Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012(39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Cati, ma bucur ca esti bine, te imbratisez!
Stiu ca Lady e super ocupata azi si nu poate sa-mi raspunda,insa va intreb pe voi, fetelor, daca stie cineva, am o nelamurire... As vrea sa salvez toate mesajele mele de pe forum (ca n-am scris decat la odisee si la mamicile de gemenasi, foarte putin la alte subiecte), sa le salvez in computerul meu si sa fac un jurnal pt puiuti. Le gasesc in vreo arhiva, salvate impreuna sau trebuie sa rasfoiesc pagina cu pagina si sa le salvez individual? Stie cineva..?
Scuze pt off topic!

Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iaura21

Citat:
citat din mesajul lui Anastasia_7

Iaura21, foarte frumoasa istorisirea cu talc de la semnatura, mi-a placut f.f.f.f.f mult!


„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

25+ cu 2




mersi frumos,si mie imi place cea de la semnatura ta,mai ales ca parintele arsenie boca e sf. meu de suflet ,eu am ramas insarcinata(de fapt am putut incepe ET cu congelati ,dupa un an de la FIV)in timp ce citeam acatistul sf. parinte arsenie boca ,caruia i-am multumint pt. aceasta minune si la mormantul sau de la manastirea prislop(un loc f. frumos de altfel)in vara asta.

minunea mea 35+

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"




Iaura21, hai ca ai reusit sa ma faci praf....de bucurie si emotie... si noi am fost la Parintele si la Sambata de Sus si la Prislop, pe unde a fost parintele de-a lungul vietii si de 3 ani ne e Sfant in casa, cu totul...s-au intamplat f.f.f.f multe lucruri minunate de cand ne-a fost scos in cale...nici nu am cuvinte sa multumim...Noi planuim sa mai facem o vizita la Prislop acum, pana sa se nasca bebeii, ca apoi , cat vor fi mici, va fi mai greu.
Aici , langa noi, langa Bucuresti, avem biserica de la Draganescu care e pictata toata de Parintele, cat timp a fost scos din manastire de securitate...pt cine nu poate ajunge la Prislop sau Sambata de Sus, e foarte frumos de mers si aici, e memorabila pictuta si unica in lume( sunt multe info pe net despre aceasta pictura).
Atat ma bucura ca mai gasesc persoane care stiu de Parintele si mai ales, cand e vorba de mamicutze!

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

25+ cu 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Cati, Anahadasa, aveti mare dreptate, saru'mana, vor veni toate de la sine! Vor disparea si piticutzii mei de pe creier in curand, dupa ce voi fi pusa la propriu in tema cu noul statut de mamicutza
Si, da, o sa aiba puii nostri o gramada de moase neoficiale si oficiale, virtuale si non-virtuale, cu cat ne sfatuim noi aici intre noi si in timpul sarcinii si dupa....doctorilor le-ar trebui 100 de ani sa ne explice si sa raspunda la toate nedumeririle noastre si cred ca la unele intrebari,nici nu ar mai sti ce sa ne raspunda, la cat de preocupate si inventive suntem
Anahadasa, dc nu ai sters nimic din propria initiativa din arhiva, le vei gasi asa, unul cate unul, toate mesajele; insa in contul meu am observat ca, desi eu nu stersesem nimic , dupa o anumita perioada au fost sterse cele mai vechi postari,ramanand numai cele mai noi...acum nu stiu dc a fost numai o eroare de sistem sau am facut eu vreo prostie si nu am stiut...

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

25+ cu 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Salutare,

Noi ne-am intalnit azi cu nazdravanul nostru . Asa cum banuiam dupa lovituri e in pozitie breech deocamdata cu piciorele incrucisate in jos. Se pare ca intr-adevar DPN-ul e 18 feb si cezariana se va face daca ne ajuta DD cu o saptamana inainte. Are aprox 1300 g, ne-a aratat limba insa nu a reusit medicul sa vada daca i-au coborat testicolele in scrot (tati s-a ingrijorat foarte tare pentru asta).

Mady: esti bine?
Anastasia: si eu am aceleasi griji ca si tine si io am mai trecut o data prin asta, dar a trecut prea mult timp intre cele 2 momente. Mie de alaptare imi e frica, pentru ca vreau ca de data asta sa merga bine si mult.
Lady: multumim de capitol nou. Ai grija de tine si pupa mica sarbatorita. Ai intrebat un medic despre starile tale de rau?
Cand ai vreme, schimbi te rog si la mine DPN?
Cristina: da, la Gynia nasc. Si mie mi s-au parut fascinanti gemenii tot timpul, dar preferam sa ii vad la altcineva . Noua la prima ecografie ne-a spus medicul ca sunt 2 saci embrionari si pana la urmatoarea eco aproape ne obisnuisem cu ideea, dar ramasese doar unul.
Apropos de bunici, si la noi la fel asa cum am mai povestit. Inca ma crucesc ca i-am convins sa merga ei la Ikea (din Galati) sa cumpere ceva mobila si sa ne-o aduca ca eu nu mai pot conduce pana la Bucuresti. Le platim benzina, dar oricum e o mare favoare

Ana: pe mine azi la control m-a intrebat medicul cum dorm si mi-a spus ca daca am probleme cu somnul sa imi prescrie medicul de familie diazepam ca cica e ok din cand in cand. Mie nu imi trebuie ca stau relativ bine cu somnul.

Cati: mi te-am si inchipuit uitandu-te in oglinda si intrebandu-te pe unde iese bebe Esti tare draguta


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma s 28
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

hai ca m-ati nimerit ieri vb cu sotul despre astefel de temeri pana si el se teme sarca cand discut asa ceva cu el are o privire pierduta rau si incerc sa-i zic ca vom fi ok dar si mie o teamaaaa.

plus ca am niste vise ciudate rau cum ca nasc in pat, pe holuri de asteptare pe canapea ,in masina numai la maternitate nu.

Am si eu o frica de alaptare carina ca si eu imi doresc sa alaptez si mie teama ca nu o sa ma descurc.

34+ cu baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

buna fetelor
anahada,cati,carina...sunt mai binisor,facem perfuzii continuu...am stari de somnolenta...m-au mai lasat durerille,insa daca bebelusha e intoarsa ,mai preseaza si imi da semzatia de urinare dar daca schimb pozitia e ok...astept ziua d luni sa vina doctorita sa vad ce-mi zice...gata cu efortul...este important lucru asta...
va pup fetelor pe toate...sa ne ajute dumnezeu sa ajungem cu bine pana la sfarsit
apropo...aud bebelusi zilnic si ma emotioneaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Mady, ma bucur tare ca esti mai binisor!
Fetelor, am si eu o urgenta si o intrebare. Am avut azi contractii mari detot, cam toata ziua si dureri , jos, deasupra vaginului, nu stiu exact cum sa descriu, dar o presiune mare, parca se rupe ceva...am vb cu dr si mi-a spus sa iau Nifedipin Retard de 20, 1 la 6 ore. Pe prospect scrie ca nu se ia in sarcina si alaptare, apare la contrindicatii.
Alta varianta pe care o mai aveam eu era sa reincep Proluton, progesteron injectabil, insa ii e teama dr de coagularea mea, probl. cu mutatiile....si nu vrea sa-mi dea inca.
A luat vreuna dintre voi medicamentul acesta pe sarcina, Nifedipin?

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

25+ cu 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Anastasia eu la contractii mari iau gynipral o jumatate la 8 ore mie asta mi-a recomandat dr (se da in avort spontan ) si-mi trece la 2 pastile , dr a mai zi s k pot lua pana la 3 zile nu mai mult.
De ce zici tu eu nu am auzit, dar cu nospa forte ai incercat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Anastasia - nu stiu sa-ti raspund.

Iaura - am citit ca ai programata cezariana in 27. Avem sanse sa ne vedem la maternitate, daca nu, macar sa-mi tii locul in rezerva De-as mai sti si cum sa te recunosc. Cand mai vii in Cluj la control?

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

36+

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna seara!
Carina, stiu ca e acceptat diazepamul, doar ca eu n-am luat niciodata si mi-e teama ca am sa dorm doua zile dupa el. Si, in plus, n-as vrea sa devin dependenta… Am sunat medicul de fam azi si mi-a dat Nux Vomica, granule homeopate si inca o alternative, ceva picaturi, tot homeopate. Abia astept sa le testez deseara, sper ca macar unul sa-si faca efectul.
Mady, ma bucur ca esti bine, lasa ca nu mai e mult pana luni si poate te lasa acasa, ca parca trece timpul mai usor decat in spital. Si eu am programare sapt viitoare la medic si tare mi-e teama sa nu ma interneze… M-as duce de buna voie prin 20, sa vedem ce zice si el.
Anastasia, asa e si la mine, doar ultimele mesaje apar in lista (din ultima luna), dar ma gandeam ca ar trebui sa fie stocate toate undeva…


Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput