le corecteze, pentu ca doar atunci se aplica sanctiunile.
USL-ul a declasat un demers, dar mingea este in curtea PDL-ului si depinde de ei daca Romania va suporta sanctiuni sau nu.


Mergi la inceput