Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (29)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:


bumblebee, multumesc mult, am luat homeogene. Si ma simt o idee mai bine, macar nu ma mai racaie pe gat.

Da, eu la fel de cand cu postul am inceput cu lapte de soia ca altfel nu stiu daca eram capabila sa fac efortul. Eu am mai incercat fulgi de ovaz, fff buni cu lapte de soia dimineata, quinoa, folosita in loc de orez, faina de mei sa lege compozitiile, naut- am facut chiftelute- foarte bune, si linte- asta e preferata mea, o fac ca pe fasolea batuta, fierbe repede- 30 min, se paseaza imediat, un deliciu. Si ii mai fac si ceapa cu bulion, tot ca la fasolea batuta. De asta pot sa mananc pana mi se face rau. Si nu e scumpa, e cam 5 lei 500g. Si mai am de gand sa mai incerc cate ceva, dar n-am gasit energia sa studiez ce si cum.

Am primit cartea copilul vegetarian si ma inspir de acolo sa fac retete de post si pentru noi si pentru pici.

Am gasit la Auchan- nu mai fusesem de mult, tot felul de fainuri si fulgi de tot felul de boabe- pe unele scrie bio, unele in cutii, varsate, altele ambalate.
Si legume si fructe congelate, au multe, am luat mure si capsuni. Sunt ok la gust.

Si mai iau diverse de la DM, mega image sau plafar.

Btz ovi, multumesc mult pentru idei de gat si pentru urari. Tantum am luat de la copii si m-am dat si eu.

Daca mai am putere cand m-oi ridica de la calculator fac si gargara. Mi-am facut ceai de scai vanat si cimbrisor, cu miere si lamaie si niste mamaliga foarte moale- de asta ne dadea mama cand eram mici- asa ca placebo sau nu functioneaza.

Si aerosoli cu ser si scos de muci la baieti.

Toate smecheriile astea mi-au luat 2 ore, asa ca acum imi trag sufletul, pana la prima trezire a lui albert.

Coteasca, sa aveti o intalnire frumoasa maine. Asa de rau imi pare. Dar eu sunt convinsa ca ne mai afcem noi ocazii, cred ca tre sa ne mobilezeze cineva- asa cum ai facut tu acum.

Crispro, multumesc de urari. Ma fac bine promit ca nu-I pot certa pe baieti. Nici macar pe ala batran.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Ramona, asa a fost si la mine, la teo mi-a fost excelent- mai putin nasterea, dar la albert a fost durere, nu stiu cate zile bune am avut toata sarcina. N-am avut nimic deosebit decat o greata mareata tot timpul, am sperat ca trece in nu stiu care trimestru, dupa ce misca, etc dar pana n-a iesit bebe, n-am scapat.

Si am slabit cateva kg, nu ca-mi parea rau, dar nu era momentul.

Dar bebe si-a luat tot ce trebuie, a crescut in regula, asa ca nu te ingrijora.

La mine era problema ca nu puteam nici mancarea lui teo sa o incalzesc, daca simteam miros de mancare era jale. Am mancat muuuult covrigei, banane si nectar de piersici si lapte cu cacao, dar numai de ala gata preparat la magazin. Mai bagam migdale crude si seminte crude ca alea imi placeau. Doamne, ce vremuri, parca mi se face dor.

Ilinca, vinetele le bag la robot cu dovlecelul fiert, racit si bine stors de zeama. Le robotesc cu ulei si sare, un pic si gata, ies asa zici ca-s cu maioneza. Pun cam jumate vinete, jumate dovlecei, sau un pic mai multe vinete, pun diferit ca se schimba gustul, in functie de cum am chef mai multe sau mai putine vinete. Eu de cand fac asa n-am mai mancat cu maioneza si noi eram mari fani. Sunt mai usoare asa.

Adriana, of mami, las ca o sa stea bebe cat trebuie in burtica, nu stiu cum faci atata treaba. Ti-as zice sa ai grija de tine, dar nu stiu cum sa faci asta.










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Buna seara, mamici!

Incerc si eu sa ajung maine in Cismigiu. Sper sa gasesc locul, ca nu prea stiu locurile de joaca.

Sanatate multa la bolnaviori, delfinasi si mamici!

Noapte buna.


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Neata! M-am bucurat prea repede ca accepta alt lp, iar nu mai vrea.. Aseara a baut 80 ml si azi dimi 50ml. Io ma mir cum de nu ii e foame, mai ales ca nu ii dau nici cina, adica la noi ultima masa inainte de lp e la ora 17. Mai incolo ii dau fructe. Nu ii mai dau alt mic dejun. Acum e treaz, nu stiu ce l-a apucat sa se trezeasca asa devreme. Inca suntem in pat, poate mai adoarme. Ca de nu, pana la pranz nu stiu cum rezista.

Si daca tot sunt prima, dau eu cafeaua.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

La multi ani, Elise!!! Esti un copil minunat, esti o cuminte si o isteata! Sa ai parte de mult noroc in viata, de multe bucurii si de sanatate! Iti doresc o copilarie de basm, alaturi de familia ta de exceptie!

Crissy, felicitari mami! Ai 2 fete foarte frumoase si istete! Sa te bucuri mereu de ele, sa te faca mandra mereu!




Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

La multi ani, Elise!! mare si frumoasa si sanatoasa sa cresti, sa ai o copilarie fericita si numai bucurii! crissy, sa-ti traiasca odorul minunat!


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palomina spune:

Elise, la multi Ani ! Sper sa fii incantata azi de surprizele parintilor!

Crispro, si Antonito s-a trezit fix azi mai devreme. La 8 am iesit din camera ca faceam pe mine si cand m-am intors l-am gasit in varful patului sper doar sa nu adoarma pe drumul spre parc

la mas feliz mamacita del mundo - Antonito 18.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Neata!

La multi ani, Elise!!
Sanatate, bucurii si impliniri!!
Mami, ai doua fete frumoase, sensibile, inteligente, sa te bucuri de ele cu sanatate si intelegere!

Ce fain ca va intalniti bucurestencelor! Sa aveti o 'intalneala' placuta!

Criss, faina de mei de unde o iei, cum ti se pare la gust?
Eu salata de vinete o mai fac cu avocado blenduit cu putin ulei de masline, eventual mai scap si un catel de usturoi. Lui V nu i-am dat inca salata de vinete, dar i-am dat aseara din salata de telina cu morcov, avocado si lamaie si niste painita tip wassa, de aia de secara (am luat-o de la Kaufland, are aceleasi ingrediente, dar e mai gustoasa si mai ieftina).



Sa-l ajutam pe Vlad!!
Suc de NONI - Pt. Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

la multi ani elise, sa fi sanatoasa, sa cresti mare si voioasa!
fetele: roxana, ainotna, alice, noi o sa na intalnim in cismigiu la 10:30,azi, daca aveti timp ne gasiti la locul de joaca de langa pasarile exotice si va asteptam cu drag!
cris2010, poate vii si tu cu natali, sa-i traga tudor un pupoi pe obrajorul ala muscat!
ilinca
crissteo
mamici va asteptam sa veniti la intalnire, e timpul super, va pup si va asteptam, fug!

Corina, fericita mamica de TUDOR ANDREI
Poze Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

crissteo, votez pt gargara cu sare.

crispro, deja-s lesinata de munca. Si fiica'mea cea mica a considerat ca nu am muncit suficient, asa ca aseara pe la 11.30 a vomat peste patut direct in patul meu. La 1.30 dimineata cine intindea rufe pe sarma? M-am culcat la 2.30 ca am pregatit si o mica surpriza pt Elise.

Mergi la inceput