Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012(39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

aerlilian, cu gelatinosul nu m-a lamurit medicul de garda. A dat din umeri, cica poate fi particica din dop, dar cum pana mea sa iasa daca e colul inchis?! Nu imi e clar. Cert e ca la plecare a stiu sa imi spuna de vreo 3 ori ca daca contractiile devin dureroase sau la 15 min sa ma prezint urgent la spital. Incerc sa ma menajez pe cat posibil si sper sa nu mai fie nevoie de alta vizita la spital prea curand.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010, mandra posesoare a 10 dintisori si 4 maselute
30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Anahadasa - pentru insomnii ti-a spus sa iei granulele? Si pe mine ma chinuie insomniile, tare as incerca ceva,dar parca diazepamul e prea forte pt mine.



Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

36+

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Nici eu nu am luat diazepam decat cand imi dadeau combinat cu gynipral. Poti incerca jumate de pastila ma gandesc in caz de maxima nevoie.

Somn usor burticute,

Citat:
citat din mesajul lui CristinaGoji

Anahadasa - pentru insomnii ti-a spus sa iei granulele? Si pe mine ma chinuie insomniile, tare as incerca ceva,dar parca diazepamul e prea forte pt mine.



Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

36+

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma s 28
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Adriana, asa sa faci!La spital doar cand va trebui, adica macar peste vreo sapte saptamani, da?
Mady, sanatate multa sa-ti dea Dumnezeu, sa fii cuminte si tu si copilul pana la capat.Te-ai chinuit atat de mult, scumpa de tine...
Anastasia, habar nu am ce sa-ti spun, dar banuiesc ca nu de nebuna ti-a prescris...Uite ce am gasit:
Intrebare:
As vrea sa stiu care sunt riscurile folosirii medicamentului Nifedipin retard in sarcina. Sunt insarcinata in sapt. 25, iar dr. meu ginecolog mi-a prescris tratament cu Nifedipin timp de 6 sapt pentru a preveni eventuale contractii sau vreo crestere de tensiune. In prospect scrie ca e contraindicat in sarcina. Exista doua tipuri, Nifedipin retard si Nifedipin simplu?

Va multumesc pentru amabilitate!

Autor: Anamaria Cadar
Raspuns:
Buna ziua!
Nifedipinul este indicat in cazul dumneavoastra pentru ca are doua efecte pozitive: scade tensiunea arteriala nefiind daunator fatului, in plus reduce si contractilitatea uterului gravid. Medicul a procedat bine recomandandu-va acest medicament. Mentionarea sarcinii ca si contraindicatie in anumite prospecte de Nifedipin este menita sa impiedice automedicatia. Nifedipinul retard contine aceeasi substanta activa ca si Nifedipinul de 10 mg (nifedipina), dar intr-o forma care permite eliberarea treptata in organism a substantei active.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

carina, eu am citit ca in saptamana 31 ii coboara testicolele in scrot, iar tu am vazut ca esti in saptamana 28. deci nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi. dr ce a zis?
anastasia, imi pare rau dar chiar nu stiu nimic despre nifedipin. vad ca aerilian a gasit un raspuns pt tine.
mady iti tin pumnii. mai ai putin pana luni.

off..abia astept ziua de miercuri sa-mi vad si eu micutul.

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Carina - , parca totusi mai astept. In general evit pe cat pot medicamentele, nu doar in sarcina. Nici macar banalul Coldrex nu am mai folosit de vreo 7-8 ani. Prefer tratamentele naturiste sau homeopate.

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

36+

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Anda, mie mi-a zis ca-s la locul lor, dar eram in 34 de sapt cand am fost la eco deci..mai e timp

noapte buna!

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

am uitat sa va intreb...am citit astazi pe mediafax o stire ca din 2012 vom fi obligati sa platim o parte din costurile serviciilor medicale-binenteles ca la sugestia "dragutilor" de la fmi. este vorba de legea 220/2011 publicata pe 30 noiembrie. in normele de aplicare cica vor aparea categoriile de servicii si tarifele de coplata, dar am inteles ca vom plati inclusiv vizita la medicul de familie.
voi ati auzit ceva la stiri ca eu n-am apucat sa vad stirile pe ziua de azi?
eu sper sa nu apara normele astea pana nastem noi si sa ne puna cine stie ce tarife in spital.

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

carina la ecografia care am facut-o la 32 de saptamani doctora mi-a spus ca i-au coborat si testicolele in scrot deci la tine mai e asa ca nu te panica.


nasti sa sti ca si eu am starile de care vorbesti presiune foarte mare de parca oricand ar putea pocnii ceva si intepaturi puternici in vagin si in ultima vreme am si niste stari de panica si cu toate visele astea tot mie frica sa nu nasc prematur.

Nifedipin foloseste matusa soacrei mele care are 83 de ani da nu stiu care-i treaba in sarcina.



In alta ordina de idei care stati pe langa un carefour in seara asta pana la ora 24.00 sunt reduceri de 30% la imbracaminte si incaltaminte de bebelusi si copii si 25 % la jucarii.

Eu ma duceam negresit dar sotul a baut un sprit cu musafirii si stam si cam departe .

34+ cu baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaGoji

Anahadasa - pentru insomnii ti-a spus sa iei granulele? Si pe mine ma chinuie insomniile, tare as incerca ceva,dar parca diazepamul e prea forte pt mine.



Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

36+

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Da, Cristina, numai ca le-am luat dar nu simt ca-si fac efectul...Dupa cum vezi sunt treaza la ora asta, desi m-am pus in pat de la 11.. Dar poate ca la tine vor functiona, cine stie?

Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput