Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (90)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

- yasmi- cami a zis ca:" ci de la 38 se iau masuri"..nu e vb. de speriat, ci de luat la cunostinta ca se poate intampla, treb sa supraveghem situatia / monitorizam temnperatura,ptr ca nu poti merge nici pe ideea ca dc colegului nu i s-a intamplat, nici mie nu o sa mi se intample.asa scrie la carte- deci e clar ca au fost mai mult de 1 caz cu temp. 38.1 grade, astfel incat sa se ajunga sa se consemneze asta.parerea mea.ma gandesc ca totusi s-au consemnat si situatii mai nasoale, de s-a stabilit ca nu treb sa lasi febra sa-ti fie prietena?! inafara disconfortului fizic- de ce ne-am mai stradui cu atatea antitermice, imapchetari, bla- bla..?!
-eu oricum nu mai vreau sa mai comentez lucuri medicale, incepand de azi..cu mesajul de azi dim. am vrut sa mai dreg lucrurile,nu ma gandeam ca duminica dim.sa isc scandal, in schimb am facut-o
- multumesc frumos-persoanei care m-a sunat imediat dupa mesajul lui strumph, si m-a sfatuit sa nu pun la suflet.multumesc yasmi, yvyana, cami, happyness, ptr gandurile frumoase. intr-un fel m-au mentinut pe linia de plutire.eram singura acasa, dupa o sapt epuizanta-cu raceli, febre, ei/eu.. sotul la servici, nespalata pe cap-de n zile,nici pieptanata macar- asa ca m-am deprimat, dc nu stiu sa ma exprim ,mai bine o las balta, ca imi produc mie rau, si persoane in viata mea care sa ma ia pe sus, la misto,sa-mi vb pe acel ton gasesc oriunde, nu treb sa le caut eu pe net..

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)




Viss . M-am imprietenit acum in parc cu o mamica cu gemene si m-am gandit la tine . Ne-am plimbat impreuna o ora si cand vroia sa adoarma una din fetite cealalta plangea , a luat-o sotul ei in brate si a dus-o mai departe un timp ca sa poata adormi sora ei, apoi a luat-o ea si a leganat-o pana a adormit in timp ce sotul o plimba pe cealalta dormind in carut a pus-o si pe ea in carut si au dormit impreuna vreo 15 minute si s-a trezit cealalta fetita pe care a trebuit s-o plimbe mamica ei in brate inca vreo jumatate de ora ca sa-si faca si surioara ei somnul de frumusete in carut plimbata de taticul ei

Si eu ma gandeam la tine, SUPERMAMICA, cum te descurci tu singura cu amandoi in parc si acasa!



.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

nah hai ca iarasi apar eu gigi contra......fetelor depinde de la copilas la copilas, de la ce temp pot face convulsi febrile. ai mei de ex la 40 sunt inca ook altii cum a spus si cami fac la 39. eu zic sa nu mai speriem mamicile de bb1 despre aceste convulsii. fiecare copil este diferit, fiecare copil are propria lui temperatura corporala normala.

cami, nu ne spui nimic.....cum este cu mami la tine????


mamica implinita cu 2 comori !!



Nimeni nu sperie pe nimeni doar termometrul arata ca dupa 37,5 e febra.
Andrei a facut convulsie febrila la 38,8 , la 39, la 39,2 si a avut si el febra 39,8 si nu a facut convulsie.
Tu ai avut noroc ca lla 40 nu au facut asta nu inseamna ca data viitoare la aceeasi temp nu vor face ptr ca au mai avut 40 si n- au facut.
Totul e relativ.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

Buna seara,

Miki, Alehiam multumesc pt raspunsurile legate de cartile de psihologia copilului!

Madutza sa porti sanatoasa cizmele!

Strumfhitza ma bucur ca iti place noua coafura! aratane si noua

Yasmi pofta buna si spor la shopping;

Happiness felicitari pentru "mama mea"; am vazut-o pe Maria in poze: este minunata si tare vesela!!

incerc de azi de la prinz; primul mesaj l-am pierdut, asta e al doilea scris de la prinz! il trimit acum si merg sa citesc din urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Moulineta merci mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

Yasmi cum faci grisul cu lapte pt Lucas? cu lapte de vaca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happiness_4_us

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

nah hai ca iarasi apar eu gigi contra......fetelor depinde de la copilas la copilas, de la ce temp pot face convulsi febrile. ai mei de ex la 40 sunt inca ook altii cum a spus si cami fac la 39. eu zic sa nu mai speriem mamicile de bb1 despre aceste convulsii. fiecare copil este diferit, fiecare copil are propria lui temperatura corporala normala.

cami, nu ne spui nimic.....cum este cu mami la tine????


mamica implinita cu 2 comori !!



Nimeni nu sperie pe nimeni doar termometrul arata ca dupa 37,5 e febra.
Andrei a facut convulsie febrila la 38,8 , la 39, la 39,2 si a avut si el febra 39,8 si nu a facut convulsie.
Tu ai avut noroc ca lla 40 nu au facut asta nu inseamna ca data viitoare la aceeasi temp nu vor face ptr ca au mai avut 40 si n- au facut.
Totul e relativ.





Offf, Happiness ai dreptate cu convulsiile febrile, te marcheaza pentru toata viata. Si eu am facut cand aveam 3 ani jumatate si imi amintesc si acum; de fapt nu mi-a ramas in memorie nici o amintire din copilarie dinainte de varsta de 4 ani, dar episodul ala cand am facut convulsiile mi-l amintesc precum ieri Este horror si pentru mama, dar si pentru copilas care se sperie foarte foarte tare



.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Nu stiu daca am mai spus sau nu, pe siteul familiavesela .ro gasiti produse Humana si Hipp bio la preturi excelente si gama diversificata.
Eu am luat de la ei lp, ptr Andreea Cristina de la umanitare, Humana HN cu aroma de banane cu 19 ron su in marketuri este 31-36 roni. Cand am comandat la ei i- am luat si Mariei gris speial ptr copii, cu itamine si fier, este asta http://familiavesela.ro/index.php, jos in pagina si are cutia alba u un bb pe ea. se prepara cu lapte de vaca grasime 1,5% . I- am facut azi la masa de fructe, amestecat cu banana si a papat tot.
Asta ca sa iti raspund eu Moulineta.
Am fost reticenta la inceput ca trebuia lapte de vaca, dar pe urma m- am gandit ca oricum papa iaurt, i- am dat deja cascaval si smantanica, deci e ok. Ma gandesc saptamana asta sa incerc perle de branza cu smantana sa vad ce si cum.

Va .
O noapte linistita!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna seara mamici!
Ne-am intors de la Milano dar,spre nefericirea noastra mama a ramas acolo.Am ajuns la concluzia ca etse mai aproape daca o duce sora mea marti dimineata la aeroport si mult mai comod.Eu trebuia sa trezesc baiatul la 5 dimineata.Sunt trista rau acum si imi vine sa plang ca un copil dar,asa rau imi pare ca a plecat.
Va puuup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

am plecat.....

poooop


mamica implinita cu 2 comori !!


pofta buna!

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


mama omida....de unde stiai??
am fost la chinezesc apoi am cumparat bomboane de pom (saloane, de tiramisu, martzipan, nuca, banane, cirese, de jeleu de fructe ) cred ca am mancat jumatate de kg.... frate dar ai un spor la mancat saloane...


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui moulineta

Yasmi cum faci grisul cu lapte pt Lucas? cu lapte de vaca?

Mami fericita de zana buna Maria


dap.


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput