Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (89)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

mai bine te duceai la bucuresti cu ea.... tot ai facut un drum...

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


si in Buc unde? cine m-ar fi primit?chiar...as fi putut merge?unde?

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







la orice clinica/spital particular unde au urgente..cmu, medlife, euroclinic si cred ca mai sunt..sau budimex/gr alexandrescu la stat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Catank, mami, eu zic sa o urmaresti in continuare, sa-i monitorizezi temperatura si atata timp cat e vesela, se joaca, papa (chiar daca mai mult san) este OK.
In caz de nevoie poti merge la Medlife maine sa te asiguri ca e totul in regula, iar in caz de urgenta, Doamne fereste, iei drumul spitalului Grigore Alexandrescu sau Budimex, cele mai OK pentru urgente pediatrice. Incearca sa te calmezi ca e foarte important, sa o tii in brate, sa o dragalesti, sa te simta aproape si o sa fie totul OK!

Multumesc mult

Daca temperatura nu scade si nu creste mai mult de 38.2-38.4... trebuie sa continui antitermicele la 4 ore nu? paracetamol cu nurofen? ...Nu ar fi temp mare...dar nici de neluat in seama... Trebuie sa-i dau ma gindesc....offfffff

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca








pai tu trebuie sa stii ce ai administrat ultima oara..nurofen la 5 parca..
cum spuneam nu ai voie sa dai nurofen sau panadol, nici una din ele mai devreme de 8 ore..de aceea te-a intrebat dr cand ai dat nurofen ultima oara si pt ca era 10 dim nu a mai respectat distanta de 4 ore fata de panadol..dar tu trebuie sa respecti cele 8 ore fata de ultimul panadol.
ai inteles ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

yvyana asa am sa fac!!!Multumesc mult!!!

bb_yasmi. acum 1 min i-am luat temp si are 36.9....a luat nurofen la ora 17.30....

Mamici, ...ce sa fac in acesta situatie?ii mai dau acum inainte de culcare paracetamol??

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







pai n-are febra..eu nu i-as da..dar as sta cu ochii pe ea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

da miki, am intelespar a fi grea de cap, dar teama de a nu gresi ma prosteste

A adormit deja, este in patutul ei..nu i-am mai dat nimic, sunt cu ochii pe ea.

p.s faceam referire la faptul ca dr nu a respectat cele 4 ore intre cele doua antitermice. Chiar daca i-am dat eu nurofen la 10 si la 15 panadol, ele i-au dat nurofen la 17...chiar daca eu ii dadusem la 10 ultima data. Acum tu ai inteles ceva?Doua ore mi se pare putin intre...ei, dr a spus ca nu are imp., sa se respecte 4 ore intre aceleasi antitermice...asa cum ati spus si voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Catank ma bucur ca e bine I. Si L avea acum inainte de somn 37.8 grdC si nu i-am dat nimic. In schimb ieri avea 36.3 grdC si i-am dat nurofen ca sa poata dormi; a dormit exact 6 ore neintrerupte (cam cat o acoperea doza de nurofen), apoi s-a trezit din ora in ora de pe la 2:00 dimineata si la 6:30 s-a trezit de tot!









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

da miki, am intelespar a fi grea de cap, dar teama de a nu gresi ma prosteste

A adormit deja, este in patutul ei..nu i-am mai dat nimic, sunt cu ochii pe ea.

p.s faceam referire la faptul ca dr nu a respectat cele 4 ore intre cele doua antitermice. Chiar daca i-am dat eu nurofen la 10 si la 15 panadol, ele i-au dat nurofen la 17...chiar daca eu ii dadusem la 10 ultima data. Acum tu ai inteles ceva?Doua ore mi se pare putin intre...ei, dr a spus ca nu are imp., sa se respecte 4 ore intre aceleasi antitermice...asa cum ati spus si voi

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







da, recunosc ca eu n-am calculat..am inercat sa explic doar..
intradevarf, nu avea 8 ore nici de la ultimul nurofen..asa sunt unii doctori, o pastila in plus nu face rau.. un antibiotic dat degeaba nu strica..cam asa ceva..

PS ca sa-ti dai seama, asta mica a fratelui meu cred ca a facut intravenos cat a stat prin spitale vreo 5 cure de antibiotice puternice toate, era burdusita saracuta, chiar daca nu mai avea vene reuseau ei si o chinuiau sa-i puna, avea si in cap branule doar ca sa-i administreze antibiotice pe diagnostice presupuse, doar presupuse si nimic confirmat, din care nici unul nu s-a adeverit,..tot raul spre bine pana la urma dar oare de ce trebuie sa-l chinui asa ? de ce sa bagi pastile fara masura care poate pe viitor au efecte negative si ii distrug organismul/imunitatea..ma rog, asa asa ca sa vezi ce se poate intampla..
sa ma scuze fetele care sunt medici..dar uneori iti vine sa urlii..numai in spitale sa n-ajungi cu copilul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Catank, Ioana este superba. sper sa nu i se mai ridice temp in seara asta.

yasmi, e mortal lucas cum se stramba cand papa lamaia

Strumph, f frumos bradutul. vad ca ai ales pana la urma combinatii d emov/lila. Se pare ca au avut succes la piscoata deghizata. Sunt superbe pozele cu piscoata si Rudolf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui sandup


Buna ziua, mamici si bebici!
Sunt proaspat venita in randurile voastre si pentru ca am vazut ca sunt mamici saritoare m-am gandit sa va intreb si eu cate ceva.
Ce dati mancare la bebei si cam cat mananca?
Si ce dati copiilor pentru durerile cauzate de aparitia dintisorilor?

Eu am un baietel pe nume Tudor care este nascut pe 26. martie. Papa acum 3 mese pe zi. pe la 11 ii dau fructe (banana, mar, para) + branzica calcica, cam 80-100g. apoi supa de legume(radacinoase,cartof, cartof dulce, ardei, ceapa, rosie, putin ulei de masline si patrunjel verde) pe care cu greu reusesc sa i-o dau si seara ii dau cereale fie cu lapte fie cu iaurt.


bine ai venit!
Sa-ti traiasca flacaul!
Si copilasii notrii tot cam asa papa. catalina mea baga dimineata 180 lapte+cereale, la 10-11 fructe cu biscuiti 200 gr, la 13 piure de legume cu carnita(pui/peste/vita/ficatel pui) sau galbenus de ou 200 gr, la 17 iaurt Napolact cu cereale 200 gr si seara la culcare ora 21 240 lapte + cereale.

pentru dintisori daca citesti ce s-a tot scris ai sa vezi cam aceleasi sfaturi: Calgel gingigel, Orajel..sau daca e mai rau 2.5 ml Nurofen.

Spune-ne mai multe si despre tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui catank

da miki, am intelespar a fi grea de cap, dar teama de a nu gresi ma prosteste

A adormit deja, este in patutul ei..nu i-am mai dat nimic, sunt cu ochii pe ea.

p.s faceam referire la faptul ca dr nu a respectat cele 4 ore intre cele doua antitermice. Chiar daca i-am dat eu nurofen la 10 si la 15 panadol, ele i-au dat nurofen la 17...chiar daca eu ii dadusem la 10 ultima data. Acum tu ai inteles ceva?Doua ore mi se pare putin intre...ei, dr a spus ca nu are imp., sa se respecte 4 ore intre aceleasi antitermice...asa cum ati spus si voi

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







da, recunosc ca eu n-am calculat..am inercat sa explic doar..
intradevarf, nu avea 8 ore nici de la ultimul nurofen..asa sunt unii doctori, o pastila in plus nu face rau.. un antibiotic dat degeaba nu strica..cam asa ceva..

PS ca sa-ti dai seama, asta mica a fratelui meu cred ca a facut intravenos cat a stat prin spitale vreo 5 cure de antibiotice puternice toate, era burdusita saracuta, chiar daca nu mai avea vene reuseau ei si o chinuiau sa-i puna, avea si in cap branule doar ca sa-i administreze antibiotice pe diagnostice presupuse, doar presupuse si nimic confirmat, din care nici unul nu s-a adeverit,..tot raul spre bine pana la urma dar oare de ce trebuie sa-l chinui asa ? de ce sa bagi pastile fara masura care poate pe viitor au efecte negative si ii distrug organismul/imunitatea..ma rog, asa asa ca sa vezi ce se poate intampla..
sa ma scuze fetele care sunt medici..dar uneori iti vine sa urlii..numai in spitale sa n-ajungi cu copilul


mami de 2 prichindei




Offf, Miki, rectific: numai in spitalele din Ro sa n-ajungi! Am fost si pacient, dar mereu am ales doctorii la care am mers si nu am experiente negative in ceea ce ma priveste! Eu mi-am schimbat ginecologul de 4 ori pana am gasit unul care sa ma multumeasca si asa sfatuiesc pe oricine: nu-ti place cum se poarta sau cum te trateaza doctorul, schimba-l (daca se poate, ca daca esti la terapie intensiva nu prea ai de ales).


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip
yvy, bine ca are de unde sa scada in greutate L.Si noi stam prost la capitolul papica si somnic..si nu avem nici dintzi inca..



Simona, mami, lasa ca nici Arsenie nu e mai prejos, am vazut eu ce falcute bune de smotocit are!

Mergi la inceput