Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012(39)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ica7

am uitat sa va intreb...am citit astazi pe mediafax o stire ca din 2012 vom fi obligati sa platim o parte din costurile serviciilor medicale-binenteles ca la sugestia "dragutilor" de la fmi. este vorba de legea 220/2011 publicata pe 30 noiembrie. in normele de aplicare cica vor aparea categoriile de servicii si tarifele de coplata, dar am inteles ca vom plati inclusiv vizita la medicul de familie.
voi ati auzit ceva la stiri ca eu n-am apucat sa vad stirile pe ziua de azi?
eu sper sa nu apara normele astea pana nastem noi si sa ne puna cine stie ce tarife in spital.

31+

Ica, eu stiu ca din 2012 se va privatiza CAS-ul, adica fiecare va fi obligat sa adere la o firma de asigurare privata, urgentele si nasterile vor ramane gratuite, plus un alt pachet de servicii de baza, insa celelalte se vor plati. Noua lege a sanatatii nu a fost aprobata inca, urmeaza din ianuarie sau martie si sunt ceva informatii in leg cu asta pe net. Ce ziceai tu am gasit aici http://stirileprotv.ro/stiri/social/din-2012-romanii-vor-plati-o-parte-din-costurile-unor-servicii-medicale-cat-vom-scoate-din-buzunar.html , iar eu ma refeream la asta http://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/romanii-obligati-sa-si-aleaga-o-casa-de-sanatate-privata-pentru-decontarea-tratamentelor.html

Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tebligia

Anastasia eu la contractii mari iau gynipral o jumatate la 8 ore mie asta mi-a recomandat dr (se da in avort spontan ) si-mi trece la 2 pastile , dr a mai zi s k pot lua pana la 3 zile nu mai mult.
De ce zici tu eu nu am auzit, dar cu nospa forte ai incercat?



Da, Tebligia, am incercat si asa, cu Nospa forte si supozitoare Uscosin, dar nu a mers...ma rog sa trec si eu de 32 de saptamani cu bine, sa ii stiu mai maricei, ca acum ma inspaimanta ca de o luna, adica de la 22 saptamani, sunt din ce in ce mai puternice.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

25+ cu 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Adriana, asa sa faci!La spital doar cand va trebui, adica macar peste vreo sapte saptamani, da?
Mady, sanatate multa sa-ti dea Dumnezeu, sa fii cuminte si tu si copilul pana la capat.Te-ai chinuit atat de mult, scumpa de tine...
Anastasia, habar nu am ce sa-ti spun, dar banuiesc ca nu de nebuna ti-a prescris...Uite ce am gasit:
Intrebare:
As vrea sa stiu care sunt riscurile folosirii medicamentului Nifedipin retard in sarcina. Sunt insarcinata in sapt. 25, iar dr. meu ginecolog mi-a prescris tratament cu Nifedipin timp de 6 sapt pentru a preveni eventuale contractii sau vreo crestere de tensiune. In prospect scrie ca e contraindicat in sarcina. Exista doua tipuri, Nifedipin retard si Nifedipin simplu?

Va multumesc pentru amabilitate!

Autor: Anamaria Cadar
Raspuns:
Buna ziua!
Nifedipinul este indicat in cazul dumneavoastra pentru ca are doua efecte pozitive: scade tensiunea arteriala nefiind daunator fatului, in plus reduce si contractilitatea uterului gravid. Medicul a procedat bine recomandandu-va acest medicament. Mentionarea sarcinii ca si contraindicatie in anumite prospecte de Nifedipin este menita sa impiedice automedicatia. Nifedipinul retard contine aceeasi substanta activa ca si Nifedipinul de 10 mg (nifedipina), dar intr-o forma care permite eliberarea treptata in organism a substantei active.





Multumesc mult, Aerlilian, pt postare! Ma ajuta psihologic si faptul ca mai aud de inca un caz concret cu aceeasi medicatie.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

25+ cu 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Ica7, Cristina, Altesa, multumesc, fetelor!
Anadahasa, la tine au inceput contractiile? Daca nu sunt insotite de dureri tot timpul, mai des se face burta toata ca piatra, as putea sa stau mai linistita? Din propria ta experienta cu gemeneii in burtica, cum e?
Incerc si eu sa ma duc iar la nani acum, ca pana acum nu am reusit defel, am luat si 2 Magne B6 si tot degeaba, nu vine Mos Ene.Am luat si prima pastila de Nifedipin pe la 21, dar vad ca inca nu se vede nici o schimbare, tot la fel se intareste burta.
Somnic dulce la toate!

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

25+ cu 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Altesa - si eu simt presiune dureroasa in col si intepaturi de vreo saptamana, ultimele zile au devenit chiar zilnice (dovada e ca ma vedeti asa de des pe forum, ca stau mai mult in pat) Chiar ma gandeam ca la primii doi n-am experimentat asa durere la loviturile bebe-ului, ca ma doare rau colul atunci cand impinge.

Anahadasa - poate ca tu stai si mult timp culcata, avand in vedere ca trebuie sa tii "usa" inchisa la gemenasi, si asa insomnia de gravida iti e agravata. Eu ma trezesc foarte devreme in timpul saptamanii, ca atunci dorm cu Vladut, ca el merge la gradinita. Vladut se trezeste intre 5-6 si eu sunt chioara de somn in fiecare zi. Asa ca seara pe la 9-10 mi-i tare somn, dar cum ma pun in pat, incep sa ma framante parca toate celea, picioarele, mainile. Dar oricum nu stau la comp, ca asa adorm foarte greu, citesc ceva carte in pat la lumina veiozei si cum simt ca ma invaluie somnul, las repede cartea deoparte si inchid repede ochii Si asa dureaza totusi pana adorm. Nu mai zic ce ciuda imi e noaptea, cand ma trezesc ca-mi trebuie la baie...

Anastasia - stai mai mult culcata.

Si la Metro sunt reduceri in w/e asta, 40% la jucarii si parca si la electrocasnice. Am fost ieri de le-am mai luat ceva la copii de Craciun.

Asa ma enerveaza starea asta, parca-s in gara si astept trenul, ca nu stiu de-oi fi acasa de Craciun, de n-oi fi, la fel si de Revelion. Nu-mi pot face nici planuri ce sa gatesc, nu-mi pot organiza nicio curatenie de Craciun, ca eu sunt hotarata sa nasc dupa Revelion si trebuie sa stau cuminte in pat, ca sa am mai multe sanse. Macar cadourile pentru copii bine ca le-am luat, altfel trebuia sa las in seama sotului

Va pup si ne mai auzim.

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

36+

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

cristina am inteles ca intepaturile astea in vagin sunt dovezi ca se modifica colul asa ca mie teama sa nu nasc inainte de 37 de saptamani cand se considera ca nu mai e prematur.


Si la carefour sunt iar reduceri la confectii imbracaminte femei si barbati 30%, si la electrocasnice 25 % si la carti 30 % si cred ca ma duc sa-mi iau aspirator ,blender lui bebe,si albumul bebelusului.

34+ cu baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessamine spune:

nu am mai scris de cateva zile pt ca am fost foarte ocupata am facut cumparaturi pt bebe (hainute),i-am aranjat camera si am facut curetenie generala
apropos de hainute voi ati cumparat ? si daca da ce marimi ati luat? ca ma tot inebuneste soacra ca sunt prea mici am luat si pt 3 luni si tot mici i se par sincer sunt cam debusolata pt ca la eco bebe este mai mare daca chiar sunt mici?
am fost aseara in oras cu mosii si mi-au zis ca mi s-a lasat burta nu e cam devreme o fi ceva neinregula? mai am si o presiune dureoasa jos si intepaturi in vagin si dureri de spate sper canu am exagerat cu curetenia imi este tare frica

anastasia : referitor la insomnie eu decate ori luam magne B6 seara nu reuseam sa adorm poate ca ar trebui sa incerci sa-l iei mai devreme seara.




33 + DPN 12 01 2012 Stefan Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

Buna dimineata fetelor,

Jessamine, stai linistita ca nu vor fi prea mici hainitele pt bebe. le va purta pe cele de 3 luni numai daca duci sarcina pana la 42 de saptamani si bebe va fi mare
Soacra ta probabil ca nu mai tine minte cat de mic e un nou-nascut

Mady, ma bucur ca esti mai bine, stai linistita si fa ce-ti zic medicii, chair daca trebuie sa stai sub perfuzii. in felul asta o sa-l poti duce pe bebica mai mult in burtica

Cati,

Noi am inceput injectiile cu dexametazona pt maturarea plamanilor lui bebe in caz ca voi naste prematur (si sansele sunt mari), asa ca la 12 ore ii fac o vizita unei vecine dragute ca sa ma intepe
Azi noapte m-au apucat si pe mine tot felul de dureri in partea de jos a burtii, ma doare mai nou si spatele tot in partea de jos (nu stiu ce se intampla de fapt, dar in imaginatia mea parca s-ar desprinde placenta) iar coapsele ma omoara de cateva zile. presimt ca nu mai avem mult pana ne cunoastem puisorul
Azi dimineata mi-am facut bagajul de maternitate, e aproape gata, asta dupa ce medicul ma bate la cap deja de 2 sapt ca ar trebui sa stau cu el langa usa, ca nu se stie cand va fi momentul.

cam atat de la Sibiu Zapada nu avem nici noi, ieri au fost chiar 7 grade afara. de decorat casa pt Craciun am inceput si eu, dar inca nu vreau sa fac bradul, ca la noi in casa avem un fel de traditie... mai mult un moft de-al meu Bradul se impodobeste doar in 24 pt ca e ziua mea si de obicei il fac eu asa cum mi se nazare mie, ca doar e ziua mea si am voie la mofturi
Stiu, ziua mea nu e trecuta in listuta de pe prima pagina a capitolului pt ca am uitat sa dau informatia asta fetelor.

Va pup



Anne 33+ de Sebastian
http://www.annesdeco.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Fetele din cate stiu eu ca sa dea rezultate magneb^ trebuie luat ca si tratament nu doar o singura data.
eu iau cate 2 cel putin in fiecare zi (daca nu chiar 3 sau 4)si nu am avut pb deloc pana acum cu contractii, carcei si am impresia ca ma ajuta si la odihna. Pt "capul" nostru de graide e foarte un de asemenea si Omega3 (pe care eu il iau din preconceptie).


in 30+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

Pt cele interesate... am gasit sutien pt alaptat la Carrefour, foarte bine facut (la raionul de bebe) numai ca nu au marimea mea. cea mai mare marime pt cupa C era 75... si mi-e frica ca ma va strange, ca dupa masuratorile recente, m-as cam incadra la 85. si oricum am nevoie de cupa D
sunt si la C&A, nu-mi place asa de mult cum sunt facute, si mai costa si de 3 ori atat
ma mai gandesc... e singurul lucru care imi lipseste din bagajul de maternitate.

Anne 33+ de Sebastian
http://www.annesdeco.blogspot.com/

Mergi la inceput