Manipulari mediatice

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Sa fie pt ca alea sunt tv-uni private si dincolo de faptul ca in principiu pot difuza ce vrea muschiul lor, mai tre sa si faca bani din asta?


offf, cum se ocupa altii de guvernarea asta care in principal asta tre sa faca, sa guverneze, in loc de plagiaturili lui Ponta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Desigur, lucialu, sa ne concentram pe lucrurile bune si sa lasam furtisagurile la o parte.

Dar esti de acord s-o facem pentru toti, putere si opozitie sau numai pentru unii ?

Eu cred ca nu e buna pozitia asta pentru nimeni, dar, de gustibus ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Lali, cand am dat de inteles ca nu as vrea sa plateasca toti cei care au ceva de platit la capitol infractiuni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu asta am inteles cand i-ai cainat pe cei care se ocupa de guvernare in loc sa se ocupe de plagiate. Mea culpa daca ai vrut sa spui altceva.

Apropo, noul maxim istoric al cursului de azi de cine tine ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

nu stiu... Intreaba-l pe Guran sau pe Isarescu. Pe bune, eu iau o pauza ca zici ca suntem in plin joc de tenis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Merci ca mi-ai aminti de Guran, saptamana asta n-am mai avut timp de el.

Distractie placuta la tenis !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

manipularea tv - cateva idei interesante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

nu stiu... Intreaba-l pe Guran sau pe Isarescu. Pe bune, eu iau o pauza ca zici ca suntem in plin joc de tenis.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



chiar crezi ca dup-o saptamana de cand tot ameninti ca pleci din discutie te mai crede cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

B1tv - a prezentat un document ca un raspuns la o cerere adresata ORNISS, si in care se afirma ca la CSAT au participat pesoane fara certificat ORNISS.

Citat:

www.romanialibera.ro/actualitate/politica/update-orniss-dezminte-ca-mai-multi-demnitari-au-participat-la-sedintele-csat-fara-certificate-272242.html" target="_blank">ORNISS dezminte ca mai multi demnitari au participat la sedintele CSAT fara certificate

Oficiul Registrului National al Informatiilor de Stat (ORNISS) a dezmintit, miercuri, comunicatul aparut īn presa potrivit caruia mai multi demnitari care fac parte din Consiliul Suprem de Aparare al Tarii (CSAT) nu ar avea certificate emise de aceasta autoritate.

ORNISS face, pe site-ul oficial, urmatoarele observatii:

"Referitor la documentul atribuit Oficiului Registrului National al Informatiilor Secrete de Stat (ORNISS) si prezentat īn emisiunea de la postul de televiziune B1Tv īn cursul zilei de astazi, 1 august 2012, precizam faptul ca ORNISS nu a primit si nu a raspuns niciunei solicitari adresate institutiei noastre de catre doamna Simona Ela Fica si care sa faca referire la accesul la informatii clasificate. Prin urmare, documentul respectiv nu a fost emis si nu a fost transmis de catre ORNISS.

Totodata, referitor la subiectul īn discutie, mentionam ca, īn conformitate cu prevederile art.7 din Legea nr.182/2002 privind protectia informatiilor clasificate, astfel cum acesta a fost completat prin Legea nr.268/2007:

(4) Accesul la informatii clasificate ce constituie secret de stat, respectiv secret de serviciu, potrivit art. 15 lit. d) si e), este garantat, sub conditia validarii alegerii sau numirii si a depunerii juramāntului, pentru urmatoarele categorii de persoane:

a) presedintele Romāniei;

b) primul-ministru;

c) ministri;

d) deputati;

e) senatori,

care, īn concordanta cu atributiile specifice, sunt īndreptatite sa aiba acces la informatiile clasificate fara īndeplinirea procedurilor prevazute la alin. (1)-(3), respectiv la art. 28, īn baza unor proceduri interne ale institutiilor din care acestia fac parte, avizate de Oficiul Registrului National al Informatiilor Secrete de Stat, dupa ce au luat cunostinta de responsabilitatile ce le revin privind protectia informatiilor clasificate si au semnat angajamentul scris de pastrare a secretului prevazut la art. 36 alin. (3)".

_ _ _

Presedintele interimar al tarii Crin Antonescu, dar si de mai multi membrii ai Guvernului, precum ministrul de Interne Ioan Rus si ministrul Aparararii, Corneliu Dobritoiu, ministrul Justitiei Titus Corlatean, dar si ministrul de Externe Andrei Marga participa la sedintele CSAT fara a avea certificate ORNISS , transmite B1, citānd-o pe jurnalista Simona Ela Fica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

B1tv - a prezentat un document ca un raspuns la o cerere adresata ORNISS, si in care se afirma ca la CSAT au participat pesoane fara certificat ORNISS.


Da, dar de principiul "need to know" n-ai auzit?
"nici o persoana nu este indreptatita doar prin rang, functie sau certificat de securitate sa aiba acces la informatii clasificate NATO. Numarul persoanelor care au acces la informatii si documente clasificate NATO trebuie restrans la cele ale caror activitate si indatoriri profesionale impun lucrul cu astfel de informatii"

mai multe date chiar pe site-ul oficial:
http://www.orniss.ro/ro/proceduri_inc.html

Mergi la inceput